Co a jak lépe izolovat podlahu v bytě: vyberte materiál a způsob izolace

Co a jak lépe izolovat podlahu v bytě: vybereme materiál a způsob izolace

Podlaha je nejchladnější povrch místnosti. I při relativně vysoké teplotě vzduchu může podlaha zůstat studená. Na tom není nic divného. Vzpomeňme si na fyzikální zákony: chladný vzduch vždy klesá a teplo stoupá nahoru. Ale to není všechno. Zima proniká do podlah našich bytů přes meziklenové spáry, šikmé štěrbiny a vlhké sklepy. Vzhledem k špatně izolované podlahy z místnosti může jít až 20-30% teplé! V tomto případě se účty za zvýšení vytápění, a v místnostech je stále studená. V tomto případě je čas začít přemýšlet o tom, jak izolovat podlahu v bytě. To pomůže snížit tepelné ztráty a vytvořit pohodlnější vnitřní klima.

Obsah
 1. Obsah
 2. Vyberte izolační materiál
 3. Zahřívání dřevěné základny
 4. Izolace betonové podlahy
 5. Číslo varianty 1 - izolace + potěr
 6. Varianta č. 2 - izolace zpoždění, bez použití mokrých procesů
 7. Údaje o podlahovém vytápění postřikem
 8. Alternativní způsoby izolace

Obsah

 • Zvolte izolační materiál
 • Zahřívání dřevěné základny
 • \ t
 • Izolace betonové podlahy
 • \ t
  • Číslo varianty 1 - izolace + potěr
  • Varianta č. 2 - izolace zpoždění, bez použití mokrých procesů
 • Náležitosti podlahového vytápění postřikem
 • \ t
 • Alternativní způsoby izolace
 • \ t

Vyberte si izolační materiál

Izolujte podlahu materiály s vysokými tepelně izolačními vlastnostmi, které zabraňují pronikání tepla ven z místnosti. Pro tyto účely, nejoblíbenější jsou:

 • Sypké materiály(jílit, arbolit, třísky) - mají dobré tepelné izolační vlastnosti, relativně levné;
 • Minerální vlna a skleněná vata- účinná z hlediska tepelné a zvukové izolace, žáruvzdorných materiálů, nepodléhajících napadení houbami a napadení hlodavců, hygroskopických (vyžadujících povinné odpařování);
 • Pěnoplast a pěnový polystyren- materiály jsou odolné proti vlhkosti, nepodléhají deformacím, nevznítí, špatně vedou teplo, zvuky hluku mufle.

Nelze říci, který z těchto materiálů je nejlepší. Musíte si vybrat, na základě svých finančních možností a funkčnosti prostor.

Zahřívání dřevěné základny

\ t

Tradiční způsob izolace dřevěné podlahy je umístit vybraný typ tepelného izolátoru do prostoru mezi zpožděními.

Systém izolace dřevěných podlah pomocí zpoždění

Za tímto účelem: První věc je odstranit starou podlahovou krytinu a odhalit podlahu. Nasypte parotěsnou zábranu, například polyethylenovou nebo polypropylenovou fólii. Rozšiřte materiál a laminátové pásy nad dřevěným rámem podlahy, stohujte patro 15-20 cm, spoje jsou bezpečně izolovány speciální lepicí páskou. Při balení začněte páskou izolační páskou na stěnách ve výšce 3-5 cm.

Aby se zabránilo vniknutí vlhkosti do izolační vrstvy

, je nutné stohování parotěsné fólie.

Mezi ohřívačem zpožděného zásobníku. Při použití hliníku se rovnoměrně nalije mezi zpožděním a vyrovnává jednu úroveň pravidlem. Ohřívač plechu nebo role se hromadí v blízkosti zpoždění bez trhlin.

Tvorba izolační vrstvy z minerální vlny

Podlaha ohřívače (pokud byla použita minerální vlna nebo skleněná vata) vytvoří další vrstvu parotěsné zábrany.

Druhá vrstva parotěsné zábrany chrání ohřívač před parou, která proniká do podlahy z místnosti

.

Podlaha v horní části izolovaných podlahových dřevěných desek, hustých překližek, desek OSB nebo HVL.

Podlahové desky na podlaze

\ t

V případě potřeby namontujte povrchovou úpravu: laminát, parkety, linoleum, koberec atd.

Izolace betonové podlahy

Ve většině případů jsou podlahy v bytech městských výškových budov b /w deska. Samotná betonová podlaha je velmi studená, ale pokud k této mezeře mezi deskami přidáte dostatek hustých spár mezi stěnami a podlahou, stává se opravdu ledovou. Proto je izolace betonového povrchu prioritním úkolem pro obyvatele vícepodlažních budov, které se snaží zlepšit komfort svých bytů.

Každý čaroděj, který se zabývá izolací, odvodí svůj vzorec ideálního zahřívacího „koláče“ na betonových deskách. Zvažte nejoblíbenější možnosti.

Číslo varianty 1 - topení + potěr

VýznamněPro zlepšení tepelně izolačních vlastností betonové podlahy může být pokládka ohřívače mezi desku a cementový vyrovnávací potěr. V tomto případě se izolace podlahy v bytě provádí následujícím způsobem. První věc je odstranit starou podlahovou krytinu, odstranit potěr. Povrch desek je očištěn od odpadků, prachu, odstraňuje nerovnosti ze zbytků cementového potěru.

Izolace podlahy v bytě pomocí tepelně izolačního materiálu a vyztuženého potěru

Poté proveďte parotěsnou zábranu. Konkrétně položte polyethylenovou nebo polypropylenovou fólii, stohovací pásky se překrývají o 15-20 cm a na stěnách navíjejte 3-5 cm. Pantofle jsou izolovány speciální lepicí páskou. Na parotěsné fólii je položena pěna s minimální tloušťkou 50 mm, hustotou 25 mm. Namísto pěny můžete použít pěnový polystyren, minerální vlnu, atd. Izolační vrstvy jsou naskládány na sebe tak hustě, jak je to jen možné, aby se ve švech nevytvořily mosty chladu. Poté položte další vrstvu parotěsné zábrany. Pokud byl jako ohřívač použit pěnový nebo pěnový polystyren, lze tento krok přeskočit.

Nyní stohujte kovovou síť s čtvercovými buňkami (strana buňky - 50-100 mm). Mřížka bude působit jako rám pro cementový plášť, což ho činí trvanlivějším. Naplňte síť cementovým potěrem o minimální tloušťce 50 mm. Štíhlejší šroub bude nespolehlivý - po chvíli se rozpadne a rozpadne. Cementový plášť musí zaschnout, bude potřebnýasi dva týdny. Po té, aby se zpevnila horní vrstva, je nutné ji pokrýt základním nátěrem. Po tom všem na lešení stohovat jakýkoliv dekorativní nátěr.

Varianta č. 2 - izolace zpoždění, bez použití mokrých procesů

Tato možnost je podobná izolaci dřevěné podlahy. Rozdíl je v tom, že v tloušťce dřevěné podlahy původně poskytovala zpoždění, mezi nimiž je vhodné položit jakýkoliv druh ohřívače. V případě betonových podlah musí být tyto kulatiny zhotoveny nezávisle.

Izolace betonové podlahy zpožděním eliminuje mokré procesy a nepřekoná překrytí

Technologie izolace betonové podlahy pomocí zpoždění:

1. Nejprve vyčistěte betonovou desku ze starého potěru, odpadu a prachu.

2. Podržte hydroizolaci. Je vhodné použít již připravené hydroizolační polymer-bitumenové roztoky, které se nanášejí na betonový povrch válečkem nebo štětcem. Další možností - pro tyto účely použít parotěsnou zábranu, která je na začátku položena na podlaze, navíjena na přilehlých stěnách. Pokud chcete ušetřit, pak nejvhodnějším materiálem pro hydroizolaci a parotěsné zábrany bude obyčejný polyethylenový film.

3. Stanovte zpoždění ve vzdálenosti ne větší než 0,9 m od sebe, pokud uděláte o krok více, podlahy se ohnou. Namísto systému, pokud je zamýšleno použití sypkého materiálu k ohřevu, jsou na podlaze připevněny kovové majáky.

Montáž dřevěných lanek na betonovou podlahu

4. Vybraný ohřívač uložte do zásobníku. Takhle se vejdeminerální vlnu a pěnu a jakoukoli možnost volných izolačních materiálů. Ohřívač ve formě plechů nebo rolí, rozložený pevně, bez trhlin mezi zpožděními. Volný materiál (například hliník) usíná mezi majáky a je zarovnán na jednu úroveň kovovým pravidlem.

V prostoru mezi ohřívačem zásobníků

5. Podlahy. K tomuto účelu lze použít listy z překližky, HDF, OSB, tloušťky dřevotřískové desky 10-15 mm. Je spolehlivější umístit je do dvou vrstev tak, aby švy spodních listů byly pokryty tkaninami z horních listů. Tak bude podlaha bezešvá, což eliminuje možnost studených mostů. Po pokládce vrstvy plechu se spojí a odlepí (majáky) pomocí šroubů.

Obložení desek z hustého materiálu (překližky, GVL atd.) Na zpoždění

6. Uspořádejte všechny povrchové úpravy.

Laminát na izolační podlaze

V malém videu budete jasně demonstrovat proces izolace na zpoždění:

Náležitosti podlahového vytápění postřikem

Kromě výše popsaných způsobů izolace je na podlaze tenká vrstva polyuretanové pěny (PPP) další profesionální sprej. Výsledkem je, že na překrytí, monolitickém, bez švů, je vytvořena tloušťka povrchu 50-100 mm, technologie aplikace PPP zahrnuje použití speciálního vybavení a některých dovedností, takže tato práce je možná pouze pro odborníky.

Aplikace stříkáním používá vysokotlaké zařízení, které lze použítmateriál na podlaze ve formě aerosolové kapaliny. Během několika vteřin se tato kapalná postřiková vrstva změní na pevnou pěnu z polyuretanové pěny. Účinnost přijaté izolační vrstvy překonává všechny ostatní ohřívače - v PPP je koeficient tepelné vodivosti menší než u minerální vlny, pěny, hliníku, pěnového betonu atd. Kromě toho je polyuretanová pěna absolutně odolná proti vlhkosti, proto nevyžaduje dodatečnou hydroizolaci a parotěsnou zábranu. Tento materiál nevyžaduje přípravu podlahy před aplikací, není poškozen hlodavci, nehnije, nehoří. Životnost tepelně izolační vrstvy PPP odhadují výrobci tohoto materiálu za 30-50 let.

Polyuretanová pěna - účinný způsob, jak vytvořit v bytě ohřívací a hydroizolační nátěr

Alternativní způsoby izolace

Pokud je tepelná ztráta způsobená podlahou malá, můžete použít jednodušší způsoby izolace. Jejich podstatou je použití jako podkladový materiál s nízkým koeficientem tepelné vodivosti.

Nejjednodušší způsob je umístit koberec na stávající podlahu nebo na koberec. Největší vlastnosti oteplování jsou vyrobeny z přírodních vlněných výrobků s dlouhým zdřímnutím.

Další možností je použití zahuštěného linolea na teplém substrátu (plstěné, jutové) nebo na bázi pěny. Podobně je možné "izolovat" a laminovat, umísťovat pod něj zahuštěný základ ze zátky, pěnového polyethylenu nebo pěnového polystyrenu.

Udělejte tak podlahu i na podlazev zimě se udržovala příjemná teplota, není nutné používat další systémy vytápění a "teplé podlahy". Ve většině případů, aby se zvýšila teplota podlahy o několik stupňů, je dostatečně schopná ji izolovat pomocí dostupných materiálů.