Co léčit zelí z škůdců: lidových prostředků

Květák, stejně jako jeho bílooký bratranec, přitahuje mnoho chutí a živin mnoha škůdců. Aby bylo možné pěstovat a udržovat plodiny, je nutné před výsadbou zjistit, jak ošetřovat květák z nadměrného hmyzu. Samozřejmě, že existuje mnoho druhů insekticidů na prodej. Aby se však předešlo zbytečným nákladům a aby byla sklizeň šetrná k životnímu prostředí, doporučuje se používat lidové prostředky.

Škůdce zelí

Obsah
 1. Popis hlavních škůdců
 2. housenka
 3. Jablka
 4. Šneci a šneci
 5. Létající raky
 6. Puchýře pro křížence
 7. Lidové prostředky
 8. Infuze na listech tabáku
 9. Infuze pampelišky
 10. Acetický roztok
 11. Infuze celeru
 12. Alkohol sodný
 13. Odvar z heřmánku
 14. Infuze česneku a rajčat
 15. Bramborový vývar
 16. Popel
 17. Infuze dřeva
 18. Infuze pepře
 19. Valerian
 20. Mulčování půdy, nebo jak se zbavit hlemýžďů

Popis hlavních škůdců

\ t

Existuje mnoho škůdců schopných částečně nebo úplně zničit zelí na lůžkách. Nejčastěji se však s takovými druhy musí zabývat zahradníci:

 • larvy motýlů;
 • mšice;
 • měkkýši;
 • zelí mouchy;
 • křehké puchýře.

housenka

Housenky jsou larvy takových motýlů jako cappuccino, lopatka, kapusta a podobně.Kapradina a zelí můry snášejí vejce, obvykle na list. Proto se jejich vylíhnutí ihned začne krmit housenkami. Když je spousta larev, zůstávají z listů jen žíly. Kromě toho jsou tito škůdci schopni lézt do kaldronu a zničit ho zevnitř. Když se zelí rozpadne, larvy se plazí do sousední rostliny.

Housenka je obvykle zelená, šedá nebo černá se žlutými pruhy, na povrchu jsou malé klky. Délka je 3-4 cm. Larvy zeleného zelí zelené barvy, o délce pouze 7-11 milimetrů.

Jedním z nejnebezpečnějších zelí je larva motýlího lopatky, která je spojena s jejich vitalitou a plodností. Jeden motýl leží ve svém krátkém životě od několika set do tří tisíc vajec. Zvláštní nebezpečí, které tyto larvy představují pro semenáčky, protože mají rádi opakovat nohy pod kořenem. A pět housenek za noc může zkazit asi tucet rostlin.

Jablka

Navzdory skutečnosti, že mšice jsou velmi malý hmyz, může v suchých letech zničit až 90% sklizně. Jde o to, že žije ve velkých koloniích a rychle se rozmnožuje.

Mšice zelná

Délka hmyzu je pouze 1,5-2 mm. Jablko mšic se vyrábí ve formě proboscis, který propíchne ochranný kryt listu a nasaje zelnou šťávu. V důsledku toho rostlina ztrácí své stopové prvky, což vede ke zpomalení jejího růstu a následně k úplné smrti.

Věnujte pozornost! Mšice je také nebezpečná, protožeschopné infikovat nebezpečné viry, jako je nekrotická žloutenka, virus mozaiky a další. Mohou proniknout do rostliny spolu se slinami hmyzu.

Hlemýždi a hlemýždi

\ t

Hlemýždi a hlemýždi, kteří si také užívají zelí, patří k měkkýšům gastrocnemius. Zvláště nebezpečné na lůžkách hlemýžďů, jak se objevují nejčastěji, velké kolonie a rychle se množí. Velikost dospělých dosahuje 20 centimetrů. Zpravidla mají světle šedou barvu, ale jsou hnědé, s černobílými skvrnami a dokonce čistě černou. Celý povrch těla měkkýše je pokryt hlenem.

Měkkýši preferují teplé a vlhké počasí. Nemohou přímo ovlivnit slunce. Aby se předešlo jejich rozmnožování v zahradě, je nutné včas provádět plevel a vyčistit odpad, ve kterém se mohou usadit.

Hlemýždi zanechávají za sebou velký otvor na listu. Když existuje několik jedinců, jsou to způsoby, jak zničit zelí s celými řádky. Šneci také nechávají na listech díru, ale menší průměr. Další nebezpečí z hlemýžďů a hlemýžďů je, že mohou infikovat rostliny viry.

Létat raků

Kapusta mouchy, která je jaro a léto, je nebezpečným škůdcem, který může nechat zahradníka vůbec bez úrody. Vizuálně je obtížné ji odlišit od běžných mouch. Její jarní odrůda je světle-popel-barevné a tři podélné proužky na zadní straně. Délka dospělého druhu je 5,5-6,5 mm, letní mouchy zelí se prakticky neliší od vizuálníhopružina, ale jejich velikost je o něco větší - délka dosahuje 7,5 mm.

Samy o sobě nepoškozují zelí, ale jejich larvy poškozují kořenový systém. Vnější poškození tedy nemá rostlinu, ale stává se pomalým a stává se modravým odstínem.

Není snadné identifikovat mouchy larv. To vyžaduje uvolnění půdy kolem rostliny. Bílé larvy, asi 8 cm dlouhé, nemají nohy a výraznou hlavu, jsou poměrně pomalé. Hlavní metoda prevence lůžek z zelí fly - hluboký podzim na podzim a opatrně jeho vyrovnání.

Puchýře kříže

\ t

Křížkovité puchýře - malá chyba v délce několika milimetrů. Barva může být velmi odlišná: černá se žlutými pruhy nebo bez nich, zelená, modrá s lesklým nebo matným povrchem. Broukem je silný zadní zadní nohy, které mu umožňují skočit několik metrů. V důsledku toho může překonat dlouhé vzdálenosti.

Škůdce křížovitých puchýřů

Nejaktivnější z tohoto škůdce na jaře, kdy sloupec teploměru v odpoledních hodinách stoupá na patnáct stupňů. Blizhki dělají listy v otvorech. Velké kolonie jsou schopny zničit většinu rostlin. Vzhledem k tomu, že se tento hmyz velmi rychle množí, představují hrozbu i pro velké výsadby. Pro zelí jsou proto nejen nebezpečné samy o sobě, ale i jejich larvy, které poškozují jemné kořeny, a tím zpomalují rozvoj rostlin.

Lidové léky

Manipulace s zelím ze škůdců s lidovými prostředky vám umožňuje spolehlivě chránit kulturuod milovníků vychutnat šťavnaté listy. Neexistuje však absolutně univerzální složení, které by působilo na všechny druhy hmyzu. Pojďme tedy uvést některé z nejúčinnějších prostředků.

Infuze na listech tabáku

Postřik rostliny infuzí na tabákových listech vám umožní zbavit se křížovitých puchýřů. Pro jeho přípravu budou zapotřebí následující složky:

 • Tabák - 200 g;
 • mýdlo - 1 lžíce.

Složky by se měly míchat v 10 litrech teplé vody a trvat několik hodin, pak můžete začít stříkat.

Pampeliška

Infuze pampelišky je dalším účinným prostředkem proti skvrnám. Pro přípravu přípravku jsou připraveny následující složky:

  95) čerstvé listy a kořeny rostliny - 0,5 kg;
 • mýdlo - 1 lžíce;
 • teplá voda - 10 litrů

Infuze se připraví takto: \ t

 • kořeny a listy musí být nasekány v mlýnku na maso nebo nasekány nožem;
 • dobře promíchejte v horké vodě;
 • kapalina by měla být napjatá, pak přidejte mýdlo a promíchejte.

Věnujte pozornost! Postřik zelí s jakoukoliv tekutinou lze provést pouze ráno nebo večer, kdy slunce nespaluje listy.

Acetický roztok

Toto řešení vám také umožňuje zbavit se puchýřů na lůžkách. Pro jeho přípravu přidejte jednu sklenici jablečného octa do nádoby s 10 litry vody a promíchejte. Je třeba poznamenat, že roztok kyseliny octové je účinným prostředkem proti puchýřům a některému jinému hmyzu, ale je důležité, abyste jej nepřeháněli octem, protože to může poškodit rostliny.

Jsem rád! PředtímPro zahájení postřiku celého zelí roztokem kyseliny octové je žádoucí zkontrolovat jeho koncentraci na jednom zařízení. Pokud se po 5-6 hodinách po postřiku stav zařízení nezhorší, je možné zpracovat všechna lůžka.

Celerová infuze

Celer pro infuzi

\ t

Infuze celeru je skvělý způsob, jak chránit zelí před larvami mouchy. Připravuje se z následujících komponent:

 • stonky celeru - 4 kg;
 • mýdlo - 50 p.

Postup je následující:

 • celer je třeba krájet a nalijeme 10 litrů vody;
 • obsah nádoby se zahřívá půl hodiny a trvá několik hodin;
 • každý litr získané směsi musí být zředěn 5 litry vody;
 • pro nejlepší přilnavost k rostlinám, pro každých 10 litrů je nutné přidat 50 g mýdla.

Sulfurový alkohol

Nasatir umožňuje ochranu kultury před řadou škůdců, jako je cappuccino, mšice, housenky atd. V kbelíku s vodou je dostatek 10 ml amoniaku.

Ochrana semenáčků z kapučína umožňuje předběžné vylití do jamek 0,5 litru roztoku. Ke zpracování listů v kompozici by mělo být přidáno malé množství mýdla, aby se kapalina zpožděla na povrchu.

Odvar z heřmánku

Chcete-li se zbavit mšic a housenek, můžete rostliny zpracovat vývarem z heřmánku, který budete muset udělat:

 • mýdlo - 40 g na 10 litrů;
 • listy a květenství heřmánkové lékárny - 1 kg.

Bujón se získá následujícím způsobem:

 • listy a květenství by měly být naplněny horkou vodou a pak trvají 12 hodin pod víkem;
 • Infuze musí být zředěna vodou na jednu až tři;
 • na každých 10 litrů odvaru přidejte 40 g mýdla.

Odvar z heřmánku

Infuze česneku a rajčat

K ochraně plodin před larvami a vši lze ošetřit infuzí listů česneku a rajčat. Za tímto účelem užívejte následující složky:

 • stroužky česneku - 1 sklo;
 • listy rajčat a nevlastních dětí - 1 šálek;
 • mýdlo - 1 lžíce.

Listy česneku a rajčat by měly být nasekány v mlýnku na maso a zředěny v 10 litrech vody. Výsledná kapalina by měla být namáhána a přidána k ní lžíce mýdla.

Bramborový vývar

\ t

Odvar ze stopky brambor je jednoduchý a účinný prostředek, který umožňuje zbavit se lůžek křížovitých puchýřů. Pro jeho přípravu je nutné vařit 4 kg úlů v 10 litrech vody po dobu 10-15 minut. Vývar musí být vypuštěn a naředěn vodou v poměru k sobě.

Popel

Popel ze dřeva, smíchaný s páleným vápnem v poměru k sobě, činí rostlinu neatraktivní pro larvy mouchy a křehké květy. Získaná směs by měla práškovat povrch listů zelí. Místo popela je možné ošetřit zelí tabákovým prachem, který umožňuje stejný účinek.

Infuze stromu

K odstranění mšic a housenek se nejčastěji používá infuze dřeva. Pro jeho přípravu by mělo být 0,8 kg listů, stonků a květů rostlin naplněno vroucí vodou. Po půl hodině by měla být infuze zředěna v 10 litrech vody a měla by být bráněna další infuzí po dobu čtyřdnů Před nanesením kapaliny přidejte 40 g mýdla.

Infuze pepře

Infuze hořkého pepře - účinný způsob ochrany zelí z měkkýšů. Jeho struktura je velmi jednoduchá:

 • červená paprika - 100 g;
 • mýdlo - 1 lžíce na 10 litrů.

Infuze se připraví takto:

 • pepř musí být jemně nasekaný a nalijeme litr vody;
 • po dvou dnech musí být koncentrovaná směs vypuštěna a každé sklo musí být zředěno 10 litry vody;
 • před přidáním do kompozice přidejte roztomilý.

Valerian

Řešení valeriánu také pomáhá zbavit se křížovitých puchýřů. Pro její přípravu musí být lahvička valeriánu zředěna ve 3 litrech vody.

Věnujte pozornost! Nevýhodou téměř všech lidových prostředků je, že nejsou příliš stabilní. Proto je žádoucí ošetřovat rostliny po každém dešti, kdy se objeví první škůdci, stejně jako každých 5-7 dní, zejména v období zvýšené aktivity smyslného hmyzu.

Mulčování půdy, nebo jak se zbavit hlemýžďů

Kluzké tělo měkkýšů nemůže tolerovat pavouky. Proto, v případě jejich invaze zelí lůžka mohou být zmrazeny s jehličí vánoční strom, vaječné skořápky, drcené želvy, popel nebo listy sušené kopřivy.

Ochrana zelí je poměrně složitý proces, který trvá mnoho času, ale je nesmírně nezbytný. Aby se dosáhlo co nejlepšího efektu, měly by být v komplexu použity lidové nástroje. Například v jamkách můžete nalít roztok čpavku, listy jsou ošetřeny housenkami a jiným hmyzem a lůžky.mulč V tomto případě budou rostliny chráněny před všemi škůdci.