Cabbage Belarusian: popis odrůdy, fotky a recenze

Odrůda zelí z Běloruska, znázorněná na fotografii, odkazuje na středně dlouhou délku. Byl vytvořen pro komoditní výrobu, ale asi 80 let je populární nejen ve velkých zemědělských podnicích, ale také v majitelích malých soukromých farem. Toto zelí bylo vysoce ceněné pro svou vynikající chuť a nízkou teplotní toleranci.

Běloruské zelí

Obsah
 1. Historie původu odrůdy
 2. Popis a charakteristika běloruského zelí
 3. \ t
 4. Výhody a nevýhody odrůdy
 5. Vlastnosti agrotechniky
 6. Výsev osiva
 7. Péče o sazenice do okamžiku transplantace do lůžka
 8. Transplantace sazenic v otevřeném terénu
 9. Jak se starat o zelí běloruské odrůdy?
 10. Nemoci tohoto druhu
 11. Boj proti škůdcům
 12. Sklizeň
 13. Recenze odrůdy zelí

Historie původu odrůdy

\ t

Běloruské zelí bylo zavedeno v All-Russian Research Institute of Selection v roce 1937 a po 6 letech byla kultura zapsána do státního rejstříku. Zpočátku byl zájem o odrůdu odhalen pouze velkými zemědělskými podniky, ale později ho také milovali obyčejní zahradníci. Následně vědci vytvořili několik druhů běloruské zelí. Ty se od sebe mírně liší, například doba zrání řádků.

Popis a vlastnosti zelí běloruského

\ t

Zařízení se liší od velké zásuvky asi 70-80 cmprůměr se skládá z listů šedozelené barvy s výrazným voskovým květem. Tvar listových desek je oválný, okraje jsou mírně zvlněné, žíly vyčnívají slabě.

Kachan zaoblený, s hustou strukturou, venku je světle zelený a uvnitř je bílý. Délka vnějšího pláště nepřesahuje 10 cm, interiér je ještě kratší. Průměrná hmotnost hlavy je 3-4 kg. Středně pozdní odrůdy zelí jsou skladovány asi 4-5 měsíců. Gorodnikové si všimnou, že řádky leží až do konce prosince nebo maximálně do začátku ledna.

Ukazatel výnosnosti je na průměrné úrovni 7 kg /1 m2 a důvodem je velmi velká zásuvka. Tato odrůda je určena pro použití v čerstvé formě, vhodné pro kalení a kalení. Křečci jsou křupavé, šťavnaté a lehce sladké, žíly nejsou příliš tuhé.

Nápověda. Termín zrání hlávek zelí běloruské je 125-135 dnů od okamžiku klíčení semen.

Výhody a nevýhody odrůdy

Časově prověřená odrůda zelí v Bělorusku má mnoho výhod. Uvažujme o nich:

 • marketing kabin - na fotografii je vidět, jak vypadají krásně;
 • hustá struktura větví;
 • vynikající chuť;
 • zelí snáší dobře omrzliny;
 • hlavy se neprasknou ani při přepravě na dlouhé vzdálenosti.

K nevýhodám kultury patří slabá odolnost vůči kýlu a vaskulární bakterióze, jakož i krátká trvanlivost špičáků. Někteří zahradníci tvrdí, že běloruské zelí je často šokováno škůdci, zatímco jiní jsou zmateni tím, žeVzhledem k velké velikosti zásuvky to vyžaduje spoustu místa na lůžku.

Běloruské zelí ve stodole

\ t

Vlastnosti zemědělských strojů

\ t

Stejně jako jiné druhy zelí, i běloruský je v půdě náročný. Roste dobře na půdě s neutrálním indexem kyselosti a vysokým obsahem živin. Kultura potřebuje dobré osvětlení od začátku až do konce vegetace. Pěstování na zastíněném lůžku vede k natahování stonků a ke snížení kvalitativních charakteristik řádků. Zelí je dobré pro výrobu hnojiv a náročné zavlažování.

Výsev osiva

\ t

Ve většině oblastí Ruska se odrůdy zelí v Bělorusku pěstují metodou sazenic. Je to, že zahradníci z jižních regionů si mohou dovolit provádět přímý výsev semen na lůžku v dubnu.

Každý pěstitel zeleniny si nezávisle vybírá správný čas k setí, přičemž zohledňuje zvláštnosti místního klimatu. Ve středním pruhu, kde se používá semenáčkový způsob pěstování, začněte zasévat semena počátkem dubna, aby v polovině května byly semenáčky připraveny k transplantaci do otevřeného terénu.

Semena zelí v Bělorusku před setím se ošetřují slabým roztokem manganistanu draselného, ​​aby se tak zabránilo vzniku chorob způsobených plísněmi nebo bakteriemi. Půda pro pěstování sazenic se připravuje z několika složek:

 • trávník - 30%;
 • převis - 30%;
 • kompost - 20%;
 • písek - 20%.

Složení směsi lze mírně změnit. Někteří pěstitelé zeleniny přidávají do půdy 1součástí travnaté rašeliny. V substrátu nutně nalijte popelovinu (1 šálek na kbelík). Není-li možné připravit substrát sami, stojí za to dávat přednost úložišti pro zelí, které již obsahuje všechny potřebné komponenty. Připravená půda se prolévá strmou vroucí vodou nebo roztokem manganu.

Po naplnění vlhké půdy přistávacími plavidly se brázdy pěstují na povrchu s hloubkou 1-1,3 cm ve vzdálenosti 5 cm od sebe. Semena se pokládají v intervalu 3 cm a otírají půdu. Pak se půda zvlhčí stříkací pistolí a nádoba se zastrčí do potravinového filmu. V místnosti s teplotou 20-22 stupňů se schody objevují za 4-7 dní.

Jakmile se zdá, že na povrchu zeminy střílí, je tepelně smrštitelný materiál odstraněn a samotná nádoba je převezena do místnosti, kde sloupec teploměru nevystupuje nad značku +15 °. Noční sazby by měly být ještě nižší - v rozmezí +8 ... + 10 stupňů. Sazenice potřebují dobré osvětlení, ale neměly by být na přímém slunci. Rostliny jsou zalévány jednou za 3 dny, lehce navlhčují povrch půdy.

Pozor! Nedostatek světla a přebytečného tepla vede k intenzivnímu růstu kmenových částí rostlin, přičemž vývoj kořenového systému se zpomaluje.

Péče o sazenice až do okamžiku transplantace do lůžka

Po asi 7-10 dnech se sazenice ponoří. Dobře vyvinuté rostliny jemně vykopou lžičku s kusem půdy a transponují do samostatných nádob. Je vhodné použít šálky rašeliny. Sazenice pěstované v nichnemusíte se obtěžovat při přistání na posteli, je svázaný s hrncem.

Zelí běloruské odrůdy vyžaduje hnojení minerálními hnojivy. Jsou zavedeny kořeny asi 2-3 týdny před přesazením do města. Současně můžete začít sekat sazenice, každý den je přivést na ulici.

Je důležité organizovat pravidelné zavlažování. Půdní půda je mírná, protože povrchová vrstva schne. Nemůžete dovolit tvorbu husté kůry půdy v sazenici box - půda by měla být úhledně úniku. Tento postup podporuje rozvoj kořenů. V zatažených dnech budete potřebovat podsvícení - k nádobě by měla být připojena luminiscenční lampa.

Transplantace sazenic v otevřeném terénu

Zelí Běloruské je připraveno přistát ve městě do poloviny května, ve věku 30-40 dní. Do této doby dosahuje délky 18 cm a stonek má více než 4 písmena. Je důležité zvolit správnou zahradu - měla by být umístěna na volném prostranství, kde je hodně slunečního svitu.

Sazenice zelí vysazené v zemi

\ t

Nejlepší prekurzory rostlin:

\ t
 • rajčata;
 • okurka;
 • brambory;
 • řepa;
 • divočák;
 • plodiny z bobů nebo obilovin.

Pozor! Kultury nejsou vysazeny po brukki, tuřín, želv, stejně jako jiné druhy zelí.

Plán přistání vhodný pro tuto třídu je 60x70 cm. Zemina se smísí s jamkami s superfosfátem (20 g), dřevnatým popelem (1 šálek), močovinou (5 g) a dobře opláchne vodou. Ve vytvořené tekutině umístěné stromky a drapák tak,tak, že spodní desky desky jsou nad povrchem půdy.

Jak se starat o zelí běloruské odrůdy?

Dokud stromky ožijí, ale to trvá asi týden, jsou denně mírně napojeny. Následně je frekvence smáčení lůžek snížena na 1 krát týdně. Pod každým keřem nalijte 6 litrů vody. Potřeba vlhkosti se zvyšuje v silném teple.

Hlavy v zelí běloruské svázané při teplotě vzduchu nepřesahují +25 stupňů. Pokud je horké počasí, zavlažování se provádí ve večerních hodinách, takže vlhkost se vypařuje pomaleji a má čas dosáhnout kořenů. Půda pod rostlinami je pravidelně uvolňována a plevel.

Péče o zelí běloruské odrůdy zahrnuje proces balení. Provádí se 3 týdny po výsadbě sazenic do města a poté znovu v období tvorby vaječníků. Protože křeslo v této třídě je krátké, není nutné dělat vysoké hřebeny. Někteří zahradníci se domnívají, že tato odrůda nemůže být otočena, ale není to tak. Tento postup nejen posiluje stonek, ale také podporuje růst kořenových mšic, což znamená lepší výživu rostliny.

Důležitou roli hraje krmení. Střední odrůda je v sezóně oplodněna pouze třikrát:

 • 2 týdny po přesazení rostlin na lůžko. Používá močovinu, která je chována v souladu s pokyny, nebo organické hnojivo - zředěné vodou 1:10 vyrobené krávy nebo ptačího trusu. Současně se zavádí roztok minerálních hnojiv v obvyklé dávce.
 • Druhá úprava se provádí po 2,5 týdnu. V tomaplikujte stejná hnojiva, jak je popsáno výše.
 • Již potřetí by mělo být běloruské zelí krmeno ve fázi vzniku zárodečných řádků. Během tohoto období látky neobsahující dusík, ale potřeba fosforu a draslíku se zvyšuje. Minerální hnojiva zavádějí kořeny vody v poloviční plné dávce, kombinující proceduru s bohatou zálivkou.
 • Pozor! 3 týdny před začátkem sklizně je zalévání sníženo. Zanedbání tohoto doporučení povede k nadměrnému hromadění vlhkosti v nádobách a jejich praskání.

  Nemoci tohoto druhu

  Podle vlastností odrůdy má slabou odolnost vůči kýlu a vaskulární bakterióze. Tato onemocnění způsobují patogenní mikroorganismy, které pronikají do rostlinných buněk.

  Kiel je plísňové onemocnění. Spory mohou být nalezeny v půdě a jejich zvýšená reprodukce je podporována zvýšenou kyselostí. Plíseň postihuje kořeny rostlin, což má za následek tvorbu různého kalibrování nepravidelného tvaru. Kvůli těsnění je narušena dodávka zelí. Kultura zemře v důsledku půstu.

  Kale zelí

  Příznaky zabití:

  • ztráta turgoru;
  • žloutnutí a vyblednutí listových desek;
  • zaplavování rostlin vedle sebe;
  • zánik nadzemní části.

  Vzhled kýlu je podobný příznakům jiných nemocí, takže je možné jej diagnostikovat až po vyšetření kořenového systému. Infikované keře jsou okamžitě oříznuty a zničeny mimo lokalitu. Půda pod nimi hojně prolévá roztok mědikopule

  Pozor! Nížina, kde rostlo zelí, infikované kýlem, musí být ošetřeno. Na to není možné zasadit rostliny z rodiny Krestotsviti 4 roky.

  Dalším onemocněním trpícím typem běloruské zelí je vaskulární bakterióza. Je způsobena patogenními bakteriemi. Infekce může být v semenech nebo rostlinných zbytcích. Nemoc se vyvíjí rychle, když je teplé počasí a často prší.

  Příznaky vaskulární bakteriózy:

  • infikovaných semenáčků zemře rychle po osvětlení kotyledálu;
  • Sazenice jsou pozadu ve výšce, deformují se stonky;
  • na listech zčernou žíly;
  • kývání, pokud je svázané, pak malé a volné.

  Onemocnění cév bakteriální bakterií zelí se šíří vzduchem a skrz půdu, takže je lepší okamžitě zničit infikované exempláře a podmíněně zdravé keře, které mají být ošetřeny 1% roztokem Planuria postřikem nadzemní části.

  Prevence chorob zelí pomůže vyhnout se mnoha problémům:

  • dodržování pokynů pro střídání plodin;
  • včasné plení;
  • čištění rostlinných zbytků z lůžek na podzim;
  • hloubkové vytěžování půdy s přídavkem dolomitové mouky (pro kyselé půdy);
  • předseťová dezinfekce semen a půdy.

  Boj proti škůdcům

  Běloruské zelí je zasaženo létáním a plíživými škůdci. Živí se šťávou a dužinou listů rostlin, což způsobuje zahradníkům velké škody. Nebezpečí není jen to, že hmyz jedí keře. V poškozenípo nich, snadno infiltruje infekce, které způsobují zelí onemocnění. Proto je důležité věnovat pozornost boji proti nepozvaným hostům bezprostředně po přesazení sazenic na lůžka.

  Zelí škůdce je konvenčně rozděleno do několika skupin:

  • kořen - larvy zelí, kapučíno;
  • druhy pocházející z listů - housenky (larvy motýlků, bílé fazole, zelí, hlemýždi;
  • sání škůdci jsou kříženci, zvlněné puchýře, mšice, bílá whisky, stonky skrýt rány.

  Když zahradník zjistil na listech sazenic nebo žlutých bodech, stejně jako lepkavý plak, chápe - to jsou známky napadení škůdci. Je snazší je nenechat ve volební místnosti, než s nimi bojovat.

  Zjištěný hmyz vzácný pach - česnek, pelyněk, cibulí, bobkový list, ocet nebo čpavek. Lidové léky připravené na základě těchto složek pomáhají chránit město před napadením škůdci. Gorodniki stříkají zelí mýdlovým roztokem popela, odvar z pelyněku, roztok valeriánu.

  Výhonky výhonků

  Pozor! Při ošetřování keřů je důležité řídit sprej na spodní straně listů zelí - je to tam, kde vrzají larvy mšic, mušek a housenek prvních století.

  Pokud byla postel napadena hlemýžďy, pomáhají jim pasti. Odpoledne se škeble schovávají ve stinných a vlhkých místech - pod prkny, kameny, listy. Po položení takových objektů na spiknutí můžete kreslit šneky a pak je jen sbírat ručně.Kolem lůžek postavit bar překážek z hranolky, drobky cihly, mušle nebo velký písek. Tuk škůdci nebudou moci dostat přes takový kopec bez zranění.

  Nápověda. Mnoho zahrádkářů úspěšně používá síť s jemnými oky, která je zastrčena na rámu přes zelí bezprostředně po semenáčcích transplantátu do otevřeného terénu. Takový materiál je dobře snášen vzduchem a slunečními paprsky, ale stává se nepřekonatelnou bariérou pro škůdce.

  Pokud žádná opatření nepomáhají řešit hmyz, měly by se používat insekticidy. Jsou biologické, vytvořené na základě půdních bakterií a chemických látek. Ty jsou považovány za nebezpečnější, proto nejsou používány v posledním měsíci vegetace.

  Sklizeň

  Zelí běloruské odrůdy dosahuje splatnosti 130 dní po vzniku schodišť. V závislosti na načasování výsevu se odstraňuje od konce srpna do konce září.

  Řezání řádků se provádí pomocí akutního nože. Je žádoucí sbírat hlavy v suchém, slunečném počasí blíže k obědu, kdy keře nemají vlhkost. Zelí se lehce suší na palubě a pak se čistí ve sklepě. Kachani, který byl vybrán pro dlouhodobé skladování, je zavěšen na cochiping.

  Pozor! Prostor pro skladování zeleniny se dezinfikuje roztokem síranu měďnatého. Vnitřní teplota by neměla překročit 0 ... + 5 stupňů. Kapradí zůstávají déle čerstvé s vlhkostí do 95%.

  Recenze odrůdy zelí

  \ t

  Po mnoho let existence zelíBěloruští pěstitelé shromáždil spoustu zpětné vazby. Kultura se pěstuje nejen v Rusku, ale také v Bělorusku a na Ukrajině. To je to, co uživatelé říkají o něm:

  Anna mluví o Perm regionu: „Líbí se mi experimentovat, 6 let pěstované mnoho druhů, včetně zelí a Běloruska. Podle mého názoru je nejvhodnější pro moření - chuť je vynikající.

  Olesya z Kazaně napsal: „běloruské odrůd zelí obecně dobrá - velké, krásné, těsný hlava s vynikající chutí. Nedostatky on také je - snížené produktivity z důvodu příliš bujné výstupu nepodaří pro úsporu místa v zahradě. Dalším negativem - takhle zelí škůdci muset strávit hodně času s nimi bojovat. "

  Hodnocení zahrádkáři potvrdit, že běloruský zelí opravdu chutné, ale horší než ostatní odrůdy na výnos. Mnohé z nich jsou zmateni jeho špatné odolnosti vůči nebezpečných chorob - kýlu a cévní bakterióza. Lidé jsou zvyklí, že nebude měnit tradice nadále pěstovat tuto rozmanitost, stejně jako jejich rodiče. Mají rádi strukturu uší a jejich chuť.