Jak pěstovat bonsai v otevřeném terénu - výběr stromů, výsadba, tváření a péče

Umění bonsai, ačkoli to je považováno za původně japonskou tradici, vlastně vzniklo v Číně asi před 2 tisíci lety. Později byl převezen do Evropy a je stále módním trendem v designu. V tradičním smyslu, bonsai je pěstování stromů v malých květináčích nebo na podnosech. Jeho účelem je udržet růst kořenového systému a koruny, která transformuje geneticky velký strom na trpasličí rostlinu poměrně neobvyklého druhu.

Navzdory skutečnosti, že "bonsai" je přeložen z čínštiny jako "strom na podnose", moderní krajinářští designéři dokáží tento zázrak pěstovat v zahradě. A ne jen v kontejnerech, ale v otevřeném terénu! Jak, na základě staré techniky bonsai, pěstovat trpasličí strom v zahradě? O tomto bude náš článek.

Obsah
 1. Obsah
 2. Vyberte strom pro pěstování bonsai
 3. Technika pěstování zahradní bonsaje
 4. Správné vytvoření bonsai
 5. Video tipy a doporučení prof.

Obsah

 • Vyberte strom pro pěstování bonsai
 • Zahradní technika bonsai
 • \ t
 • Správné vytvoření bonsai
 • Video tipy a doporučení od profesionálů

Bonsai v otevřeném terénu

Vyberte strom pro pěstování bonsai

Jako rostlina bonsaje si můžete vybrat jakýkoli strom, který je ve vašich zemích rozšířený a zimovat v otevřeném terénu. S ohledem na krásu budoucí práce může speciální japonská barva pro vaši zahradu poskytnout miniaturní borovice. Raději si vybrathorské borovice, která není tak velká ve velikosti - v tomto případě bude formace pro vás a pro strom jednodušší. Může být přidán neobvyklý tvar a smrk prostý, tuya, jalovec, cypřiše. Z listnatých druhů jsou hojně využívány ovocné stromy: jablko, hruška, švestka, třešeň. Se správným výstřižkem, takové bonsai budou i nadále kvést na jaře a rostlinné ovoce! Kromě ovocných stromů si můžete vybrat téměř jakýkoli listnatý strom středního pruhu, například kaštan, vápno, dub, vrbu, břízu, dzv, popel, atd. Pokud žijete ve více jižních oblastech, pak směle přidejte do tohoto seznamu cedr, zimostráz, bříza , kizilik a mnoho dalších druhů, které nejsou ve středních zeměpisných šířkách hibernace.

Bonsai mohou být dokonce z borovic

\ t

Technika výsadby zahradních bonsai

\ t

Navzdory tomu, že zahradní bonsaje budou pěstovány v otevřeném terénu, nebude pro něj vidět. Ve skutečnosti, tento otevřený pozemek s velmi velkým úsekem lze nazvat opravdu "otevřený". Naším úkolem je přiblížit životní podmínky zahradního stromu blíže rezidenci kontejneru, tzn. Co nejvíce omezit růst kořenů. To potlačí horní část rostliny a zakoupí trpasličí formu.

Oříznutí kořenů a větví zahradní bonsaje

\ t

Nejdříve je třeba snížit kořenový systém mladých sazenic, zkrátit centrální kořen. Poté je vykopána jáma pro výsadbu, na jejímž konci je vložena velká kamenná nebo betonová deska. Můžete jednoduše vyplnit dno betonem - toto je děláno aby omezil torůst kořenů stromu hluboko. Na povrchu pevné zeminy vrstva zeminy tloušťky 30-40 sm. V zahradních prodejnách jsou speciální půdy pro pěstování bonsai, například "Akadama". Pokud nic takového nenajdete, vezměte si neplodnou, lehkou půdu - je to také vhodné. Hlavní věc je, že to nebyla "tlustá černá půda, schopná zvýšit růst stromu, a ne zpomalit."

Na této vrstvě je zasazen mladý strom, který je obtěžován půdou. Nyní musíte dát sazenic zakořenění, takže jeden rok jeho kořeny nedotýkají. Od příštího jara začíná obřízka kořenů, řezá je kolem hřídele lopatou. Pamatujte, že strom musí i nadále jíst, aby nezanikl, a to je možné pouze v případě neúplného oříznutí. To je důvod, proč není možné zkrátit kořeny. V prvním roce je zcela dostačující odříznout jen čtvrtinu kořenů (například ze severní strany kmene), příští rok - další čtvrtinu (z jižní strany) atd.

Mladé bonsajové stromy v zahradě

Správné vytvoření bonsai

Po výsadbě stromu můžete přistoupit k tvorbě kmene a korunky bonsai. Nejdůležitějšími opatřeními jsou prořezávání a svírání, s nimiž má korunu stromu požadovaný tvar. Prořezávání se provádí jednou ročně, zejména na konci zimy. Současně odřízněte všechny hlavní výhonky a velké větve, které nezapadají do konečného požadovaného tvaru bonsai. Kolík je také vyráběn častěji, někdy několikrát během léta. Uchopení bonsai, hledání růstu nových, tenkých výhonků, s menšímilisty

Metody tvorby bonsajové korunky

\ t Umění bonsai je spojeno nejen s transformací běžného stromu na trpaslíka, ale také s jeho umělým stárnutím. Jinými slovy, i když bonsaje ve vaší oblasti rostou pouze pátý rok, mělo by to vypadat jako století starý baobab.

Poloha větví v blízkosti starého stromu a mláďat

K dosažení tohoto efektu můžete ohnout větve stromů dolů, pak bude vypadat zralejší. Chcete-li to udělat, je to dost vázat nějaké těžké předměty na větve, pak postupně koruna bude mít snížený vzhled a těžké mohou být odstraněny.

Další populární způsob, jak přidat kufr a větev, je použití měděného drátu. K tomu se bonsai ohýbají správným směrem, pak je jeden konec drátu upevněn na povrchu země a začíná jej ovíjet kolem kmene až k místu, kde má provádět ohyb. Poté se strom ohýbá a pokračuje v ovíjení drátem na segmentu větve nebo po ohybu.

Stanovení vzorů zůstává na stromě asi šest měsíců. Během této doby je koruna nebo hlaveň pevně upevněna ve zvolené poloze a po vyjmutí drátu nebo nákladu nemění svůj tvar.

Bonsai tvarování s drátem

Tato jednoduchá technologie vám umožní pěstovat bonsai v zahradě. Svou velikostí bude o něco vyšší než analogové nádoby vytvořené tradiční technologií. V každém případě je mezní hodnota 1,5 mzahradní stromy, které mohou diverzifikovat svůj design krajiny a dát mu neobvyklou japonskou barvu.

Video tipy a rady od Prof

Viz články pro podobná témata:

 • Dekorace předzahrádky před domem - ozdobíme parterovou zónu
 • Podzimní práce v zahradě a v zemi - jaká práce je zapotřebí?
 • Vše o stromech a křovinách pro živé ploty
 • Jaká půda by měla být v zemi a na čem závisí plodnost?
 • Bitva není pro život, ale pro smrt - tři způsoby, jak ovládat plevele
 • Formy koruny - různé zahradní geometrie