Jak správně připojit ventilátor v koupelně k přepínači: volba výfukového systému, schéma zapojení

Vytvoření systému nuceného větrání umožňuje zlepšit mikroklima v areálu. Nyní jsou běžné domácí ventilátory postupně nahrazovány účinnějšími zařízeními - klimatizačními a splitovými systémy. V některých situacích jsou však i nadále užitečné. Je snadné připojit ventilátor v koupelně k přepínači docela jednoduše, ale stojí za to připomenout některé nuance tohoto procesu.

Obsah
 1. Je třeba instalovat
 2. Kritéria výběru
 3. Hlavní typy
 4. Specifikace
 5. Volitelná zařízení
 6. Doporučení pro instalaci
 7. Připojovací obvody

Potřeba instalace

Maximální obsah vlhkosti v bytě je v koupelně nebo v kombinované koupelně. Tyto pokoje mají malou plochu a často mají prudkou změnu teploty. V důsledku toho se významně zvyšuje riziko plísní a plísní. Tyto mikroorganismy jsou často silnými alergeny. Jsou-li na švech mezi dlaždicemi černé tečky nebo kondenzace dlouho na instalatérských zařízeních se zrcadly nevyschne, pak se v místnosti rozpadne systém přirozeného větrání.

K vyřešení problému stačí nainstalovat ventilátor do koupelny. Moderní modely mají pohodlné ovládání a atraktivní design. Díky své nízké hladině hluku a vysoké produktivitě mohou v krátkém čase vytvořit příjemné prostředí v koupelně a na toaletě. S minimem znalostí v oboru elektrotechniky můžete rychlepřipojte vytahovač k obecnému spínači světla.

Kritéria výběru

K zakoupení výfukového ventilátoru stačí navštívit specializovaný obchod. Doporučení manažera však nemohou zaručit, že zakoupené zařízení bude kvalitativní. V takové situaci existuje vždy riziko získání hmotného produktu. Aby se předešlo problémům,stojí za to prozkoumat volbu výfukového zařízení .

Jak nainstalovat jistič na ventilátor

Hlavní názory

Na rozdíl od průmyslových modelů má spotřebič pro domácnost menší rozměry a výkonové indexy. Vzhledem k velké rozmanitosti těchto jednotek je snadné zvolit ventilační zařízení pro prakticky jakýkoliv design místnosti.V závislosti na způsobu odběru vzduchu jsou tato zařízení rozdělena do dvou typů:

 • Axiální. Lopaty zachycují vzduch a pohybují jej rovnoběžně s osou.
 • Radiální. Slouží ke změně směru proudění vzduchu z axiálního na radiální. Pro tento účel je v konstrukci k dispozici speciální oběžné kolo.

Protože první typ ventilátoru se velmi snadno instaluje, jsou to právě tato zařízení, která jsou široce používána v každodenním životě. Ventilační jednotky jsou také klasifikovány podle způsobu instalace - kanálu a režie. První typ se vyznačuje vyšším výkonem a nízkou hladinou hluku.

Tyto modely jsou instalovány uvnitř vzduchovodů. Nadzemní zařízení se často montují na stěnu pod stropem. Je třeba poznamenat, že lze použít soukromý důmněkterý z těchto typů ventilátorů, a pro městský byt platí pouze konosament.

Specifikace

Mnoho uživatelů při výběru odvzdušňovacího zařízení je orientováno pouze na svůj design. Je však nesmírně důležité vzít v úvahu specifikace chladiče. V opačném případě se s tím úkolem prostě nemůže vyrovnat.Především je třeba věnovat pozornost následujícím ukazatelům:

 • Hladina hluku.
 • Produktivita.
 • Stupeň bezpečnosti.

Indikátor výkonu je vždy uveden v návodu k použití. Nejčastěji se pohybuje v rozmezí 50 až 250 m3 /h. Nejpohodlnější je hladina hluku 25-30 dB. Na tomto indikátoru je nutné být veden v situaci, kdy je jednotka plánována v noci. Vzhledem k tomu, že přístroj bude pracovat s vysokou vlhkostí, doporučuje se používat modely s krytím IP 44 nebo IP 45.

Instalace odtahového ventilátoru. Jak na to

Příslušenství

Jednoduchá zařízení, s nepohodlným řídicím systémem a vysokou hladinou hluku, navždy prošla do minulosti. Pro zvýšení funkčnosti jsou moderní modely vybaveny dalšími zařízeními.Zvláštní pozornost je třeba věnovat těmto změnám:

 • Zpětný ventil. Po vypnutí ventilátoru se jednotka aktivuje, čímž se zabrání vniknutí odpadního vzduchu do místnosti.
 • Senzor vlhkosti. Zařízení je určeno pro automatické použitízapnutí nebo vypnutí jednotky v závislosti na indexu vlhkosti ve vaně.
 • Časovač. Speciální zařízení, které vám umožní odložit start ventilátoru na určitou dobu.

Také v moderních modelech může být zabudován snímač pohybu. Použití tohoto zařízení však není vždy možné. Zajímavá však může být funkce ventilace. Podporuje své ventilátory neustále pracuje při minimálních otáčkách, a je-li to nutné dát plný výkon.

Doporučení pro instalaci

Před zahájením instalace chladiče stojí za to prozkoumat příručku. Pokud tomu tak není, pak byla nekvalitní jednotka pravděpodobně zakoupena nebo dovezena nelegálně. Chcete-li nainstalovat ventilátor do koupelny vlastníma rukama, musíte strávit asi 30 minut volného času. Přední panel je třeba vyjmout zepředu. Silikonové nebo polymerové lepidlo se aplikuje na kontakt jednotky se stěnou.

Vzhledem k tomu, že hmotnost plastového zařízení je malá, bude tento způsob instalace dostačující. Potom se ventilátor vloží do předem připraveného otvoru nebo zvlnění a několik minut pevně přitlačí ke stěně. Poté pomocí šroubů, které jsou nejčastěji součástí dodávky, je přední kryt přišroubován k pouzdru.

Instalace ventilátoru výfuku v koupelně nebo na toaletu videa.

Připojovací obvody

Pro připojení ventilátoru k napájení se používá několik okruhů. Při práci s elektrickým zařízením je velmi důležité mít na paměti bezpečnostní zařízení. Nejjednodušší způsobpřipojte jednotku k žárovce. Fázový a nulový vodič je připojen k odpovídajícímu terminálu přístroje a světelný zdroj se k nim připojuje paralelně. Tato metoda má pouze jednu nevýhodu -větrací zařízení bude fungovat pouze při zapnutém osvětlení .

Schéma zapojení ventilátoru do koupelny přes přepínač také není příliš komplikované, ale umožňuje odstranit nedostatek první možnosti. Pro realizaci plánu je zapotřebí dvou klíčů.

K jednomu terminálu zařízení je připojen nulový vodič a druhý kontakt je připojen ke spínači. Fázový vodič je připojen ke spínači a připojuje se ke kontaktům zdroje světla a chladiče.

Namontujte ventilátor pro kapotu, přímo na dlaždici po dobu 1 hodiny.

Ale spojení ventilátoru s časovačem v koupelně je poněkud obtížnější realizovat. Takové zařízení je v provozu velmi pohodlné a často se používá v každodenním životě. Nejčastěji má model chladičů s časovačem čtyři kontakty. Fázový vodič spojuje spínač a odpovídající svorku přístroje.

Nulovací vodič je připojen ke žárovce a ventilátoru ventilátoru N. Napájecí svorka časovače se připojuje ke spínači a připojuje se ke druhému vodiči vedoucímu ke světelnému zdroji. Čtvrtý kontakt ventilátoru je určen pro připojení zemnícího vodiče. Dokonce i začátečník domácí mistr může vytvořit systém odvětrávání. Pokud používáte chladič s časovačem, musíte nejprve pochopit elektrický obvod zařízení a jeho zařízenídesign.

Časovač připojení ventilátoru s časovačem ERA 4S ET. Princip práce