Cihlová kamna pro koupel - stavíme kamna na koupel z cihel podle stavebních norem a pravidel

Tradiční materiál používaný při stavbě pece je cihla. Ačkoliv moderní trh nabízí obrovský výběr stavebních materiálů pro koupelnové pece, nejrozšířenější byla cihlářská pec pro koupel. Montáž trouby vlastníma rukama není složitý proces, který vyžaduje pouze malé stavební dovednosti, pozornost a preciznost. Je třeba poznamenat, že cihlové pece pro koupel nepotřebují omítky a reety. A při práci bude vyžadovat obvyklé nástroje, jako je stěrka, mech, brusný nástroj, hladina, kleště a další, které jsou téměř libovolným hostitelem.

Obsah
 1. Obsah
 2. O přípravě na stavbu lázeňské pece?
 3. Výběr požadovaného materiálu?
 4. Kreslení cihlových pecí pro lázně?
 5. Suterén pro kamna v lázni?
 6. Výstavba cihlové pece?
 7. Příprava maltového roztoku?
 8. Pravidla pro zdivo?
 9. Video: modernizovaná pec s vysokou účinností?

Obsah

 • K přípravě na výstavbu pece pro lázně
 • \ t
  • Výběr požadovaného materiálu
  • Výkres cihelných pecí pro lázně
  • Suterén pro troubu ve vaně
  • \ t
 • Výstavba cihelny
 • \ t
  • Příprava maltového roztoku
  • \ t
  • Pravidla pro zdivo
 • Video: modernizovaná pec s vysokou účinností

Vzhledem ke svým jedinečným vlastnostem má cihlářská pec pro koupelny několik výhod oproti plynovým, kovovým nebo elektrickým pecím. Udržuje pohodlnéteplota vzduchu a optimální vlhkost, po dlouhou dobu udržuje teplo, a zároveň nespaluje trajekt. Tradiční cihlová pec v lázeňském domě je poměrně masivní topný systém, který ohřívá celou plochu a dává správné množství páry. Vyznačuje se vysokou spolehlivostí, trvanlivostí, vysokou účinností a snadným použitím.

O přípravě na stavbu lázeňské pece?

Konstrukce tradiční cihlové pece pro koupel se po mnoho let nemění, zařízení každého z jejích prvků je důkladně kontrolováno. Zařízení pece obsahuje řadu komponent:

 • Pece;
 • Markýza;
 • Kamyanka;
 • Komín.

Výběr požadovaného materiálu?

Při stavbě cihlové pece pro lázně by se měly používat pouze vysoce kvalitní materiály, aby se zdivo stalo pevným a trvanlivým. Červená cihla M se používá dále s následujícími hodnotami od 75 do 150, má mrazuvzdornost 25 cyklů. Cihly by měly být ve správném tvaru, měly by chybět praskliny nebo vnější trhliny. Kvalita materiálu je snadno ověřitelná jednoduchým poklepáním. Vysoce kvalitní cihla dává kovový zvuk a cihly s nízkou kvalitou vystřelí. Pec pece, vystavená vysokým teplotám, je žádoucí, aby byla potažena žáruvzdornými nebo žáruvzdornými cihlami.

Hledání příslušného materiálu by mělo být zpracováno s velkou opatrností, protože vlastnosti výsledné struktury závisí na správné volbě. Červené cihly mají dobrý přenos tepla a poskytují hotovou konstrukcikrásný a zajímavý vzhled, který nevyžaduje další zpracování.

Kreslení cihlových pecí pro lázně?

Kamenná kamna se týkají poměrně složitých konstrukcí vyžadujících zvláštní pozornost ve fázi montáže. Proto by měly být podrobně popsány výkresy cihlových kamen, popisující postupné ukončení práce, aby byly zohledněny vlastnosti konstrukce. Objednávka je podrobným výkresem, který jasně znázorňuje pokládání každé řady cihel. Při použití speciálních štítků a šrafování odráží výkres tvar cihly potřebné k vytvoření zaoblených povrchů.

Pořadí cihlové pece pro lázeň - varianta 1
Pořadí cihlové pece pro lázeň - varianta 2

Existuje také mnoho dalších pecí, které můžete najít na jiných zdrojích na internetu.

Suterén pro sporák v lázni?

V první fázi výstavby se provádí pokládka základů. Nejdříve je nutné vykopat hloubku jámy asi 0,7 m, jejíž dno by mělo být umístěno pod hladinou zamrzlé půdy. Půda se pohybuje trochu, což negativně ovlivňuje celou strukturu základu. Aby se předešlo těmto problémům při provozu trouby, musí být šířka základové jámy provedena na nižší úrovni, aby byla o něco větší než hlavní štěrbina.

Dno jámy je vyplněno vrstvou písku, která by ji měla pokrýt 15 cm vrstvou. Písek by měl být naplněn vodou a nechat uniknout. Z výše uvedeného nalijte směs kamene s kbelíkem z cihel, vrstva činí tloušťku 20 sm. Pak byste měli nalít vrstvu drceného kamene,k instalaci bednění a vyztuženého rámu, ale teprve poté, co vrstva písku již není smrštitelná. Všechny vrstvy shora nalijte vrstvu betonu, která by měla být ve vzdálenosti 15 cm od povrchu půdy. V dalším stupni se bednění demontuje nanesením dehtu vedle sebe v několika vrstvách a vytvořené místo se vyplní jemným štěrkem, velkým pískem.

Jako poslední vrstva základu jsou dva kusy ruberoidu, které by se měly shodovat s jeho oblastí. Tato vrstva plní funkci hydroizolace. Jeho zařízení je velmi důležitým opatřením, které zajišťuje ochranu povrchu cihly před vlhkostí, což může způsobit nejen ztrátu pevnosti celé konstrukce, ale i její předčasné zničení. Provádění prací na instalaci hydroizolace dotváří proces výstavby základu pro pec do lázně.

Vodotěsné zařízení a ověření suterénu

Budování cihlové pece?

Hotový základ se ověřuje vodorovně. S pomocí cihel mezilehlé řady a řešení lze odstranit, když došlo k vylití základu. Dále je třeba řezat cihlu a položit ochrannou stěnu, která bude vyžadovat cementovou maltu pro pokládku. Tato stěna se skládá z pěti řad a je navržena tak, aby byla zajištěna spolehlivá ochrana obložení před požárem.

Pak je nutné přesně určit vnější obrys pece a korelovat s otvorem umístěným v překrytí prokládání. Tato oblast je místem pro výstup z trouby v podkroví. Vzdálenost mezi dvěma paprsky musí být přísnáodpovídá 90 cm Na dřevěné mřížce musíte vytvořit malé vybrání uprostřed, ve kterém je vložen svah kabelu. Jeho ostrý konec se nachází nad budoucností první řady zdiva. Při upevňování kabelu je nutné pozorně sledovat vertikální polohu. První cihlová řada se nachází na základně, na které svah ukazuje. Poloha cihel musí být v souladu s objednávkou.

Po vyučování první řady musíte jít do roztoku jílu.

Příprava maltového roztoku?

Hlína pro roztok se extrahuje z hloubky 0,5 m nebo více. Musí být důkladně očištěna od různých nečistot a několik dní namočena v nádobě s vodou. Písek určený k roztoku, s výhradou prosévání a čištění před odpadky. Hlavní věc je, že spolu se zrnky písku v roztoku nedostaly malé částice oblázků. Příprava roztoku začíná hnětením jílu, postupně se přidává voda. Pomocí perforátoru důkladně promíchejte do homogenního stavu husté zakysané smetany. Hotová směs se připraví připravený a lehce navlhčený písek.

Příprava roztoku malty: s výhodou se smísí s konstrukčním míchadlem, aby se získala homogenní konzistence

.

Před použitím roztoku je nutné zkontrolovat jeho připravenost. K tomu je třeba ponořit do směsi suchou, čistou tyčinku a analyzovat vrstvu roztoku, která zůstala na tyčce. Dobrý roztok zanechává vrstvu asi 2 mm, pokud vrstva na tyčce dosáhne více než 3 mm, přidejte do roztoku písku. A pokud bude vrstvamenší než 1 mm, pak se v tomto případě přidává hlinka. Míchání roztoku se provádí v malých množstvích, protože časem ztrácí své jedinečné vlastnosti.

Pravidla pro zdivo?

Po uzavření první a následující řady se zkontrolují rohy, které musí být přísně rovné, kontrola se provádí s objednávkou. Tloušťka spojů mezi řadami cihel by neměla být větší než 3-5 mm a cihla by měla těsně přilnout k sobě. Jedním z faktorů tohoto požadavku je kvalitní řešení připravené bez kamenů a odpadků. Druhá řada je položena tak, že každá cihla pokrývá spoje spodních cihel. Všechny další řádky ležely podobně.

Instalace dveří se provádí ve fázi pokládání třetí řady cihel.

Montáž podomítkových dveří

Dveře jsou upevněny pozinkovaným drátem nebo pásy z ocelového plechu. Cihla nad dveřmi musí trochu krmit.

Hořící cihla pro instalaci dveří

Budoucí cihlová pec v lázni před zařízením čtvrté řady by měla být zkontrolována z hlediska rovnosti povrchu stěn a dodržování rovných úhlů. Pokládání čtvrté řady je spojeno s pokládkou studny na popel a rošt, což je speciální mříž, která je nezbytná pro potrubí a čištění palivového prostoru z popela. Pro jeho instalaci je nutné do cihly nakreslit prohloubení, takže pro tepelnou roztažnost roštu jsou nutné malé centimetry. Zadní stěna podMříže jsou zaoblené, aby bylo dosaženo minimální odolnosti vůči zachycení vzduchu v požárním úseku.

Montáž sítě pro cihlovou peci

V šesté řadě zděné montáže dveří pro foukání a v sedmém provedení se provádí instalace roštu a dveří pece. Ve většině případů jsou cihlové pece vybaveny litinovými dveřmi, které jsou považovány za nejodolnější a žáruvzdorné prvky.

Osmá řada zdiva musí být provedena s přepážkou, protože začíná komínem. Podobně, všechny následující řady jsou položeny do čtrnácté řady, ve které jsou instalovány kanály - kovové výrobky připomínající písmeno P. V přední stěně pece by měl být vytvořen otvor pro nádrž pod horkou vodou. Nosnost by měla být udržována svisle na bočních stěnách zdiva, v tomto případě však platí pro předem položené kanály.

Pro patnáctou řadu se používá polovina cihel, které jsou naskládány na sebe pod úhlem. To bude základem zdiva. Další tři řady leží jako první - každá cihla by měla zavřít spoje v předchozí řadě.

Devatenáctá série se týká instalace dveří nezbytných pro výstup páru. Dvanáct a dvacet první řad je upevněno tenkými proužky z měkké oceli. Na dvacáté první řadě je uzavření dveří pro páru, kapacita je umístěna pod teplou vodou, která je uzavřena troskami cihel. Ve dvacáté třetí řadě začíná instalace potrubí, jeho výška bude záviset na výšce lázně.

Předmontáž trubky pece

Konstrukce pece má přímý vliv na volbu potrubí. Například masivní trouba v cihlové lázni vyžaduje velké potrubí a pro lehčí konstrukci bude zapotřebí menší potrubí. Je třeba mít na paměti, že tloušťka stěn pece a potrubí, stejně jako průnik kouře průchodu nemůže být menší než polovina cihly. Trubka by měla být zvednuta ne méně než půl metru nad povrchem střechy. Při pokládání trubek použijte vápennou nebo cementovou maltu, která neztratí své vlastnosti vlivem kondenzátu.

Hotové cihlové cihly mohou být omítány, aby se zlepšil jejich vzhled a zajistila dodatečná ochrana sauny před požárem.

Video: modernizovaná pec s vysokou účinností?

Proces samostavby cihlové pece pro koupel není tak složitý jako důkladná studie o nuancích stavebního plánu. Dodržování všech podmínek a doporučení umožní výstavbu nové cihlové cihly, která bude plně plnit své funkce.