Jak izolovat starý byt

Pokud s nástupem studených teplot ve vašem bytě bývá nula, pak máte na výběr - vynutit všechny místnosti v topných tělesech a zabalit je do pléd nebo silně zakrýt jejich obytný prostor.

Pro izolaci starého bytu budete potřebovat:
- papír /hadry;
- stavební lepicí páska;
- sendvičové panely.

1 Nejprve určete příčinu abnormálně nízké teploty v bytě. Prvním a nejčastějším důvodem jsou štěrbiny v rámcích oken. Pokud nemáte možnost instalovat vzduchotěsná okna s dvojitým zasklením, položte mezery mezi rámy sami. K tomuto účelu můžete použít pěnu, papír nebo kousky látky. Vezměte jeden z uvedených materiálů, pevně dotáhněte a umístěte do trhlin mezi rámem a otvorem okna. Od výše uvedených mezer se silnou konstrukční lepicí páskou. Tím se výrazně sníží průtok studeného vzduchu do bytu, ale neposkytne se kompletní tepelná izolace.

2 Pokud žijete v panelovém domě, pak druhou nejčastější příčinou chladu v bytě mohou být nekvalitní švy mezi deskami. Utěsnění vnějších švů musí provést Vaše firma. Postup registrace a podepisování žádostí o takovou práci však může trvat velmi dlouho.

3 Pokud chcete tento problém vyřešit okamžitě, můžete se obrátit na stavební firmu, která se zabývá utěsněním spár mezi panely metodou průmyslového horolezectví.

4 Ani všechna výše uvedená opatření však nemusí být dostatečná k izolaci rohového bytu v 7. až 14. patře. Poryv větru v této nadmořské výšce je mnohointenzivněji a voda v topném systému, vystupující z prvního patra, má velmi chladné chlazení. Proto je třeba důkladně nejen izolovat okna a mezipanelové švy, ale i samotné stěny. Pro izolaci stěn lze použít sendvičové panely.

5 Sendvičový panel můžete připevnit na všechny vnější stěny uvnitř bytu. Jedná se o relativně nový, ale snadno ovladatelný stavební materiál. Navíc je to nejekonomičtější varianta, protože sami vyrábíte veškeré stavební práce a platíte pouze za materiál. Tloušťka sendvičového panelu však může dosáhnout 25 cm. Proto bude plocha místnosti po celé délce stěny snížena o takovou částku.

6 Pokud nejste připraveni se podílet na části užitné plochy svého bytu, můžete se obrátit na stavební firmu a sendvičové panely budou upevněny venku. Jedná se o drahý postup, ale zároveň je to jediná účinná metoda, která vám umožní zahřát starý byt v horním patře.