Jak připojit vodiče bez pájení: přehled nejlepších způsobů + tipy montéra

Domácí elektrická síť je komplexní systém elektroinstalačních výrobků a zařízení připojených vodičem elektrického proudu. V kabelových svazcích, rozvodných skříních a pouzdrech přístrojů jsou provedena kabelová spojení.

Zvažte, jak zapojit vodiče bez pájení pomocí speciálních svorek a svorek tak, aby spínání bylo co nejspolehlivější a co nejpřísnější s bezpečnostními požadavky.

Obsah
 1. Stručně o možnostech přepínání
 2. Bezpečné a účinné typy sloučenin
 3. Metoda č. 1 - Spínání pomocí svorek WAGO
 4. Metoda # 2 - použití svorkovnic
 5. Metoda # 3 - Použití uzávěrů OOP
 6. Metoda # 4 - pájení vodičů objímkami
 7. Tipy od zkušených montérů
 8. Závěry a užitečné video k tématu:

Stručně o možných možnostech přepínání

Elektrikáři používají různé způsoby připojení vodičů - od nejjednoduššího izolovaného kroucení po stlačení se speciálními objímkami.

Některé postupy vyžadují dodatečné dodávky a speciální nástroje, jiné jsou vyráběny ručně.

Otázka výběru nejspolehlivějších metod připojení se stala důležitou, když se zvýšila zátěž domácí sítě - objevilo se mnoho výkonných zařízení, a proto se zvýšily požadavky na používání vodičů a elektrických instalací.

Místa zapojení jsou nejzranitelnějšími body v okruhu. Pokud jsou kontakty správně připojeny, časempřehřátím a dochází k jiskření, mohou dráty oplavytysya, vznítit a poškodit osoby a majetku

Faktory ovlivňující volbu způsobu:

 • , je celkový průřez vodičů;
 • druh a způsob izolace kabelu;
 • , materiál, ze kterého jsou vyrobeny z drátu;
 • spojovacího uzlu určení;
 • , když externí;
 • stupeň sloučenin mobility, atd.

instalační sady v místě, bude to dělat přepínání, s přihlédnutím k těmto faktorům. Hodně záleží na jeho dovednosti používat nástroje (pájení, svařování stroj, lisovací kleště) a materiály, které jsou na dosah ruky.

Nicméně, odborníci jsou vždy na montážní sadou a pomocí metody doporučené normy GOST, PUE.

Nyní můžete spouštět různé verze připojovacích vodičů:

, galerie yzobrazhenyyFoto z Nejstarší metodou, která může být použita pro montáž obvodů s nízkým zatížením. Vyžaduje minimum času a s materiálem - pouze klubko pásku. Twist považována slabá spojka Budeme zvýšení spolehlivosti kroucených vodičů. Pro požadované pájení pájka, tavidlo a speciální energie - páječka. Jiný podíl lidské práce a je vhodné pro všechny typy připojení Kontaktní topné stočené vodiče zase do jednoho monolitu. Nevýhody - využití měnič svářečky, složitost. potřebnýspeciální dovednosti a kvalifikace Výrobky z plastů pro připojení pouze dvou vodičů naživu. Vodiče jsou upevněny v tělese skříně pomocí šroubů. Metoda je populární, ekonomická, ale není vhodná pro všechny typy vodičů Pro spínání dvou vodičů je nutný šroub s maticí a třemi podložkami, které jsou instalovány mezi žíly a na obou stranách. Nevýhody - velký objem, vyžaduje mnoho izolace, spojení může v průběhu doby třepání » Spínání není způsobeno utahovacími šrouby, ale pružinovým připojením. Známým příkladem tohoto typu kontaktu jsou výrobky Wago, které zajišťují spolehlivost a schopnost pracovat s několika vodiči najednou Vícebarevné izolační spony s pružinovým zařízením slouží k rychlému a hospodárnému spínání vodičů v rozvaděčích, liší se spolehlivostí55)Složené lisovací pouzdro je považováno za jeden z nejspolehlivějších, nejbezpečnějších a nejúčinnějších, ale vyžaduje více času na instalaci, speciální nástroje a dovednosti. Ještě jedna minus - je neodnímatelná a nemůže být opravena Varianta # 1 - zákrut Varianta # 2 - pájení Varianta # 60 3 - svařování Varianta # 4 - svorkovnice Varianta # 5 - šroubové spojení Varianta # 6 - pružinové svorky Varianta # 7 - Plastová víčka Varianta # 8 - Tlaková vložka

PodlePUE 2.1.21by se pro komutaci v zásadě nemělo používat jednoduché zkroucení. Je možné pouze svařování, pájení, lisování a různé druhyupínací zařízení.

Speciální nástroje nejsou vždy vhodné pro pájení nebo svařování, zejména pokud je práce prováděna milencem. Proto je vhodné zvážit způsoby, které jsou zároveň spolehlivé a cenově dostupné.

Bezpečné a účinné typy sloučenin

\ t

Uvažujme o 4 variantách zapojení vodičů, které jsou vhodné pro domácí instalaci: pružinové svorky, svorkovnice, víčka PPE a lisovací objímky.

K provedení prací je vyžadován spotřební materiál - svorky, svorky, objímky, zvolené v závislosti na typu a průřezu vodičů. Doporučujeme nákup výrobků pouze od ověřených výrobců, nikoli levné čínské náhražky.

Metoda # 1 - Spínání terminály WAGO

Hlavní výhodou spínání terminály je 100% spolehlivost spojení. Díky vývoji WAGO získaly šroubové spoje mezinárodní standard.

Uvolnění pružinových svorek je nyní také zajištěno jinými výrobci. Používají se u vysokorychlostních vozů, letadel, pohyblivých řetězů - to znamená tam, kde je zvláštní odpovědnost.

Pružinová technologie umožňuje připevnění různých typů vodičů: 1-pramenný, vícevláknový, zejména tenký. Požaduje se doma, je-li nutné připojit systém řízení lampy nebo brány, čerpací zařízení nebo telefon

.

Na přípravu se nemusíte připravovat. Zkušení instalatéři, kteří si cení kvality, již dlouho používali pouze samořezné terminály.

Pro instalaci samořezného ventiluSvorka postačuje k vyčištění konců a jejich zasunutí do otvorů upínacího dílu na doraz - počet vodičů může být různý podle počtu otvorů. Upevňovací mechanismus funguje a bydlení zůstává pevně upevněno uvnitř pouzdra

.

Nabízíme krok-za-krokem instrukce pro připojení dvou vodičů se svorkou série 224, jejíž zástupci se úspěšně používají pro připojení větví pružnějších vodičů:

Galerie snímkůFoto z Odstraňte izolaci asi o 10 mm. Na čelní straně příchytky jsou k dispozici speciální štítky, které určují délku koncového konce Vyčistěný díl vložte do kulatého průchozího otvoru až na doraz. Zkontrolujte spolehlivost, lehce zatáhněte za šňůru Na druhé straně najdeme díru, vynikající na tvar - čtverec. Vedle ní je pohyblivá část, která poskytuje svorku Také očištěný ohebný vodič je vložen do čtvercového otvoru, který současně tlačí na pohyblivou část terminálu, nechá ho jít Krok 1 - odizolování Krok 4 - Instalace větve

Krok 2 - Zavedení pevného vodiče Krok 3 - Příprava pružného vodiče

Po správném provedení úkonů není možné rozbalit stlačení. Výhodou takového připojení je možnost odpojení. K odemknutí vodičů je nutné nejprve odstranit pružinu stisknutím pohyblivého mechanismu a pak tvrdého.

Výhody připojení terminálu:

 • spojení jedno- a vícevodičových měděných nebo hliníkových vodičů, jakož i smíšenýchspojení;
 • vysoce kvalitní spojení;
 • během instalace obytné jednotky nejsou poškozeny;
 • konstrukce zahrnuje odstranění parametrů obvodu bez odpojení;
 • pořádek a pořádek na pracovištích - rozvodné skříně, štíty, elektroinstalační zařízení.

Tato metoda šetří čas - trvá jen několik sekund. Vyžaduje však přesnost. Pokud nejsou konce pevně zasunuty, může dojít k přehřátí a terminál terminálu se roztaví.

Hlavní mínus je hodnota, zejména značkové výrobky. Například sada 20-ti univerzálních univerzálních terminálů Bago stojí asi 500 rublů.

Metoda # 2 - použití svorkovnic

Levné plastové výrobky mají upínací mechanismus, kterým jsou vodiče upevněny a propojeny uvnitř skříně. Každý jednotlivý nebo vícevodičový vodič je vložen do oddělené drážky a zajištěn otočením šroubu.

Pro montážní práce jsou zapotřebí dva nástroje - stavební nůž a šroubovák. Místo nože můžete použít speciální moderní zařízení pro odstranění izolační vrstvy - striptérka

Drát může být spuštěn dvěma způsoby - z jedné a obou stran k sobě. Tato metoda se často používá pro demontáž v distribučních boxech, proto výrobci začali vyrábět rozvodné skříně s vestavěnými bloky.

Svorkovnice se liší velikostí otvorů, která závisí na průřezu žil, jakož i počtu hnízd. Je-li po ruce, je v krabici 12 párůale potřebujete pouze 2, pak je požadovaný segment jednoduše odříznut nožem

Výhody spojovacích bloků:

 • ziskovost;
 • rychlá montáž;
 • sloučenina hliník /měď;
 • vysoká kvalita.

Hlavní nevýhodou je, že jedna dvojice kabin může kombinovat pouze 2 pohony. Zkušení instalatéři nedoporučují používat metodu stříkání pro připojení vícevodičových nebo hliníkových drátů, protože šroubová spojka je schopna zničit křehčí materiál.

A ještě jeden mínus - velké množství nekvalitních podložek.

Metoda č. 3 - Použití uzávěrů OOP

Nehořlavý plast se používá ke zhotovení pružinových svorek. Materiál pouzdra je izolátor vhodný pro mechanické a požární parametry.

Chcete-li nainstalovat víčko, musíte připravit žíly, dát je dovnitř a pak se snahou o kroucení. Pro ochranu exponovaných částí před oxidací je vnitřek víčka ošetřen pastou.

Uvnitř víčka je kovová pružina kuželovitého tvaru, která se při tlaku rozptyluje a pak stlačuje a fixuje vodivé žíly

.

Čepice jsou kompaktní, mají jednoduché zařízení a často se používají k demontáži. Jeden distributor zahrnuje až tucet výrobků.

Praktický příklad použití OOP pro rozklad v rozvodné skříni:

Galerie obrázkůFoto z K živému se stavebním nožem odstraňujeme husté polymerní skořápky -odříznut po celé délce viditelné části kabelu, pak odříznout kus izolované izolace Izolované vodiče jsou rozděleny do skupin: nula (modrá) - v jednom, uzemnění (zelená /žlutá) - ve druhé fázi hnědá) - ve třetím Dlouhé dráty pro připojení nepohodlné, ale také nevstoupí do skládacího boxu, protože řezačky odřezávají dlouhé konce. Kusy potřebné k montáži krytů s odizolovacím zařízením očistíme konce všech vodičů na délku přibližně 10 mm. Tyto části budou pod krytem .Pro zajištění velké plochy a vysoké hustoty připojení se doporučuje provést kroucení před namontováním uzávěrů. Pro potěšení používáme kleště Kšiltovky se dodávají v různých velikostech, takže v průběhu přípravy žijeme, určujeme délku pracovních konců a pak odstraňte další řezačky Jednou rukou držíme kroucení , další se snahou našroubovat uzávěr. Tento postup provádíme třikrát - co se týče počtu spojů (může být méně nebo více) Při utahování se ujistěte, že jsou otevřené části zcela uzavřeny uvnitř uzávěrů a pouze izolované vodiče 158] Krok 1 - Odstranění vnější izolace Krok 2 - Rozdělení vodičů Krok 3 - Přizpůsobení na délku Krok 4 - Krok 5 - Kroucení vodičů Krok 6 - Odstranění přídavného zařízení Krok 7 - Instalace PPE Krok 8 - Kontrola kvality

Na konci práce na připojení je krytka opatrně naskládána do kruhu a uzavřeny skříně rozdělovače víka. Kdykoliv můžete odšroubovat pružinové prvky a provést připojení nebo opravu.

Výhody OOP:

 • nízké náklady;
 • materiál - nehořlavý polymer;
 • vysoká rychlost a snadná instalace;
 • různé barvy.

Poslední položka může být užitečná při použití starého, neoznačeného barevného zapojení. Cílovou polohu můžete určit pomocí uzávěrů, zvednout s barvou.

Hlavní nevýhodou - spojení je považováno za nespolehlivé. Pružná síla není dostatečná pro zajištění pevného spojení, což je důvod, proč navíc vytvářejí zkroucení.

Před použitím se doporučuje zkontrolovat kvalitu výrobků. A přesto - PPE nejsou určeny pro spínání vodičů z hliníku /mědi.

Metoda # 4 - pájení vodičů s objímkami

Tuto metodu zvolili instalatéři, kteří se opravdu zajímají o kvalitu spojení. Extruze se speciálním nástrojem zaručuje zvýšení kontaktní plochy a minimální odolnost.

Je-li snížený rukáv rozprášen na polovinu, pak můžete vidět, že všechny vodiče se prakticky spojily do jediného monolitu.

Právě toto vykořisťování se používá pro komunikaci v distribučních boxech, které budou z nějakého důvodu maskovány směrem ven a zůstanou bez přístupu

Životy lze vyrábět na jedné straně a na obou stranách. Jejich celkový průřez by v žádném případě neměl být většíprůměr rukávu

V praxi se častěji volí více rukávů a volný prostor uvnitř "ucpává" segmenty vodičů. Čím hustší je objímka, tím lepší je spojení.

Podrobný návod k lisování:

Galerie obrázkůFoto z K odstranění vodičů v rozváděči je nutné zvolit průměr objímky tak, aby obsahoval všechny vodiče - odděleně nula, uzemnění a fáze. Velikost výrobku, jakož i materiál uvedený na obalu Existují různé typy děrovacích roztočů. Většinou používají univerzální, určené k ohýbání rukávů různých průměrů. Zde je PC PC, model pro vytlačování 1vodičových vodičů Provádíme čištění, protože uvnitř manžety je nutné vytvořit nahý, bez izolačních vodičů. Pro odstranění izolace používáme buď nůž nebo striptérku, která způsobuje, že proces stripování je rychlejší na frontu, takže vodiče jednoho účelu, například "zem", v rukávu, takže druhá strana může být viděna malá zakončení . Pokud je objem malý, pro hustotu přidejte malé malé kousky drátu uvnitř Volný prostor uvnitř distanční krabice je omezen, takže je třeba odstranit všechny zbytečné. Zde musí frézy odříznout konce měděných drátů, ponechajíce jen 2-3 mm od objímkové části Vezmeme kleště, zjistíme průměr potrubí a nalezneme lis. První se provádí v provincii vodiče. Mechanismus hadů se neotevře, dokud neNeklaďte rukojeti klíšťat až do konce, s maximálním úsilím Dvojitý zdvih zajišťuje vysokou kvalitu spojení, takže ustoupíme z místa prvního stlačení, nastavíme klíšťata blíže k druhému konci rukávu a opět vyrobíme kompresi209)Lisovaná manžeta musí být izolovaná, protože je kovová a vede elektřinu. Pro ochranu se obvykle používá buď PVM materiál ve dvojicích s fénem nebo běžnou izolační páskou Krok 1 - volba rukávů ve velikosti Krok 2 - volba roztočů pro lisování 214) Krok 3 - zúčtování živě Krok 4 - pokládání vodičů v objímce Krok 5 - odstranění nepotřebných částíKrok 6 - první řezání Krok 7 - druhé řezání Krok 8 - Izolace smrštěním

Pokud je v krabici nedostatek místa a na prvním místě je získána kompaktnost, je před lisováním rukáv rozřezán na polovinu a stisknut pouze jednou. To by však mělo být považováno za výjimku.

Tato metoda je považována za levnou - každý rukáv (měď) stojí 8-9 rublů a kleště lze pronajmout.

Výhody výrazu:

 • vynikající kvalita spojení;
 • ziskovost;
 • vysoká rychlost.

Nevýhodou je, že spojení je integrální a v případě potřeby bude muset zcela vyměnit spínací bloky. Pokud je v krabici dodávka vodičů, stará skořepina je oříznuta a je instalována nová.

Nevýhodou je, že bez speciálního nástroje nelze vyřešit problém.

Doporučení od zkušených instalatérů

Existuje mnoho sporných otázek jako způsobů sloučenin a používání některých montážních přípravků. Ale řada pravidel se vztahuje na absolutně všichni umělci zabývající Elektromontazh.

Například, je spojení zakázáno kroucení hliník s měděnými vodiči. Proces rychlé oxidace vede ke zničení nebezpečného bodu sepnutí, že kdykoliv může zayskryt nebo vznítit.

Několik důležitých pravidel:

galerie yzobrazhenyyFoto , ineptly nožem může vést k řídnutí živé a ztráty kvality tokoprovodnostyu. Lepší využití striptérka, která odstraňuje membránu přesně, aniž by došlo k poškození vodiče Pokud používáte kroucení - jako samostatná připojení nebo před stisknutím tlačítka - zhodnotit drátů. Lepší maximálně zkroucení úzce a čalounění konce , Holé vodiče by měl být vložen do svorek, zástrček a vložek, dokud se nezastaví, a tak, že se volná část je zcela pokryt izolační - čistit žil by neměl být viditelný (246 ) s self-regenerační zapojení musí vzít v úvahu odlišnou barvu a označování drátů - tak mnohem jednodušší vytvořit připojení bez rizika přepínání žil různého určení kleště namísto nůž Správné natočení , Max Mally izolace sloučeniny Význam vodičů označování

Je-li vodičje potažen oxidovým filmem, musí být pečlivě odstraněn buď kontaktní pastou nebo jemným slupkem. Průměrů rukávů, špiček, čepiček je lepší vyzvednout ve velikosti.

Při použití izolační pásky aplikujte otáčky na sání. Jedna vrstva nestačí, je lepší chodit podél spojení 2-3 krát, což nutně dělá poslední odbočku na izolaci

Jednotlivé vodiče ve šroubových svorkách jsou slabě drženy. Proto je doporučeno, aby hotový povrch byl složen dvakrát nebo vytvořen libovolnou smyčku.

Na konci práce se ujistěte, že je zkontrolována spolehlivost přípojek - vodiče lehce otočte. Stává se, že přepnutí bylo neúspěšné, a živý právě vyklouzl z terminálu.

Pokud povolíte objem rozvaděčů, například desky obsahují mnoho vodičů a zařízení, nechte kabel se zásobou. Někdy je třeba přepnout a dodatečná délka bude užitečná, pokud je spojení nedělitelné nebo spálené.

Závěry a užitečné video k tématu:

Více informací o Weight Lockers:

\ t

Jaké jsou dobré nebo špatné svorkovnice:

Srovnávací analýza různých spínacích metod:

Jak vidíte, vybavení elektrického pohonu můžete zcela bez pájení a svařování.

Na trhu je k dispozici dostatek moderních přístrojů, které umožňují přepínání vodičů na bezpečné a účinné technologie . Výběr způsobu závisí na osobním vkusu a materiálních možnostech.