Jak používat mangan v zahradě a na zahradě?

Látka, jako je manganistan draselný, může poskytnout neocenitelnou pomoc jezevčíkovi při pěstování zelí. Používá se pro dezinfekci půdy a semen před výsadbou, zpracování skleníků, nářadí a nádob pod sazenicemi, boj proti houbovým chorobám. Kromě toho, pokud je několikrát kapustový mangan rozřezán v době vaječníku hlavy, významně to přispívá k rozvoji vidlice. Při provádění takového postupu je však nutné přesně znát dávkování roztoku, aby nedošlo k poškození vegetace.

manganistan draselný (mangan)

Obsah
 1. Popis manganistanu draselného, ​​jeho vlastnosti
 2. Aplikace manganu na zahradě
 3. Dezinfekce vykládkových kontejnerů a inventáře
 4. Dezinfekce půdy v zahradě
 5. Zpracování semen zelí
 6. Dezinfekce skleníků
 7. Prevence plísňových a bakteriálních chorob zelí
 8. \ t
 9. Krmení zelí manganem
 10. Proč se zelí s manganem?
 11. Pravidla pro přípravu řešení
 12. Jak správně zalít kulturu manganu

Popis manganistanu draselného, ​​jeho vlastnosti

\ t

Manganistan draselný KMnO4, také nazývaný mangan v lidech, je malá krystalická forma tmavě fialové barvy. Taková látka se rychle rozpouští ve vodě, což vede k růžové nebo purpurové barvě (v závislosti na koncentraci roztoku).

Složení manganu sestává ze tříkomponenty:

 • Draslík.
 • Mangan.
 • Kyslík.
 • Při požití ve vhodném médiu se látka rychle rozkládá, během které se uvolňuje velké množství aktivního kyslíku. Ten je zvláště nebezpečný pro bakterie a houby. V tomto ohledu je manganistan draselný široce používán v medicíně. Roztok této soli léčí rány, popáleniny, opláchněte sliznici hrdla, při otravě umyjte žaludek.

  Pozor! Je třeba mít na paměti, že v nepřítomnosti vhodných koncentrací může taková sůl značně poškodit živou tkáň. Velké množství uvolněného kyslíku může zanechat popáleniny na lidském těle. Proto látku používejte s maximální opatrností.

  Aplikace manganu na zahradě

  \ t

  Díky účinnému antiseptickému působení manganu bylo nalezeno široké uplatnění v oblasti zahradníků. Pomáhá dezinfikovat půdu, provádět preventivní ošetření semen před infekcemi, ošetřovat zásoby a nádoby používané k výsadbě sazenic. Látka působí také jako účinný prostředek v boji proti různým onemocněním křížovité rostliny.

  Dezinfekce vykládkových kontejnerů a inventáře

  \ t

  Při opakovaném použití stejných kapacit pro sazenice mohou akumulovat a uchovávat patogeny různých chorob. Při přistání ve stejném kontejneru se aktivuje nová dávka vegetace, hub a bakterií, která je vážně zraněna, ale bezohledná sazenice. Jako výsledek, všechny sazenice mohou zemřít.

  Jak nakládat sazenice zelí s manganem

  V tomto případě je roztok manganu velmi účinným prostředkem, který se používá takto:

 • V nádobě s vodou (10 litrů) nalijte asi 18 g manganistanu draselného (3 díly na litr) a důkladně promíchejte až do úplného zbarvení kapaliny.
 • Krabice a hrnce jsou očištěny od nečistot a setřeny vlhkým hadříkem.
 • Každá nádoba se důkladně promyje předem připraveným roztokem.
 • Pokud je nádoba vyrobena ze dřeva, je namočena na několik minut, aby agent působil na patogeny žijící v pórech materiálu.
 • Semena semen v takových nádobách se provádějí ihned po jejich vysušení na slunci.

  Důležité! Infekce z rostliny do rostliny jsou také přenášeny přes pracovní zahradu a zahradní nářadí. Pro jeho dezinfekci také pečlivě omyjte roztok manganem. Pouze v tomto případě se koncentrace soli ve vodě zvýší na 6-7 g na litr.

  Dezinfekce půdy v zahradě

  Mangantsevka a pomáhá v boji proti bakteriím žijícím roky v zahradě. Při použití k tomuto účelu je řešení co nejslabší. Na každých 10 litrů vody se nepřidává více než 5 gramů látky. Sůl se míchá až do úplného rozpuštění v kapalině.

  Pomocí trychtýře je celá plocha zcela rozlitá. Samozřejmě, že infekce a houby, které se nacházejí v hlubinách půdy, takové médium nefunguje dobře, ale v horní vrstvě půdy, bude snadno zničit všechny patogenní mikroorganismy.

  Je třeba připomenout, že zavedení manganistanu draselného do půdy značně zvyšuje úroveň kyselosti. Obnovte jiVýchozí úroveň napomáhá uvolnění sušeného vápna z povrchu půdy a jeho trávení po zavlažování roztoku.

  Zpracování semen zelí

  \ t

  Před výsadbou semen zelí v otevřené půdě nebo nádobách připravuje zkušený zahradník nutně semenný materiál. Zahrnuje třídění semen, jejich zpevnění, uchovávání v roztocích bioaktivních léčiv.

  Rovněž bude výslovně zařazen do specifikovaného seznamu namáčecích semen v manganu. Tento postup má několik cílů najednou:

  • dezinfekce semen, na kterých mohou být uloženy bakterie a spory hub;
  • zlepšení podobnosti semen;
  • prodlužuje životnost secího materiálu.

  Aplikace roztoku manganu

  \ t

  Pro smáčení připravte roztok, který přidá 1 g manganu do každého litru vody. Po důkladném promíchání obsahu nalijte semena a nechte je tam 15 minut. Procedura by neměla být příliš zpožděna, jinak semena mohou mít popáleniny.

  Po namočení se semena vyjmou z roztoku a promyjí se velkým množstvím teplé vody. Pak se položí na hadřík a suší se.

  Dezinfekce skleníků

  Manganistan draselný působí jako účinný prostředek prevence chorob vegetace ve sklenících a sklenících. Pro pohodlí mohou být kombinovány s mytím nádob a nástrojů.

  Pro práci připravte roztok o koncentraci 3 plné lžičky krystalů na 10 litrů kapaliny. Od zpracování se provádív uzavřené místnosti je nutné před dezinfekcí nosit oděvy s dlouhými rukávy, gumovými rukavicemi a obličejovou maskou.

  Celý postup se provádí v tomto pořadí:

 • Ze skleníku provádějte všechny stoly, kontejnery, nářadí, zbytky staveb a ostatní odpady. Všechny potřebné nástroje a pomůcky jsou zpracovávány externě.
 • Rám a stěny konstrukce se důkladně promyjí čistou vodou.
 • Připravený roztok zpracuje pomocí houby prvky rámu. Poté sklo opláchněte, desinfikujte podlahu.
 • Na konci postupu se vnitřek skleníku dále zpracovává externě.
 • Pozor! Po dekontaminaci ve skleníku otevřete všechny dveře a okna otevřená, takže je v takové formě po dobu 2-3 dnů. Teprve poté se všechny zásoby, police a kontejnery vrátí zpět.

  Prevence plísňových a bakteriálních chorob zelí

  \ t

  Jak již bylo zmíněno, antiseptický účinek manganistanu draselného pomáhá při prevenci a kontrole různých chorob zelí. Nejúčinnější formulací proti těmto onemocněním je:

 • Rosná mouka. Toto plísňové onemocnění se projevuje bílými nebo šedými květy na listech zelí. Jejich léčba by měla být provedena po zjištění prvních příznaků nemoci. Pro ošetření 3 p krystalů zředěných v kbelíku s vodou. Kapalina důkladně zalévá rostliny a zem kolem nich. Postup se opakuje ještě dvakrát.
 • Květenství. Onemocnění má také houbovou povahu. Udeří na stonek a kořeny listů zelí a spouští hopodmínky jeho skladování. Pro boj proti němu připravte roztok složený ze soli manganu a česneku. Ten se mele, aby se získala homogenní jemná frakce. Každé 100 g této hmoty se nalije do teplé vody (200 ml) a nechá se protáhnout několik hodin. V infuzi se přidá 1 g manganistanu a směs se zředí v kbelíku s vodou. Ošetření se provádí stříkáním každých 10 dnů.
 • Černá noha. Tato choroba je považována za jednu z nejnebezpečnějších sazenic zelí a neposkytuje účinnou léčbu. Proto se ošetření roztokem manganistanu provádí pro preventivní účely. K tomu přidejte 5 g krystalického materiálu do nádoby na teplou vodu a promíchejte. Roztok v malých množstvích se nalije pod každé pouzdro.
 • Stonek černého zelí

  \ t

  Při ošetřování manganu zelí není hlavní věcí překročení stanovené koncentrace složení a pravidel zavlažování. Pokud nedodržíte zadanou hodnotu, můžete snadno vypálit listy a kořeny mladých rostlin, což povede ke zpožděním vývoje a v nejhorším případě ke smrti všech výsadeb.

  Krmení zelí manganem

  \ t

  Některé účinky manganistanu draselného se také projevují jako hnojivo pro zelí. Periodické zalévání kultury tak přispívá k růstu a rozvoji kultury. Stejně jako u jiných způsobů použití roztoku je však nutné přesně dodržovat doporučení pro použití látky. Jinak můžete poškodit pouze pečlivě pěstovanou vegetaci.

  Proč se zelí s manganem?

  Použití manganových krystalů rozpuštěných ve vodě jako hnojiva je možné díky pozitivnímu účinku, který má toto řešení na rostliny. Jednou ze složek molekuly takové látky je draslík. V období růstu sazenic zelí mladé rostliny jsou velmi potřebují takový mikroelement, protože on:

  • hraje důležitou roli v metabolismu sacharidů;
  • pomáhá posílit stonky keře;
  • zvyšuje odolnost rostlin vůči suchu:
  • posiluje imunitu rostliny vůči padlí;
  • zlepšuje výměnu dusíku;
  • podporuje aktivnější průchod fotosyntézy v tkáních zelených rostlin.

  Jako součást manganistanu působí mangan jako jedna ze složek mnoha rostlinných enzymů. Navíc zvyšuje odolnost rostlin vůči suchu, hraje roli v procesu fotosyntézy. Vysoký obsah manganu v buňkách zelí přispívá k intenzivnější produkci vitamínu C a ke zvýšení množství cukru v listech zelí.

  Nemělo by se zapomínat, že antiseptické působení léčiva je proti patogenům mnoha plísňových chorob. Proto rostlina nevynakládá svou energii na boj proti takové infekci, a proto veškerá energie, kterou produkují, jde k růstu a rozvoji vidlice.

  Pravidla přípravy řešení

  Nízko růžový roztok manganistanu se používá k hnojení plantáží zelí. Doporučená koncentrace v tomto případě je 3 g na každých 10 litrů kapaliny. Připravte roztok v kbelíku. Voda pro směs je lepší vzít teplo. Krystaly se v něm rychleji rozpouštějí.

  Růžovo-růžový roztok manganistanu

  \ t

  Připravená předehřátá a předehřátá voda nalije určené množství soli. Potom se celá směs míchá, dokud se látka nerozpustí co nejvíce. Poté se provádí zalévání.

  Výše ​​uvedené dávkování látky nelze překročit. Koncentrovanější roztok zanechává silné kořeny a listy. Nadměrné množství draslíku v půdě negativně ovlivňuje jeho celkovou plodnost.

  Jak správně zalít kulturu manganu

  Zalévejte zařízení z nálevky. A většina roztoku se vylévá pod kořenem rostliny. Ale malá část se doporučuje také sprej a na listy. Bush tak bude schopen absorbovat více živin.

  Zalévání se provádí večer, kdy listy nemají přímé sluneční světlo. Voda se rovnoměrně nastříká nejen na samotnou rostlinu, ale také částečně na půdu mezi řadami. Nejvhodnější doba pro výrobu takového hnojiva je konec června - začátek července.

  Obyčejný mangan, který lze často vidět v domácí lékárničce, může být velmi užitečný pro dachka v péči o zahradu a město. Tento nástroj, který má vysoké antiseptické vlastnosti, pomůže dezinfikovat pracovní nástroj, semena před výsadbou, dezinfikovat půdu na místě. Kromě toho jsou složky této soli velmi užitečné pro zelí. Zvyšují metabolismus v rostlinných tkáních, chrání keře před nemocemi a suchem. V důsledku toho může tato výživa významně zvýšit výnosyz postele zelí.