Děláme chatu pro sebe. Část 1

Mnoho majitelů venkovských domů sní o nezávislé výstavbě malého letohrádku, který lze využít jako kuchyň, altán nebo prostě místo pro odpočinek. Často však takové sny zůstávají jen sny, a to především díky zdánlivé složitosti úkolu. Rozhodli jsme se rozptýlit mýtus o složitosti výstavby jednoduchého letního domu a my vám řekneme, jak to udělat za pár dní pomocí jednoduchého nástroje, dostupných materiálů a zároveň krásně udělat, ne rozmazávat obličej v hlíně. Stavíme malý rámový dům na víkend!

Rozhodl jsem se postavit malý, pro začátek, dům, otestovat svou sílu a rozjet technologii rámu. Takže, pro výstavbu rámu domu, budeme potřebovat nějaké nástroje a materiály. Nejdůležitější věc - pila (používali jsme několik, kruhové a pronikavé), šroubovák (na fotografii je také možné si všimnout pneumopistolu, ale používá se pouze pro urychlení procesu a volitelné), elektrické nářadí, frézka (vysoce žádoucí pro zpracování paprsku), paprsek, deska, tapety, barvy, řezby ze dřeva, betonové bloky, drcený kámen, žádoucí pěchovací stroj (lze provést ruční nářadí), ruční nářadí.
Především je nutné určit velikost budoucího domu. Doporučuji provést projekt, je to možné ve 3D editoru, je pohodlnější, nebo jednoduše nakreslit plán stavby na list papíru.

Náš projekt je jednoduchá obdélníková budova založená na dřevěném trámovém rámu. S takovými velikostmia za předpokladu relativní stability půdy, můžete udělat bez plnohodnotného betonového základu (spoje), správně umístit rámovou konstrukci na podpěry.
K tomu potřebujeme několik pytlů štěrku, lopatu, pěchu a betonové bloky.

Vykopáváme malé otvory, jejichž velikost přesahuje 2-3 násobek betonového bloku. Hloubka - 10-20cm. Jámy jsou pokryty sutinou, nad úrovní terénu.

Odpadky by měly být opatřeny razítkem. Nejlepší je použít pěchovadlo, není nutné kupovat, téměř vždy vedle stavby, půjčování pracovního stroje může být za láhev nebo malý poplatek.

Pokud v dosahu není žádná taková jednotka, můžete provést ruční pěch - budete potřebovat dřevěný nosník 100x100 nebo 150x150mm a plech z pozinkované oceli. Jednoduše zakryjeme jeden konec nosníku ocelí, přidáme rukojeti a zařízení je připraveno. Mějte však na paměti, že práce takového bagru vyžaduje hodně fyzické síly.


Instalujeme betonové bloky a vyrovnáváme je na úrovni. Pokud má půda svah, musíte se kousat, zarovnávat bloky a vylévat štěrk.
Základ je dokončen, přistoupíme k základně domu společně - podlaha.
Pily 100x100mm řezané dle délky našeho domu. Potřebujeme 4 bary a 8 na každé straně dvě.

Podle výkresu zhotovujeme také drážky pro příčné kolejnice. Vyrobili jsme je pomocí kruhové pily, do které jsme vložili požadovanou hloubku, pak jsme vybrali další stamper a nakonecprošel mlýnem. Je to rychlejší než dělat všechno najednou s manuálním mlýnem. Drážky potřebují pouze čtyři tyče.

Pro spojení stran základny jsme se rozhodli použít běžné šrouby, posunující tyče ve vzdálenosti vlastní tloušťky.

Vyložili jsme stavbu a otočili nejprve každou stranu obou nosníků a pak rohy konstrukce.


Stanovujeme šířky, je důležité zachovat přesnost při řezání, pevnost konstrukce na něm závisí.

Zašroubujeme také šrouby nebo hřebíky.

Poslední etapou je podlahová krytina. Obvyklá hoblovaná deska, 20x150mm, s malou velikostí domu jsme ani nemuseli dělat klouby.

Okraj zpracováváme kotoučovou pilou pro dokonalou rovnost. Dále vyrábíme podlahovou izolaci pro náš domový rámový dům, po kterém je základna připravena.
Tvoříme kresbu a začneme vyrábět vertikální regály. Pro ně budeme muset udělat další řadu desek v základně, s 2 a 3 drážkami na úzké a široké straně domu, resp. Vertikální regály jsou také zpracovávány od spodního konce, pro zasunutí do drážky.

Na fotorámečky jsou položeny na podlahu a upnuty jednoduchým nástrojem - tyč, řezaná v úhlopříčce, jedna část je přišroubována k podlaze, druhá je uzamčena kladivem, čímž se umožní lisování desek. To je nezbytné pro usnadnění manipulace - takže můžete odstranit čtvrtinu a vytvořit drážky vůbecpaprsky hned.Montujeme vodorovné tyče, které jsou neseny svislými regály. Stejně jako předchozí jsme tyto tyče zajistili šrouby.

Nejsložitější, podle mého názoru, etapa výstavby rodinného domu - instalace vertikálních linek. Tady nemůžete dělat bez asistenta. Záleží na přesnosti instalace, přímý dům dopadne, nebo ne.

Dále - je jednodušší, montáž průřezů, upevnění se provádí pistolí, protože zde nepotřebujete dlouhé šrouby.

Sbíráme horní rám - spojuje všechny regály, je to konec rámu.

Poslední částí jsou svislé příčné nosníky.

Jsou to oni, kteří budou sloužit budoucím základnám pro okna, stejně jako zvyšují tuhost konstrukce a schopnost omezovat svítidla.


Montáž příčníku na budoucí dveřní otvor. Fotografie ukazuje, že spodní příčný nosník na této straně je pevný. To se nezapomíná - je jednodušší nainstalovat horní centrální vertikální regály. Po jejich instalaci je můžete odstranit odebráním pomocí kruhové nebo skládačky.

V tomto případě je dokončena rámová budova domu. Před dvěma dalšími etapami - střechou a opláštěním budovy, ale o nich bude podrobnější vyprávění v další části.