Jak si vybrat pěnu a pochopit její výhody a nevýhody

Obsah
 1. Izolace pěnou
 2. Proč zvolit pěnu pro izolaci
 3. Tepelně izolační vlastnosti
 4. Vlastnosti pohlcující zvuk
 5. Polystyrenová pěna
 6. Extrudovaná polystyrenová pěna
 7. Pěnoplast extrudovaný
 8. Hořlavost
 9. Polyethylenová pěna
 10. Polyuretanová pěna
 11. Polyvinylchloridová pěna

Izolace pěnou

Obsah:

Proč zvolit pěnu pro izolaci?

Pěnový polystyren

\ t

Polyethylenová pěna

\ t

Polyuretanová pěna

\ t

Pěnový polyvinylchlorid

\ t

Tepelně izolační vlastnosti pěny mnohonásobně převyšují ostatní stavební materiály. Desky v tloušťce 10 cm jsou téměř rovnocenné izolaci 1,5 m zdiva

Pokud jste se potýkali s problémem nákupu pěny pro oteplování nebo pro jiné účely, možná jste na trhu, jste překvapeni, že různí výrobci nabízejí některé neuvěřitelné množství tohoto zdánlivě známého materiálu. Promluvme si o tom, jak nechodit na různé druhy kompulzivních reklamních triků a správně si vybrat správnou pěnu pro vaše účely. Náš analytický článek, takže můžete bezpečně důvěřovat všem informacím, které jsou v něm shromážděny. Jaká pěna se má zvolit pro všechny stavební firmy? Podívejme se na jejich výhody a nevýhody.

Proč zvolit pěnu pro izolaci

Vlastnosti tepelné izolace

Pěnoplast je dobrý především díky své nízké tepelné vodivosti. S tepelně izolačními vlastnostmi mohou soutěžit s minerální vlnou. To znamená, že pokud řeknete prostý, že pro dosažení stejné úrovně izolace budete potřebovat buď asi 4 m těžkého betonu, nebo 1,5 m keramických cihel, nebo 1 m hliníku, nebo 60 cm pórobetonu, nebo 40-50 cm. nebo jen 10 cm pěny. Takže pokud jde o účinnou izolaci stěn s minimálními řezy, zatímco užitečná plocha pěny je obtížně shledatelná.

Vlastnosti pohlcující zvuk

\ t

Pozoruhodné jsou dobré akustické vlastnosti pěny. V různých pěnových hmotách však záleží především na struktuře materiálu. Mohli jste si všimnout, že pórovitost v pěně je jiná. Existuje tzv. Uzavřený nebo otevřený typ. V drtivé většině pěnových materiálů mají uzavřenou porézní strukturu (všechny typy polystyrenové pěny, extrudovaný polyethylen, polyvinylchloridová pěna atd.). Tyto typy pěny řádně absorbují zvuk s frekvencí pouze přes 1500-2000 hertzů, například velmi dobře neabsorbují zvuk lidských kroků, ale zcela normální hluk ventilátoru. Taková pěna odráží zvuk jakékoli frekvence a je proto považována za dobrý zvukově izolační materiál. Pěnoplast s otevřenou pórovitostí (polyuretanová pěna) může dobře absorbovat všechny zvukové frekvence, zatímco špatně odrážejí zvuk, často se používají při výstavbě.prostory vyžadující kvalitní akustiku.

Pěnový polystyren

\ t

Stává se besspresnoy a tisková pěna, aby se dala snadno odlišit, a to i bez toho, že by byla chladným specialistou. Pokud jste se někdy podívali na strukturu pěny, pak jste pravděpodobně měli čas si všimnout, že tento materiál se skládá z malých kuliček, které jsou propojeny jako voštiny v včelím úlu.
Nestlačená pěna máte pravděpodobně více než jednou vyndanou z krabic s nákupy domácích spotřebičů. Je široce používán pro balení.
Pressovaya ve vzhledu a tepelně izolační vlastnosti je téměř odlišný od beztlakového, jeho granule jsou propojeny několik silnější, takže se nerozpadá, je to těžší prasknout. Výroba lisované pěny je však komplikovanější, proto je dražší a díky svému menšímu rozložení na světě.

Extrudovaná polystyrenová pěna

\ t

V současné době je znám extrudovaný pěnový polystyren, který je prakticky stejný jako u nestlačeného polystyrenu. Pokud se rozdělí do značky, pak má pěna domácího tisku indexy rozvodny: PS-1, PS-4. Nestlačená pěna je označena písmeny PSB, protože spojovník může obsahovat další písmena a čísla, označující různé modifikace, například PSB-C (samozhášecí pěna). Některá dovážená pěnová plniva, například beztlaková pěnová hmota BASF, jsou na trhu známa a měla by být označena jako PPP.
Nestlačená a lisovaná pěna má jednu nepříjemnou specifičnost - pokud existuje přítomnost granulídrobné dutiny, vodní páry mohou pronikat prostorem. Při negativních teplotách se tyto páry hromadí, kondenzují uvnitř pěny. V důsledku zvýšení jeho vlhkosti se tepelně izolační schopnost pěny zhoršuje asi o 5-10%. Navíc voda během zmrazování mezi granulemi pěny expanduje a postupně ji ničí.
Podívejte se na trochu zajímavé video o tom, jak extrudovaná pěna spaluje

Extrudovaný polyfoam

\ t

Extrudovaná polystyrénová pěna (EPPS (XPS, EPS) je podobná běžné pěnové hmotě, ale má soudržnější a hustší strukturu

).

V tomto ohledu vyhrává vytlačovací pěna. Vypadá to jako homogenní struktura. I vy jste to pravděpodobně viděli - nyní z tohoto materiálu často vyrábějí jednorázové nádobí a obaly na potraviny. Extrudovaný polyfoam je označen jako EPPS. Vytlačovací polyfoam je znám pod obchodními názvy svých výrobců, například Pinoplex.
O toxicitě polystyrenové pěny v tomto období neexistuje žádná diskuse. Polystyren není sám o sobě toxický. Ale vždy to má takzvaný zbytkový styren, toto zákeřné ovoce je známé svou poměrně silnou toxicitou.
Na jedné straně i sovětská věda prokázala, že pěnový polystyren v nepříznivých podmínkách prostředí může pomalu přidělit zbytky styrenu do atmosféry a dlouhodobé vystavení malým koncentracím styrenu může způsobit zhoršení zdravotního stavu lidí. Můžete také zmínit skandální příklady budov s využitímPěnový polystyren, pokud provoz bytových domů zaznamenaných přístroji přesahuje normu maximální přípustné koncentrace škodlivých látek. Na druhé straně dobře známá fakta o laboratorních studiích potvrzují, že při použití vysoce kvalitní polystyrenové pěny uvolňování styrenu nepřekračuje přípustný popruh a nevede ke zhoršení lidského zdraví. Ať už se jedná o případ pěny pro izolaci nebo pro jiné stavební účely, je nejlepší se podívat na výrobce a lépe nakupovat od renomovaných, těch, kteří mají pro své výrobky všechny hygienicko-hygienické certifikáty tak, aby obsah zbytkového styrenu v materiálu bylo možné minimum, lepší než 0,01-0,05% (maximálně do 0,1%). Trvanlivost polystyrenové pěny závisí na její kvalitě. Tak, druhy PSF, PSB-C pěnové plasty nezmění znatelně měnit jejich vlastnosti uvnitř 10-40 roků. Extrudovaný polyfoam je trvanlivější a má dlouhou životnost, s dobrou kvalitou, může dosáhnout 100 let bez jakýchkoliv zvláštních změn vlastností.

Hořlavost

Ale polystyrenová pěna má problém. To je jejich velmi vysoká hořlavost. V polystyrenu, pěna při výrobě speciálních přísad. Bez ní se s nimi dá velmi snadno vypořádat, a to doslova z jiskry, ale vypálené kouřovým černým ohněm, který uvolňuje do vzduchu toxický kouř. Snaží se snížit hořlavost pěny, zavádějí speciální přísady, nehořlavé a repatriované plameny. Právě tak empiricky se na světě narodil tzv. Samozhášecí typpěna (označená PSB-C). Taková pěna na hořlavost může být přirovnána k uhelné briillon - to je těžké zapálit to, to nesvítí od zápasu, ale v ohni bude hořet velmi dobře.

Jakýkoli druh polystyrénových pěn, aby se snížilo nebezpečí požáru, se doporučuje pouze pro vnější izolaci.

Polyethylenová pěna

\ t

Označeno zkratkou PPE. Pěnoplast je charakteristický vysokou elasticitou. S tímto materiálem jste možná již obeznámeni. V jeho tenké pružné listy často zabalit různé pokrmy a jiné křehké předměty. Nejrozšířenější bylo šíření takzvaných. Extruzní pěnový polyethylen, označovaný jako PEP a má velký počet značek. Z této pěny vyrábíme různé pružné průsvitné plechy různých tlouštěk - od několika mm po desítky sm. Extrudovaný polypropylen je velmi trvanlivý, v tomto aspektu se blíží extrudované polystyrenové pěně, i když na rozdíl od posledně uvedeného neobsahuje zbytkové toxické látky, ze stejného důvodu je mnohem šetrnější k životnímu prostředí. Ačkoliv pěnový polyethylen spaluje o něco pomaleji než pěnový polystyren a méně toxický kouř, patří do kategorie hořlavých materiálů.

Polyuretanová pěna

\ t

Ovlivněno zkratkou PPU. Nejznámější v domě polyuretanové pěny je pro nás všechny známé pěnové gumy. Tento typ pěny má velmi vysokou elasticitu, má otevřené póry, tj. Pěnovou gumuje schopen projít i vzduch, stejně jako vodní pára, je široce používán ve výrobě nábytku, stejně jako pro různé účely v každodenním životě.

Z polyuretanové pěny se vyrábějí různé stavební pěny. Pěna z pěnového polystyrenu se neliší zejména trvanlivostí, takže při působení ultrafialových paprsků jsou žluté a dostatečně rychlé, aby začaly vypadávat. Pěnoplast na bázi polyuretanu je také velmi hořlavý, může být samozhášecí, je třeba mít na paměti, že jejich kouř je více toxický než pěnový polystyren, protože obsahuje dostatečně velké množství kyseliny chlorovodíkové a je jedovatý.

Polyvinylchloridová pěna

\ t

Polyvinylchloridová pěna - polyvinylchlorid (PVC) ve svých vlastnostech připomíná mnoho dalších - extrudovaný polystyrenový polyethylen. Je také velmi elastický, prakticky neobsahuje toxické látky, přičemž je sám samozhášecím materiálem. To znamená, že PVC může spalovat pouze tehdy, když je obklopen plamenem ze zdroje třetí strany. Pokud je však tento materiál již zapojen, pak v procesu spalování uvolňuje chlorovodík. který zase v kombinaci s vodou tvoří kyselinu chlorovodíkovou. Vzhledem k tomu je kouř z hořící polyvinylchloridové pěny extrémně bodavý.

Ihned chci říci, že výše uvedený přezkum nepokrývá všechny druhy pěny, dnes je jich mnoho. Navíc jsme neprokázali všechny jejich vlastnosti, ale pouze ty nejdůležitější. S tím vším máme touhu, aby vám naše informace alespoň pomohlyPrvní aproximace se zabývá tím, co se děje s moderní pěnou a která z nich by se měla rozhodnout zahřát dům.