Co pěstovat vedle zelí?

Správná volba plodin, které mají být umístěny na lůžky - není snadný úkol, jak se zdá na první pohled. Některé rostliny mohou mít nepříznivý vliv na sousedy, což má vliv na celou úrodu jako celku, a naopak, příznivá blízkost všech kultur může způsobit velkou úrodu, bez které se navzájem neovlivňují.

Výsadba sazenic zelí

Obsah
 1. Základní pravidla Okolí rostliny
 2. Jaké plodiny přátelské zelí?
 3. , květiny a obrana
 4. byliny
 5. zelenina
 6. Co nemůže být vysazena poblíž zelím?

Základní pravidla sousedství rostlin

Zelí - ne nejkompaktnější zeleniny. Její dlouhé e-maily mohou vytvořit stín pro jiné rostliny zakrslé, a oni na oplátku mohou narušovat normální vývoj Kochan. Při výběru rostlin pro sousední zelí by měla být považována za základní rysy:

 • Kochan zelí potřebuje prostor. Při pěstování jiné zeleniny na zahradě by měl nechat prostor alespoň 30 cm mezi rostlinami.
 • Rostliny sousedé neměli navzájem překrývají přístup k slunečnímu záření.
 • V blízkosti zahrady se doporučuje plodiny, které vyžadují přibližně stejné množství vlhkosti a podobné krmení. To značně zjednodušuje pěstování plodin a šetří čas.
 • Důležité! Při výběru postele pro střídání plodin zelí musí být brány v úvahu. Zástrčky nebude růst na stejném místě jako loni, protože obsah toxinůkterý tuto zeleninu ponechává v zemi. Místo zelí lůžek je lepší zasadit nenáročné rostliny: luštěniny, brambory, bylinky, okurky, cuketa, dýně.

  Správná volba sousedů zelí může pomoci v boji proti škůdcům a chorobám. Je známo, že si můžete vychutnat šťavnaté listy, jako jsou hlemýždi a zelné mouchy, a motýlí dítě, a různé drobné hmyzy (mšice, trypsy).

  Jaké kultovní přátelé jsou zelí?

  Na jednom lůžku se zelím budou dobře sloužit kultury s časným zráním. Po sklizni první plodiny bude dostatek volného prostoru pro růst. Můžete také zasadit rostliny odolné proti chladu, ponechávající dostatek místa pro výsadbu sazenic zelí.

  Zajímavé! Nejlepším sousedem zelí je česnek. Účinně odstraňuje škůdce a chrání hrnce.

  Chrániče květin

  \ t

  K zdobení postele se zelím mohou být květiny. Majoránka a ostružina, vysazené v zelných řádcích, zlepší kvalitu půdy a vyděsí škůdce. Pokud jsou mšice často napadány na baldachýnech, měla by být zasazena hnízda, aby se plodina uložila. Mšice se přepne na tyto květy a nezpůsobí poškození zelí.

  Chornobyvets

  Důležité! Při pěstování zelí s BlackBerry je nutné předem spočítat načasování kvetení. V době výsadby sazenic zelí musí květy již mít pupeny a přidělit jejich kořeněné aroma. Pro maximalizaci ochrany je ostružina vysazena mezi řadami zelí a po obvodu lůžek.

  Další rostlina, která má příznivý vliv na sazenice zelí, je čekanka. Děsí škůdce a také zlepšuje chuť listů zelí. Mezi jinými, méně obyčejné byliny, které mohou být pěstovány se zelím, stojí za to věnovat pozornost heřmánku a měsíčku.

  Bylinné koření

  \ t

  Bylinné koření je skutečným nepřítelem hmyzích škůdců. Kromě toho budou vždy u jídelního stolu. Phytoncides, izolovaný těmito rostlinami, vyděsit různé škůdce, kteří nejsou proti vyskladnění mladých zelí listy. Nejlepším řešením je zasadit kopr, okurku, šalvěj, bazalku a tymián na lůžko se zelím. V tomto případě bude zajištěna spolehlivá ochrana proti kapustovým molům, mšicím a hlemýžďům.

  Zelenina

  Společné bílé zelí je slučitelné především se svými nejbližšími příbuznými: pekingským a bruselským zelím. Můžete také kombinovat rané a pozdní odrůdy a sklizeň dvojí plodiny. Při pěstování v blízkosti bílého květáku a květáku je však třeba dbát na to, aby se mohly vzájemně potlačovat a nevytvářely vysoké výnosy.

  Vedle zelí se doporučuje pěstovat:

  • brambory a řepa (tato zelenina jsou v péči zhruba stejné, když se pěstují vedle zelí, jejich kořenové systémy se nemíchají a nevyvíjejí se normálně);
  • cibule (odradí takové milovníky zelí jako mšice, křehké puchýře, zelné mouchy);
  • luštěniny (dodávající půdu dusíkem, který stimuluje růst zelí zelí);
  • listový salát (přispívá k zachovánívlhkost v půdě).

  Listový salát

  Co nemůžete zasadit vedle zelí?

  Existuje úplný seznam rostlin, které se kategoricky nedoporučují pěstovat na jednom lůžku se zelím. V první řadě zde patří celer, který vyvolává vzhled na lůžkách zelí, který je schopen zničit celou plodinu. Dalším nepřítelem zelí je fenykl. Látky, které emitují tuto rostlinu, brání růstu všech sousedních kultur, takže získání dobré plodiny v takové čtvrti je prakticky nemožné.

  Ostatní rostliny, které budou špatnými sousedy zelí:

  • rajčata (hromadit hnilobu a přitahovat šneky, které mohou následně postihnout mladé kočky);
  • petržel;
  • mrkev (kořen mrkve v sousedství s zelím je špatně vyvinut, je lepší zasadit tuto zeleninu s dodržením střídání plodin - příští rok po zelí);
  • hrozny;
  • ředkvičky a tuřín;
  • kmín;
  • lev;
  • jahody.

  Většina uvedených plodin není pro výživu vhodná pro zelí. Rostliny poskytují vzájemně supresivní účinek a neposkytují požadovaný výtěžek.

  Společné vykládání různých plodin s příslušným výběrem sousedů nejen významně ušetří užitnou plochu, ale také zvýší výnosy. Můžete také výrazně snížit využívání finančních prostředků na boj proti chorobám a škůdcům a někdy je zcela opustit. Rostliny-fytoncidy jsou schopny vyrovnat se s děsivým hmyzem není horší než speciální chemické přípravky, ale nezpůsobí tožádná škoda Sklizeň z lože zůstane vždy přirozeným a ekologickým výrobkem.

  https://youtu.be/kzIN92Urv9c