Instalace tepelných radiátorů vlastníma rukama

Topné radiátory jsou důležitou součástí topného systému v domě. Účinnost systému vytápění bytů závisí na jejich správné volbě a kompetentním umístění. Topné radiátory umožňují nejen zefektivnit autonomní vytápění v soukromém domě, ale nahrazují je modernějšími a kvalitnějšími, což umožní i zvýšení teploty vzduchu v bytových domech poháněných hlavními vodovodními systémy. Primární instalace baterií radiátorů je obvykle prováděna staviteli a jejich nahrazení buď místní správcovskou společností nebo specializovanou firmou třetí strany. Ale v tomto případě a v druhém případě je možné se vyhnout dodatečným nákladům, pokud provádíte instalaci radiátorů topení vlastními rukama.

instalace radiátorů topení vlastními rukama

Obsah
 1. Obecné vlastnosti procesu instalace topného tělesa
 2. Geometrie umístění topných těles
 3. Nezbytné dovednosti
 4. Připravujeme nástroje
 5. Přiveďte trubky do radiátorů
 6. Instalace radiátorů
 7. Montáž topných těles s vlastníma rukama: video

Obecné vlastnosti montáže radiátorů

\ t

Za prvé je vhodné si uvědomit, že různé typy radiátorů mají různé požadavky na jejich instalaci. Nejjednodušší instalace bude pravděpodobně hliníkových radiátorů, ale klasické litinové baterie budou vyžadovat použití specializovaného vybavení - vybude muset uchýlit se ke svařování, a to je velmi specifická oblast, která vyžaduje přítomnost odborníků.

Moderní topná tělesa, vyrobená z lehkých, ale zároveň odolných materiálů, jsou však montována a instalována o něco těžší než dětský designér, nevyžadují žádné specifické dovednosti a mohou být umístěny na prakticky jakémkoli povrchu. Mohou být vysílány i na stěně sádrokartonu.

Geometrie umístění topných těles

Důležitou úlohou při vytváření příjemné atmosféry z topného systému je umístění topných těles.

Existují určité stavební normy pro umístění topných těles jak ve vztahu ke stěně, tak ve vztahu k podlaze. Bipes určují, že minimální vzdálenost mezi spodním okrajem baterie a podlahou nesmí být menší než 5 centimetrů.

typická schémata montáže baterií

Je také nezbytné vytvořit mezeru mezi tělesem radiátoru a povrchem stěny. Musí být také nejméně 5 centimetrů. Pouze v tomto případě bude zajištěna normální cirkulace vzduchu ohřátého baterií.

Podle stávajících norem počítáme instalaci baterií a označujeme místa jejich připevnění.

Nezbytné dovednosti

Aby bylo možné nezávisle instalovat radiátorové topení, musíte mít alespoň minimální stavební a zámečnické dovednosti. Pro jejich získání není třeba psát specializované kurzy - stačí si přečíst pozorně video instrukce publikované ve velkémmnožství na internetu.

připojení radiátoru a baterie

Přípravky

Samozřejmě, pro instalaci topných baterií je třeba skladovat potřebné nástroje. Nebojte se, že budete muset koupit drahé zařízení. Většina nástrojů pro takovou práci se nachází ve vašem asistentovi, ale potřebné, ale chybějící věci lze pronajmout nebo vypůjčit od přátel.

Tak si najděte nebo vypůjčte elektrický šroubovák, plachetnici, vrtačku s kladivem nebo vrtačku s funkcí rázu a speciální vrták nebo vrták a obvyklou úroveň budovy.

Při nákupu radiátoru dbejte na úplnost kompletního souboru zakoupených přístrojů. K tomuto účelu zhotovte fotografie potrubí, které jsou k dispozici ve vašem domě.

V případě první montáže během výstavby je lepší, aby výstupní trubky trubek topného systému zapadly do vstupů bez spojek. Ale pokud vyměníte baterie během oprav - situace může být komplikovaná.

Přemístit trubky do radiátorů

Při opravách a výměně chladiče může být nutné vyměnit výstupní potrubí, která jsou k dispozici v potrubí topného systému.

litinová baterie

Nejjednodušší a nejspolehlivější způsob spojování starých kovových trubek s moderními bateriemi je následující:

 • Přesahy topného systému a přebytečná voda jsou jimi chráněny.
 • Kotevní stroj odstraní přebytek starých vodovodních potrubí. V tomŘídíme se pravidlem "Sedmkrát míra, jednou odříznuta."
 • Na posledním kusu ocelové trubky jsme řezali nový závit.
 • Ventil s příslušným průměrem je utažen na trubkovém úseku.
 • S novou topnou baterií lze nový ventil spojit pomocí speciálního pružného spoje z kovové trubky z plastu nebo pomocí ředění měděné trubky. Instalace kovově-plastového vzhledu je jednodušší, nicméně může být také zničena z příliš vysokých teplot v potrubí hlavního přívodu tepla. Ale měděná trubka bude schopna vydržet i přehřátou páru, ale pro její instalaci bude muset použít pájecí pásku, která vůbec nevyjde.
 • Hlavní vlastností montovaného přívodu tepla do radiátorů je těsnost. Voda v topných systémech může být pod vysokým tlakem. Při kontrole těsnosti spojů se doporučuje, aby byl proud vody postupně vyřazen z provozu s malým tlakem.

  Při nákupu také kontrolujeme kompletní sadu trubek av případě potřeby zakoupíme další spojovací prvky. Všimněte si, že speciální konfigurační klíč může být použit při kompilaci sekcí - zkontrolujte, zda je k dispozici ve svazku dodávek.

  Instalace radiátorů

  Po přípravě systému dodávky tepla začneme označovat místo pro instalaci baterií. Představme si, kde by měly být držáky umístěny, poznamenejte si jejich budoucí polohu a zkontrolujte vodorovnou úroveň instalaceúrovni budovy.

  Zašroubujte držáky a promluvte s nimi o baterii v sestavě.

  Všimněte si, že počet montážních bodů pro chladič na stěně přímo závisí na počtu článků a struktuře baterie.

  instalace baterií v dřevěném domě

  V případě, že připojíte ocelové trubky k chladiči, můžete svařování omezit dvěma držáky. Pokud spojení s vodovodním potrubím směřuje do polypropylenových trubek a armatur pro upevnění baterie, potřebujete alespoň tři držáky. Počet fixačních bodů navíc závisí na počtu sekcí. V případě řezů do 5 lze omezit na tři montážní body: 2 shora a jeden zespodu. Dále, s přírůstky sekcí do 10 musíte přidat 1 bod připojení shora a dole.

  Moderní baterie jsou namontovány na prakticky jakémkoli povrchu, včetně dřevěných stěn.

  Montáž radiátorů topení vlastními silami: video