Automobilové pojistky

Uvažovali jsme již o typech pojistek používaných v oblasti průmyslové a domácí elektřiny. Dnes budeme diskutovat o automobilových pojistkách. Navzdory názvu podstaty pojistek však zůstaly stejné, chrání palubní síť před přetížením a zkratem. Chtěl bych vám, vážení čtenáři, připomenout, že v případě vyhoření pojistky není nutné "bug". Taková pojistka nevyhoří. Pouze v případě, že se v krajním případě dostanete do nejbližšího obchodu a zakoupíte náhradní pojistku. V opačném případě hrozí nebezpečí, že alespoň maximální počet vypálených drátů v okruhu, ve kterém pojistka působí, je maximální povolený odtahový vůz.

Typy automobilových pojistek

\ t

Válcové pojistky
Pravděpodobně velmi dobře si pamatují ti, kdo vlastnili domácí stroj v době SSSR, tyto pojistky jsou válcové. Nejprve byli jednobarevní. Pak pro pohodlí začali označovat. Ale pokud jsou pojistky na nože, které budou dole, standardy, pak neexistuje takový válcový standard, takže je nejlepší vycházet z toho, co je na nich napsáno, nebo na blistru, ve kterém byly zakoupeny.

Pojistky nožů
Má několik výhod oproti válcovým. Jak vidíte, při demontáži nebo instalaci válcové pojistky hrozí nebezpečí pod napětím (někdy může být nebezpečné 12 voltů), je zde možnost hoření a rozměry pojistkového bloku s tímto typem zabírají dost místa. Pohodlí spočívá dále v tom, že barva pojistky znamená také její označenítak, aby se nezapamatovaly barvy, každá pojistka je také označena. No, je to pořád dobrý nápad najít pojistku přetečení, protože plastová základna pojistky je transparentní a přes plast můžete vidět celou vložku nebo ne.

Ochranný proud,

Ampér 5,0 7,5 10,0 15,0 20,0 25,0 30,0 40,0 60,0 70,0
Barva pouzdra hnědá oranžová, červená, modrá, žlutá, průhledná, zelená, modrá, černá fialová

Existují tři typy: maxi, střední a mini (velké, střední a malé).

Pojistky PTC

Pokrok však neexistuje a v minulém článku jsme řešili takové pojistky jako samoobslužné, v automobilovém průmyslu se nazývají pojistky PTC. Vzhled má mnoho modifikací a standardních velikostí pro různé potřeby.

Tepelné pojistky

Další typ je tepelný (často kombinuje jak tepelnou, tak elektromagnetickou ochranu). Ve skutečnosti je to auto-switch, jen auto. Pokud dojde ke zkratu nebo přetížení, spustí se tepelná nebo elektromagnetická ochrana. Jednoduchým stiskem tlačítka může být tato pojistka nucena znovu pracovat.

Pojistky pásové

Všechno by bylo v pořádku, ale tam, kde je rozdělené spojení, je často neštěstí jako špatný kontakt, takže u silových obvodů se používají pojistky, které se nazývají páska. Jedná se v podstatě o desku, která může být připevněna ke šroubové svorce.

V budoucnu se páskové pojistky mírně změnily. Teď je kov krátkýuzávěr se nepohybuje po stranách, ale zůstává v plastové krabičce.

Ostatní typy automobilových pojistek

Další zajímavý druh pojistky pro šroub vypadá takto. Na jedné straně je poněkud nepříjemné ji měnit, protože to bude nutné odšroubovat šroub, ale na druhé straně má nespornou výhodu oproti pásku: nejdřív jen jeden šroub namísto dvou, na druhé nejsou žádné matice.

Zde je však další zajímavý typ pojistek, tzv. "Auto jistič". Jak můžete pochopit, je to také automatický stroj, i když to vypadá jako obyčejný pojistkový nůž. Je pravda, že cena je mírně vysoká.

Japonci používají pojistky typu nože, ale mají poněkud odlišný vzhled.

Samozřejmě nikdo nezrušil trubkové sklo a keramické pojistky uvedené v prvním článku.

Zde je v podstatě stručný přehled nejběžnějších pojistek. Pravděpodobně existují i ​​další, exotičtější druhy. Všechny problémy v našem světě patentů. Musíte platit za patent, nebo vymyslet něco vlastního. Pro ty, kteří znají tyto exotické typy pojistek, vás proto žádáme, abyste komentovali komentáře. A já jsem s vámi na tomhle, sbohem.