Jak vypočítat střechu domu: správně vybrat velikost střechy a množství materiálu, viz fotografie a videa

Obsah článku:

1. Výpočet střešních materiálů a konstrukcí

2. Nezávislé provádění výpočtů střechy

3. Příklad výpočtu střechy s dvojitým trupem

Zastřešení nebo opravy často vyžadují potřebu některých matematických operací. V tomto článku budeme hovořit o tom, jak vypočítat střechu domu, a také dát skutečný příklad tohoto.

Vědět, jak správně vypočítat střechu budovy, je nezbytné nejen proto, aby bylo možné řídit celý proces stavby, ale také aby byla zajištěna nosnost střechy a krokví. Nejdůležitější otázkou je, kdy jsou opravy kapitálu prováděny bez zapojení najatých specialistů a pokrývačů.

Po přehledu starého střešního systému a skutečnosti, že je třeba vyměnit stojanové tyče a kolejnice, se mnozí stavitelé rozhodnou postavit podobnou konstrukci za použití stejných materiálů. Současně je možné čelit skutečnosti, že polena a polubrevnye, které byly dříve používány pro trámy, již neplatí a jsou pro ně nereálné. Tato situace je dána skutečností, že kulatiny výrazně vzrostly a zatížení stěn a základ s tímto přístupem roste.

Proto existuje naléhavá potřeba vypočítat materiál na střeše nového, snažit se vyhnout zbytečným nákladům a zvýšit zatížení nosných konstrukcí domu.

Obsah
 1. Výpočet střešních materiálů a konstrukcí
 2. Nezávislé provádění výpočtů střechy
 3. Příklad výpočtu dvouplášťové střechy

Výpočet střešních materiálů a konstrukcí

Pro stavbu zábradlí se nyní používá nosník a deska. Při výpočtu výšky střechy je třeba mít na paměti, že výkonné vysoce kvalitní dřevo o průřezu 100 x 100 mm nebo 150 x 100 mm a délce více než 4 metry je velmi vzácné. Kromě toho je mnohem dražší než jiné typy zábradlí a je třeba mít nějaké zkušenosti, aby takový nosník (viz také "Výpočet svazku překrytí").

V tomto případě je mnohem praktičtější a levnější použít desky a tyče s průsečíky 150 * 50 mm až 250 x 50 mm, přičemž délka se upraví podle délky letu. Aby bylo možné vypočítat výšku střechy, počet krokví a krok mezi nimi, je třeba mít na zřeteli, že čím delší je délka rozpětí, tím širší je nutné vzít palubu. Pro konstrukci střech koupelen malých rozměrů (3 * 4 m) můžete použít desku 150 * 50 mm, s úpravou konstrukce se použije deska 100 x 50 mm. V předstihu, pochopení, jak vypočítat délku krokví, pro dům velkých velikostí se doporučuje použít širší desku 250 * 50 mm.

Využití desek pro stříhání při stavbě střešních konstrukcí umožňuje vytvořit téměř jakoukoliv jeho konfiguraci. Zároveň je však samozřejmě nutné plně dodržovat doporučení, jak materiál na střeše vypočítat a vzít v úvahu všechna možná zatížení.

Nezávislé provádění výpočtů střechy

Konstrukce krokví může býtChcete-li sestavit naprosto bez uchylování k pomoci odborníků, vše, co v tomto případě je nutné vědět, jak vypočítat výšku střechy, její úhel a možné zatížení.

K tomu použijte následující nástroje:

 • pila nebo elektrická pila;
 • vrtáky;
 • kladivo (viz také: "Střešní nástroj: vše, co potřebujete").

Montáž celé konstrukce rámu probíhá přímo na střeše.

Stavba střechy dvuhkilennym není příliš náročný úkol, takže tento problém v tomto článku nevysvětlíme (viz také "Výpočet střechy s dvojitým závěsem"). Je mnohem zajímavější a užitečnější říci o tom, jak vypočítat velikost střechy nebo zatížení na krokvích. Desky by měly být instalovány na nosných stěnách. Posílit je pomocí distančních vložek na určitých místech, které jsou vyrobeny z běžných desek. Tento způsob upevnění umožňuje zvýšit tuhost konstrukce a zamezit možnému ucpání desek do strany.

Následující operace jsou značně zjednodušeny:

 • Tým laga je připojen k powerlot silnými rohy. Zároveň jsou instalovány vertikální regály, které budou spočívat na opěrných stěnách. V intervalech mezi zpožděním je třeba vložit stojany. Poté se provede sběr všech těchto prvků. Stojany berou hlavní zátěž na samotnou střechu. Proto je důležité vypočítat možné úsilí na střeše, kontrolovat kvalitu dřeva a korespondenci jeho průsečíku vypočítanouzatížení.

 • Poté upevněte krokve, na kterých je provedena boční lišta. Je důležité sledovat správnost výpočtu úhlu, protože zatížení na krokvích se může zvýšit.
 • Poté proveďte instalaci střešních krokví s povinnou výztužnou vložkou mezi šroubem a koněm. To umožňuje upevnění celé konstrukce a slouží jako základ pro stohování stropu.
 • Poté, co jsou všechny nohy krokví instalovány na každém vrcholu, vyvrtávají. On později dal směsný kobylku. Je upevněn pomocí montážních desek.
 • Nakonec je možné přistoupit k provedení mřížky, která je vyrobena z desek o tloušťce 20-30 mm.

Upevnění různých prvků střešní konstrukce může být provedeno jak pomocí svorníků, tak samořezných nástrojů, předem potažených antikorozní látkou. Navíc je dovoleno používat masivní hřebíky se speciálními nasechkami.

Stupňovitá noha ve sbírce má poměrně velkou váhu, takže je téměř nemožné ji instalovat sama. Proto se doporučuje provést montáž krok za krokem - nejprve postranní krokvy, které se pak upevní jinými lakovanými deskami. Působí jako úroveň a jako pomocný prvek.

Je třeba mít na paměti, že desky valounu se mohou ohýbat vlastní hmotností. Proto je důležité předem přemýšlet o tom, jak vypočítat střechu domu a zatížení na něm. Krok mezi nohami krokví, stejně jako jejich počet, na základě vybranéhostřešní materiál a typ kobry. Pokud by například byla vybrána OSB kamna, vzdálenost by byla 50-100 cm.

Jak vypočítat střechu doma, příklad na videu:

Příklad výpočtu dvoukřídlé střechy

Ambulantní stavitelé se často mýlí, protože se domnívají, že množství materiálu pro střešní konstrukce by mělo odpovídat jeho ploše. Ve skutečnosti všechno vypadá trochu špatně a v tomto případě materiál střechy prostě nestačí k provedení všech prací. Uvažujme, jak správně vypočítat střechu domu na konkrétním příkladu.

Jako výstup se berou tyto ukazatele:

 • typ střechy - oboustranný;
 • Délka svahů - 6 metrů;
 • délka zbraně - 9,5 m

Celková plocha střechy bude tedy součtem plochy dvou svahů: (6 * 9,5) + (6 * 9,5) = 114 m2. m. Pro nátěry používáme kovovou mezifázovou dlažbu. V tomto případě je třeba pro výpočet materiálů pro střechu znát užitečnost šířky a délky plechů, které závisí na typu profilu.

U profilu s jednou vlnovou délkou je tedy užitečná délka 35 cm a šířka 1100 cm; při 3 vlnách - 1,05 resp. 1,1 m; při 6 vlnách - 2,1 a 1,1 m; s 10-ti vlnovými 3,5 a 1,1 m. Přečtěte si také: "Jak vypočítat profilový list na střeše".

Obraťme se na výpočet velikosti takové střechy. Pro výpočet množství materiálu podél šířky desek je nutné rozdělit délku koní na užitečnou šířku (ve všech případech je to 1,1 m). Tak dostaneme hodnotu 9,5 /1,1 = 8,63 = 9 listů. Prozískání hodnoty šířky potřebného materiálu, vynásobte počet listů na šířku listu: 9 * 1,1 = 9,9 m

Nyní spočítejte množství materiálu podél délky svahů. Pro výpočty vezmeme jednu vlnovou dlaždici, protože výpočet střechy v tomto případě bude pro přehlednost snazší. Pro tento účel jednoduše rozdělíme délku desky užitkovou délkou dlaždice. Nakonec dostaneme 6 /0,35 = 17,14. V tomto případě může být číslo zaokrouhleno na 17, protože zbytek je přepsán nepoužitou klapkou dopisu (to znamená, že poslední řádek není užitečný, ale v reálné délce).

Znáte-li rozměry dlaždice, můžete spočítat délku materiálu: 0,35 * 17 + 0,14 = 6,09 m. Protože máme dvouplášťovou střechu, pak pro druhý svah budou parametry délky a šířky materiálu stejné. Celková plocha střešní krytiny bude tedy (9,9 * 6,09) * 2 = 120,6 m2. m. Jak vidíte, rozdíl mezi plochou střechy a požadovanou plochou materiálu není moc velký nebo ne 6 čtverečních. m. (viz: "Jak vypočítat plochu střechy domu").

K zakrytí střechy použijte desky různých délek:

 • první řada - délka dlaždice 3,62 m (819 rublů na list);
 • střední řada - 2,22 m (502,2 rublů na list);
 • spodní řada je 0,47 m (107,3 ​​rublů na list).

Znát velikost střechy a počet řad, můžete spočítat náklady na střešní krytinu. V průměru, na střechu výše uvedené konfigurace, budete muset koupit materiál ve výši asi 25 tisíc rublů.

To je v podstatě všechno, co jsem vám chtěl říct o tom, jak vypočítat střechu domu. VždyNezapomeňte - nemůžete je ignorovat. Aby bylo možné určit parametry střechy do oka a zakoupit potřebné množství materiálu, je prostě nemožné.