Jak udělat zahradu v láhvi - uvažujeme pravidla pro vytvoření mini-skleníku za sklem

Pěstování doma tropických rostlin může být někdy obtížný úkol. Mnoho "exotů" vyžaduje zvýšenou vlhkost vzduchu, teplo a nedostatek průvanu. To je tato vlastnost jemných kapradin, které byly neuvěřitelně populární v Evropě v 19. století, dělal Britové hledají způsoby, jak uměle reprodukovat klima vlhkých tropů. A řešení bylo nalezeno! Ukázalo se, že je to Wardova skříňka, která je krabicí se stěnami z plochého skla v kombinaci s kovovými pásy. Sluneční světlo je dobře proniknuto do Wardova boxu, který o vzduchu neříkáte, přístup k němu byl omezený. Vzhledem k tomu, že voda v uzavřené nádobě se neodpařovala venku, ale usadila se na stěnách a rostlinách, uvnitř konstantní vysoké vlhkosti. To umožnilo podnikavým Angličanům pěstovat ve svých domovech spoustu exotických rostlin: kapradiny, orchideje, bromelii a další.

Box box umožnil Britům pěstovat nejjemnější rostliny v prašném Londýně

.

Vynález boxerské skříně byl tak úspěšný, že na něj dosud nezapomněl. Moderní květináři, kteří si přejí pěstovat nejnáročnější tropické rostliny, je umístí do průhledných nádob - florárií. Tato kompozice se nazývá "zahrada v láhvi", i když použitá nádoba není nutně běžnou lahví. Můžete si udělat vlastní zahradu v láhvi? Tak snadné - stačí podat příslušnou nádobu a vyzvednout rostliny pro složení.

Obsah
 1. Obsah
 2. Vyberte si "láhev" pro mini zahradu
 3. Vyberte si rostliny na zahradu v láhvi
 4. Pod sklem vyrábíme mini-skleník
 5. Možnosti pro botanické zahrady

Obsah

 • Vyberte "láhev" pro malou zahradu
 • Vyberte rostliny pro zahradu v láhvi
 • Vyrábíme mini skleník pod sklem
 • Možnosti botanických zahrad
 • \ t

Vyberte "láhev" pro malou zahradu

Při hledání vhodného plavidla můžete dát své fantazii šanci. Vhodná je vhodná nádoba se zúženým hrdlem a prodlouženým dnem. To může být velká láhev vína nebo chemických tekutin, kulaté akvárium, plechovky na sypké produkty. U zařízení, která preferují maximální vlhkost, je vhodné zvolit nádobu s možností utěsnění.

Uzavřená zahrada v láhvi-lampě velmi zřídka potřebuje zalévání

V tomto případě, čím více je úzký krk, tím vlhčí bude mikroklima dosaženo. Nicméně, krk by měl umožnit postup péče o vnitřní obsah - zkazit zemi, odstranit mrtvé rostliny nebo jejich shnilé části. Uvnitř nepropustného flororia (akvárium nebo bezuhlíková láhev) bude vlhkost nižší díky stálému větrání.

V otevřených floráriích je pěstování rostlin snazší - neustálé větrání snižuje pravděpodobnost hniloby

Vyberte rostliny pro zahradu v láhvi

Při hledání rostlin pro malou zahradu by mělo být upřednostňováno před malými, ne náchylnými k rozlehlým druhům. V opačném případě vyrostou v několika měsícícha bude muset buď snížit, nebo nahradit novou.

Vzhledem k tomu, že zahrada v láhvi slouží jako ozdoba, je nežádoucí napůl ji naplnit půdní směsí. Půda by neměla brát víc? z kapacity láhve a lepší - ještě méně. Proto by rostliny florária měly mít malý povrchový kořenový systém, který nevyžaduje mnoho půdy.

Fialky milující vlhkost s malým kořenovým systémem - dobrá volba pro zahradu v láhvi

Ve skleníku, bez ohledu na to, zda je zcela uzavřený nebo ne, je vlhkost vzduchu zvýšena. To znamená, že v ní se mohou cítit dobře jen rostliny, které jsou příznivé pro tropický déšť nebo bažinaté půdy. Je zřejmé, že pěstování v pouštní kaktusové zahradě bude neslušné - příliš velká pravděpodobnost jejich rozpadu.

Nejjednodušší je pěstovat dekorativní listnaté rostliny v zapečetěné láhvi. Kvetoucí druhy by měly být pěstovány v nádobě s otevřeným hrdlem nebo kulatým akváriem bez víčka, včasným odstraněním kvetoucích květin, aby se nezačaly hnit. Mezi takové kvetoucí rostliny na zahradu v láhvi jsou již tradiční orchideje a safíry. Pro "zelené" kompozice, phytons, kapradiny, břečťan, chlorofyty, pelety, královské begónie, bromeliads, některé dracaena a trpasličí ficus, mechy, a jiní budou fit.

Příklad složení rostliny v kulatém akváriu

Děláme pod skleníkem mini-skleník

Krok 1. Připravte substrát pro výsadbu

V dolní části vybraného svazku kapacit1-2 cm silná drenážní vrstva, může to být jílit, oblázky nebo drcený kámen. Pak nalijte podkladový substrát smíchaný s dřevěným uhlím (můžete použít aktivní uhlí) s vrstvou 5-10 sm. Uhlí je nezbytné jako dezinfekční prostředek, antiseptické činidlo, které zabraňuje hnilobě kořenů. Pokud jde o podklad, měl by být lehký a vzduchotěsný. Žádné hlíny a těžké půdy! Kořeny rostlin na tmavě zelené zahradě by měly "dýchat".

Krok 2. Rostliny rostlin

S lžičkou, vidličkou nebo lopatkou se prohloubíme v substrátu a rostliny pečlivě zasadíme. Pokud je hrdlo láhve příliš úzké, pak je pro umístění zařízení nejvhodnější použít velké lékařské pinzety.

Nalijte půdu do lahví a rostlin rostlin

Krok 3. Ozdobte zahradu láhve

Mezi rostlinami můžete umístit několik neobvyklých kamenů, vývrtky složité formy, vhodné pro složení zahradních figurek. Podobná imitace přírodní krajiny učiní z mini zahrady v láhvi kompletní alternativu k pravé zahradě.

Krok 4. Péče o zahradu v láhvi

Po výsadbě rostlin přichází čas prvního zavlažování. Půda se jemně rozptýlí - v tomto případě je důležité pozorovat měření tak, aby přebytečná voda dlouhodobě v drenážní vrstvě stagnovala.

Zalévání rostlin by mělo být prováděno nalitím vody na stěnu láhve

.

Zakryjte zapečetěnou zahradu láhve víkem nebo zátkou. Po chvíli se kondenzát může tvořit na stěnách nádoby - to znamená, žedošlo k přetečení Kapky na stěnách by se měly otřít a na chvíli otevřít víko nádoby. Po odstranění kondenzátu prakticky žádná zahrada speciální lahve nepotřebuje. Někdy (v létě - asi jednou týdně) víko bude muset otevřít a sprej rostliny. V tomto případě bude vlhké klima udržováno.

Kapky kondenzátu na vnitřních stěnách naznačují potřebu větrání láhve

Pokud se zahrada s lahví neuzavře, bude muset vodu častěji zavádět. V každém případě, se správně zvoleným složením pomalu rostoucích rostlin, bude zahrada v láhvi po dlouhou dobu zachovat svůj dekorativní charakter s téměř žádnou námahou z vaší strany. Obvykle rostliny květinářství nebude tak nenáročný jako umělé plastové květiny ze zahradních lahví. Nicméně, opustit na týden, nebojí se, že rostliny zahynou bez zalévání, si mohou dovolit.

Možnosti botanických zahrad

Zvedli jsme pro vás několik příkladů, jak můžete ozdobit zahradu v láhvi (foto) - doufáme, že vás budou inspirovat k vytvoření vlastního mini-skleníku.

Květinářství ve skleněné konvici lze kdykoliv větrat - stačí otevřít víko

Složení ve sklenici - dokonalá chuť

\ t

Několik malých zahrad v lahvích - alternativa květinových kytic na servírovacím stole

Florária v designu obývacího pokoje

Viz články pro podobná témata:

 • Původní nápady prozahradní a letní chaty - přímá představivost v zahradní zahradě
 • \ t
 • Zahradní labyrint - složité pohyby krajinářského designu
 • Plovoucí záhon - uděláme květinový ostrov na vodě
 • Vertikální postele: jednoduché nápady pro pěstování rostlin vertikálně
 • Transformace reliéfu: vytvoření umělého kopce v oblasti
 • Jak udělat dobrý polštářek: výběr z 9 nejlepších nápadů na design