Děláme chatu pro sebe. Část 2

Druhá část článku o výstavbě rámové chaty. V první části jsme podrobně popsali proces vytváření základu pro dům, položili podlahu a nainstalovali rám domu. Zastavili jsme při vytvoření střechy. Pokračujme tedy v budování našeho domu.
Pro začátek připravíme bary.


Na začátku článku o samoobslužném jatečním domě jsme řekli o konstrukci podlahy, uspořádání základů a stěn. Teď uděláme střechu. A ne jen "střechu", ale krásnou střechu!

Pomocí skládačky udělejte půlkruhový řez od okraje lišty. Bude to spodní část rámu a řez je čistě dekorativní, ale pokud chceme krásný dům - je lepší být líný a dělat vše vysoce kvalitní a krásné.
Pro vytvoření dvouplášťové střechy musí být desky vzájemně spojeny spojem. Jednoduchý řez zde však není vhodný - jinak bude střecha smontována pod 45 stupňů. Není to racionální, pro to musíme udělat malou úpravu pro řezání pod 60 stupňů.

Pomocí úhloměru označíme a vyřízneme organalit nebo malý kus překližky a dřeva, tloušťku našeho dřeva. Taková jednoduchá adaptace může být měřena bez označení požadovaného úhlu budoucích spojů.

Poté, co označení rozřízlo čtvrtinu v pravém úhlu, jsme opět uzavřeli všechny tyče dohromady, jako v první části článku.

Dalším krokem je vyříznutí rohu o 45 stupňů při dotyku střechy s rámem domu. Řez je také pod 60 stupňůcelkový úhel střechy.

Nyní můžete sbírat prvky střechy. Všichni budeme mít 5 prvků.


Rozhodli jsme se učinit extrémní prvky z malého okna. K tomu připravte rám a nainstalujte jej.

Aby se práce urychlila, děláme všechno, co se odváží, nejprve se uřízneme na dvě okna desky, pak se nejprve instalujeme do jednoho prvku, pak do druhého.

Pro usnadnění montáže na zemi na neidentifikovaném střešním prvku.


Instalujeme prvky střechy, stejně jako předchozí části rámu, vše je upevněno velkými šrouby. K instalaci potřebujeme malé lesy. Lze je sestavit z desek, jednoduše ve formě dlouhého stolu požadované výšky.

Z horní strany nastavte stojan na celou délku domu, zajistí střešní prvky a nebudou viset.
V tomto případě je rám našeho domu kompletně dokončen, poslední etapa - dokončení!

Vystřihujeme a okamžitě natíráme dekorativní obložení na střeše. Chrání hlavní rám před vnějším dráždivým prostředím.

Na střešní rám montujeme obložení.

Je čas vyplnit prostor střechy materiálem. Pro začátek připravíme podklad pro střechu - dřevěné kolejnice. Umístěte je s malými prostory nad vnitřní částí a bez mezery v blízkosti hrany svahu.

Dále instalujeme vnější střešní vrstvu - v našem případě jde o flexibilní dlaždici.

Rozhodli jsme se však nepokrýt celou střechu dlažbou, ale vytvořit jipolovina střechy je průhledná. Tím se do místnosti přidá světlo, které vám umožní obdivovat oblohu a ušetřit trochu na elektřině =)


K tomu jsme použili plechy z polykarbonátu. Je ideální pro použití pro tyto účely a jedinou nepříjemností je potřeba umístit speciální podložky na místa upevnění na střechu (pro nedostatek průtoku šrouby upevnění). Po instalaci plechů, poslední část střechy - brusle. Může být vyrobena z kolejnic, stejně jako hotových - kovových nebo plastových.
Tato střecha byla dokončena a zůstává poslední etapou - obklady stěn a instalace oken.

S instalací oken je vše jednoduché - objednali jsme okna s dvojitým zasklením pod velikostí okenních otvorů, tvořených rámem domu, a instalovali jsme je do těchto otvorů. Instalace se provádí pomocí šroubů a montážní pěny.
Samotný dům jsme se rozhodli vyšívat podšívkou. Vzhledem k tomu, že dům neplánuje letní a zimní ubytování v něm, stěny jsou vyrobeny bez izolace a uvnitř jsou prostě šité listy z dřevovláknité desky, pro další zpracování. Ve stavebnictví mi tento článek o šrotu velmi pomohl

Rozhodli jsme se, že vnější stěna bude obložena běžnou látkou a zakryje ji olejovou barvou. Ve speciálních konzervačních prostředcích a ochraně potřebných prostředků není - koupili jsme již zpracovaný sklad dřeva.
Takže náš dům je připraven!


Jak vidíte, nic složitějšího při výstavbě takového domu s malými rámy, navíc většina pracímůžete dělat bez speciálních nástrojů. Celková doba, za kterou jsme dům postavili - 4 dny, což je velmi málo pro dobrou stavbu. Obávám se, že tento článek vám dá odhodlání postavit váš domov, ať už je to tak malý jako náš, nebo velký, pro celoroční pobyt, protože jak víte - hlavní věc začít! Na našich stránkách je celá sekce o samoobslužných rámových domech, přečtěte si články našich čtenářů.