Dekorativní omítka na stěny - zhotovujeme konstrukční povrch obvyklého tmelu

Mnoho lidí považuje dekorativní omítky pro stěny za krásný, ale velmi drahý materiál pro zpracování, ale ve skutečnosti tomu tak není. Samozřejmě, že jsou velmi drahé typy omítek, ale dnes vám řekneme jen ty cenově nejdostupnější, které mohou dát každému člověku vlastními rukama.

Obsah Struktura formyObrazení dekorační omítky ze skályVýroba omítky se sprchouZbarvení dekorativní omítkyZbarvení suchého štětcePlakování nátěru Lakování laku Kolik dekorativních omítek stojí

Obsah
 1. Rozmanitost struktury
 2. Aplikace dekorativní omítky ze skály
 3. Aplikace omítky s deštěm
 4. Nátěry dekorativní omítky
 5. Malba suchým štětcem
 6. Rozmazání barvy
 7. Použití laku
 8. Kolik je dekorativní omítka
 9. Závěr

Rozmanitost struktury

\ t

Strukturální omítka pro stěny má několik typů nerovností:

 • Choroid (imitace zkažené stromové kůry);
 • Obkladová omítka na kámen;
 • Hejno (s hedvábným efektem);
 • s mramorovou strouhankou;
 • benátský;
 • "déšť" - simulující kapky deště na skle;
 • Rock.

Promluvíme si s vámi o nejběžnějších způsobech zpracování interiérů ao nejvýznamnějších levných druzích - dešti a skále, které budou nejjednodušší.

Aplikace dekorativní omítky ze skály

Sádra s texturou skály

Tento způsob kreslenínejjednodušší a skvělé pro začátečníky. Pro vytvoření konstrukčního povrchu nebudeme kupovat speciální směs a používáme téměř jakýkoliv tmel na bázi sádry nebo cementu. Tmel z materiálu Sheetrock je pro něj nejvhodnější, protože je již připraven k prodeji, nebude třeba ho vkládat ručně. Je lepší nebrat příliš měkký a sypký typ tmelu, například Vetonit pro to není příliš vhodný.

Pozor! Dekorativní omítka pro stěny kuchyně, WC a vany by měla být na cementovém základě. V těchto místnostech je nutné aplikovat silnou vrstvu ochranného laku na bázi vody na nátěr. Ve zvláště vlhkém prostředí - ve vaně a na pracovní ploše je nutné vytvořit ochrannou zástěru ze skla, dlaždic nebo panelů.

 • Před použitím omítky je důležité zdokumentovat stěny a je žádoucí aplikovat vrstvu tmelu, ušetří vám to mezery a zlepší kvalitu nátěru.
 • Nyní se podívejme, jak ji aplikovat. Vyberte si malou plochu na zdi, asi 0,5 čtverečního, a zvedněte tmel na mrtvici. Je nutné ji rovnoměrně potřít vrstvou 2-3 mm. Vrstva je silnější, čím obtížnější je získat nerovnosti.
 • Poté, co rovnoměrně rozložíte řešení na zeď, můžete začít vytvářet strukturní vzor. K tomu je třeba vyčistit žehlicí prkno z roztoku a pevně jej připevnit ke zdi na čerstvém tmelu. To lze provést na obou stranách, ale je třeba mírně zvednout spodní okraj zdvihu a zároveň pohyb dolů. Pokud je to jednoduchéChcete-li jej připevnit ke zdi, pak se jednoduše drží, je důležité dodržovat toto.
 • Vytvoříte tak texturu, rozmazávající malé nerovnosti v roztoku. Ve skutečnosti, vytvořit krásnou texturu pohybu může být zcela odlišné, v tomto a jedinečnost dekorativní omítky. Hlavní věc v okamžiku, kdy je kamna odtržena ze směsi, udělejte to hladce, takže nejsou žádné stopy. Zkuste to několikrát a pochopíte, jak to udělat lépe. Můžete použít strukturu pohybem jedle, cross-cross, vertikální, horizontální, atd. Pokud něco nefungovalo - můžete vylepšit a zkuste to znovu.
 • Je také důležité vyčistit železo po každém spiknutí, aby přebytek roztoku nezkazil strukturu.
 • Poté, co jste provedli první spiknutí - pokračujte k dalšímu, ale proveďte přetečení na předcházejícím, aby nebyly žádné mezery.
 • Po aplikaci bude trvat přibližně jeden den, než stěny zcela vyschnou, a pak můžete pokračovat v dalším lakování, jak je popsáno níže.

Aplikace omítky s deštěm

\ t

Tento způsob zpracování je mnohem těžší než první, ale výsledek je mnohem působivější. Příklad takové zdi naleznete na fotografii.

Příklad dekorativní omítky s "deštěm" v kuchyni

Struktura deště se nejčastěji aplikuje pod svahem, ale v zásadě to můžete udělat stejně.

 • Chcete-li aplikovat tmel pod úhlem, musíte zformovat stěny. Nakreslete na ně šikmé linie v šířce asi 3 tahy. Řádky jsou povinnékreslit všude pod jedním rohem, to je obzvláště obtížné dělat to v rozích.
 • Dále je nutné na každý řádek nalepit malířskou pásku tak, aby její spodní okraj ležel na okraji.
 • Dekorativní omítka by měla být aplikována s deštěm z horního rohu.
 • Roztěrujeme tmel o tloušťce 3 mm na šířku pásu, který odpovídá velikosti zdvihu a délce asi jednoho metru.
 • Proces nanášení a vyhlazování dekorativní omítky

 • Pro vytvoření struktury kapek se železo mírně přitiskne na omítku a je zbarvené. Opakujte tyto kroky, dokud nepokryjeme celý pás.
 • Zpočátku bude textura vypadat spíše jako ježek než déšť. Chcete-li to opravit, je třeba povrch vyhladit. K tomu vyčistěte železo z roztoku a lehce ho vtlačte do roztoku, hladce v jednom směru. Současně je důležité trochu zvednout jednu stranu zdvihu tak, aby se zcela nezachytila. Čím slabší stisknete tah, tím více zůstane nerovnost. Textura také závisí na tloušťce vrstvy.
 • Další pásek by měl být aplikován s malým třeskem na hotový. Opakujte výše uvedené kroky, dokud neřežeme celou šířku pásu.
 • Vzhledem k tomu, že lepicí pásku lepíte na šířku přibližně tří zdvihů, bude třetí proužek mírně převlečen malířskou páskou. To je obzvláště nutné, aby bylo zajištěno, že v tomto bodě spojovacích vrstev se k sobě navzájem plazí, což výrazně zlepšuje konečný vzhled. Lepicí páska navíc pomáhá udržet požadovaný úhel sklonu. Až skončíšOdřízněte pásku a pokračujte. Dostane hladkou tyčinku, není třeba ji velmi hladce vyhladit.
 • Jsem rád! Pokud budete dělat jednu zeď, ujistěte se, že dokončit práci. Pokud uděláte pauzu, pak uvidíte rozdíl vrstev, který nebude vypadat moc krásně.

 • Když je omítka suchá, ošetřete ji abrazivním sítem nebo pláštěm, abyste odstranili malé nerovnosti.

Výsledek práce - krásná stěna se strukturou

Během práce můžete mít problémy s nalepením mrtvice, stop a jejího nerovnoměrného vzoru. Pokud nemůžete dosáhnout jediné kresby na celé zdi, pak není nic hrozné, ale napodobujete kameny, skály. Hlavní věc je vyhnout se ostrým změnám, které budou velmi hozeny do očí.

Podrobnější pohled na způsob použití omítky na dešti můžete na videu:

Nátěry dekorativní omítky

\ t
 • Před lakováním ošetřete povrch základním nátěrem. Pro aplikaci druhé a následujících vrstev není nutný základní nátěr.
 • Pokud budete malovat strukturální omítku s monochromatickou barvou, textura bude ztracena a výsledek nebude velmi dobrý. Největšího efektu je dosaženo při použití dvou barev na barevnou fakturu. K tomu můžete použít metodu suchého kartáčku nebo metodu rozostření. Nanášení barvy rozmazáním zdůrazňuje prohlubně reliéfu a naopak suchý štětec - nerovnosti.
 • Pro rock to funguje skvěle v každém případě, protože jeho struktura je docela různorodá, ale je to dobré pršetpadne jen rozmazání.
 • V každém případě budete muset použít původní barvu pozadí, nejlépe v několika vrstvách. Pro tento nátěr je nutné použít válec s dlouhým zdřímnutím. Ale příliš tlustá vrstva také nebude vypadat příliš dobře, protože může skrýt malé nerovnosti.
 • Jsem rád! Mějte prosím na paměti, že spotřeba barvy bude větší než normální úroveň stěny. Chcete-li barvu pozadí pro rozmazání je lepší zvolit dobrou vodotěsné barvy, a pro každý štětec půjde nějaké.

 • Pro zvýraznění reliéfu suchým štětcem je lepší použít světlé kontrastní odstíny a naopak zvýraznit rozmazání - tmavší.

Lakování suchým štětcem

Zvažte, jak se používají suché štětce. To bude vyžadovat široký plochý kartáč, zásobník barvy a kousky lepenky.

 • Nalijte trochu malé barvy do lázně a ponořte do ní kartáč. Poté jej nejprve otřete na podnose a pak na kus lepenky, aby se odstranil přebytek.
 • Pak se na omítku nanesou lehké pohyby v různých směrech. Důležitým bodem je to, že kartáč by měl být udržován rovnoběžně se stěnou, aby se nemohl dotknout jeho povrchu, a chaotické pohyby by měly otřít zbytky.

Hlavní věcí je zabránit ostrým přechodům barev a stop z kartáče. Jako výsledek musíte opustit zeď jako na fotografii:

Příklad barvení suchým štětcem

\ t

Natírání štětcem

\ t

Mnohem složitější druhý způsob kreslení barvy s mácháním. Jeho podstatou je, že na zeď položíte další, tmavší vrstvu nátěru. Po chvíliOtřete jej vlhkým hadříkem, aby nedošlo k jeho úplnému vyschnutí. V důsledku toho bude deprese vypadat tmavší než vyboulení.

Samotná technologie je velmi jednoduchá, ale vyžaduje mnoho času a úsilí. Ale pokud někde uděláte světlý bod, můžete ho znovu namalovat a otřít.

Fotografie ukazuje příklad, ve kterém byla první vrstva pozadí barvy bílá a žlutá barva rozostření.

Příklad rozmazání tmavé barvy

Jsem rád! Pro snazší opláchnutí druhé vrstvy rozmazání je pro to lepší použít jednoduchou nezavlažovanou barvu. Zpravidla to stojí méně, takže si dokonce trochu ušetříte.

Použití laku

Poslední a povinnou fází je nátěr lakem. To se provádí pro další ochranu, získání jasnější a živější barvy, které budou zářit.

 • K tomuto účelu můžete použít jakýkoliv vodní lak, například Alpina nebo Tikkurila. Nezapomeňte ji zředit vodou asi 1 až 1, aby dobře pronikla do struktury.
 • Natřete širokým kartáčem ve 2 nebo 3 vrstvách. Abyste se vyhnuli skvrnám na stěnách, musíte stisknout kartáč na žebrované lakovací kabině. Před použitím další vrstvy musíte počkat trochu času, lak rychle schne.

Na fotografii můžete vidět výsledek strukturální omítky, která je pokryta ve dvou vrstvách s Tikkurila Paneeli Assa. Přibližná spotřeba laku je 2,5 litru na 50 čtverců omítky s deštěm.

Lakovaná omítka

Jakvidíte, výsledek se stal mnohem krásnějším. Nyní můžete tuto zeď volně prát hadříkem bez obav z poškození. Chcete-li do místnosti přidat hotový pohled, můžete při opravě nebo po nátěru vložit stropní podložky na tmel.

Kolik je dekorativní omítka

Nyní můžete spočítat, kolik peněz jsme vynaložili na zpracování zdí. Na ploše 50 m2. m. požadované:

 • 3 kbelíky sheetrock, každý v hodnotě 1k rublů. Chcete-li ušetřit, můžete si koupit levnější vzhled a míchat řešení sami pomocí mixéru.
 • 10 litrů bílé barvy Caparol - 4500 rublů.
 • 2,5 litru barvy Finncolor barva okru - 1000 rublů.
 • 1 plechovka laku Paneeli Assa - 1200 rublů.
 • Celkem: 9700 rublů šel na dekorativní omítky stěny vlastními rukama, s použitím kvalitních materiálů, a ne nejlevnější. To není tak drahé, ale vypadá to velmi neobvykle. Ne každý byt se setká s tak krásnými zdmi, na rozdíl od lepení tapety.

  Závěr

  Jak můžete vidět - texturované omítkové stěny s vlastními rukama mohou dobře opravit v místnosti bez velké fyzické námahy, a to i dívku. Obraz bude jedinečný na celém povrchu a zpracování bude jedinečné.

  V návaznosti na výše popsanou technologii bude tento nátěr trvat mnoho let, a to iv takových zatížených prostorách, jako je kuchyň a chodba. Popsali jsme jen několik způsobů, jak vytvořit konstrukční povrch, ve skutečnosti můžete použít jakýkoliv prostředek k vytvoření jedinečného designu.