Bitva není pro život, ale pro smrt - tři způsoby, jak ovládat plevele

Každý majitel zahrady nebo zahrady v procesu pěstování svých plantáží musí nejen pečovat o užitečné rostliny, ale také neustále zápasit s dalšími zástupci rostlinných plevelů. Jsou schopny rychle růst, získávají živiny z půdy a potlačují jemné plodiny. A někteří z nich se chovají ještě nechutněji “a přitahují hmyz-škůdce, kterým zpravidla nevadí léčit i rajčata nebo brambory. Takové vlastnosti mají například plíživého kněze, který je sám o sobě nepříjemný a v kombinaci s hůlkou a larvami Chruščova se stává skutečnou bombou. Jaké jsou metody boje s touto pohromou?

Kontrola plevelů je dlouhý a pravidelný proces

Obsah
 1. Obsah
 2. Metoda 1. Tradiční odstraňování - ruční rozmnožování a tažení
 3. Metoda 2. Mulčování - úkryt půdy ochrannými materiály
 4. Metoda 3. Chemická činidla - aplikace herbicidů
 5. Jiné nestandardní způsoby z divokých dachas

Obsah

 • Metoda 1. Tradiční odstraňování - ruční rozmnožování a tažení
 • \ t
 • Metoda 2. Mulčování - úkryt půdy s ochrannými materiály
 • Metoda 3. Chemická činidla - aplikace herbicidů
 • \ t
 • Jiné nestandardní způsoby z divokých dachas

Metoda 1. Tradiční odstraňování - ruční rozmnožování a tažení

\ t

Tato metoda je velmi rozšířená, protože nevyžaduje žádné peněžní injekce a platby předem.Stačí, když se napijete a projdete po městě a odřízneme kořeny nenávidělých plevelů. Zároveň dochází k provzdušňování půdy, což je také plus. Účinnost procedury závisí více na počtu kořenů, které mohou být zničeny. Čím opatrněji si vyberete i řezané kořeny ze země a snažte se neopustit procesy, tím déle se prodlouží doba na další plevel.

Plevel umožňuje určitou dobu zapomenout na plevele

Někteří používají jinou metodu mechanického odstranění nepřátelského předmětu, založenou na řezání stonků plevelů pod kořenem. Bohužel tímto způsobem není rostlina zcela zničena - kořen zůstává a díky užitečným látkám, které se v ní hromadí, bude obnoven nadzemní růst stonku během několika dní. Chcete-li se zbavit plevele navždy, měli byste provést postup sečení několikrát. Kořen postupně ztrácí svou sílu a zahyne. Stejného výsledku lze dosáhnout pravidelným hlubokým rýhováním půdy ve vzdálenosti 20-30 cm s převrácením horní vrstvy.

K odstranění velkých plevelů se často používá jednoduchá a velmi účinná metoda - ruční vytahování. Tento postup je velmi časově náročný, ale poměrně efektivní a umožňuje trvale se zbavit plevele, pokud není samozyu.

Při vytahování všech kořenů plevelů by měl být odstraněn ze země, aby nezačal opětovný růst

.

Metoda 2. Mulčování - úkryt půdy ochrannými materiály

Mulčování organické půdy (piliny, sláma, listy, \ tpiliny) a anorganické (papírové, geotextilní, filmové) materiály mohou zabít dva ptáky najednou. Za prvé, s takovým přístupem v půdě je lepší vlhkost a teplo, a za druhé, růst plevelů se stává nemožným. Plevele jsou stejné rostliny jako všechny ostatní, takže pro jejich rozvoj je zapotřebí sluneční světlo. Pod vrstvou mulče je vždy tma, takže životaschopná kapacita jakékoliv rostliny v takových podmínkách není možná. Pokud jsou jako mulč, listy, piliny nebo jiné sypké materiály použity, pak by měla být vrstva nejméně 5 cm. V opačném případě mohou klíčky plevelů v důsledku přítomnosti živin v semenech a kořenech vyklíčit tenkou překážku, dokonce i v temné tmě.

Mulčování s fólií neumožňuje klíčení plevele na povrchu

.

Metoda 3. Chemická činidla - aplikace herbicidů

\ t

Tato metoda je nejméně náročná na práci a vede ke smrti celé rostliny spolu s kořenem. V tomto případě jako zbraň používaly chemické léky - herbicidy, které mohou být spojité nebo selektivní. První druh postihuje všechny rostliny bez zachycení a druhý - pouze určité druhy plevelů.

Nejznámějším herbicidem s nepřetržitým účinkem je glyfosát. Na jeho základě vytvořil takové slavné drogy jako "Roundup", "Hurricane forte", "Glifovit", "Antiburyan". Jsou velmi toxické pro všechny druhy rostlin, proto je nejlepší aplikovat je před začátkem výsevu nebo po sklizni, takže spolu s plevelem, nezničené a užitečné plodiny.

Zpracováníkontinuální herbicid plevel se speciálním postřikovačem

Je snadnější manipulovat pomocí ručního postřikovače, který předtím chránil film okolními stromy, křovinami, květinovými záhony nebo kulturními lůžky. S hitem listy plevelů, lék za 2-3 dny způsobuje jejich zažloutnutí, a po 10-12 dnech - kompletní smrt.

Léčba herbicidem může být prováděna v místě, kde se médium aplikuje na listy plevele štětcem

.

Selektivní herbicidy působí mírněji a jsou určeny pro určité druhy plevelů, aniž by ovlivňovaly plodiny. Například, "Metal" nebo "Rodar" herbicidy inhibují růst dvouděložných plevelů v obilninách. "Avecide super" slouží k ničení letniček obilných plevelů, především sov. Volitelné jedy mohou být použity ve všech fázích pěstování pěstovaných rostlin a mají tu výhodu.

Hlavní věcí je správný sběr herbicidu. Typicky balení s těmito léky označuje druh plevelů, pro které budou bezpečné. Například herbicid Gotryl se používá k potírání dvouděložných a obilných plevelů v cibulových plodinách.

Herbicid "Rodar" pro boj proti dvouděložným plevelům

\ t

Při použití jakéhokoliv typu herbicidu nezapomeňte, že se jedná o výrobek pro chemickou výrobu, takže při manipulaci se s gumovými rukavicemi a ochrannou maskou. Navzdory nízké toxicitě výrobcePro člověka, inspirovaného párem herbicidů, může být snadno otráven.

V konkrétním případě je tedy možné použít každý z navržených způsobů kontroly plevelů. Chemické herbicidy - ve velkých baleních, kdy není možnost ztrácet čas dlouhým uvolňováním. Metody ruční výroby jsou dobré, když je důležité šetrné k životnímu prostředí zemědělství. Mulčování je skvělá příležitost omezit růst plevelů na malých plantážích. Vyberte si, co je pro vás správné, nebo se střídejte mezi různými metodami v rámci jednoho webu. Pamatujte, že zbavit se plevelů jednou provždy nefunguje, potřebujete pravidelný boj. A ze které zbraně si vyberete, bude záležet na tom, kdo zvítězí ve válce - vy nebo plevel!

Jiné nestandardní způsoby z divokých dachas

Viz články pro podobná témata:

 • Boj proti krtkům na místě - 5 humánních způsobů, jak vyhnout slepý "načechraný"
 • Trávník vlastními rukama - vytvoření zeleného trávníku v blízkosti domu
 • Jaká půda by měla být v zemi a na čem závisí plodnost?
 • Formy korun - odrůda zahradní geometrie
 • Jak naočkovat ovocné stromy: nejlepší způsoby, jak vylepšit vaši zahradu
 • Plánování a automatické zavlažování vlastníma rukama