Hnojení kultur ovoce a bobulovin: kdy a co krmit

Růst a pěstování zahradních plodin zcela závisí na nasycení půdy užitečnými prvky výživy. Ovocné stromy a keře rostou v jedné půdě po mnoho let a v důsledku toho je vyčerpávající. Proto je každoročně potřeba umělého zvýšení úrodnosti půdy zavedením hnojiv pro ovocné stromy a bobulové keře.

Obsah
 1. Hnojivo plodin bobulovin
 2. Hnojení hnojiv
 3. Video «Jak a co správně živit bobule keřů»
 4. Metody hnojiv
 5. Jaké léky použít
 6. Video „Krmení ovocných kultur“

Hnojivo plodin bobulovin

\ t

Dlouholeté keře se považují za rostliny bermery, jahody, jahody, borůvky a jiné bobule. Při výsadbě mladých sazenic těchto plodin je nutné použít významné dávky (5-10 kg /m2 M plochy) organických materiálů (hnoje, kompostu), které jsou zavedeny přímo do jám, připravených předem. Takové hojné počáteční krmení poskytují rostlinám organické látky po dobu 3-4 let. Následující keře by měly být oplodněny takto:

 • rybíz černý a červený - na jaře je nutné připravit médium obsahující dusík v množství 7-10 g /bush, na podzim směs fosforečnanu draselného 10 g /bush, mladé sazenice, pokud nejsou dostatečně vyvinuté, jsou krmeny speciálními tekutými minerálními směsmi 25-30 g /l. keř;

 • trávy - směsi hnojiv by měly obsahovat množství hořčíku (síran hořečnatý, dolomitová mouka) a neobsahovatchlor, směsi hořčíku se zavádějí v koncentraci 50 g /m2. m, komplexní výživný - 100 g /m2. m;
 • maliny - pro mannu-kost je nejlepším hnojivem hnoje, zavedené od podzimu, nebo při vykládce ve výši 3 kg /m2. m, pro hlavní krmení s použitím minerální směsi 6-8 g /sq. m stejně jako popel;
 • Jahody a jahody - pro dobrou plodnost by půda měla být vlhká a výživná - měsíc před výsadbou mladých sazenic by měla být půda naplněna vepřem, obtokem nebo kompostem, po čemž by všechny výkopy, další krmení tvořily kapalné organické roztoky, které se vyrábějí pod keřem a ve vzdálenosti 200-300 g /m2. m.

Hnojení hnojivem

\ t

Výživa ovocných stromů závisí na věku zahrady. Sazenice jsou při výsadbě hnojeny, takže v prvním roce jejich života nemusí být krmeny. Od druhého roku by měly být mladé stromy hnojeny organickou hmotou - rašelinou s kompostem, hnis se zavádí do volné půdy kolem kmenů.

Na jaře se pro hnojení mladých ovocných plodin používají minerální směsi s dusíkatými, draselnými, fosforovými a stopovými prvky. Je třeba mít na paměti, že mladé úrodné stromy potřebují více dusíku a méně, na rozdíl od dospělých, draslíku a fosforu. Ovocné stromy bez výjimky na jaře krmené dusíkem, o něco později, během kvetení a tvorby směsí vaječníků, draslíku a fosforu. Po celou dobu vegetace jsou stromy vypalovány nejméně třikrát draslíkem a fosforem.

Třešně a hrušky v období intenzivního růstu (květen - začátek června) by měly býtKrmte pod kořenem vzácnými organickými roztoky: 1 díl trusu /8-10 dílů vody, nebo tento roztok nalijte do mělkých (15-20 cm) drážek. Pro kdoule vhodné minerální a organické směsi: nyrofosca (40 g /1 strom), superfosfát (30-40 m). Podzimní třešně, spolu s organickými, dělají na jaře draslík a fosfor, dusíkatá hnojiva.

Oslabené třešně se osvěží amuletem zředěným vodou v poměru 1: 5. Každých 5 let musí být půda pod třešničkou limy.Švestka ve druhém roce nezhnojuje, od třetího roku stačí na jaře přinést pouze močovinu 20 g /m2. m.

Video «Jak a co správně pěstovat bobulové keře»

Doporučení pro zahradníky pro hnojení a výživné bobulové plodiny.

Metody hnojiv

\ t

Hnojení ovocných stromů a bobulovin lze provádět několika způsoby:

 • Povrchový rozptyl s příjmy v půdě. Tento způsob je nejvhodnější pro aplikaci granulovaných nebo pevných minerálních směsí, jakož i organických materiálů, jako jsou hnůj, rašelina, kompost. Při ovocných stromech se doporučuje, aby se organicky ležel v zemi mělce kolem kmenů, aby nedošlo k poškození kořenového systému. Pod bobulovými keři s malým kořenovým systémem je lepší umístit prostředky do mezilehlé polohy.
 • Rozložení povrchu bez základu. Tímto způsobem se minerální dusíkaté směsi zavádějí hlavně na jaře nebo na podzim. Tato metoda je účinná pouze pro dobře navlhčenou půdu, proto se doporučuje, aby byly látky obsahující dusík rozprostřeny, když sníh ještě nespadl (thavoda pronikne do půdy a vytáhne dusík), nebo na podzim během období dešťů. Vlhká půda navíc obsahuje více červů, které uvolňují půdu, a tím podporují příjem dusíku.
 • Metoda povrchu.Ideální pro pěstování trávníků, kde rozpustné hnojivo s draslíkem a fosforem, rozptýlené na povrchu trávy na jaře, urychluje jeho růst a růst.Močovina, ať už jsou hotové průmyslové směsi důležité rovnoměrně rozdělit po povrchu, aby se zabránilo nadměrnému nasycení půdy v jednotlivých oblastech.
 • Místní zavedení. Jedná se o obal hnojiv v díře, studny v blízkosti kořenů a zároveň vytváří ohně s vysokou koncentrací užitečných látek. Pro odstředivé dávkování je nutné kopat přes projekci prohloubení korunky, která pak vytvoří pevné směsi, hnůj, kompost nebo naplní kapalný roztok. Mnoho zahrádkářů dává přednost kopání studní a mušlí v hloubce 40-50 cm, z nichž každá má asi 500 g nutriční směsi, čímž vytváří druh skladování hnojiva. Jedná se o velmi účinné řešení z hlediska výživy plodin, ale je to nebezpečné, protože při hlubokém hloubení může dojít k poškození kořenů.
 • Vícebarevné umístění. Často se používá na úrodné půdě s vysokým obsahem humusu, protože kořeny ovocných rostlin v takové půdě jsou hlubší. Polární zavedení zahrnuje obal hnojiv ve studni, drážky v různých hloubkách (ve vrstvách). Je třeba mít na paměti, že kořeny dodávajísystém závisí na půdní vlhkosti během určitého období vegetace: jestliže vlhká půda - kořeny (většinou laterální) berou užitečné prvky z více povrchových vrstev, je-li půda suchá - výživa se provádí hlavními kořeny hlubokých vrstev půdy.
 • Úvod v kapalné formě. Metoda je trochu náročná na pracovní sílu, protože nejprve musí být připravena kapalná hnojiva, ale je to poměrně účinné - kapalné roztoky, na rozdíl od suchých směsí, pronikají rychleji do půdy a dostávají se ke kořenům. Takový způsob se používá hlavně pro rychlé dodání užitečných složek v případě jejich zjevné nedostatečnosti nebo onemocnění rostliny.
 • Přidání zavlažování zavlažováním. Jedná se o velmi účinný způsob, protože spolu se zavlažováním vody hnojivo rychleji a snadněji proniká do půdy, ale je náročné na pracovní sílu.Před hnojením v půdě se předředí vodou a výsledná směs pak vodu jako obyčejnou vodu zalévá.Pokud je plocha zahrady velká, mohou být nádoby se zavlažovacími roztoky připojeny k umělým varným zařízením.
 • Jaké léky použít

  Konzumace ovoce a bobulovin během vegetačního období probíhá ve dvou fázích: první - od začátku a do konce růstu výhonků, druhá - od dokončení vývoje výhonků až do podzimu (listopad). V každém z těchto stadií musí být zahradní rostliny krmeny určitými látkami:

 • Dusík. Většina dusíku ze dřeva a keřů konzumuje během období intenzivního růstu listů a výhonků, o něco méně během kvetení a tvorby plodů a pádem.významně se snižuje potřeba dusíku. Výživa ovocných stromů dusíkem je prováděna směsmi obsahujícími dusík a organickými materiály: ptačí budkou, medem. Účinnější jsou považovány za speciální dusíkaté přípravky, jako je dusičnan amonný - dusík v něm obsažený, je ve snadno přístupné formě pro rostliny, což není o organických hnojivech.
 • Fosfor. Tento prvek je nezbytný pro tvorbu ledvin, květin, ovoce. Největší poptávka po fosforu na stromě je pociťována na samém počátku růstu a v období plodů. Fosfor má pozitivní vliv na kvalitu plodů - s nedostatkem kyselého fosforu a špatnou kyselostí.
 • Draslík. V nepřítomnosti draslíku se rostliny stávají slabými, náchylnými k chorobám a špatně snášejí sucho a mraz. Draslíková hnojiva (síran draselný) nebo organický (škrobový popel) se používají ke krmení plodin draslíkem. Popel lze periodicky zavádět během jarního a letního období, zatímco je lepší ho mísit s jinými organickými materiály: kompostem, pilinami.
 • Hnůj. To je nejcennější a nejúčinnější mezi organickými hnojivy, a v první řadě na účinnosti je drůbeží hnoj, na druhé - ovce, třetí - kůň a kráva. Pro ovocné kultury se používá humus (přehřátý hnůj). Hnojiva by měla být zaváděna do půdy v lýtkových kruzích nejlépe od podzimu, ale na jaře může být malá. Na jaře používají zahradníci tekutý hnoj, který by měl být zředěn vodou v koncentraci 1: 5.
 • Kompost. Pod zahradními stromy se kompost zavádí na jaře šířením nebo mělkým ponořením do oběhových kruhů.
 • Sidates. Rostliny určené pro sklizeň v zemi za účelem hnilob, jsou zasety do řad zahrady. Ovocné stromy jsou nejvhodnější hrášek, lískové ořechy, ječmen. Chcete-li krmit zahradu, není nutné položit rostliny v zemi - mohou být ponechány na zemi se zelím. Pro zlepšení úbytku se doporučuje rozdrcení postranic.
 • Dalším organickým hnojivem pro zahradní keře a stromy jsou řešení dřevin. Mnozí zahradníci to považují za velmi účinné a jsou speciálně připraveni pro hnojení zahrady. K přípravě roztoků lze použít různé rostliny: siderates, tráva, luštěniny z luštěnin. Zelená hmota by měla být trochu mletá, vložena do velkého sudu, nalijte vodu a trvat asi 3 týdny. Před zavlažováním zřeďte vodou v poměru 1:10.

  Je důležité mít na paměti, že fosfor lze použít jako jednoduchou směs (superfosfát, hydrofosfát amonný) a integrovat se stopovými prvky pro výživu rostlin.

  Výživný roztok pro zahradní kultury se připravuje v množství 200 g přípravku /30 l vody. Na začátku vegetace se hnojivo zavádí do půdy pomocí zavlažování, během kvetení a tvorby plodů se roztok ošetřuje listy stromů. Z organické hmoty jako fosfátového hnojiva je možné použít kostní moučku.

  Video „Krmení ovocných kultur“

  Přezkoumání správného videadoplňování ovocných stromů během období květu.