Jak si vyrobit keson pro studnu s vlastními rukama

Stále více obyvatel měst není vlastníkem bytů, ale pozemků na předměstí. Vzduch je tam čistší, hluk je menší, a cena země nemůže, ale prosím oko. Nicméně, když jste se rozhodli přestěhovat do vašeho domu, je třeba mít na paměti, že budete muset naplánovat a dát na své stránky všechny potřebné komunikace. Jednou z důležitých fází organizace autonomního vodovodního systému v domě bez centrální kanalizace je instalace kesonu na studnu. Než se dozvíte, jak si vyrobit kesony pro studnu vlastníma rukama, musíte zjistit, co představuje.

Obsah

 • Caissonovo zařízení pro studny
 • Typy kesonů pro studny
 • Jak udělat keson pro studnu

Zpět na obsah

Obsah
 1. Caissonovo zařízení pro studny
 2. Druhy kesonů pro studny
 3. Jak vyrobit keson na studnu

Caissonovo zařízení pro studny

Vysílání komunikací v soukromém domě mimo jiné znamená dostupnost systému zásobování čistou pitnou vodou. Pro správnou instalaci vodovodu je třeba vzít v úvahu několik důležitých bodů. Za prvé, přívod vody by měl být buď v hloubce pod bodem mrazu půdy, nebo by měl být vybaven aktivním topným systémem. Takový systém nestojí levně, takže keson, pohřben v hloubce asi dvou metrů, je považován za levnější, ale ne méně efektivní způsob organizacezásobování vodou

Caissonovo zařízení pro studny

Caisson je uzavřená nádoba válcová nebo pravoúhlá, vyrobená z vodotěsných materiálů. Pomáhá chránit vodu ze studny před zamícháním s podzemní vodou a zamrzáním v zimě. V podmínkách přísné ruské zimy je keson navíc ohříván pěnovým polymerem nebo pěnou. Pod kesonem je dobře umístěna trubka skříně a z vnějšku přichází přívod vody.

Velikost kesonu v každém jednotlivém případě se vypočítá individuálně. Nemá smysl dělat velké kesony, protože v tomto případě jednoduše utratíte další stavební materiály. Typicky, keson je postaven na základě toho, že jedna osoba uvnitř kesonu byla pohodlná provádět údržbu a opravy. Pro tyto účely je obvykle dostačující vyrobit Caesan o průměru jednoho metru a výšce asi dva metry. Takové rozměry budou dostatečné pro volné umístění uvnitř kesonového čerpadla, automatiky pro jeho řízení, tlakoměry a filtry a pro ochranu před zamrznutím.

Zpět na obsah

Druhy kesonů pro studny

\ t

Caisson plastů pro studnyse dnes vyskytuje poměrně často, i když výroba těchto kesonů se stala relativně nedávnou. Ve srovnání se všemi ostatními typy kesonů mají plastové kesony řadu významných výhod:

 • Takový keson se nerozpadá ani nehrdzává;
 • Je velmi lehký, což značně zjednodušuje proces instalace;
 • Plast má dobré vlastnostiizolační vlastnosti.

Se všemi svými výhodami bude tento keson stát více než jiné odrůdy. Nicméně, můžete ušetřit tím, že plastový keson pro studnu s vlastními rukama.

Plastový keson

Naopak betonový keson pro studnyse používá každý rok méně často. Pro výrobu tohoto typu kesonu se používají buď prefabrikované železobetonové prstence, které váží mnoho a jsou drahé, nebo tekutý beton s výztuží. Aby nedocházelo k pádu betonového pouzdra a aby kvalita vody v něm zůstávala vždy na správné úrovni, je zapotřebí spolehlivá hydroizolace a stabilní základ, což také zvyšuje celkové náklady na práci.

Vyztužený betonový kámen

Caisson pro vrtje jedním z nejodolnějších. Jeho hlavní nevýhodou je vysoká cena. S alespoň základní dovednosti zedník, aby takové primitivní design spoustu práce nebude. Kromě toho, cihla keson, stejně jako beton, vyžaduje vysoce kvalitní a spolehlivé hydroizolace.

Cihlová miska pro studny

\ t

Kovové pouzdroje vyrobeno z oceli. Jeho hlavní přednosti jsou jednoduchost designu a snadná instalace kesonu pro plechovku. Kovový keson je svařovaná kovová skříňka o tloušťce 4 mm, upravená vnitřně i zevně speciálním antikorozním povlakem. Pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí pracovat se svářečem, se prodávají hotové kovové kesony.

Kaison z oceli

Zpět naobsah

Jak vyrobit keson pro studnu

Technologie konstrukce kesonu pro vrt pro každý z výše popsaných typů kesonů bude odlišná. Při stavbě jakéhokoliv kesonu je však nutné provádět přípravné výkopové práce.

 • Zaprvé je nutné vykopat díru v krytu vrtu o průměru o 10-15 cm větším, než je plánovaná velikost kesonu. Hloubka kesonu se vypočítá na základě toho, kolik zmrazíte půdu v ​​zimě. Mějte však na paměti, že keson by měl být asi 20 cm nad povrchem země. Výjimkou je keson z monolitického betonu, který by měl být na stejné úrovni s povrchem.
 • Otvor obtokové trubky nesmí vycházet ze středu jámy, ale trochu na boku. Je přivařena k pouzdru pouzdra, o něco větší než trubka samotná. Proč je to potřeba? Faktem je, že kolony a sloupy skříně jsou vyrobeny z různých materiálů. Během povodně je největší zatížení na křižovatce kesonu a skříně největší. Pokud je na tomto místě prasklina, keson naplní odpadní vodu. Pouzdro a pouzdro vyrobené ze stejného materiálu jsou kombinovány s dvojitým svarem, odolným vůči velkým vnějším zatížením, což zaručuje zachování čistoty vody. Výstup skříně musí být 30-50 cm od dna kesonu.
 • Ze strany kesonu musí být k dispozici vývody pro přívod vody a kabel. Výkopy, ve kterých bude potrubí běžet, jsou vyhloubenyv hloubce 0,5-2 m, v závislosti na stupni zamrznutí země.
 • Stěny základové piloty jsou položeny vrstvou hydroizolace a dno dna je vyplněno drceným kamenem o vrstvě 15 cm.

Jakmile jste přemýšleli o tom, jak nezávisle postavit keson na studnu, můžete raději cvičit vlastní rukou. Doporučujeme proto, abyste si přečetli příslušný článek. Studna je objekt náročný na práci, takže je velmi užitečné znát jednodušší způsob, jak dostat pitnou vodu. V článcích stejných jmen najdete, jak najít vodu na místě pro studnu a kopat studnu na vlastní pěst: http://vse-postroim-sami.ru/engineering-systems/water-supply/3438_kolodec-svoimi-rukami/.

Další algoritmus akce, jak udělat keson pro studnu rukama, závisí na jeho materiálové výrobě.

1. Pokud se rozhodnete postavitpovodňovou kaňonu , musíte nejprve nainstalovat výztužnou mříž do jámy s krokem 30 cm a tyč o průměru 8 mm a bednění se instaluje ve vzdálenosti 6-8 cm od mřížky.

Beton se zaplavuje postupně. Každá nová vrstva musí být ověřena ručně nebo pomocí vibrační desky.

Horizontální bednění se montuje pro výrobu překrytí. Všimněte si, že shora budete muset ponechat otvor pro poklop.

Bednění bude možné odstranit během 4-7 dnů po naplnění. Plně beton bude zmrazen pouze za měsíc. Teprve pak můžete začít instalovat uvnitř svého kesonového vybavení.

2.Kaison z kroužků z ratanuse montuje mnohem rychleji. Aby bylo možné namontovat kesontohoto typu je nutné pomocí speciální techniky umístit na pevné těsnící základně potřebné množství betonových kroužků. Mezi kroužky jsou dále utěsněny cementovou maltou.

3.Cihlový kesonje namontován na dobře vodotěsném a izolovaném základu. Pro sklep, tloušťka stěn v polovině cihly. Všechny švy musí být důkladně naplněny tak, aby neodstraňovaly odpadní vody. Typicky, cihlový keson má obdélníkový nebo válcový tvar. Hlavní věc je nezapomenout udělat otvory pro zavedení vodovodního potrubí a potrubí pro instalaci kabelu. Překrytí lze použít libovolné.

4. Před montážíkovového pouzdrana bázi drceného kamene se položí nosníky. Samotný keson je instalován tak, aby se technická díra shodovala s výstupem skříně. Kapacita po instalaci musí být vyrovnána.

Podrobné video o návrhu vrtu s pomocí kovového kesonu, včetně instalace zařízení atd.

Pokud jste zakoupili hotový keson, pak má pravděpodobně hydroizolační nátěr. Pokud jste vařili keson sami, musí být podložené a malované. Nezapomeňte na potřebu udělat díry pro potrubí pod kabelem a instalatérské práce. Kromě toho, při svařování kesonu se ujistěte, že kesonu dodáte žebra tuhosti. V opačném případě může kesonek jednoduše vtlačit dovnitř.

5.Plastové kesonyjsou vyrobeny z polymerů o tloušťce asi 20 mm a montáž takového kesonu nezpůsobuje žádné obtíže: stačí se ponořitkeson do základové jámy s ohledem na umístění technologických otvorů. Aby se však v budoucnu chránila takováto klenba před deformací, měl by se zakopat základovou jámu betonovou nebo pískovou směsí. Také plastový keson potřebuje dodatečnou izolaci vnějších stěn.

Caissonova montážní schéma pro studny

Alternativně k betonovým kroužkům se v poslední době často používají polymerní kompozitní prstence vyrobené z kompozitních materiálů. Tyto prstence jsou mnohem méně vážné a nevyžadují pro jejich instalaci použití speciálního vybavení. Takové prstence jsou vzájemně uzavřeny pomocí drážkového systému. Izolace těsnění se používá silikonový tmel nebo asfaltový tmel. V jiném je instalace kesonu z polymerních kroužků totožná s instalací plastových kesonů.