Holštýnské plemeno krav: charakteristika fotografie

Zvířata tohoto plemene byla vyvedena za účelem získání mléčných výrobků, ale v důsledku toho byly krávy, které mohou být chovány k získání více masa. Dnes je Holstein nejrozšířenější plemeno, které získalo celosvětovou popularitu. Když se majitelé obsahu zřídka setkávají s potížemi s kravami, z nichž mají vysoký vkus. Holštýnské plemeno krav, jehož vlastnosti jsou uvedeny níže, má mnoho výhod.

Obsah
 1. Historie výstupu
 2. Plemeno krav Holstein: charakteristické a charakteristické rysy
 3. Produktivní vlastnosti
 4. Tenký obsah obsahu
 5. Výhody a nevýhody
 6. Videa. Holštýnské plemeno krav: charakteristika

Historie výstupu

Severní Amerika je považována za domovinu skotu Holstein, ale jeho předkové černo-barevné krávy s velkým úspěchem se rozvedli na západě Evropy. Tato zvířata byla přivezena do států uprostřed XIX století. První krávy byly zakoupeny farmářem Winsworthem Chenerem, který upozornil na vysokou produktivitu mléka a rozhodl se přinést tuto kvalitu do ideálu. Úspěšná práce uspěla, v důsledku toho byla zřízena chovatelská asociace, která chová krávy Holstein-Frísko a vydává také plemennou knihu. O rok později se plemeno rozšířilo na 12 států.

Kanadští a američtí odborníci změnili název názvu a ponechali pouze první slovo. V některých zdrojích však můžete najít původní název.

Holštýnské plemeno krav: charakteristika acharakteristické rysy

Charakteristický oblek - žito. Můžete se však setkat s pestrobarevnými zástupci. Zpočátku se chovatelé chtěli zbavit tohoto zbarvení, ale pak se zvířata začala považovat za samostatné plemeno a získala status chovu.

Vnější pozoruhodné vlastnosti:

 • přítomnost širokého a dlouhého ramenního oddělení;
 • žíly jsou dobře viditelné na vemenu, mají velkou velikost;
 • široká bederní sekce;
 • tělo má klínovou konstrukci.

Klíčové vlastnosti:

 • zvířata dosáhnou výšky asi 1,5 metru na přídi;
 • dospělá kráva může přibrat na váze v rozmezí 600-700 kg, některé krávy s intenzivním výkrmem váží asi tunu;
 • u býků se průměrná hmotnost pohybuje od 900 do 1200 kg, hmotnost některých výrobců dosahuje 1500 kg;
 • výška dospělého býka je 1,6 metru;
 • Jalovice při narození mají hmotnost 39 až 42 kg;
 • býk váží od 45 kg do 48 kg.

Produktivní funkce

Pro holštýnsko je charakteristické, že ve srovnání s jinými plemenami mléka má největší výživu. Když už mluvíme o konkrétních číslech, budou záviset na klimatických vlastnostech regionu, stejně jako na krmivech. Izraelští chovatelé hospodářských zvířat vytvořili ideální podmínky pro pěstování plodin, což vedlo k tomu, že krávy poskytly za 365 dní přibližně 10 000 kg mléčných výrobků. Procento tuku je asi 3,1%, obsah bílkovin je 3%.

Chovatelé ze Spojených států se nemohou chlubit tak dobrým ukazatelem výrobků. Zde zvířata dostávají asi 9000 kg ročně, ale procentoobsah tuku dosahuje 3,6% a obsah bílkovin - 3,2%. V naší zemi, od holštýnska, se získává průměrně 7 500 kg s obsahem tuku 3,8%. U krav vícebarevných mléčných výrobků mají mléčné výrobky vyšší obsah tuku, téměř 4%, ale mléko dostává přibližně 4000 kg za rok.

Masné výrobky mají jemnou chuť a nízký obsah tuku, což ji činí velmi populární. Porážka jednoho zvířete není tak velká a je asi 55%. Mladí býci, kteří nejsou vhodní pro chov, jsou posíláni na porážku. Navzdory malému množství masa jsou výrobky oceňovány podle chuti a jsou klasifikovány jako hovězí nebo hovězí. U býků charakterizovaných rychlou porážkou a do roku, kdy jejich váha může dosáhnout 700 kg, je tento ukazatel způsoben rychlostí mladých zvířat. Vzhledem k tomuto období reprodukce začíná v raných fázích.

Výrobci z Holštýnska jsou používáni jako „zesilovače“ při křížení s jinými plemeny skotu v důsledku mnoha pozitivních vlastností cenných chovatelů. Používá se nejen býků s černým oblekem, ale také červeně zbarvených.

Tenký obsah

Toto plemeno není nenáročné, zvířatům musí být poskytnuty zvláštní podmínky retence, aby se předešlo chorobám, jako jsou neštovice a jiné. Krávy jsou snadno vystaveny stresu, v jehož roli jsou různé negativní faktory:

 • nesprávně složené stravy;
 • silné změny teplotního režimu v prostorách pro zvířata;
 • nesprávné dojení;
 • je těžképostupuje neporušenost.

Pokrmová zvířata se obvykle přidávají v hmotnosti, jejich hmotnost je vyšší než 55 kg. Stresová situace může mít negativní dopad na zdraví zvířat.

Při správném obsahu během těhotenství by neměl být žádný problém a tele se objevuje světu bez lidského zásahu. Přesto odborníci v této době doporučují, abyste se o zvířata věnovali zvláštní péči. Po 9 měsících jsou krávy neustále sledovány. Statistiky říkají, že v 99% případů otelení dochází bez komplikací.

Navzdory vysokému výkonu mléčné produktivity je možné dosáhnout takového dopadu pouze se správným obsahem. Podle zpětné vazby zde hraje hlavní roli vyvážené krmení, pokud je vše správně vyrobeno, pak krávy dávají vyšší chuť vysoce kvalitním produktům. Když špatná dieta sníží mlékárnu, celkový stav zvířat se významně zhoršuje. Kromě krmení by měly být krávy náležitě ošetřeny, prostory musí být včas vyčištěny a větrány.

Výhody a nevýhody

Plemeno Holstein má tyto nevýhody:

 • negativní postoj ke stresu, který znamená ztrátu produktivity a hmotnosti;
 • náročná na krmnou základnu - v zimních měsících je nutné zajistit přítomnost fazole a obilného sena, řadu vitaminových doplňků. S nástupem léta budou zvířata potřebovat pastviny s dobrým travnatým porostem;
 • nutnost udržovat čistotu uvnitř, jinakimunita klesá;
 • navzdory plodnosti a rychle rostoucí úmrtnosti necháváme mnoho žádoucího.

Mezi pozitivními vlastnostmi lze poznamenat:

 • vysoké ukazatele produktivity mléka;
 • zvířata se dokonale přizpůsobí jakémukoli klimatickému prostředí;
 • odolnost proti chorobám, pokud je o ni řádně postaráno;
 • krávy jsou čisté.

Video. Holštýnské plemeno krav: charakteristika