Co dělat se stěnami v koupelně - tradiční a nové materiály obložení

Co zacházet se stěnami v koupelně - problém, který vyžaduje promyšlené, dobře uzemněné rozhodnutí. Optimální volba způsobu zpracování umožňuje získat výsledek odpovídající speciálnímu mikroklimatu koupelny, jejímu stylu.
V článku se budeme zabývat výhodami a nevýhodami hlavních metod zpracování - jak tradičních, tak s využitím moderních materiálů.

Vana je místem v domě, kde je třeba vytvořit klidnou, pohodlnou atmosféru, takže každý člen rodiny by mohl dostat ránu ráznosti a relaxovat před spaním, obklopen harmonickým, příjemným okem prostředí. Pokud jde o opravu koupelny, zvláštní pozornost by měla být věnována výběru optimální verze interiéru.

Kromě estetické složky je nutné vzít v úvahu zvláštní mikroklima v této místnosti. Stěny koupelny jsou neustále vystaveny účinkům vlhkosti a teplotním výkyvům, takže k výběru povrchových materiálů je třeba přistupovat zamyšleně a rozumně tak, aby vytvořený interiér po mnoho let neztratil svou krásu.

Co zvládnout stěny v koupelně - každý řeší sám, v závislosti na stylu preferencí a finančních možností. Zvažte možnosti zpracování, které jsou nejvhodnější pro nepříjemné podmínky koupelny.

Pro vnitřní úpravu stěn vany se používají tyto materiály:

 • dlaždice;
 • nátěry na stěny;
 • plastové panely;
 • tapety;
 • dekorační omítka;
 • sádrokartonové desky odolné proti vlhkosti;
 • mozaika.

Je třeba poznamenat, že pro úpravu stěn koupelnypokoje mohou být použity jako jeden z výše uvedených materiálů, a jejich kombinace, provedení v interiéru design jejich nejodvážnější nápady.

Keramické dlaždice

\ t

Dlaždice je tradičním a často používaným materiálem pro obklady stěn koupelny s řadou výhod:

 • Velký výběr řešení pro výrobu květin. Běh katalogů výrobců, z nichž každý si vybere pro sebe odpovídající obrázek, velikost, typ dlaždice dlaždice, protože trh stavebních materiálů oplývá nabídkou pro všechny chutě a peněženky. Dlaždice pomůže realizovat prakticky jakýkoliv design koupelny, kombinovaný s různým nábytkem a instalatérstvím.
 • Trvanlivost. Tento dokončovací materiál prakticky nemění jeho vzhled v průběhu času. Správně položená dlažba nemůže ztratit své estetické a praktické vlastnosti po celá desetiletí, takže častěji důvodem pro nahrazení dlaždice s jiným materiálem je jen touha majitele domu upgradovat frigidní interiér.
 • Hygienické a snadno ošetřovatelné. Ideálně rovný povrch dlaždice je snadno omyvatelný, nepřispívá k hromadění prachu. Není náhodou, že keramická dlažba slouží jako hlavní materiál pro obložení prostor zdravotnických zařízení, které podléhají zvýšeným hygienickým a hygienickým požadavkům.
 • Kachlová stěna a plastové panely na stropě.

  Nevýhody:

  Kromě poměrně nákladného materiálu je podstatnou částí nákladů tohoto druhu zpracování i jeho uzavření. Práce na pokládce dlaždic - velmi pracný proces, který vyžadujeod umělce vysokých odborných dovedností. Pro snížení nákladů na opravy, majitelé domů hledají alternativní způsoby, jak zacházet s koupelnou - méně nákladné a pracovně náročné.

  Natírání stěn

  \ t

  Malování stěn - známý typ koupelnové dekorace, opět získává na oblibě díky novým lakovým materiálům a technologiím pro jejich aplikaci. Pro barvení stěn koupelny platí latex, chloralkouhchi, vodní emulze, alkydové barvy a smalty.

  Výhodou tohoto typu povlaku je maximální dopad umělce na konečný výsledek. Kombinace barev různých barev vám umožňuje kreativně přistupovat k designu místnosti a vytvářet tak exkluzivní interiér s nižšími finančními náklady než pokládáním dlaždic.

  Stěny koupelny jsou natřeny vodou ředitelnou barvou.

  Nevýhody možnosti malování stěn v koupelně:

 • Malování vyžaduje předběžnou přípravu stěn, jejichž náklady a složitost závisí na jejich počátečním stavu. Pokud jsou stěny koupelny příliš nerovnoměrné, měli byste uvažovat o vhodnějším případě pro tento případ ošetření - obložení plastovými panely nebo sádrokartonovými deskami.
 • Ne každá barva je vhodná pro koupelnové podmínky. Pro tyto účely je nutné použít pouze nátěrové hmoty odolné proti vlhkosti.
 • Nedoporučuje se barvit povrchy přímo ve styku s vodou. Na obvodu lázně mohou být instalovány skleněné panely, které chrání povrch před účinky vlhkosti, přidejte kůruve vnitřním prostoru místnosti.
 • Plastové panely

  \ t

  Pokud byl dřívější plast (PVC) považován za materiál, který není příliš vhodný pro vnitřní vybavení bytových prostor, dnes se situace radikálně změnila. Moderní plastové panely, v jejich estetických a provozních vlastnostech, jsou mírně horší než dlaždice a jejich instalace se provádí snadno a rychle s mnohem menšími finančními investicemi.

  Stěny koupelny jsou obloženy PVC panely.

  Výhody obložení s PVC panely:

 • Nízké požadavky na kvalitu původního povrchu. Panely jsou připevněny k kovovému rámu, podobné konstrukce pro instalaci desek ze sádrokartonu. Instalace PVC panelů nevyžaduje předplnění ani impregnaci stěn, což nejen urychluje práci, ale také snižuje náklady.
 • Široký výběr textur, barev umožňuje simulovat povrchy z přírodních materiálů - mramoru, dřeva a dalších typů povrchových úprav. Desky jsou k dispozici v široké škále standardních velikostí.
 • Snadná údržba skrytých komunikací. Pokud panely pokrývají nějaký druh komunikace, je-li to nutné, je snadné odhalit potřebnou plochu stěny a po dokončení práce se stejnou lehkostí otočit povrch původního vzhledu. Plastové panely se snadno omyjí i bez použití speciálních čisticích prostředků.
 • Nevýhody:

 • , ve srovnání s dlažbou, plastové panely jsou méně odolné vůči mechanickému poškození;
 • neumožňují vytváření obrazů nebo vzorů s vysokou složitostí;
 • Při vysoké vlhkosti se může na plastovém povrchu objevit kondenzace.
 • Vkládání stěn s tapetou

  Tapety jsou známé jako rychlý a levný způsob, jak vyzdobit obývací pokoj. S ohledem na možnost lepení tapet v koupelně by si člověk neměl myslet, že toto řešení výrazně ušetří ve srovnání s alternativními způsoby.

  Pro koupelnu v žádném případě není vhodná tapeta na papíře, jako v dlouhém kontaktu s vlhkostí, budou bobtnat, odlupovat se, dělat veškeré snahy podle svého výběru a marně. Pro tyto účely, drahé vinylové a skleněné tapety, mají dobrou odolnost proti vlhkosti.

  Stěny koupelny jsou vloženy tapetou.

  Výhody tapet v koupelně:

 • tapety v koupelně vypadají svěží a neobvyklé, otevření domu mnoho možností pro design řešení;
 • záplatování tapety, dokonce i vinyly, nevyžaduje speciální školení a může být provedeno vlastníkem domu nezávisle;
 • i prémiové tapety budou stát kupujícího levnější, než čelit stejnému povrchu vysoce kvalitních dlaždic.
 • Nevýhodou, stejně jako v případě malby, je potřeba předběžné přípravy stěn. I přes odolnost kontaktu s vodou proti vlhkosti je lepší chránit hranici keramickou mozaikou, skleněnými panely nebo ozdobným kamenem.

  Vinylové tapety v koupelně.

  Ozdobné omítky

  Tento materiál je dobrýUkázalo se, dokončení koupelny, vyrobený v rozhodnutích stylu blízko ke klasickému, renesance a secese. Použití různých metod nanášení omítek nabízí velké příležitosti pro experiment. Omítka - přírodní ekologický materiál, který nebude zhoršovat v průběhu času a ztrácí svůj vzhled pod vlivem přípustné množství vlhkosti.

  stěny dekorativní omítky má následující výhody:

 • je snadno aplikovat bez použití speciální konstrukce a zpracování nástroje;
 • není deformován, neztrácí svůj tvar v průběhu času;
 • má mikropóry, které umožňují absorbovat nějakou vlhkost, zlepšuje mikroklima v koupelně.
 • Dekorativní omítky na stěnách koupelny.

  Některé suchá směs působit poměrně těžkopádný a vyžadují více přístupy pro dlouhou dobu sušení. Je třeba poznamenat, že správné uplatňování omítky je možno s co nejmenším počáteční zdobení implementace dovedností.

  sádrové

  Sádrovec není soběstačný způsob zpracování, které poskytují další nástěnnou malbu, kreslení nebo dekorativní omítky tapetování. Stejně jako je tomu v případě uzavření plastových desek, sádrokartonu umožňuje skrýt nedostatky původního povrchu stěny.

  Použití sádrokartonové desky pro dokončení koupelny, měli byste si vybrat odolný proti vlhkosti desky, která je schopna odolat náročných provozních podmínkách. Hlavní nevýhodou je snížení suché místnostimontáž nosného kovového rámu.

  Stěny ze sádrokartonu s kombinovaným povrchem.

  Mozaika

  Tato možnost spočívá v tom, že se na povrch stěn kreslí barevné sklo, keramika, kámen a jiné materiály. Pomocí malých prvků různých barev a textur můžete vytvářet kompozice abstraktní nebo kresby.

  Mosaic - jeden z nejvíce časově náročných a nákladných materiálů pro výzdobu interiérů. Uspořádání mozaikových vzorů vyžaduje dokonalé dodržování technologie kreslení, přítomnost umělcova pravého uměleckého vkusu. Pokud jde o pracovní sílu, tato možnost převyšuje náklady na pokládku obkladaček a jiných výše uvedených způsobů obložení.

  V poslední době získávají popularitu mozaikové listy na bázi polymerní sítě. V tomto případě jsou zakoupena hotová stylistická řešení, která nevyžadují složení a její pracovně náročné vyučování.

  Dokončování stěn koupelny mozaikovými deskami.

  Analýzou výhod a nevýhod každého typu obložení se může rozhodnout, co dělat se stěnami v koupelně, na základě dostupnosti potřebných zkušeností, materiálních schopností, velikosti a stylu koupelny, jakož i řady dalších faktorů. Bohatý výběr moderních stavebních a dokončovacích materiálů vám umožní vybrat si variantu, která spojí atraktivní vzhled, snadnou aplikaci a dobré provozní vlastnosti.