Gabiony vlastníma rukama

10. srpna 2012

Gabiony vlastníma rukama
\ t


Sekce: Stavba


Nakreslete boxy nebo gabiony, sestavte na sebe a vyplňte velkými kameny. Zde je, jak snadné je postavit kamennou zeď! Kromě toho, přetížení 2,5 tun kamenů - dobré fyzické cvičení.

Stěna, složená z jednotlivých kamenů, nebude stát. Navíc, z dálky, zeď z gabionu s kameny, vypadá jako neobvyklé, překvapivě stabilní hromadění kamenů. Ale blížíme se a vidíme, že kameny „za mřížkou“.

Taková stěna je vyrobena z kamenů uložených v kovových bednách nebo gabionech. Tento název pochází z italského jazyka, kde "gabbione" znamená "velkou klec". Něco takového, které dříve nazývali fašisté, použilo opevnění. Gabiony, umístěné v řadě, naplněné kameny a uzavřené, fungují jako obrovské "cihly". Výsledek připomíná skalní stěnu, kde jsou vidět jednotlivé kameny, ale je zde rozdíl - pozinkované tyče gabionů.

Gabiony mohou být použity jako alternativa cihel a betonu při stavbě zdí různých použití.

Žula nebo vápenec
Jakýkoli druh kamene může být naložen gabiony - to je otázka chuti. Před zahájením práce je také důležité vypracovat plán. Gabiony mohou být naskládány na sebe, v řadě nebo pod úhlem. Při vzájemném pokládání slouží víko spodního gabionu jako spodní část svršku. Tyče jsou tedy uloženy, takže pečlivě vytvořený plán ušetří síly a zdroje.

Obrovská hádanka kamenů a železa
Načítání Gabionů vyžaduje trpělivost. Dokonce i kvalifikovaný průvodce stráví na této práci spoustu času.
Samozřejmě, že se nelze uchýlit k outsourcované pomoci - stavitel nejen snížit zeď, ale také čerpadlo biceps.

První řádek je lehčí. Když druhá řada gabionů načte druhou, může se stát, že se stěna stane nestabilní. Proto musíme nejprve zvážit, jaká výška bude samostatná zeď, protože její stabilita má své limity.

5 tun na osobu
Tři zruční pracovníci, kteří nás pozvali na staveniště, všichni společně za jeden den byli schopni naplnit pouze šest gabionů, což činilo asi čtyři kubické metry kamenů. Vypadá to trochu, ale je třeba mít na paměti, že každý gabion obsahuje 2500 kg kamenů. To znamená, že jeden pracovník přetáhl 5 tun denně. "Je to jako skládání hádanek tisíce kusů," řekl nám jeden z těchto silných kluků.

Montáž gabionů
Je nutné začít od základny. Bez stabilního základu nemůžete doufat v stabilitu zdi. Pro stavbu zdi ve výšce jednoho a půl metru nejprve nalijte a upevněte vrstvu tloušťky půdy 20-25 sm. Vertikální tyče jsou ucpané v zemi, která by měla držet krabice s kameny. Je nutné zajistit, aby ostré hrany svislých tyčí byly zabaleny ve smyčce spodních tyčí. Přečtěte si to v popisu třetí etapy v horní části této stránky.
Důležité
Pamatujte na potřebu uchopení konců příčných tyčí. Jinak se nedrží, když je gabion naplněn kameny, a nakonec se konstrukce zhroutí.

Přidání odporu Gabionu
Aby se zabránilo boční deformaci gabionu při nakládání kamenů (indiferentní, technické nebo ruční), musí být hrany upevněny. K tomuto účelu můžete použít desky, schody nebo jednoduše srazit desky. Samozřejmě se používají běžné nákladní palety, ale mají tu výhodu - prostřednictvím kroků, které můžete vidět a kontrolovat umístění kamenů. Pod konstrukcí prutů se připevňují hřebíky nebo se zaklepávají do zemních kolíků. Nahoře je nabitá velkými svorkami.

Mezi stabilizačními gabiony příčných tyčí musí být vzdálenost půl metru. Příčné tyče mohou být naloženy - pokud na ně položíte kameny, tyče se ohnou, vytáhnou strany gabionu a deformují zeď.

Pokud se gabiony navzdory všem snahám stále ohýbají, mohou být samozřejmě hodnoceny uvnitř, ale stále je lepší to neprokázat.

Plnění gabionů kameny
„Rypadlo gabionů lze plnit pouze tehdy, jsou-li pečlivě připevněny ke stěnám. Jinak se gabion ohýbá a deformuje. Kromě toho, kameny leží ne jako by bylo žádoucí. Mezi kameny by nemělo být příliš mnoho volného místa, takže je nyní jen naložíme rukama, “říká jeden z mistrů.

Při ručním nakládání je snazší poskytnout stěně správný vzhled. Kameny můžete ukládat velmi opatrně, abyste získali hladký a krásný povrch. Ale je to možné a ne tak opatrně, aby zeď vypadala přirozeněji. Pokud několik lidí pracuje, musí se dohodnout na tom, jak jej stáhnout.

Při stahováníGabion kameny nelze zapomenout, které ještě musí dát víko. K tomu z vrcholu musíte nechat pár centimetrů volného místa.

Několik gabionů na jedné straně
Při umísťování gabionů na sebe více ziskové, takže víko dna sloužilo jako dno svršku. Při konstrukci dlouhé stěny tímto způsobem můžete ušetřit až 10-15% kovu.

Obvykle je 2 m vysoká stěna vyrobena z gabionů o šířce 1 m pod a 0,5 m od vrcholu. Horní gabiony jsou upevněny bočními stěnami s dolními. Tyče mohou upevnit tři prvky: svislý okraj spodního gabionu, víko /dno a svislý okraj horního gabionu. Mistři považují za nepřiměřené stavět samostatnou stěnu nad 2,5 metru tímto způsobem.

Gabion: Krok za krokem

Hotové rošty různých velikostí jsou navzájem spojeny smyčkami, upevňovacími spirálami a ocelovým drátem, poté zesílené samostatnými tyčemi.

Jednotlivé lozenges jsou oškrabány do smyček mřížky, aby spolu hrály společně. Tyče mají různé délky a vzájemně se spojují.
Před naložením kamenů se kovové koše nebo gabiony stabilizují příčnými stěnami nebo příčnými tyčemi - dvě na půl metru. Gabiony jsou stabilizovány rozpěrkami, upevněnými svisle mezi stranami a konci.

Příprava
Délka gabionu může dosáhnout 10 metrů, obvykle se však používají kratší intervaly v intervalech 50 cm nebo 1 metru. délky Na oplátku je k dispozicišířka gabionů je 50,60 a 100 sm.
Tloušťka prutů mřížky může být různá - čím vyšší je stěna, tím tlustší jsou pruty.
Mřížky gabionů mají články 75 x 75 mm nebo 100 x 100 mm
Mřížky jsou pozinkované nebo s přídavným plastovým povlakem.
Podklad by měl být stabilní.

U stěny o výšce 1,5 m je požadována základna z vrstvy hustě natřené půdy o tloušťce nejméně 20-25 cm, nad stabilní vrstvou se nalije další zemina, která usnadňuje regulaci stěny.
Větší stabilita stěny je zajištěna základem plnicího cementu. Pak se zeď časem "roste" se zemí. Ve stavbě na skalnatém podkladu pod dnem stěny nalil kamínky.

Konstrukce stěny vyžaduje velký prostor. Po celou dobu by měl být velký výběr kamenů.
Agregovaná dodávka kamenů. Velikost kamenů by měla odpovídat gabionům: u mřížky 100 x 100 mm by měly být použity kameny o průměru 100-200 mm
Před zahájením prací je nutné jasně určit předpokládanou délku, šířku a výšku stěny. Nákup gabionů má určité rozměry, ale lze je objednat ve velikosti. Samozřejmě, že gabiony mohou být řezány rohovou bruskou nebo nůžkami na náplast, ale v tomto případě nelze vyloučit poškození povrchu roštu. Doporučit tuto techniku ​​je nemožné, protože gabiony začnou rzi.

Jedna osoba může naložit gabiony, i když bude snazší pracovat s asistenti. Nakládání Gabionových kamenů je také těžká práce pro jednu osobu.
Pokyny pro instalaci gabionů (foto) zde
Video na montáž gabionů

Zdroj vlastní výroby:

http://www.umeltsi.ru/