Dusičnan amonný: aplikace hnojiv

Mezi širokou škálou minerálních přípravků používaných ke stimulaci růstu rostlin patří zvláštní čestné místo dusičnanem amonným. Po mnoho desetiletí aplikace tohoto hnojiva v zemědělství umožnila podstatně zlepšit úrodnost půdy, a tím zvýšit výnos rostlinných a ovocných plodin.

Obsah
 1. Hnojiva
 2. Video «Jarní obvaz česneku s čpavkovým ledkem»
 3. Jak postupovat
 4. Je dusičnan nebezpečný
 5. Aplikační dávky hnojiv
 6. Skladování dusičnanů
 7. Video «Zavedení dusičnanů na půdu permafrostu»

Hnojiva

Dusičnan amonný (dusičnan amonný) je zrnitá bílá hmota se šedavým odstínem barvy, která se skládá převážně z dusíku (až 35%) - látky, která aktivně stimuluje růst plodin. Vysoká účinnost dusičnanů je způsobena přítomností síry v jejím složení (3-14%), což zvyšuje hnojení rostlin dusíkem. Úroda zavedená na jaře je nádherným stavebním materiálem pro rostliny na začátku svého vývoje.

Dusičnany používané jako hnojivo se prakticky vždy vyrábějí s přidáním různých stopových prvků. Použití těchto přísad je dáno vlastnostmi a potřebami půdy v určitých klimatických pásmech. Průmysl vyrábí několik druhů dusičnanů:

 • Čpavek je jednoduchý. Tento druh byl vyvinut jedním z prvních. Jeho hlavním úkolem je plné zásobování plodin koncentrovaným dusíkempočáteční fázi růstu. Plnění se úspěšně používá v zemědělsko-průmyslovém průmyslu v mnoha zemích jako výchozí hnojivo, stejně jako alternativa karbamidu (močoviny).
 • Čpavek, značka "B". Je rozdělen do první a druhé třídy. Jeho hlavní aplikací je pěstování sazenic a pokojových rostlin, které v omezeném přírodním prostředí potřebují především dusík. Vydáno v malém vhodném obalu, dobře zachovalém.
 • Draslík. Kromě dusíku obsahuje také draslík. Ideální pro předsezení na jaře na jaře, stejně jako krmení během aktivní vegetace: pučící, kvetoucí, ovocné zapínání. Přispívá ke zlepšení chuťových vlastností plodin, a proto je hojně využíván zahradníky pro ovocné stromy, zeleninu, zejména rajčata.
 • Vápno. Vydává se především pro zemědělsko-průmyslový komplex. Jeho složení je dále obohaceno hořčíkem, draslíkem a vápníkem. Existují dva typy: jednoduchý a zrnitý. Granule z těchto granulí mají vysokou pevnost, nelepí se na skladování, jsou během přepravy bezpečné. Mezi nevýhodami lze poznamenat, že vápenatý dusičnan je zpracováván topným olejem, ale díky použití topného oleje je dobře absorbován a nezvyšuje kyselost půdy.
 • Kaltsiev. Provádí se v granulované a kapalné formě. Jeho hlavním účelem - výživa plodin v případě nedostatečné koncentrace vápníku v půdě. Nedostatek vápníku vede k hnijícím kořenům a zastavení růstu a potéhnojivo vápníkem, obnovuje se růst rostlin, zvyšují se výnosy, plody se udržují déle.
 • Magnien. Používá se jako další zdroj hořčíku při pěstování zeleniny a luštěnin.
 • Natriva. Odrůda tohoto dusičnanu může být oplodněna jakoukoliv plodinou na všech typech půd. Uplatnila také v potravinářském průmyslu při zpracování masa.
 • Existuje ještě porézní dusičnan, ale používá se pouze pro výrobu výbušnin a hnojivo nepodléhá použití.

  Video «Jarní obvaz česneku s čpavkovým ledkem»

  Doporučení týkající se použití dusičnanu amonného pro hnojení rostlin v jarním období v letním sídle.

  Způsob použití

  Dusičnan amonný je díky svému vysokému obsahu dusíku široce používán jak v zemědělství, tak v zahradnictví a zahradnictví. Navzdory kyselému prostředí má toto dusíkaté hnojivo neutrální pH, a proto může být použito prakticky na všech půdách, včetně kyselých. Při zavádění do podzolických a kyselých půd, současně s mořskou solí je však nutné přidávat uhličitan vápenatý do půdy v poměru 0,75 g /1 g dusičnanů.

  Charakteristickým rysem dusičnanu amonného je jeho schopnost jednat okamžitě a při nízkých teplotách, která není charakteristická pro žádné jiné hnojivo. Proto může být médium zavedeno na jaře, i když sníh nespadl úplně. Nedoporučuje se však provádět léčbu zadním kořenem selitre, protože léčba může způsobitvážné popáleniny rostlin.

  Dusíkaté hnojivo je poměrně účinné, pokud se používá na půdě se zvýšeným provozem. Často se stává, že se stejné plodiny pěstují ročně z lokality (dochází k narušení střídání plodin), což následně vede k vyčerpání půdy, hromadění patogenních hub v horní vrstvě. Obnovit tyto půdy mohou být pouze dekontaminační látky a speciální přípravky, včetně solí.

  Takové hnojivo s dusičnanem v půdě přispívá k posílení ochranných vlastností rostlin, zvyšuje jejich odolnost proti houbovým hnilobným infekcím. Zavádí se do půdy na jaře, chrání zeleninové a ovocné plodiny před chorobami v průběhu sezóny. Krystaly dusičnanu amonného velmi rychle absorbují vlhkost, ze které se hnojivo často rozkládá - promění se v velká prsa, která musí být před použitím rozdrcena. Je velmi důležité, aby zařízení mělo křehkou strukturu. V opačném případě se prsa dlouhodobě rozpustí a mohou způsobit vážné poškození půdy.

  Je dusičnan nebezpečný

  \ t

  Dusičnan amonný více než jedna třetina sestává ze solí kyseliny dusičné (dusičnanů) a 14% síry, to však neznamená, že výrobek je nebezpečný pro lidské zdraví.Dusičnany jsou nezbytným prvkem výživy rostlin pouze v jejich počtu. Pravidelné krmení půdy ptačím trusem nebo hnůjem v důsledku vysokého obsahu dusíku v nich také přispívá k hromadění dusičnanů v plodinách ovoce a zeleniny.

  Zabránit nadměrnému vzděláváníDusičnany v ovoci, stačí se držet doporučené dávky při provádění platby. Je důležité přestat používat každé hnojivo dva týdny před sklizní. Kromě toho rostliny, jako jsou melouny, dýně, cukety, okurky a palisony, mají schopnost akumulovat vyšší dusičnany, proto se nedoporučuje hnojení dusičnanem amonným.

  Množství hnojiv

  Pro hnojení dusičnanem amonným je nutné přísně dodržovat dávkování uvedené v návodu k použití:

  • bezprostředně před výsadbou se doporučuje použít vodný roztok, který se vkládá do hloubky 10-12 cm;
  • Metoda rozmetání je vhodná pro hnojivo brzy na jaře, kdy je půda stále studená, protože asimilace vyžaduje čas;
  • při výsadbě sazenic je doporučená dávka 2-3 g na jamku, pokud je hnojena vodným roztokem, pak je koncentrace 30-40 g /10 litrů vody;
  • Plochy určené k výsadbě kořenů by měly být hnojeny rychlostí 25–30 g prostředku /1 čtverec. m, pokud půda nepodporuje dávku, je přípustné zvýšit až na 50 m;
  • ovocné keře a stromy se doporučuje hnojit v obvodu kmene v dávce 15-18g /1 čtvereční. m, rychlost přípravy kapaliny znamená 25 až 30 g /10 1 vody.

  Pokud hnojí půdu a rostliny během vegetačního období, pak budou normy následující:

  • pro kořenové plodiny 5-7 g /sq. m - dvakrát: před kvetením a po vzniku vaječníku;
  • pro zeleninu 5-10 g /m2. m - používá se pro aplikacigranule, které usnou v půdě několik týdnů po vzniku schodů;
  • pro ovocné keře a stromy 15-20 g /sq. m - suché hnojivo se doporučuje hnojit jednou v období výskytu listů, zředěná směs se používá pro uchycení kořenů.

  Skladování dusičnanů

  \ t

  Hnojivo se vztahuje na agrotechnické chemikálie. Obsahuje látky, které za účelem zachování vlastností vyžadují zvláštní podmínky:

  • dusík obsažený v dusičnanu amonném se může vypařit, a proto musí být výrobek skladován v uzavřeném obalu bez poškození;
  • amonná sůl (hlavní látka hnojiva) je výbušná - při teplotě 32,5 ° C a vyšší je schopna explodovat, takže během horkého počasí by zařízení mělo být skladováno v chladné místnosti s dobrým větráním;
  • soli krystalů snadno absorbují vlhkost, aby se zachovala struktura konzistence média, musí se skladovat v suchém prostředí a v baleních s látkami obsahujícími dusičnan amonný speciální látky absorbující vlhkost;
  • V prostorách, kde se látka nachází, je zakázáno skladovat hořlavé a jiné materiály, které mohou reagovat: kyseliny, ropné produkty, uhlí, dřevo, piliny, olej a také zákaz kouření a používání otevřeného osvětlení plamenem;
  • Vzdálenost od kompozitních obalů ke stěnám by neměla být menší než 0,2 ma od zdroje tepla 1, 5 metrů.

  Při skladování ve skladech je nutné vzít v úvahu následující požadavky: standardní balení o hmotnosti do 50 kg lze uzavřít v souladuvíce než 12 vrstev, v jedné místnosti ne více než 300 tun.Přeprava hnojiv je možná jakoukoli dopravou, s výjimkou letadel. Dusičnan amonný nemá škodlivý vliv na člověka při vdechování, ale může způsobit vážné podráždění kůže, dermatitidu, zvláště když je vystaven vlhké kůži. Proto se doporučuje pracovat s hnojivy pouze v gumových rukavicích.

  Video «Zavedení dusičnanů na půdu permafrostu»

  Video přezkoumání aplikace pole dusičnanu amonného No-Till na půdu permafrostu.