Jak udělat díry v keramické dlaždice

K provedení některých oprav, např. K montáži montovaných zařízení na stěny keramických obkladaček, musí být závěsy samy zhotoveny ve vlastní dlažbě. Při použití vrtáku s běžným vrtákem se povrch dlaždice snadno rozdělí.

Aby se otvory v keramické dlaždice potřebujete:

- elektrická vrtačka;
- vrtání s diamantovým stříkáním;
- balerína;
- nůž s wolframovou látkou;
- kruhový vrták na keramiku;
- brusná tyč;
- kružítka a tužky.

Označte střed budoucího otvoru na smaltované dlaždici. Aby se vrták na dlaždici nesklouzl, nalepte náplast na zamýšlené otevření škrabky nebo proveďte malý výklenek v dlaždici s vrtákem s ostrými hranami ve formě kopí. Stiskněte pravé rameno vrtáku s vloženým reproduktorem vrtáku do určeného místa. Nedělejte moc úsilí, jinak se dlaždice mohou rozdělit již v této fázi. Otočte vrták kazety lehce levou stranou.

Nakreslete povrch dlaždice tužkou a kružnicí kompasu požadovaného průměru. V jednom z následujících způsobů udělejte díru v dlaždici. Současně vyvrtejte dlaždice v pravém úhlu pouze na přední straně.

Metoda 1

Nainstalujte vrták vrtáku požadovaného průměru nebo baleríny. Nastavte průměr otvoru nastavením balerín. Vyvrtejte otvor. Všimněte si, že touto metodou jsou dlaždice silně zahřívány a mohou prasknout. K ochlazení povrchu dlaždice během vrtánínavlhčete vodou. Použití vody pomůže prodloužit životnost řezných nástrojů. Nedoporučujeme umístit vodu do blízkosti elektrického nářadí.

Metoda 2

Pomocí vrtáku vyvrtejte otvor o průměru 12 mm a použijte diamantový vrták. Vložte čepel wolframového pláště do vyvrtaného otvoru a zajistěte konce v noži. Vyvrtejte otvor o požadovaném průměru a nůž přesně nasměrujte na nakreslenou čáru.

Odstraňte pásku z dlaždice a otřete ji hadříkem. Je-li to nutné, opatřete hrany otvoru hladkého povrchu abrazivní tyčí.

Užitečné tipy

Pro vrtání nepoužívejte vysokorychlostní vrtáky. To zvyšuje pravděpodobnost rozdělení dlaždice.

Chcete-li zachovat oddělenou nestíranou dlaždici, vyrobte překližkovou krabici o něco větší, než je velikost dlaždice, izolujte rohy v krabici a naplňte ji vodou. Před vyvrtáním otvorů ponořte dlaždici do vody.