Jak vypočítat počet radiátorů vytápění

Aby systém topení fungoval efektivně, není snadné umístit baterie do místností. Je nutné vypočítat jejich počet s ohledem na plochu a objem prostor a kapacitu pece nebo kotle. Je důležité vzít v úvahu typ baterie.

Jak vypočítat počet radiátorů

V současné době průmysl vyrábí několik typů radiátorů, které jsou provedeny z různých materiálů, mají razichgye formy a samozřejmě vlastnosti. Pro účinnost domácího vytápění, nákup, je třeba vzít v úvahu všechny nevýhody a výhody modelů prezentovaných na trhu.

Každý vlastník nemovitosti by rád bez konzultace s odborníky věděl, jak vypočítat počet samotných topných těles pro konkrétní bydlení.

Obsah
 1. Typy radiátorů
 2. Provedení výpočtů počtu úseků
 3. Video odborné poradenství - jak si vybrat a vypočítat otopná tělesa

Typy radiátorů

Na trhu existují všechny známé druhy litiny, ale mnohem lepší a moderní vzorky z hliníku, oceli a tzv. Bimetalových radiátorů.

Moderní možnosti baterií jsou vyráběny v různých konstrukčních řešeních a mají mnoho barevných odstínů, takže si můžete snadno vybrat ty modely, které jsou vhodnější pro konkrétní interiér. Nesmíme však zapomenout na technické vlastnosti zařízení.

 • Nejoblíbenějšími moderními radiátory jsou bimetalové baterie. Jsouuspořádány na principu kombinované a skládají se ze dvou slitin: uvnitř jsou z oceli, na vnější straně - hliníku. Přitahuje je estetický vzhled, šetrnost při používání a snadnost obsluhy.

  Moderní bimetalové baterie

  \ t

Mají však slabou stránku - jsou vhodné pouze pro topné systémy s vysokým tlakem, a proto pro budovy připojené k ústřednímu vytápění. Pro domy s autonomními zdroji tepla nejsou vhodné a jsou lépe.

 • Stojí za to hovořit o litinových radiátorech. Navzdory své „historické zkušenosti“ neztrácejí svou poptávku. Zvláště proto, že dnes můžete koupit litinové varianty, provedené v jiném provedení, a lze je snadno vybrat pro jakýkoliv design. Tyto radiátory jsou navíc vyráběny, což se může stát doplňkem nebo dokonce ozdobou místnosti.

Litinové radiátory mohou místnost plně ozdobit

Tyto baterie jsou vhodné jak pro autonomní, tak i pro ústřední vytápění pro všechny chladicí kapaliny. Jsou delší než bimetalové ohřívače, ale delší dobu se chladí, což přispívá k vyššímu tepelnému výkonu a ochraně tepla uvnitř budov. Jedinou podmínkou pro jejich dlouhodobý provoz je kvalitní instalace během instalace.

 • Ocelové radiátory jsou rozděleny do dvou typů: trubkové a panelové.

Ocelové trubky pro radiátory

\ t

Trubkové varianty víceVážení, zahřívají pomalejší panel a tím udržují teplotu déle.

Deskové ocelové radiátory

Panel - rychle zahřívá baterie. Jsou mnohem levnější než tubulární za cenu, mají také dobrý prostor pro vytápění, ale v procesu rychlého ochlazení jsou prostory ztenčeny. Proto tyto baterie v autonomním ohřevu nejsou ekonomické, protože vyžadují prakticky konstantní tok tepelné energie.

Tyto vlastnosti obou typů ocelových baterií přímo ovlivní počet bodů jejich umístění.

Ocelové radiátory mají slušný vzhled, takže dobře zapadají do jakéhokoliv stylu designu místnosti. Na svém povrchu neshromažďují prach a snadno se ořezávají.

 • Hliníkové radiátory mají dobrou tepelnou vodivost, takže jsou považovány za poměrně hospodárné. Díky této kvalitě a modernímu designu se hliníkové baterie staly lídry v prodeji.

Lehké a účinné ocelové radiátory

\ t

Při jejich koupi je však třeba vzít v úvahu jednu nevýhodu - to znamená, že hliník vyžaduje kvalitu chladicí kapaliny, takže jsou vhodnější pouze pro autonomní vytápění.

Aby bylo možné vypočítat, kolik radiátorů bude zapotřebí v každé místnosti, bude muset vzít v úvahu mnoho nuancí, které se týkají vlastností baterií, a dalších, které ovlivňují zachování tepla v areálu.

Provedení výpočtů počtu úseků

Pro tepelnou a tepelnou účinnostsprávné úrovni, při výpočtu velikosti radiátorů musíte vzít v úvahu normy jejich instalace, ale ne se spoléhat na velikost okenních otvorů, pod kterými jsou instalovány.

Tepelný výkon neovlivňuje jeho velikost, nýbrž výkon každého jednotlivého úseku, který se shromažďuje v jednom chladiči. Lepší možností by proto bylo umístit několik malých baterií a distribuovat je v místnosti než jednu velkou. To lze vysvětlit tím, že teplo bude proudit do místnosti z různých míst a rovnoměrně ho zahřívá.

Každý samostatný pokoj má svou vlastní plochu a objem, z těchto parametrů bude záviset na výpočtu počtu úseků, které jsou v něm nastaveny.

Výpočet založený na výměře prostor

Chcete-li správně vypočítat číslo pro určitou místnost, musíte znát některá pravidla:

Nalezení správné energie pro vytápění místnosti může být vynásobeno velikostí její plochy (m2) o 100 W. \ t

 • Zvyšuje výkon o 20% v případě, že dvě stěny místnosti jdou ven na ulici a je v něm jedno okno - může to být koncová místnost.
 • 30% bude muset zvýšit kapacitu, pokud má místnost stejné vlastnosti jako v předchozím případě, ale má dvě okna.
 • Pokud okno nebo okna místnosti jdou na severovýchod nebo na sever, a proto je to minimální množství slunečního světla, musí být výkon zvýšen o dalších 10%.
 • Chladič instalovaný ve výklenku pod oknem má snížený tepelný výkon, v tomto případě musí být zvýšen.o dalších 5%.

Výklenek sníží výkon radiátoru o 5%

 • Pokud radiátor uzavře clonu z estetických důvodů, sníží se tepelný výkon o 15% a musí být také doplněn zvýšením výkonu o tuto hodnotu.

Obrazovky radiátorů jsou krásné, ale zaberou až 15% kapacity

Specifický výkon části radiátoru musí být uveden v pasu, který výrobce dodává k výrobku.

Znalost těchto požadavků umožňuje vypočítat požadovaný počet úseků vydělením celkového součtu požadovaného tepelného výkonu, s přihlédnutím ke všem kompenzačním korekcím, na specifickém tepelném výkonu jedné sekce baterie.

Výsledný výsledek výpočtu se zaokrouhluje na celé číslo nahoru, ale pouze na větší stranu. Předpokládejme, že existuje osm sekcí. Zde je třeba připomenout, že pro lepší vytápění a rozvod tepla je možné chladič rozdělit na dvě části, každá se čtyřmi sekcemi, které jsou instalovány na různých místech místnosti.

Každý pokoj se počítá zvlášť

.

Je třeba poznamenat, že tyto výpočty jsou vhodné pro stanovení počtu sekcí pro místnosti vybavené ústředním vytápěním, přičemž chladicí kapalina má teplotu nejvýše 70 stupňů.

Tento výpočet je považován za přesný, ale je možné provést výpočet jiným způsobem.

Výpočet radiátorů na základě objemu místnosti

 • Norma je poměr tepelného výkonupři 41 W na 1 cu. metru prostoru, za předpokladu, že je v něm jedno dveře, okno a vnější stěna.

Chcete-li vidět výsledek jasně, například, můžete vypočítat požadovaný počet baterií pro místnost o velikosti 16 čtverečních metrů. m a výška stropu 2,5 m:

16? 2,5 = 40 krychlových m.

Dále je nutné najít hodnotu tepelného výkonu, provádí se následujícím způsobem

41? 40 = 1640 Watt

Znát tepelný výkon jedné sekce (je uveden v cestovním pasu) je snadné určit počet baterií. Například tepelný výkon je 170 W a je proveden následující výpočet:

1640/170 = 9,6.

Po zaokrouhlování obrázku 10 - to bude požadovaný počet úseků topných prvků na místnost.

 • Pokud je místnost připojena k přilehlé místnosti se štěrbinou, nemají dveře, je třeba zvážit celkovou plochu obou místností, teprve pak bude zjištěn přesný počet baterií pro účinnost ohřevu.
 • Pokud má chladicí kapalina teplotu nižší než 70 stupňů, musí být úměrně zvýšen počet sekcí baterie.
 • Při instalaci v místnosti s dvojitým zasklením jsou tepelné ztráty významně sníženy, takže počet sekcí v každém radiátoru může být menší.
 • Kdyby byly staré litinové baterie instalovány uvnitř, což by se zcela vyrovnalo s vytvořením požadované mikroklima, ale existují plány na jejich změnu na některé moderní, pak bude velmi snadné spočítat, kolik budou potřeba. Jedna litinová sekce má konstantní tepelný výkon 150 wattů. Proto je vyžadován počet instalovaných litinových profilůnásobí 150 a přijaté číslo je vyděleno tepelným výkonem uvedeným na části nových baterií.

Video tipy odborníků - jak si vybrat a vypočítat radiátory topení

Pokud se nepočítáte s vaší silou, můžete se obrátit na odborníky, kteří provedou přesný výpočet a provedou analýzu s ohledem na všechny parametry:

 • rysy povětrnostních podmínek regionu, ve kterém se stavba nachází;
 • teplotní klimatické ukazatele na začátku a na konci topné sezóny;
 • materiál, ze kterého se staví konstrukce a přítomnost kvalitativní izolace;
 • počet oken a materiál, ze kterého jsou rámy zhotoveny;
 • výška vytápěných prostor;
 • účinnost instalovaného systému vytápění.

Znát všechny výše uvedené parametry, výrobci tepla, se svým výpočtovým programem snadno vypočítají požadovaný počet baterií. Tento chybný výpočet, s ohledem na všechny nuance vašeho domova, je zaručeno, aby bylo útulné a teplé.