Dezinfekce a čištění bazénů - prostředky a speciální zařízení

Voda v bazénu, bohužel, nemůže zůstat čistá a transparentní po dlouhou dobu bez lidského zásahu. Proto, pokud se rozhodnete nainstalovat tento umělý nádrž ve vašem domě nebo místě, pak byste měli vědět, že vaše povinnosti budou nyní zahrnovat dezinfekci vody v bazénu a čištění jeho povrchu. To je poměrně obtížný úkol, který lze řešit různými způsoby. V našem článku budeme hovořit o typech čištění bazénů, o nástrojích a zařízeních, které se k tomu používají.

Obsah
 1. Obsah
 2. Druhy čištění vody v bazénu
 3. Prostředky pro čištění nádrží mechanickými prostředky
 4. Prostředky pro ruční čištění
 5. Filtry - automatické čištění vody v bazénu
 6. Podvodní vysavače
 7. Chemikálie pro dezinfekci bazénů
 8. Elektrofyzikální čištění bazénů

Obsah

 • Druhy čištění vody v bazénu
 • Prostředky pro čištění nádrží mechanickými prostředky
 • \ t
  • Prostředky pro ruční čištění
  • \ t
  • Filtry - automatické čištění vody v bazénu
  • \ t
  • Podvodní vysavače
  • \ t
 • Chemikálie pro dezinfekci bazénů
 • \ t
 • Elektrofyzikální čištění bazénů
 • \ t

Druhy čištění vody v bazénu

\ t

Využití moderních prostředků pro dekontaminaci a čištění bazénu pomůže co nejméně využít komplexního procesu úplné výměny vody. Existují následující druhy čištění, kterými se provádí dezinfekce bazénů:

 • mechanické čištění - provádí se na úkor aplikacemechanické prostředky
 • \ t
 • chemické čištění - zahrnuje použití chemických látek
 • elektrofyzikální čištění - práce založené na pravidlech elektrofyziologie

Podívejme se na základní zařízení a nástroje, které lze použít k čištění bazénu každou z těchto metod.

prostředky pro čištění nádrží mechanickými prostředky

\ t

Mechanické čištění lze provádět ručně nebo automaticky. Manuální verze je náročnější na pracovní sílu, dlouhotrvající, ale zařízení, která se k tomu používají, jsou poměrně levné. Ale automatické čištění zahrnuje využití drahých zařízení, což snižuje práci osoby téměř na nulu pro vás všechny bude automatizovat.

Prostředky pro ruční čištění

\ t

Aby bylo možné bazén účinně čistit ručně, budete potřebovat jednoduché nástroje, kartáče, teleskopické tyče, sítě. Kartáče (na palubě i na dně) se používají k čištění povrchu bazénu, tj. Jeho dna a stěn. Kartáč na čištění bazénu lze navíc nosit na speciální teleskopické tyči, která umožňuje zvětšit rukojeť zařízení a snadno se dostat do jakéhokoliv těžko přístupného prostoru.

Klastr na čištění bazénu se používá k odlovu různých odpadů z vody: listí, větví, křoviny. Můžete si koupit sadu na čištění bazénu, ve které najdete všechny potřebné ruční nářadí.

Filtry - automatické čištění vody v bazénu

\ t

Filtry jsou zařízení, která procházejí vodou přes speciální bariéru z různých materiálů, a uvolňují ji tak z organického materiálumechanické znečištění (prach, částice pokožky, vlasy, hmyz atd.). V závislosti na filtračním materiálu a konstrukci jsou všechny filtry rozděleny na:

 • písečná
 • rozsivky
 • kazety

Pískové filtry

\ t

Pískové filtry jsou nejdostupnější, ale nejméně účinné jsou ze všech těchto zařízení. Jako filtrační materiál v nich stojí křemenný písek, připravený speciálním způsobem. Písková bariéra je schopna zadržet mechanické částice do 20-25 mikronů (částice menší než 35 mikronů jsou již lidskému oku neviditelné), což umožňuje udržovat bazén v relativní čistotě. Jak nečistoty procházejí bariérou písku, vrstva filtračního materiálu je postupně znečištěna. Proto je třeba pískový filtr čistit přibližně jednou týdně. Pro tento účel se metoda nazývá reverzní čištění, když voda protéká zařízením v opačném směru a čistá voda se promyje filtračním materiálem.

Kazetové filtry

Kazetové filtry se skládají ze 3 až 4 kazet vyrobených z polyesteru nebo polypropylenu. Filtrační materiál "zachycuje" částice nečistot o velikosti do 5 - 10 mikronů, to znamená, že čistící voda je mnohem lepší než filtry z písku. To je důvod, proč je tento druh zařízení o něco dražší než pískový filtr, ale je také docela dostupný.

Kazetové filtry jsou zpravidla jednorázové, to znamená, že po znečištění jsou jednoduše vyhozeny a nahrazeny novými. Pouze některé z nich lze prát s čistícím prostředkem.

Diatomové filtry

\ t

Diatomata jsou považována za nejmodernější a nejúčinnější, i když nákladná zařízení. Uvnitř takového filtru je prášek ze skořápek fosilie planktonu - rozsivka. Toto je velmi účinný prostředek pro čištění bazénu, protože rozsivkový prášek obsahuje částice do 3 - 5 mikronů. Pro čištění filtru může být nutné buď reverzní čištění vodou nebo speciální kapalinou, která se používá k rozpuštění všech nečistot v sypkém materiálu.

Podvodní vysavače

\ t

V každém případě, bez ohledu na to, co filtrovací čerpadlo pro čištění bazénu, čistí pouze vodu, ne povrch a dno. Jinými slovy, všechny nečistoty, které zůstanou na povrchu, nemohou jít pomocí filtru. Nicméně, s tímto problémem se úspěšně vyrovnat s další nádherné zařízení - vysavač pro čištění bazénu. Existuje několik typů datových zařízení, která se liší svou charakteristikou, metodou řízení a samozřejmě cenou. V důsledku toho jsou všechny podvodní vysavače rozděleny na:

 • manuál
 • poloautomatický
 • automatické

Ruční podvodní vysavače

\ t

Ruční vysavač - nejlevnější varianta ze všech stávajících, protože se liší nejjednodušším zařízením. Skládá se z řídítek, kartáče a dlouhé hadice. Elektrické zařízení takového vysavače během provozu je na povrchu a neponořuje se do vody. Ruční vysavače nejsou autonomní, pracují ve spojení s filtračními zařízeními. Vysavač nasává špinavou vodu apřechází do filtru, kde je vyčištěn a zatažen zpět do bazénu.

Poloautomatické podvodní vysavače

\ t

Toto zařízení je již dražší a schopné automaticky se pohybovat na dně chaotické trajektorie nebo spirály. Jeho kartáč má mnohem sofistikovanější zařízení než ruční verze.

Automatické vysavače

\ t

Tento spotřebič je plně autonomní zařízení, které je spolu s elektrickou částí ponořeno do vody a samočinně se pohybuje podél dna, čímž se čistí povrch bazénu. Některé z nejmodernějších modelů těchto vysavačů pracují z ovládacího panelu, to znamená, že osoba může nezávisle poslat práci do nejvíce znečištěných oblastí.

Chemikálie pro dezinfekci bazénů

\ t

Kromě mechanické kontaminace ve vodě bazénu vstupují také různé bakterie a produkty jejich života, což může vést k různým onemocněním. K jejich zničení se používají chemikálie. Také "chemie" je potřebná k udržení požadované hodnoty pH a průhlednosti vody ve vodě (odstranění jednobuněčných řas, usazenin vápence).

Nejoblíbenějším chemickým „čisticím prostředkem“ jsou:

1. Chlor

Chlor podporuje okamžité zničení virů, bakterií a hub. Chlorové přípravky se vyrábějí v různých formách. To může také být prášek a pilulka k čištění bazénu, stejně jako kapalné látky nebo granule. Chlor je poměrně agresivní, takže při jeho použití je nutné pečlivě sledovat dávkování. Nejlepší chlorové přípravkyplatí ve velkých bazénech.

2. Brom

Brom je méně agresivní než sloučeniny chloru, nemá nepříjemný zápach a nedráždí pokožku. Přípravky bromu se často používají v případech, kdy je požadována účinná dezinfekce, ale bělicí zápach není žádoucí.

3. Aktivní kyslík

Přípravky s aktivním kyslíkem působí mírněji než chlor brom nebo pilulky pro čištění bazénů. To je věřil, že toto je nejúčinnější a moderní droga, který silou akce se blíží k chlóru, ale absolutně bezpečný.

Elektrofyzikální čištění bazénů

\ t

Použití elektrofyzikálních metod, jako je čištění, je nejen zcela bezpečné, ale také dostatečně účinné, aby výrazně snížilo potřebu použití "chemie". Metody elektrofyzikální dezinfekce:

1. Ozón

Použití dezinfekčních ozonizátorů je mnohem účinnější než použití bělidla. Kromě toho, ozon nemá negativní vliv na tělo a nemá nepříjemný zápach.

2. Ultrafialové záření

V této metodě se používají ultrafialové lampy, které účinně řeší různé typy biologických kontaminantů.

3. Stříbro a měď

V tomto případě je dezinfekce pánve založena na rozdělení iontů mědi a stříbra do vody (pomocí speciálního zařízení). Ionty mědi zničí jednobuněčné řasy a ionty stříbra navíc také "zabijí" bakterie ve vodě.

Pro nejlepší čištění vody v bazénu, nejen jednu metodu, ale některé, které budou použitybýt prováděna pravidelně a stane se zvykem. Pouze čištění bazénu, který bude zahrnovat čištění povrchu a zničení patogenních bakterií a zachování průhlednosti vody, zajistí maximální čistotu a bezpečnost vaší umělé nádrže.

Viz články pro podobná témata:

 • Bazény pro předání rukama - přehled variant a způsobů jejich instalace
 • Péče o fond a jeho údržba - zvláštní postupy
 • Osvětlení a osvětlení bazénů
 • Film pro bazén - hydroizolace a dekorace "v jedné láhvi"
 • Pavilony pro bazény - speciální ochranné konstrukce
 • Čerpadla, filtry a skimmer - vybíráme vybavení pro bazén