Cihlový krb s vlastními rukama

Klasický dřevěný krb dává domu jedinečnou útulnost a kouzlo, ale mnozí považují za příliš drahé potěšení, vzhledem k tomu, že rozloženíkrbu vlastními rukama z cihel- práce pro profesionály. Ve skutečnosti tento úkol není tak složitý, stačí najít vhodné schéma výkresu nebo uspořádání, doplnit materiál a ve vašem domě bude skutečný krb se sušenkami palivového dříví.

Cihlový krb vlastníma rukama

Obsah
 1. Volba velikosti a tvaru krbu
 2. Režimy připravenosti na objednávku
 3. Požadavky na suterén ohniště
 4. Dekorace krbů + instrukce a video
 5. Video - cihlový krb vlastníma rukama

Volba velikosti a tvaru krbu

Veškeré stavební práce začínají projektem, a než začnete stavět krb, musíte se rozhodnout o velikosti a tvaru krbu, protože záleží nejen na jeho vzhledu, ale také na vaší bezpečnosti.

Jaká velikost ohniště se považuje za ideální? Jednoznačná odpověď na tuto otázku neexistuje, budete se muset zaměřit na velikost místnosti, klasické rozměry a standardní velikost cihly.

 • Určete rozměry pece. K tomuto účelu změříme plochu místnosti a rozdělíme ji na 100. Například u obývacího pokoje o velikosti 30 metrů čtverečních je plocha spalovací komory 0,3 metru.
 • Najděte hloubku pece. Hloubka by měla být vzhledem k šířce 1,5 - 2,5 krát menší. Pro vybranou oblast pece 0,3 m pro hloubku do šířky 1: 2hloubka je 37,5 cm - půl cihly a šířka 75 cm - tři cihly.
 • Najděte výšku ohniště. Mělo by to být více než šířka 1,5 krát: pro šířku ohnivzdorných tří cihel vezmeme výšku o něco více než metr, což odpovídá 14-15 řadám zdiva.
 • Určete další důležitý parametr - oblast kouřového otvoru. Mělo by se vztahovat k oblasti fireboxu jako 1:10 nebo 1:15. Samotný komín může být o něco širší, výška rovného úseku nesmí být menší než 3 metry a více než 5 metrů, jinak bude obtížné dosáhnout udržitelné trakce.
 • Nejjednodušší je použití hotových výkresů cihlových krbů - v tomto případě nemusíte samostatně kreslit rozvržení a vyhnout se nepříjemným překvapením při zahřívání. Z navrhovaných variant si musíte vybrat nejvhodnější velikost a tvar krbu, po kterém si můžete koupit materiál a začít pracovat.

  Režimy připravenosti na objednávku

 • Úhelná cihla z cihly, zpravidla umístěná v malém obývacím pokoji nebo ložnici, protože šetří prostor a zároveň jej účinně ohřívá. Schéma zdiva takového krbu je znázorněno na obrázku, velikost krbu - 1 x 1 metr. Vnější stěny jsou vyrobeny z keramických červených cihel (2 000 kusů), ohniště - ze žáruvzdorných cihel (sto kusů). Kromě toho budete potřebovat jílu a písku, cementu, betonu pro nadaci.

  Schéma pořadí krbu z cihly krok za krokem - foto

 • Prosté uspořádání ohniště z cihly pro začátečníky je skutečnou spásou, protože proinstalace tohoto krbu bude vyžadovat, abyste neměli mnoho materiálu, zatímco je schopen vytápět poměrně velkou místnost - až 35 metrů čtverečních. Celkové rozměry takového krbu - 65x115 cm, počet keramických cihel - cca 250 ks, šamotová cihla bude potřebovat asi 100 kusů. Také připravte dva sáčky kamna, tři až čtyři pytle suchého písku, trochu cementu. Budete také potřebovat trubkové klapky a ocelový roh pro stavbu ohniště. Na obrázku je uvedeno pořadí krbu z cihly "pro začátečníky".

  Jednoduché uspořádání cihlového krbu

  \ t
 • Pro velký obývací pokoj v klasickém stylu je vyžadován solidní anglický krb. Chcete-li vytvořit takovou buňku, musíte pracovat se zdivem a přísným dodržováním schématu.
 • Požadované materiály:

  • cihly červené - 300 kusů;
  • cihla šamotová - 130 kusů;
  • hliněná pec nebo žáruvzdorná směs - pár pytlů;
  • těžba písku - 4 pytle;
  • cement - 1 sáček;
  • kovový roh a ocelový pás - 3 segmenty po 1 metru;
  • dveře pecí pro čištění komínů;
  • ventil pece.

  Schéma cihlového krbu v anglickém stylu a jeho velikosti jsou znázorněny na obrázku.

  Schéma anglického cihlového krbu s přímým komínem - foto

  Obecné metody zdiva krbů jsou podobné, proto se článek zabývá nejsložitější variantou - anglickýmkrbem s vlastními rukama z cihel . O tom, jak udělat rohový kámen z cihly, se můžete dozvědět z článku na hranatých krby a položení jednoduchého krbu proNováčci by neměli být problémem, pokud si pečlivě přečtěte naše doporučení.

  Požadavky na suterén krbu

  \ t

  Stabilita krbu závisí nejen na zdivu, ale také na jeho spolehlivosti. Základ pro krb by měl být vyléván odděleně od základů budovy, jinak při sezónních změnách v půdě možné poškození krbu a komína. Pokud je krb instalován v nosné stěně, mezi páskovým základem domu a základnou krbu, vytvořte vyrovnávací polštář z písku - usněte mezi základy a kůlnou vody.

  Výška základny pro krb by měla být taková, aby první řada zdiva byla na úrovni podlahy. Jáma pod základem může být mělká, zatímco v zoufalých půdách nutně provádějí tloušťku polštáře z písku a štěrku nejméně 0,5 metru. Vrstva písku a štěrku kompenzuje sesuvy půdy a zabraňuje kapilárnímu vzestupu vody z ní, což zajišťuje hydroizolaci samotného základu a stěn krbu.

  Základ se nalije z betonu M150-M300 s povinným vyztužením. Terasy jsou vyrobeny z desek nebo překližky, upevňovací desky se šrouby. Velikost odlévacího základu by měla přesahovat velikost krbu z každé strany na 10 cm. Výkresy cihelných krbů zpravidla obsahují potřebné velikosti a při vylévání základu je můžete použít.

  Po vylití základu je nutné vydržet beton na kritickou pevnost cca 5-7 dnů, po které je možné přistoupit k značení a pokládce krbu, který předtím vytvořil dvojitou vrstvu dodatečné hydroizolace -ruberoid.

  Pokládání krbů + instrukce a video

  \ t

  Krbová místnost v anglickém stylu s přímým komínem striktně dodržuje schéma. Před pokládkou stěny za tepelnou izolaci s kovovým plechem nebo hustou fólií a dřevěnými konstrukcemi se dále zpracovává antipyreen řešení pro vnitřní práci. Také byste se měli starat o ohnivzdornou podlahovou krytinu v přední části krbu, kde mohou spadnout jiskry a kameny.

  Zdivo cihlového ohně - foto

  Před pokládkou zdiva třídí cihly, odkládají ty, které mají trhliny a třísky. Mohou být použity pro zdivo. Před každou etapou je vhodné pokládat cihly suché, broušené, leštěné.

  Červená keramická cihla před pokládkou je krátkodobě namočená ve vodě, žáruvzdorné cihly nemohou být mokré, s povrchem omývaným vlhkým hadříkem z prachu a znečištění. Toto opatření přispívá k rovnoměrnějšímu sušení roztoku. Na obrázku je vysvětleno pořadí krbu z cihly.

 • Základna krbu (řady 1 a 2) je vyrobena z červené cihly. Jeho rozloha - 1140 až 1270 mm, dvě řady zdiva s obvazem. Před pokládkou zdiva je nutné zkontrolovat výšku základu, v případě potřeby lze vyrovnat malé nerovnosti zvýšením tloušťky švu. Pokládací základny se vyrábějí na cementové malty, poměr cementu a písku - 1: 2 - 1: 3. Řádky 3 a 4 jsou ve schématu vyloženy podobně jako spodní část ohniště ve 4. řadě z ohnivzdorných cihel na ohnivzdorném řešení. Poměr jílu a písku by měl býtBýt takový, aby se roztok nelepil na stěrku nebo špachtli, ale neodklouzl od ní.
 • Další etapa zdiva krbu - provedení stěn ohniště. Jsou umístěny v souladu s objednávkou, s vnitřními stěnami z ohnivzdorné cihly na jílovém roztoku, vnější - z keramické cihly na cement-písčitý roztok nebo směs jílu a písku s přídavkem 10-20% cementu. Cihly tvořící zadní úhly ohniště jsou řezány šikmo bulharsky. Tato forma ohniště přispívá k lepšímu přenosu tepla.

  Keramické zdivo krbu - foto

 • Dokončení zdiva pece. Ve dvanácté řadě, aby se rám na zdivo nastavit roh a ocelový pás v souladu s plánem a objednávkou. Zadní část dvanácté řady je zděná z týkového cihel, řezaná pod úhlem tak, aby se tvořily klenby.

  Keramické zdivo krbu - foto

 • Řádky od 13 do 16 tvoří klenbu krbu a plynový zub - výčnělek v jeho horní přední části, který zabraňuje zpětnému průvanu a kouři v místnosti. Patnáctá řada tvoří zúžení komína, v důsledku čehož se zvyšuje tlak kouře a zvyšuje trakce. Dále se komín rozpíná a v 16. řadě je zabudován do čisticích dveří, kterými jsou odstraněny nahromaděné saze. Vnitřní povrch komína je stále vyroben z cihlové cihly, vnější - z červené keramiky.

  Zdivo krbu 13-16 série - fotografie

 • Další etapa - zdivo postupně zužuje komín a komínovou trubku.Provádí se podle schématu a opatrně otírá švy zevnitř rukou a ihned je setřete vlhkým hadříkem, aby se odstranily zbytky roztoku. Jakákoliv drsnost na stěnách komína nakonec povede k hromadění sazí v tomto místě.

  Pokládání krbu 17-20 série

 • Poslední etapou je položení komína krbu. Osvícení trubky je zúženo na jednu cihlu a překrývá 25 tyčí s roletou.

  Pokládání cihlového krbu 21-26 řádků

 • provést cihlovou trubku požadované výšky. Oheň se suší po dobu 2-5 dnů při teplotě místnosti, načež se začne pomalu topit, čímž se dosáhne rovnoměrného zahřívání a slinování roztoku jílu, který je umístěn na peci. Tím se zabrání jeho zhroucení a prodlouží se životnost nístěje. Po zdivu a sjezdovkách můžete začít dokončit krb.
 • Video - cihlový krb vlastníma rukama