Čištění a analýza vody ze studny

Cool, chutná voda ze studny - co by mohlo být lepší? A v jakém srovnání může jít o chlórovanou ohavnost z městských bytových jeřábů? Zdánlivá transparentnost a čistota vody ve studni však může být zavádějící - vždycky se přebytek různých látek projevuje živě, ale pro zdraví je pití takové vody riskantní. A co ještě říci, pokud má voda jasnou zákal, barvu, nebo dokonce špatný zápach ... Ale je vše v pořádku - hlavní je vědět, jak určit znečištění, najít jeho příčinu a jak čistit vodu ve studně ve své chalupě.

Obsah
 1. Obsah
 2. Jak správně přenášet vodu ze studny na chemickou analýzu v hygienicko-epidemiologické stanici?
 3. Jak provést analýzu vody ze studny jako takové?
 4. Jak čistit vodu v studně?

Obsah

 • Jak správně přenášet vodu ze studny na chemickou analýzu v hygienicko-epidemiologické stanici?
 • Jak provést analýzu vody ze studny?
 • Jak čistit vodu v studně?

Hloubka studny a tam, kde se nachází, podzemní voda, která do ní spadá, se proto může výrazně odchýlit od pravidel obsahu některých látek. A pro to může být několik důvodů:

 • Blízkost místa těžkého průmyslu, pasteveckých farem;
 • Pohřbívání v blízkosti odpadu, ve kterém může být zvýšena koncentrace dusičnanů, těžkých kovů, železa, amoniaku, solí a organických látek
 • \ t
 • Vniknutí různých odpadů a cizích předmětů do studny: listí, větve, housenky - v důsledku čehožjamky se hromadí v průběhu času nečistoty a hlen a voda v něm kazí.

Zdroje znečištění podzemních vod

\ t

A systém úpravy vody ve studně je zcela odlišný od způsobu úpravy odpadních vod pro průmyslové podniky. Již cituje zcela odlišné normy a požadavky.

Jak správně přenášet vodu ze studny na chemickou analýzu v hygienicko-epidemiologické stanici?

Nejjednodušší způsob, jak zjistit kvalitu vody z vaší studny, je odebrat z ní vzorek vody pro analýzu v místní hygienické epidemiologické stanici. A počínaje přijatým závěrem naplánovat systém čištění vody a instalaci filtrace. Pak opakovat rozbor vody by měl být alespoň jednou za dva roky, a to nepočítáme změny v oblasti životního prostředí, jako jsou novostavby blízké, odlesňování a výstavbu silnic.

Chemická analýza vody ze studny

Ale zdaleka ne každý ví, jak správně odebrat vzorek vody a v jaké formě se dostane do analýzy. V nejlepším případě, personál poslal sanepidemstantsii přinesl žádnou kapalinu do nádoby ve tvaru domů pro opětovné zhroucení, av nejhorším případě - bude mlčet a rozbory vody „jak je“ - samozřejmě zkreslené. Takže pokud chcete drahé chemické rozbory vod ze studny byla věrohodná, postupujte podle následujících tipů:

1 Kontejnery pro přívod vody, musí být buď z plastu nebo ze skla - ale ne více než 1,5 litru.

2. Nemůžete vzít nádobu z sodové vody - na zdi dávno usadil očím neviditelné elementy, které jsou schopné mnohoovlivnit správnost výsledků. Ale z minerální vody může mít láhev.

3. Pokud je ze studny automatický systém zásobování vodou a voda musí být odebírána z kohoutku, musí začít zmrazovat po dobu 10-15 minut, aniž by byla náhodně přijata do nádoby na vzorky. To je nezbytné pro zajištění toho, aby výsledek chemického výzkumu nebyl ovlivněn rozsahem trubek, ani prvky stojaté vody.

4. Nádrž musí být důkladně omyta, ale bez saponátů a třikrát důkladně omyta vodou, která bude odebrána k analýze.

5. Pro shromažďování vody v nádobě je nutné tenké vlákno, které se bude klouzat po stěně láhve. Pouze tímto způsobem je možné zabránit nadměrnému nasycení kapaliny kyslíkem, což může vést k výskytu cizích chemických reakcí.

6. Naplňte lahvičku vodou, pokud možno úplně, a pevně uzavřete zátku - aby v nádobě nezůstal vzduch.

7. K dodání vzorku do hygienicko-epidemiologické stanice je nutné do 2-3 hodin po ohradě, nebo v době, kdy se voda vloží do chladničky, ale ne do mrazničky. Všechno by mělo trvat nejméně 48 hodin.

8. Doporučuje se přepravovat obaly s vodou v tmavém obalu.

Pokud budete postupovat podle všech těchto doporučení, bude výsledek chemické analýzy vody z vaší studny nejpřesnější. A tady by měly ukazatele vypadat takto:

Normy čistoty vody

\ t

Jak provést analýzu vody ze studny?

V té době, kdy neexistovaly jiné laboratorní stanice, určili majitelé studní znečištění vodystaré, ale osvědčené metody dědečka:

 • Voda má charakteristickou vůni shnilých vajec?

Jedná se o přebytek sirovodíku v ní (v laboratoři by bylo řečeno, že přesahuje 0,003 mg /l). Důvodem pro to - šedé bakterie, které rozkládají sírany a siřičitany v kapalině, a čistit takové vody nutně.

 • Ve vodě je patrné černé bahno?

Pokud si všimnete černého bahna na stěnách studny, víte - to je výsledek dlouhého působení stejných sérologických bakterií, které stimulují tvorbu sloučenin síry, manganu, železa a organických látek. Na fotografii vlevo můžete vidět, jak to vypadá.

 • V bahnité vodě?

Znamená to, že existuje příliš mnoho malých částic jílu a písku, což také vede k jeho opacitě.

Muddy voda ve studně

 • Je chuť vody rozhodně pryč kov?

To znamená, že voda je nasycena železem, což jí dodává kovovou chuť a spíše nepříjemný zápach. Taková voda je rychle zablácená a všechno je v ní umyto, věci začnou žloutnout, smaltovaná pánev je zkažená.

 • Voda má odlišnou barvu?

Voda je tedy nasycena rozpuštěnou organickou hmotou, nejpravděpodobněji huminovými kyselinami.

Jak čistit vodu v studně?

Ne každý je drahý čistit vodu ze studny a neexistuje žádná záruka, že voda nebude po roce příchodu specialistů znovu kazit vodu. Proto bude na poznámce všem obyvatelům letišť zbytečné brát rady ohledně nezávislého čištění studny:

 • Ze sirovodíku

VyčistěteStudna od sirovodíku tímto způsobem:

- Nejprve odčerpejte vodu ze studny;
- stěny dobře mechanicky očištěných vrstev;
- desinfekce stěn studny speciálními chemikáliemi (chlor, kyslík, manganistan a další);
- po všech těchto pracích nasycených suspenzemi se voda čistí speciální filtrační jednotkou.

Čištění vody ze sirovodíku

\ t

Vzhledem k těmto opatřením je životní prostředí sérologických bakterií zcela zničeno a kvalita vody ve vrtu se značně zvyšuje.

 • Z přebytečného železa

Způsoby čištění vody z přebytečného železa - hodně. V podstatě se jedná o nereagující metody, jako je provzdušňování a reagencie - tlaková flotace. Hlavním úkolem čištění takové vody - změkčení, demineralizace, odstranění suspenzí a částic těžkých kovů. Ale způsob čištění vody ze železa je dnes velmi různorodý a závisí především na stupni znečištění.

Systém čištění vody před znečištěním železa

\ t

Ano, samotné železo může být ve vodě v pěti stavech: elementární, dvojmocné, trojmocné, organické, bakteriální a koloidní. A často i ve studni je jejich kombinace. Proto je lepší zvolit integrované filtry na čištění vody pro studnu:

- reagenční filtry, které odstraňují vodu katalytickým zatížením na bázi sorbentů (MJF, oxidu manganičitého a dalších). Pro mírný přebytekvoda se vejde do Birmu a pro silnější znečištění - MZHF.
- nereagující filtry, které jsou dnes víceúčelové a nejsou vůbec dražší. Čištění vody ze železa probíhá v tomto případě pomocí agresivních plniv.

 • Z jílových částic a písku

Pro prevenci znečištění vody se používá filtr pro vodu ze studny mechanického čištění:

Čištění vody ve vrtu

- síťovina z průhledného plastu, mající mřížku 20-500 mikronů, hromadí všechny cizí částice na dně mísy;
- vložkové filtry s vyměnitelnými patronami z pevné ocelové baňky;
- Tlakové filtry, vysokorychlostní, připomínající tvar sloupu z obzvláště odolných antikorozních materiálů. Takový systém čištění vody je dnes považován za nejvšestrannější.

 • Z přebytku hořčíku a vápníku

Změkčete tuhost nadbytečné vody vápníku a hořčíku iontoměničovou pryskyřicí, která drží na povrchu sůl tvrdosti.

 • Z organických nečistot

Vyčistěte studní vodu z organických nečistot pomocí uhelných filtrů. Aktivní uhlí samotné je vyrobeno z skořápky kokosu a adsorpční kapacita je čtyřikrát vyšší než u tradičního dřevěného uhlí z březového dřeva. Velmi uhlíkové filtry pro čištění vody jsou kazety a přepážky.

Systém čištění vody

\ t
 • Z mikroorganismů

Nejběžnější způsob dezinfekce vody z mikroorganismů - její ošetření ultrafialovým zářenímzáření. Hlavní výhodou této metody je, že se do vody nevkládají žádná činidla. A ultrafialové paprsky samy ničí vegetativní bakterie a jejich formy spór, aniž by změnily vlastnosti vody a způsobily korozi trubek, jak je často prováděno ozonem.

Ale čistá voda z vaší studny je nejsladší!

Viz články pro podobná témata:

 • Jak najít vodu pro studnu a vybrat vhodné místo
 • Studna v domě země vlastníma rukama - vrtání, zařízení a čištění
 • Opravy a čištění vrtů vlastními silami
 • Jak si vyrobit studnu vlastníma rukama - video a fotografické návody
 • Zásobování vodou v zemi vlastními silami - stádia zařízení a nuance
 • Zvolte ponorná čerpadla pro vodu - která jsou a co jsou nejlepší?