Jak udělat oheň vlastníma rukama

Krb - to je pohodlí a pohodlí v každém domě. To je důvod, proč mnoho lidí se snaží tuto položku zařídit v jednom z pokojů. Někdo dělá elektrickou nebo biokaminu, ale žádné zařízení nemůže nahradit živý oheň touto magickou blbostí a hrát plameny. Někteří hledají dobrého zedníka pro stavbu této budovy a někteří chtějí vyzkoušet své silné stránky. Proto vyvstává otázka, jak dát krb vlastními rukama.

Jak udělat oheň vlastníma rukama

Krásně postavený a zpracovaný portál, zvolená forma ohniště je důležitá pro interiér místnosti, protože může a měla by se stát jeho hlavním prvkem, který bude vybrán veškerá úprava prostor a nábytku. Harmonicky vybrané materiály a prvky, které organicky kombinují veškeré kamenné doplňky, zpříjemní místnost obyvatelům domu.

Není-li v této práci dostatek zkušeností, nejlepší možností by byl krb, který nemá složité vnitřní struktury s jednoduchou formou a vzorem. Vyhodnocení vaší síly, můžete začít připravovat stavební proces.

Obsah
 1. Modely krbů
 2. Nadace
 3. Izolace stěn
 4. Materiály pro zdivo
 5. Pokládání
 6. Obložení krbu
 7. Pro větší jasnost - video o výstavbě krbu vlastními rukama

Modely krbů

První věc, kterou je třeba udělat, je zvolit místo pro instalaci takové cihlové konstrukce. Pokud je komín již postaven v domě, je lepšípřipojit budovu na toto místo, ale můžete si vybrat pro krb a další, vhodné pro majitele webu, ale pak musí provést výstavbu komínové trubky, která prochází střechou nebo stěnou.

Po určení umístění zařízení je jedním z důležitých kroků - zvolit model budovy. K dispozici je pět druhů krbů, a pokud existuje zkušenost s troubou a vhodné místo, každý z nich se vejde. Pokud jste se však s takovou věcí nikdy nezabývali, musíte si vybrat práci snadněji. Typy krbů:

 • připojené ke stěně;
 • vložené do stěny;
 • samostatně;
 • je dvousměrný samostatný;
 • úhlové.

Je třeba také poznamenat, že krb může mít cihlový hořák, ale je možné zakoupit a instalovat železnou pec s dveřmi nebo bez nich.

Vestavný krb

Krby připojené ke zdi

\ t

Toto je nejoblíbenější model všech existujících. To může mít velmi jednoduché uspořádání nebo složitější, s dalšími funkcemi. Podobný pohled na krb je postaven vedle zdi a jeho komín, procházející stropem a střechou, je zobrazen na ulici. Krb může mít jak cihlovou, tak litinovou pec, stejně jako různé vnější zařízení.

V tomto případě je předložena litina s nízkoúrovňovou pecí s dveřmi ze žáruvzdorného skla. Krb je zdoben přírodním kamenem a díky své hrubé přírodní struktuře připomíná buňky v jeskyních.

Ošetření je dokonale kombinováno s přírodním stromem, ze kteréhostěn, a v tomto případě lze říci, že celé prostředí je přizpůsobeno designu vestavěného krbu. Návrhář dosáhl takové harmonie pomocí barevných řešení a výběru materiálu.

Vestavný krb

Vestavná krbová stěna

\ t

Vestavěná verze krbu je odlišná od té, která je spojena se skutečností, že v místnosti se nachází pouze portál a pec budovy a komín je zabudován do zdi, pokud to umožňuje jeho šířka, nebo je k ní připojen z ulice. Uspořádání takového krbu je komplikovanější, protože komín by měl být odváděn do zadní části pece. Takový krb může mít zabudovanou kovovou troubu nebo ohnivzdornou silikátovou cihlu.

Portál je zdoben přírodním přírodním kamenem, který dodává struktuře eleganci a pevnost. Teplé odstíny léčby dodávají pohodlí a teplo.

Samostatně stojící

Stojící uprostřed místnosti

Samostatně stojící krb nekoliduje s žádnou ze stěn domu a je nastaven tak, aby jeho zadní povrch mohl být použit například jako polička. Tato konstrukce může být obcházena kolem, to znamená, že teplo z ní úplně úplně, a to jak z ohniště a zadní stěny vstoupí do místnosti. Tento typ krbu je instalován v místnostech nebo sálech s velkou plochou - doplní to místnost exkluzivitou a monumentálností.

Složitost této konstrukce spočívá v tom, že zpracování je nezbytné nejen z přední a boční části budovy, ale také ze zadní strany. V jiném pořadíKrb není nijak zvlášť komplikovaný, ale ne každý dům má na to dostatek místa.

V tomto případě se ve vnějším provedení krbu používá divoký kámen v kombinaci s širokým kamenným výliskem. Pec tohoto modelu je otevřená a rozložená tepelně odolnou cihlou.

Obousměrný krb

Původní oboustranný design

Dvousložkové krby lze rozdělit do dvou typů - jedná se o varianty se dvěma peci nebo jednou, průchozí. Mohou stát uprostřed místnosti nebo přiléhat k obličeji ke zdi.

První varianta má dvě pece, může být zabudována do zdi a pece mohou jít ven do různých místností a jsou připojeny k jednomu komínu.

Pokud je v krbu uspořádán ohniště, jak je znázorněno na fotografii, doporučuje se po obou stranách instalovat dveře z tepelně odolného skla. Když se zapálí, musí být jeden z dveří nutně uzavřen, aby nedocházelo k tomu, že se uhlí dostane na hořlavé povrchy a předměty. V cross-cut krby jsou obvykle instalovány litinové pece.

Konstrukce obou variant je poněkud složitá, a pokud je nezkušený mistr vzat do práce, je lepší se poradit s pechers, kteří se dlouhodobě zabývají tímto uměním.

Úhlový krb

Krb je pohodlně umístěn v rohu

Kompaktní model rohového krbu je vhodný pro malé místnosti. Obsazením skromného náměstí a elegantním tvarem se tato možnost stane ozdobou místnosti a doplní její interiér svým vzhledem.

Zařízení rohového ohniště je podobné konstrukci stavby, připevněné ke stěně, má pouze jiný tvar a sousedí ne jeden, ale dvě stěny. V těchto krbech jsou často instalovány kovové komíny a pece.

V tomto případě je uvedena skromně navržená verze, která je organicky popsána v celém interiéru. To nevyniká jako světlý povrch, ale prostě je jedním z nezbytných příslušenství pro místnost.

Když jste si vybrali jeden z modelů, musíte najít schéma své objednávky, koupit potřebné materiály a začít. Velmi důležitou součástí budovy je její základ - od jejího správného zařízení bude záviset spolehlivost celé konstrukce.

Nadace

Nadace potřebuje kvalitní materiály:

 • kování, protínající se od jednoho do jednoho a půl centimetru, pro vyztužování betonu (nebo místo něj je možné vložit do roztoku sutinový kámen);
 • drcený kámen, písek a cement;
 • hydroizolační materiál podle velikosti základny krbu;
 • desky nebo plechy pro bednění (pokud je základna krbu půlkruhová, pak je lepší použít pro uložení požadovaného tvaru plechu).

Po nákupu všeho, co potřebujete, můžete zahájit přípravné stavební práce.

Přibližné schéma nadace

 • Základové jámy pro nadaci. Jeho hloubka bude záviset na stabilitě a typu půdy a masivnosti konstrukce. Někdy je to dost a půl metru, a někdy musíte kopat jámu a metr hluboký. Je třeba vědět, že nadace musí překonatzákladna krbu je 10-12 centimetrů na každé straně ..
 • Dno jámy je naraženo a vmícháno do ní s vrstvou 8-10 centimetrů.
 • Na okrajích bednění uspořádaného bednění. Podklad by měl být umístěn pod povrchem podlahy 6-7 centimetrů, což znamená, že bednění je nastaveno v takové výšce.
 • Další věcí je instalace výztužné sítě na celou tloušťku základu nebo položení první vrstvy kamenného kamene.
 • Vrstva betonu se nalije, každá z vrstev musí skočit před tím, než se nalije další.
 • Poslední, horní vrstva je zploštěná a zůstává až do zrání betonu.
 • V horní části zamrzlého základu je položen hydroizolační list (střešní krytina) - na něj bude položena první řada zdiva z krbu.

Izolace stěn

Pokud jsou stěny vyrobeny z hořlavého materiálu, musí být upevněny ohnivzdornou izolací. Může se skládat z fóliového materiálu nebo speciální sádrokartonové desky. Tyto materiály zachrání strom před přehřátím.

Nezapomeňte na tepelnou izolaci stěn

Materiály pro zdivo

Pro zdivo krbu jsou požadovány materiály, jejichž počet bude záviset na zvoleném modelu:

 • Cihla dvou typů - červený a bílý silikát. Pokud se předpokládá, že je třeba rozvinout určité formy, musíte si koupit kudrnaté cihly, abyste neztráceli čas zpracováním. Jeho množství může být vypočítáno, spoléhat se na žebříčky.

Dobrá pomoccihly

 • Směs připravená k suchu, odolná vůči teplu, prodávaná ve stavebních prodejnách nebo v písku, jílu a nějakém cementu pro tradiční řešení, které vyrábí pece již řadu let. Je však třeba poznamenat, že aby taková směs nebyla tak jednoduchá, tak je lepší použít hotové sklady.
 • Dokončovací dlaždice pro stěny a podlahy.

Kromě uvedených stavebních materiálů je nutné nakupovat i kovové díly:

 • firebox, pokud má nainstalovat hotovou verzi;
 • litinový rošt, pokud je pec uložena z silikátových cihel;
 • dveře pro popel, i pokud je k dispozici;
 • kovový roh pro uzavření pece;
 • Je-li rozhodnuto, že bude mít komín z kovu, musí být také zakoupen předem a musí mít všechny velikosti.

Zdivo

Nástěnný krb

Pokládka jakéhokoli krbu se provádí striktně podle schématu zvoleného modelu, přičemž povinná seržantka každé řady s objednávkou. V tomto případě je představena nejjednodušší verze krbu, kterou i nováček může vynutit, i když působí přesně a pečlivě.

Snadná objednávka nástěnného krbu

Diagram jasně ukazuje, kolik cihel potřebuje a v jaké poloze jsou umístěny v každé řadě struktury.

 • Zkušené pece se velmi doporučuje, zejména pokud se jedná o začátečníky, aby bylo možné sestavit celý design suchého krbu, aby bylo zřejmé, jak to udělat správně a v jakém řádku potřebujetepřizpůsobit velikosti cihly.
 • Schéma je prezentováno ve třech výběžcích a na něm je možné ihned vypočítat, na které řadě je rošt umístěn a na kterém - překrytí prostoru pece.
 • Poznámky uvádějí, kde leží pevné cihly - mají červenou barvu a nasekané vzorky jsou zvýrazněny.

Spoléhat se na takový jasný průvodce můžete v žádném spěchu, aby krb.

Úhlový krb

Úhlový krb - o něco složitější

Úhlová - složitější varianta, ale pokud se pokusíte, můžete to udělat s podrobným doporučením, například v tomto případě.

 • Na diagramu je znázorněno, v které poloze a v jaké poloze je silikátová cihla umístěna (zde je natřena žlutě). Tento typ cihly je vyroben z krbového krbu. Je také dobře viditelný na které řadě je nutné položit plech, instalovat mřížku a kouřovou západku.
 • V tomto modelu budeme muset pracovat na samostatných cihlách - budou muset být taženy, řezány a lepeny tak, aby tvar krbu byl udržován podle schématu.
 • Za zmínku stojí také švy mezi cihlami. Neměly by být příliš tlusté, jinak by praskly, kdyby vyschly. Proto se cihly nalepí na maltu pomocí speciálního pryžového kladiva, přičemž mezi nimi není vzdálenost větší než pět milimetrů.

Obložení krbu

Je-li po pokládce nutné obkladačské práce, je nutné vyčkat na úplné vyschnutístruktur, a teprve pak ji začnou transformovat.

Dokončovací práce - zpracování vestavěného krbu

\ t
 • První věc, kterou dělají, počínaje tímto procesem, je, že na pokládku nanese speciální omítku, která dokonale vyrovná stěny. Když vyschnou, udělejte značky a teprve potom začněte obložení.
 • Povrchová úprava začíná od rohů. Pokud je to možné, pak je pro tyto oblasti lepší koupit speciální hranaté dlaždice, které usnadní a urychlí práci. Kromě značení na stěnách krbu, pro rovnost řad a zachování tloušťky spár mezi dlaždicemi, tvaru cihly, použijte speciální měřidla ve tvaru kříže nebo trubky požadované tloušťky.
 • Pro pokládání dlaždic se používá speciální lepidlo. Nanáší se tak, že po stlačení dlaždice nevyčnívá ze stran.
 • Při zaschnutí lepidla se švy pokládají speciálně pro tento účel (žáruvzdorná fuga). To by mělo být provedeno velmi pečlivě, snažit se dostat řešení na povrchu dlaždice. Pokud k tomu dojde, okamžitě jej otřete měkkým hadříkem.

Pro větší jasnost - video o konstrukci krbu vlastními rukama

Nelze říci, že krb je velmi jednoduchý a v procesu práce se začátečník nebude potýkat s obtížemi. Ale s velkou touhou a podrobným plánem je to možné. Tváří v tvář návrhu je již více kreativní práce, po které se struktura změní a získá její "tvář". To je onozajímavé - po dokončení dlaždice můžete obdivovat jeho umělecká díla.