Co pokrýt střechu domu: materiál pro střechu, tím lépe pokrýt střechu

Výběr toho, co má pokrýt střechu domu, je vhodné se zaměřit nejen na cenu a vzhled materiálu, ale také na to, aby se zohlednily jeho technické parametry. Dále je třeba vzít v úvahu úhel sklonu desek střechy a schopnost trámů odolávat zatížení.

Obsah
 1. Kritéria pro výběr dokončovací střešní krytiny
 2. Listy břidlice
 3. Střešní materiály z kovu
 4. Asfaltové koberce
 5. Asfaltové střešní prvky
 6. Sklápěcí střecha

Kritéria pro výběr dokončovací střešní krytiny

\ t

Zastřešení, která jsou přijata k prodeji na stavebním trhu, splňují požadavky státních norem nebo technických specifikací, které jsou uvedeny v dokumentech o zboží.Pro střechu, která má být použita, jsou charakterizovány materiály :

 • odolnost proti ultrafialovému záření;
 • odolnost vůči nízkým a vysokým teplotám, teplotním výkyvům (nátěr musí vydržet značný počet cyklů zmrazování a rozmrazování, nedeformovat při zmrazování nebo ohřevu);
 • těsnost (střecha by neměla unikat);
 • pevnost;
 • odolnost vůči vnějším vlivům (mechanické, prachové, znečištěné ovzduší a vlhkost, atmosférické jevy atd.);
 • je trvanlivý.

V některých případech je při výběru střešní krytiny jedním z klíčových faktorů požární odolnost materiálu.

Určení, jaký typ střechy je nejlepší pokrýt střechu domu, stojí za to porovnatmateriály s funkčními vlastnostmi, trvanlivostí, složitostí technologie instalace, opravitelnosti a dalšími parametry.Střešní krytiny se liší :

 • na principu stohování (role, tmel, list, umělý);
 • podle typu základny (azbestový cement, kov, lepenka, sklolaminát atd.);
 • podle typu ochranné vrstvy (metalizované, polymerní, minerální atd.).

Před konečnou volbou se doporučuje podrobně přečíst výhody a nevýhody různých střešních krytin .

Listy břidlice

Pokud chcete levnou a snadno instalovatelnou střešní krytinu, může být nejlepším řešením vlnitá nebo plochá břidlice. Tento materiál je vyroben z azbestocementové malty. Je odolný (může sloužit až 40 let), dobře snáší teplotní výkyvy. Dnes je k dispozici břidlice, malovaná v různých barvách, což umožňuje budování další atraktivity. Nevýhodou materiálu je vysoká hmotnost povlaku a křehkost břidlice. Při nákupu materiálu, měli byste zajistit jeho kvalitu - neměly by být promáčknutí, cizí inkluze na povrchu břidlice, okraj by neměl být vločka.

Střešní krytina z kovu

\ t

Kovová střešní krytina je mnohem lehčí než břidlice, může být vyrobena z oceli, hliníku nebo mědi. Typy kovových střech se liší v uspořádání materiálu a technologie montáže. Ocelové plechy jsou opatřeny antikorozním zinkováním. Kromě toho kovstřešní prvky mohou navíc mít polymerní dekorativní ochrannou barevnou vrstvu. To vám umožní zvolit nejvhodnější barvu střešní krytiny.

Sklopný střešní kov - klasická verze, určená pro dlouhou životnost. Lze použít na střechách s různým úhlem sklonu. Střecha z mědi a hliníku může trvat více než 80 let. Nevýhody zahrnují složitost a náklady na instalaci, potřebu použití speciálního nástroje.

Kovový profilový plech - demokratická verze střešní krytiny s ohledem na dostupnou cenu a snadnou instalaci. S výhodou se používá pro domácí zařízení.

Kovová dlažba se liší od profilového plechu estetickým vzhledem, který napodobuje obkládačku. Materiál je velmi trvanlivý a snadno se instaluje. Odolnost proti opotřebení je dána tloušťkou oceli a kvalitou polymerního povlaku.

Nevýhodou střešních materiálů z kovu je vysoká tepelná vodivost - kov se rychle zahřívá a ochlazuje. To vyžaduje zvláštní pozornost při instalaci tepelné izolace takové střechy. Kromě toho, kovová střecha je poměrně hlasitý - během deště slyšet zvuk padající kapky.

Asfaltové koberce

\ t

Existuje celá řada asfaltových krytin. Výběr lepšího krytí střechy s malým sklonem svahu se doporučuje věnovat pozornost materiálům, které lze použít k vytvoření jediného střešního koberce.

Rollsmateriály na bázi lepenky nebo skleněného vlákna, opatřené živičnou nebo polymer-bituminózní vrstvou, na kterou se nanese ochranný povlak. Funkční parametry, trvanlivost a odolnost vůči účinkům jsou dány tloušťkou a složením hlavní vrstvy, jakož i frakcí minerálního povlaku. Pásy se svařují nebo lepí dohromady a tvoří souvislý koberec. Výhodou materiálu je přijatelná cena a snadná instalace.

Střešní střechy (kapalné) je obtížnější instalovat a vyžadují vysoce kvalitní přípravu povrchu aplikace. Asfaltová polymerní směs se nanáší v tenké vrstvě a upevnění tvoří ideální monolitický povlak. Mezi výhody patří vysoký stupeň hydroizolace, opravitelnost, nízká hmotnost materiálu.

Asfaltové střešní prvky

\ t

Listy a umělé materiály vyrobené asfaltem jsou široce používány. Jaký materiál je lepší pokrýt střechu domu - euroshither nebo asfaltové dlaždice?

Eurosherf, známý materiál zvaný Ondulin, je vyroben z lisované lepenky s polymer-bitumenovou impregnací. Mezi výhody systému Euroshift patří malé hmotnostní listy, rychlá a snadná instalace, široká škála barev. V závislosti na technologii pokládky může tato střecha trvat déle než 30 let. Nedostatek Ondulin - nízká pevnost listů, takže se nedoporučuje používat na střechách s malým svahem svahů, které je třeba pravidelně čistit od sněhu.

Měkké střešní krytiny z asfaltových dlaždic - praktické a dostatečně přístupnéza cenu materiálu. Vzhledem k tomu, že základna dlaždice, vyrobená ze skleněných vláken nebo polymerní tkaniny, je pokryta adhezivní kompozicí, instalace nátěru je poměrně jednoduchá a finančně nenáročná. Pomocí dlaždic různých odstínů můžete dosáhnout původního efektu. Měkká střecha je ideální pro stohování složitých forem na střeše.

Sklápěcí střecha

\ t

Keramickou a břidlicovou dlaždici je obvyklé klasifikovat jako klasickou střešní krytinu. S ohledem na to, co pokrýt střechu domu, jeden by měl zvážit tuto možnost také. Mezi nesporné výhody patří trvanlivost střešní krytiny a nádherný vzhled, možnost instalace na komplexní, originální střechy.

Nicméně, skládací střecha má také nevýhody :

 • vysoká hmotnost materiálu vyžaduje vytvoření nejen výkonného raftingového systému, ale také základu, který má zvýšit zátěž;
 • montážní střecha vyžaduje profesionální instalaci;
 • Keramická nebo břidlicová střecha - nejdražší varianta.

Obecně je volba typu střešní krytiny založena na poměru cena /kvalita, na vlastnostech raftingového systému budovy a na jeho estetické preferenci.