Elektrický bojler

Elektrický kotel je zásobníkový ohřívač vody, který pracuje na úkor vestavěné Teny. Na rozdíl od běžných ohřívačů vody trvá čas, než voda dosáhne nastavené teploty.

Elektrický bojler

Kotel je uspořádán tak, aby mohl skladovat vodu ohřátou na nastavenou teplotu po dobu 22-24 hodin. Tohoto efektu je dosaženo díky spolehlivé tepelné izolaci skříně. Po snížení nastavené teploty pracuje automatický systém, který obnovuje proces ohřevu.

Existují modely s různými objemy dobíjecí nádrže. Vývojáři zvažovali tento bod, aby mohli zvolit nejvhodnější variantu v závislosti na počtu osob a bodech plotu v systému. Kotle pro domácnost jsou vyrobeny z objemu 10 až 250 litrů, ale populárnější jsou modely s objemem 50 až 100 litrů.

Správně zvolený kotel splní potřebu vytápěné vody pro potřeby domácnosti. Nevýhody skladovacích zařízení lze považovat za dostatečně dlouhé vytápění. S rozumnou a rovnoměrnou spotřebou ohřáté vody se však stává nenápadnou.

Obsah
 1. Zařízení kotle
 2. Odrůdy kotlů podle uspořádání a výrobních materiálů
 3. Volba elektrického vozidla
 4. Náklady
 5. Malý video návod pro instalaci elektrického bojleru na vodu

Zařízení kotlů

Téměř všechny kotle jsou uspořádány podle jednoho principu. Jedinýjejich rozdíl může být přímá topná voda nebo nepřímý. Jinak se nazývají ohřívače vody s mokrou a suchou Tenou.

Konstrukční schéma kotle

Obrázek ukazuje přibližný návrh většiny kotlů:

1. Vstup studené vody z vodovodu.

2. Regulátor teploty.

3. Splyňovač spalin.

4. TEN - elektrický ohřívač vody.

5. Tavná pojistka.

6. Opusťte ohřátou vodu.

7. Snímač teploty.

8. Vnitřní pouzdro pro ohřev chladicí kapaliny.

9. Tepelně izolační vrstva je zpravidla vyrobena z polyuretanové pěny.

10. Vnější smaltované těleso.

11. Kontrolka.

12. Elektrický kabel se zástrčkou.

13. Na zadní straně jsou na závěsných zařízeních uspořádány modely, které jsou navrženy tak, aby vydržely ohřívač vody naplněný vodou.

Kotle vybavené suchým TEN se zahřívají o něco déle než u přímých ohřívacích nádrží, neboť tento prvek je hermeticky uzavřen v ochranné baňce. Jejich výhodou však je, že na samotném stínu nevytváří špínu, což znamená, že vydrží déle. To zřejmě vysvětluje vyšší cenu těchto modelů.

Mokrý TEN v přímotopném ohřívači je umístěn přímo ve vodě, takže se stává mnohem rychlejším. Život takového TEN je však mnohem kratší než život, který je uzavřen před přímým vlivem vody.

Princip práce jednoho a druhého modelu je stejný:

 • Vnitřní nádrž je naplněna vodou z přívodu vody.
 • Je nastaveno dalšípožadovaný teplotní režim.
 • Voda se ohřeje na předepsanou teplotu a kotel se automaticky vypne.
 • Při spotřebě teplé vody je nádrž okamžitě doplněna studenou vodou a teplota kotle je přirozeně snížena.
 • Tento proces termostat nezůstane bez povšimnutí, takže se topení automaticky znovu zapne.

Odrůdy kotlů podle dispozičního a výrobního materiálu

Umístění kotle

V závislosti na tom, kde má být kotle plánován, je jeho model namontován vertikálně nebo horizontálně.

Umístění horizontálního kotle

U horizontálních modelů mohou být trubky zvedány zdola nebo na levé straně. Kotle jsou uspořádány vodorovně, rychle ohřívány a díky své kompaktnosti nezabírají velkou plochu na zdi. Taková pozice však poněkud snižuje jejich výkon.

Vertikální instalační obvod "Classic"

Svislé varianty, v závislosti na objemu, a tedy i velikosti skříně, mohou být namontovány na podlaze nebo na zeď. Pro nástěnné modely jsou trubky zvedány zespodu a horní nebo boční.

"Dolní" vložka potrubí

\ t

Tvar kotle

Elektrické ohřívače vody lze rozdělit na ploché a kulaté. Každý z nich má minusy i plusy.

Kotle obvyklého válcového tvaru

\ t

Například kulaté modely se vyznačují tím, jak rychle se teplo a dobřeudržujte nastavenou teplotu. Lze také říci, že se snadno obsluhují a udržují. Jedinou nevýhodou kulatých ohřívačů vody je jejich velikost, takže je obtížné je umístit do místnosti s malou plochou.

Kompaktnější "plochý" model

\ t

Kompaktní velikost plochých modelů lze bezpečně přičítat jeho výhodám, protože může být velmi dobře umístěna i v malé koupelně. Vzhledem k tomu, že design ohřívače vody je kompaktní, uvnitř pouzdra není jen jedna, ale dvě vodní nádrže. Nevýhodou těchto zařízení je velký počet svarů, které zvyšují riziko koroze.

Systém připojení vodovodního systému

Je nutné určit místo instalace kotle, aby bylo možné rozlišovat mezi uzavřenými a otevřenými variantami systémů ohřívače vody.

Uzavřený okruh

Uzavřené modely jsou napojeny na přívod vody a mohou poskytovat teplou vodu s několika místy pro přívod vody v bytě. Vzhledem k tomu, že v takovém systému je voda vždy pod tlakem a její hodnota by neměla překročit přípustné normy, je do těchto kotlů instalován speciální pojistný ventil.

Otevřený průtočný systém připojení

\ t

Kotle, které mají otevřený systém, jsou instalovány v místě, kde se nachází bod plotu, například kolem kuchyňského dřezu. Je však třeba mít na paměti, že tento model vyžaduje speciální mixér.

Vnitřní kryt

PovrchVnitřní nádrž kotle může být pokryta skleněným parafínem nebo smaltem, nebo je nádrž zcela vyrobena z nerezové oceli. Chcete-li zjistit, která nádrž je lepší a praktičtější, musíte znát vlastnosti každého z nich.

 • Smaltovaný povlak má své výhody přinejmenším v tom, že nevstupuje do chemických reakcí s jinými látkami, takže voda po ohřevu bude přiváděna bez nečistot. Takový obal se osvědčil při dlouhodobém používání - můžete si vybavit praktičnost smaltovaných nádob.

Smaltované kotle jsou nutně vybaveny hořčíkovou anodou, která činí vodu měkčí, jinak v procesu stálého ohřevu a může se objevit působení tvrdé vody na mikrotrhliny smaltu.

 • Nádrž z nerezové oceli je dobře provozována i s tvrdou vodou nebo s vysokým obsahem chloru v ní. U některých modelů je nádrž vyrobena z vysoce kvalitní oceli a ani instalace anody s hořčíkem není nutná. Tato ocel má vysoké pevnostní charakteristiky - nedeformuje se a udržuje se bez ztráty vysokých teplot. Cena kotle s nerezovou nádrží je samozřejmě mnohem vyšší než u jiných modelů.
 • Osvědčené nádrže s povlakem ze skleněných vláken - antibakteriální a šetrné k životnímu prostředí, takže voda přicházející do styku s nimi nemění vůni a chuť. Skleněný porcelán, stejně jako smalt, nereaguje na žádné chemické látky a nereaguje s nimi. Na rozdíl od smaltu, tento materiál není prasklý a nevystavuje se povrchu, ani pod vlivem vysokýchteploty

Antikorozní ochrana

Čím menší jsou spáry a spoje v nádrži kotle materiálu, ze kterého je vyroben, tím vyšší je jeho ochrana proti vzniku koroze. Dalším prvkem, který chrání nádrž před korozivními látkami, je hořčíková anoda. Tato položka musí být čas od času nahrazena. Místo toho je někdy instalována inertní anoda, která slouží delší dobu. Je to pravda, že kotel je dražší.

Hořčíková anoda elektrického kotle

Volba elektrického vozidla

Při výběru elektrického ohřívače pro váš domov je třeba věnovat zvláštní pozornost některým bodům.

 • K ohřevu vody nebyl "deficit", musíte zvolit kotel o požadovaném objemu, je možné i při malém rozpětí.
 • V předstihu byste měli určit místo jeho instalace, aby nedošlo k omylu velikosti a systému.
 • Na základě údajů technické dokumentace vyberte nejvhodnější materiál, zakryjte povrch vnitřní nádrže.
 • Je nezbytné zajistit kvalitní tepelnou izolaci kotle.
 • Technický pas musí obsahovat informace o stupni a typu ochrany proti korozi.
 • Je přirozené, že je užitečné si předem přečíst recenze různých modelů kotlů od jejich vlastníků. Zde se můžete dozvědět spoustu informací o praktické aplikaci zařízení, jeho práci, snadnosti použití, organizaci servisu konkrétní značky.

Náklady

Cena těchto spotřebičů vody je nastavenaV závislosti na jejich parametrech a materiálech použitých pro jejich výrobu. Ano, cena je přímo ovlivněna:

 • povlak nebo materiál vnitřní nádrže;
 • užitečný objem nádrže;
 • výkon a produktivita jednotky;
 • vybavené pohodlným řídicím a kontrolním systémem, přítomností vestavěné ochrany,
 • „důvěryhodnost“ výrobce elektrického ohřívače.

Malý video návod pro instalaci elektrického ohřívače vody pro vodu

Doposud mají obchody velký výběr různých modelů elektrických kotlů. Z nich lze vybrat ten, který splní všechny požadavky kupujícího. Elektrická veverka se stává nepostradatelným pomocníkem, zejména pro ty domácnosti, kde není k dispozici žádný plyn, například pro chaty, nebo pro byty umístěné v oblastech, kde je dodávka teplé vody nestabilní.