Jak udělat žebřík v domě? Pravidla pro stavbu schodišť

Schody v soukromém domě se dvěma nebo více podlažími - nezbytným konstruktivním prvkem, bez něhož se bez něj nedá. V mnoha domech, schody vypadají jako cizí těleso mezi obecný design, a kromě toho zabírají spoustu užitečného prostoru. Pokud jste obeznámeni s touto situací, víte, že s největší pravděpodobností byl typ a umístění schodiště vybráno v posledním okamžiku, kdy byla krabice již připravena, a vnitřní přepážky byly postaveny. Jak správně udělat žebřík v domě tak, aby se harmonicky hodil do interiéru? Dnes o tom budeme mluvit.

Obsah
 1. Design schodišť
 2. Velikost schodů v soukromém domě
 3. Co může být schodiště v domě? Typy schodů
 4. Kde udělat žebřík? Materiál pro schody
 5. \ t
 6. Jak udělat v domě hranaté kovové schody?
 7. Chyby při konstrukci schodišť

Navrhování schodišť

Kupodivu si vývojáři vážně myslí, že ušetřit peníze na projektu doma. Výsledkem je, že celá věc je opačná, a jedním z nejvýraznějších příkladů je situace se schody. Právě při návrhu projektu si pro něj můžete zvolit nejvhodnější místo, kde obsadila minimální plochu, jakož i zvolit jeho typ, hlavní charakteristiky (šířka pochodu, výška a hloubka stupňů atd.), Materiály pro rám a dekorace, dekorativní prvky atd. Podle konstrukčních plánů a částí je snadné spočítat parametry schodišť a náklady na materiál pro jeho výrobu.

Se správným výpočtemstavba schodiště a jeho příslušné umístění, může se stát skutečným "vrcholem" interiéru, a to i v malé místnosti, nemluvě o prostorných obývacích pokojích. Jestliže stavět schody “na oko”, tam je vysoká pravděpodobnost připustit množství chyb, který pak těžký opravit nebo nemožný vůbec.

Rozměry schodů v soukromém domě

Zvažte tedy velikost schodů v soukromém domě. Podle stavebních norem by stupně měly mít hloubku (délku) 300 mm a výšku 150 mm. Tyto hodnoty odpovídají průměrné šířce lidského kroku a jsou nejpohodlnější. Dokonce i malé odchylky 10 mm jsou patrné při chůzi, což je možné kontrolovat průchodem nestandardním schodištěm. Ve výšce schodů až 160 mm je již těžší stoupat, jako by chodil po strmém svahu. Pokud se rovná 140 mm, zdá se, že jdete malé kroky - semenish. Při stavbě schodů v místnostech s dětmi se obvykle berou méně výšek. Vysoká nadmořská výška umožňuje snížit počet kroků a tím i rozměry schodů. Tato technika se používá v případech, kdy již dokončený dům začíná rozhodovat, kam umístit žebřík a uložit užitečnou plochu. Někdy stoupání schodů takového "ekonomického" žebříku dosahuje 200 mm. Samozřejmě, že má menší rozměry, ale je velmi nepohodlné jej používat v každodenním životě.

Pokud jde o délku etapy, jsou přípustné mírné odchylky od normy, i když způsobují nepříjemnosti. Pro délku větší než 300 mm je nutné postupovat dvakrát nebo v jednom krokuučinit širší kroky. Tyto tituly lze obvykle nalézt ve veřejných budovách.

Šířka schodiště schodiště je v rozsahu 0,9-1,2 m. Můžete udělat více, ale bude to trvat více prostoru. Průměrná šířka je 1 m.

Základní parametry schodišť jsou tedy provedeny: šířka schodů je 300 mm, výška 150 mm, šířka pochodu 1 m. Pokud je plocha místnosti poměrně malá, je možné tuto hodnotu snížit o šířku 280 mm, výšku v rozsahu 140-160 mm, ale ne více.

Co by mohlo jít nahoru v domě? Typy schodů

\ t

Nyní vezměte v úvahu hlavní typy schodů.

Mezi nejoblíbenější patří:

 • schodiště s přímým pochodem a mezipodlažní hřiště;
 • úhlové schody;
 • schodiště ve tvaru písmene P se dvěma plošinami;
 • schody s přímým pochodem bez hřiště;
 • šroub;
 • .

Při výběru schodiště musíte vzít v úvahu plánování prostor, celkovou plochu, náklady na výstavbu a soulad s celkovým stylem. Nejjednodušší provedení, malý žebřík se dvěma rovnými pochody a přechodná plošina mezi nimi. Často se používá i rohový žebřík. I když zabírá více místa, má jednu výhodu - tento žebřík vytváří "druhý svět", který pokrývá spodní patro a vizuálně ho rozšiřuje.

Odkud jdete? Materiál pro schody

\ t

Jako schodišťový materiál se pro schody používá dřevo, kov, železobeton, kámen a jiné materiály nebo jejich kombinace. Optimálním řešením je žebřík s kovemrám pokrytý stromem. Z kovu můžete vytvořit rám téměř jakéhokoliv tvaru, s ohledem na konstrukční prvky místnosti; Kov je odolný a trvanlivý, dokáže absorbovat značné zatížení a nakonec neztrácí své vlastnosti. Strom jako povrchová úprava vypadá ze strany skvěle, ale na úkor kovového rámu se nepotopí ani nepoškrábe.

Jak udělat v domě úhlové kovové schody?

Podívejme se nyní na to, jak udělat v domě kovové schody, například v rohových schodech. Chcete-li začít, připravte nadaci. K tomuto účelu je v místě vratného schodiště v přízemí prvního patra vykopána jáma. Hloubka pokládání základu je asi 0,8 m, délka - 0,4 m, šířka - o něco větší než šířka nižšího stupně. Beton se nalije do jámy, ale ne na hrany samotné, ale mírně pod (cca 0,15 m). Poté se připojí výztužná mříž, která je spojena s pruty o průměru 12 mm, z mřížky vně musí být zvednuty dvě tyče (kotvy) do výšky 250 mm, mřížka je nalita do hrany jámy.

V důsledku toho získáme konopný základ, ze kterého vyčnívají dva kotvy - spojí se schodištěm schodiště.

K vytvoření mezipodlahy se používají 3 kanály o šířce 140 mm, zajištěné hranami ve stěně. Pro lepší upevnění je místo montáže vyplněno betonem nebo bezprostředně po montáži celé konstrukce. Současně, dva kanály jsou odstartovány v jedné zdi, a jeden - v druhém, tvořit tři hard-připojené konzoly v podobě dopisu P s prodlouženým horním \ tsláma Výhodou tohoto designu je jeho trvanlivost, která umožňuje provádět bez dalších sloupků a podpory.

Existují případy, kdy je kvůli úsporám místa mezipodlažní hřiště přeměněno na krok, který je šikmo řezán. Výsledné trojúhelníky jsou na různých úrovních výšky. Toto řešení, i když se zdá dobré, je vlastně spíše nepříjemné. K takovému obratu v průběhu schodiště si na to musíte zvyknout, ale pokud se na to poprvé vydáte, můžete narazit a poškodit nohy.

První schodiště schodiště je tvořeno dvěma kanály o šířce 140 mm. Na jednom konci jsou připevněny svařováním k reproduktorům od základů kotev a ostatních - k mezipodlahové ploše. Pochod nemusí být nutně namontován v blízkosti zdi, zejména pokud ještě není pokrytý povrchovou úpravou.

Mezera mezi stěnou a schody, která umožní zdi vyschnout sádrokartonovou desku nebo způsobit další povrchovou úpravu.

Schody a schody pro schody se provádějí z rohu 50 mm.

Druhý pochod je také tvořen dvěma 140 mm širokými kanály, které jsou na jednom konci přivařeny k přechodové plošině, zatímco jiné jsou založeny na stropech mezi podlahami. Schody a schody jsou stejné jako na prvním pochodu.

Pro připojení kovových prvků se používá elektrické svařování. Místa spojení během svařování mohou být tvořena kopcovitými. Aby se zamezilo ucpání spojů, je lepší vytvořit švy na vnitřní straně konstrukce.

Nadměrné koncerohy řez.

Stojí za to věnovat zvláštní pozornost materiálu, ze kterého jsou stěny zhotoveny, které jsou tvořeny kanály. Pokud se jedná o pěnový beton nebo betonové bloky, skořápku nebo jiný relativně lehký materiál, nemusí být schopen odolat zátěži. V tomto případě se v místech upevnění kanálů ve stěnách, které jsou stále ve výstavbě, nacházejí otvory a základ zezadu je položen z cihly. To je další důvod, jak předem určit polohu schodišť v domě.

Po dokončení rámu je dlážděna stromem. Opláštění může pokrýt celý žebřík nebo jen kroky. Ve druhé verzi budou schody otevřené a kovové prvky budou pokryty barvou v odstínu opláštění - to je úspornější varianta.

Zábradlí a sloupky mohou být kovové nebo dřevěné v závislosti na celkovém stylu místnosti.

Chyby při stavbě schodišť

\ t

Samostatně zdůrazníme typickou chybu, která se často připouští při stavbě schodišť. Chyba spočívá v tom, že výpočet počtu stupňů a jejich výška je založena na vzdálenosti mezi čistými podlahami podlahy. Je správné vzít v úvahu vzdálenost mezi podlahami s ohledem na tloušťku všech podlahových krytin, zejména teplých podlah, což výrazně zvyšuje výšku podlahy. Pokud se tak nestane, po instalaci schodů a namontování krytu se spodní a horní schody budou lišit od výšky, což způsobuje nepříjemnosti při chůzi.

A ještě jedna rada. Pokud si vyberete schody, dávejte pozor nejen na své vnějšívzhled a velikost, ale také to, jak snadné je. Nejlepší je najít požadovaný žebřík v hotovém formuláři a otestovat ho tím, že ho přejdete nahoru a dolů. Není zbytečné konzultovat s těmi, kteří již mají schodiště v domě, a zjistit, jaké nevýhody mají. Schody v domě budou používány každý den po dlouhou dobu, a pokud to uděláte nepříjemné, utrpení z toho bude trvat velmi dlouho.