Jak si vybrat vrták na kov, beton, dřevo


Volba nástroje pro opravu bytu. Zvolte správný vrták.

Vrták je všestranný nástroj, bez něhož se bez oprav nejrůznějších složitostí jednoduše nedá. K dnešnímu dni existuje mnoho druhů vrtáků, a proto je velmi důležité, aby nedocházelo k chybám a správnému výběru tak, abyste nemuseli v případě předčasného selhání tento nástroj vyměňovat, nebo dokonce jednoduše odhodit. Místo pro opravu bytu s vlastními rukama vám řekne, jak se správně rozhodnout.

V podstatě se všechny vrtáky liší pouze svým vzhledem (průměrem a délkou), jakož i materiálem, pro který jsou konstruovány, a tudíž i naostřeny. Proto musíte nejprve zvolit velikost vrtáku (je nutné, aby nástroj odpovídal tloušťce materiálu, který má být vrtán, nebo šroubů, kotev atd.). Dále byste měli zvednout vrták v závislosti na práci, která bude provedena.

Obsah
 1. Výběr vrtáku kovem
 2. Volba vrtáku pro beton
 3. Vrtáky na stromě: jak si vybrat?

Výběr vrtáku kovem

Vrtáky na kov z obyčejných (tj. Těch, které se používají pro zpracování dřeva) se liší svou univerzálností. Takový nástroj je nepostradatelný při provádění prací na kovech as ním můžete vytvořit díry ve slitinové a nelegované oceli, kovové keramice, litině a neželezných kovech.

Nejběžnější dnes jsou spirálové vrtáky do kovu. Typicky jsou takové vrtáky vyrobeny z kovupředstavují válcovou tyč, ve které jsou vytvořeny dvě drážky pro šrouby, tvořící řezné hrany. Tyto drážky jsou provedeny v úhlu 10-45 ° vzhledem k ose řezného nástroje.

Věnujte pozornost také materiálu, ze kterého se vrták vyrábí. K dnešnímu dni je nejkvalitnější nástroj pro zpracování kovů vyroben z rychlořezné oceli (například P6M5) nebo legované (9XC). Takové vrtačky mají zvýšenou životnost a životnost a také poskytují příležitost k dosažení maximálních výsledků v procesu práce.

Výběr vrtáku pro beton

Beton - trvanlivý a výkonný materiál, který se velmi obtížně zpracovává, zejména při vrtání díry. Typicky, pro vrtání betonu používá speciální vrtáky s opletením z pevné slitiny wolframu a kobaltu ("win"). Kromě toho, díky využití moderních technologií při výrobě řezných nástrojů, na trhu se objevily vrtačky z modifikovaných wolframových kobaltových slitin.

Pro úpravu cihel nebo betonu se používají vrtáky, ve kterých jsou špičky měkké nebo mírně měkké. Ve stejném případě, pokud je nutné léčit žuly nebo jiné pevné materiály (například stejné dlaždice), pak bez použití pobeditovyh vrtačky s talíři střední a vysokou tvrdostí (kromě nich série zubů se provádí a opačné ostření) prostě nemůže dělat.

Vrtáky do dřeva: jak si vybrat?

Pro zpracování dřeva nabízí moderní trh širokou škálu vysoce specializovaných řezných nástrojů. Zejménapráce s dřevem je prostě nemožné si představit bez použití tří hlavních typů vrtáků:

 • Spirálové vrtáky - ostře naostřená kovová spirála, která se používá k vytvoření dřevěných otvorů o malém průměru (8-28 mm), ale dostatečně velké hloubky (300-600 mm). Díky spirálovitému tvaru je tento nástroj po vypnutí snadno vyjmut z pracovního prostoru.
 • Vrtáky Perovy se zpravidla používají v případech, kdy je nutné vytvořit ve skle o průměru 10 mm a větším jakýkoliv protiskluzový otvor. Je třeba poznamenat, že takový vrták může být použit pouze pro vytvoření otvorů, protože je jednoduše nemožné vrtat na bočním povrchu bez řezných hran.
 • Válcové (prstencové, korunkové) vrtáky jsou široce používány pro vytváření otvorů s velkým průměrem (od 26 mm). Hlavní výhodou použití těchto vrtáků je schopnost dosáhnout přesného otevření bez otěru a dalších vad, stejně jako vysoká účinnost zpracování.

Obecná doporučení pro výběr vrtáků

Při výběru vrtáků do práce musíte věnovat pozornost jejich vzhledu. Nástroj, pokud je opravdu kvalitní, by neměl mít sekání, promáčknutí, škrábance a jiné vady. Řezné hrany by měly být ostře ostré po celé délce, s jednotnou barvou.

Při výběru vrtáku, bez ohledu na materiál, pro který mají být zpracovány, je třeba věnovat pozornost jejich barvě - je snadné určit cílovou čáruposílení léčba, která se konala

 • Šedá - ocel - léčba nebyla provedena.
 • Black - drill byl zpracován přehřáté páry posílit.
 • Golden - vrták dovolená zpracována tak, aby zmírnit vnitřní napětí kovu.
 • Jasné zlato - povrch nástroj vrstva nitridu titanu, je posílit a prodloužit jeho životnost.
 • Je třeba poznamenat, že volba vrtáku podívat se na firmy - výrobce. Nejznámější preferovat firmy, které prodávají po celá léta. Teprve poté se mohou vyhnout podvodu a nadměrné náklady peníze.