Jak ohnout plexisklo - ohýbání organického skla

Obsah:

 • Vlastnosti a rozsah použití organického skla
 • \ t
 • Jak ohnout plexisklo pod vlivem tepla
 • ohýbání s drátem
 • \ t
 • Ohýbání pomocí kovové trubky
 • Ohýbání pomocí termopohonu
 • Krájení spirálou
 • Lepení plexiskla
 • Moderní technologie nám nabízejí nové stavební materiály, které úspěšně nahrazují ty „přírodní“ prostředky, které nás ne vždy uspokojily našimi parametry - cenovými nebo fyzickými ukazateli (hmotnost, struktura), dodatečnými obtížemi při zpracování atd. Tyto materiály zahrnují běžné sklo, které je nyní úspěšně nahrazeno organickým sklem.

  Obsah
  1. Vlastnosti a rozsah použití organického skla
  2. Jak ohnout plexisklo pod vlivem tepla
  3. Ohýbání drátem
  4. Ohýbání kovovou trubkou
  5. Ohýbání pomocí termopohonu
  6. Krájení spirálou
  7. Lepicí plexiglas

  Vlastnosti a rozsah použití organického skla

  \ t

  Tento pevný syntetický materiál si zachovává průhlednost běžného křemenného skla, ale získal mnoho nových výhod, které umožňují jeho použití v automobilovém průmyslu pro výrobu skleněných dveří, akvárií, skleníkových konstrukcí, střech, mnoha dekorativních detailů, jako jsou konstrukční panely, reklamní stojany, pro lisování počítačových skříní. V plexiglasu rovnoměrně rozptýlené světlo, tak to jePoužívají se k výrobě nejrůznějších světelných dynamických instalací s blikajícími světly a běžícími světly, které vypadají obzvláště atraktivní ve tmě dne.

  Plexiglas nemá takové vysoké tření jako obyčejné sklo (a proto není tak nebezpečné), není tak těžký, snadno vystaven deformaci a řezání. Plexiglas jako termoplast pod vlivem vysokých teplot se stává plastem. V tomto "tajemství" a leží puzzle, jak ohnout plexiglas.

  Podle některých pravidel lze tvar plexiskla snadno měnit bez jakýchkoliv obtíží. Pro tento účel budou vyžadovány speciální nástroje: pracovní stůl, kovová trubka, chromový drát, pájecí lampa a napájecí zdroj s jeho regulací.

  Ohýbané plexisklo

  Mezi výhody společnosti Plexiglas patří:

  • odolnost proti nárazu (5krát vyšší než křemenné sklo);
  • elektrické izolační vlastnosti;
  • odolnost vůči vlhkosti a jiným vnějším vlivům prostředí, odolnost proti mrazu;
  • vysoká propustnost světla (až 92%);
  • ekologická kompatibilita (nepřítomnost toxických plynů při spalování a vytápění);
  • nevystavení UV záření (průchodnost 73%);
  • odolnost proti chemickým činidlům;
  • pružnost při vytváření různých forem.
  Nevýhody plexiglasů zahrnují jeho hlavní vlastnost - snadnost deformace ostrými předměty, která vyžaduje pečlivé ošetření výrobků.

  Listy z organického skla se prodávají s filmem, který je na nich částečně uloženchrání obrobek před poškozením. Nicméně, fólie není schopna chránit list před poškrábáním nebo dokonce prasklinami, když je krájena kovovým nožem nebo elektrickým holicím strojkem. Tyto nástroje navíc vytvářejí velké množství pilin. Existují více funkční způsoby řezání a zpracování plechů z plexiskla.

  Jak ohnout plexisklo pod vlivem tepla

  Plexiglas vyžaduje přesnost a včasnost nárazu na něj v době změkčení vlivem tepla. Tento polymer syntetického původu mu umožňuje zpracovávat mnoho mechanických operací a vytvářet tak ploché i objemné objekty.

  Ohýbání plexiskla - lekce nejsou nejtěžší, ale vyžadují určité zkušenosti a dodržování některých pravidel, kterým budeme věnovat zvláštní pozornost.

  Ohýbání drátem

  \ t

  Ohyb s drátem

  • Před zpracováním musí být list z plexiskla povinně vysušen, jinak vzniknou místo ohybu bubliny vlhkosti, které nejenže poškodí jeho vzhled, ale také ovlivní průhlednost jeho struktury. Sušení se provádí při teplotě 80 ° C při výpočtu času - 1,5 hodiny na 1 mm tloušťky obrobku.
  • Suchý list upevníme na stroji. Drát Nichrom zajistěte ve vzdálenosti do 0,5 cm od obrobku, přesně na linii, na které se má obrobek ohnout. Není nutné nakreslit čáru se značkou na list, protože bude velmi obtížné odstranit její stopy po zahřátí obrobku. Nastavte důraz, na který list plexiskla má býtohnuté
  • Nichromův drát pro jeho ohřev je připojen k nastavitelnému zdroji energie s požadovanou teplotou varu. Obvykle se plexisklo začíná deformovat při napětí 150 až 190 ° C.
  • Vzhledem k dostatečnému času se písmeno plexiskla pod tíhou vlastní váhy začne ohýbat na úroveň, kterou nastavíte.

  Ohýbání pomocí kovové trubky

  Použijte potrubí o požadovaném průměru

  Pro ohnutí předvýrobku z plexiskla v určitém stupni se použije buď kovová trubka o požadovaném průměru, nebo se obrobek vyrobí ze samotného plexiskla nebo se vyřízne ze stromu.

  • Na horní část trubky instalujeme desku z plexiskla a poté ohřejeme desku s pájecí linkou trolejového vedení s trubkou, dokud plexisklo nezačne přinášet tvar a nebude mít tvar trubky.
  • Chlazení ohýbaného plexiskla se provádí hladce, rovnoměrně a trvá až 60 ° C až 70 ° C.
  • Zajistěte plech v průchodce na rovném stole. Mírně poškrábejte ohybovou linii.
  • List předehřejte na nakreslené liště pomocí konstrukčního vysoušeče vlasů (nebo páječky) při teplotě 150-180 ° C a začněte ohýbat list bez odstranění vysoušeče vlasů z místa zahřívání. List by se měl postupně ohřívat, aniž by to vedlo k jeho roztavení. Je-li plech větší než 5-6 mm, je lepší použít ohřívání na obou stranách listu buď současně nebo střídavě. Ten je zahříván a strana plechu, která bude na konvexní straně ohybu. Studené oblasti listu by měly být něčím zakryty a podél linie ohřevu by zůstal jen úzký pruh. Šířka pro zahřátípásky by měly být trojnásobek tloušťky plechu.
  • List by měl být složen ve směru od zdroje tepla, to znamená, že proud tepla by měl směřovat k konvexnímu ohybovému dílu.

  Ohýbání pomocí termopohonu

  Plynový hořák

  Ohýbání plexiskla může být také provedeno po jeho ohřevu ve vroucí vodě, v peci, pomocí plynového hořáku nebo dokonce při požáru svíček umístěných v řadě. Vyhřívaný tenký plech se snadno složí rukama (v rukavicích!), Může také stlačit jakoukoliv depresi.

  Pomocí tepelného zpracování lze organické sklo rozřezat například pomocí vyhřívané cívky. Zvláště výhodné je použít spirálu pro řezání malých předmětů.

  Krájení spirálou

  \ t

  Pro řezání plexiskla připevněte spirálu z topného zařízení, od páječky ze starého střídavého odporu. Orientační parametry spirály - délka 7 cm, průměr 0,3 mm, výkon 12 V, příkon 1,5 ampéru. V tomto případě se spirála zahřeje na zarudnutí, což není nutné, protože plexiglas současně roztaví a přidává kouř žíravému zápachu. Spirála je připájena na kovové kolíky a kolíky - na kabel připojený k napájecímu zdroji s regulovaným napětím.

  Lepení plexiskla

  Plexisklo lze nejen ohýbat a řezat, ale také lepit. Pro tento účel není nutné aplikovat thianacrylate lepidlo se všemi jeho výhodami "přilnavost těsné", protože v místech lepení plexiglas ztrácí svou průhlednost (bílá), a lepidlo snadno a rychle šíří vstran Musím říci, že lepení dílů z plexiglasu - není to srovnání s lepidlem z obyčejného křemenného skla pomocí silikonového lepidla nebo termo lepicí pistole.

  Plexiglas by však měl být nalepen dichlorethanem - jedovatou průhlednou kapalinou, která rozpouští prakticky jakýkoli plast. Dichlorethan aplikuje na očištěný povrch spojů a jejich připojení k ihned pochopit. Pak se připraví směs hoblin plexiglasu a dichlorethanu s konzistencí želé, tato směs se na spoji naplní švem. Před tímto postupem je nutné pracovat a provádět práce s povinnou ochranou proti jedovatým parám dichlorethanu, následovaným ruční úpravou v teplé vodě a mýdlu.

  Organické sklo je skládací a chlazené. Nicméně, poloměr ohybu 230 krát tloušťka překročit shybaemoho dopis.

  Chcete-li se naučit ohýbat plexisklo bez poškození, stojí za to připomenout, že jakákoli práce nikdy nebude zasahovat do předchozího tréninku.