Jak zjistit, kolik býk váží bez závaží různými způsoby

Informace o tom, kolik býka váží, jsou při nákupu skotu velmi užitečné. Porovnáním hmotnosti zvířete s jeho věkem a rasou můžete včas rozpoznat nemocné nebo zaostávající ve vývoji hospodářských zvířat a ne klamat. Kromě toho je nutná znalost hmotnosti býka a při výpočtu části krmiva potřebné k zajištění fyziologických potřeb živočišného organismu. Tento výpočet vám umožní dosáhnout maximálního výkonu hospodářských zvířat v budoucnu.

Měření hmotnosti skotu

\ t
Obsah
 1. Průměrná hmotnost býka a krávy
 2. Jak zjistit hmotnost bez šupin?
 3. Použití tabulky
 4. Metodou Trukhanovského
 5. Pomocí speciální měřicí pásky
 6. Jiné způsoby
 7. Jak zjistit vývod masa?

Průměrná hmotnost býka a krávy

\ t

Mnoho zkušených chovatelů hospodářských zvířat v procesu chovu jednoho nebo jiného plemene skotu vychází z důležitosti průměrné hmotnosti zvířat. Ve srovnání se skutečnou hmotností býka nebo krávy vám umožní včas identifikovat zpoždění za hospodářskými zvířaty ve vývoji, správné výživě, diagnostikovat příznaky chorobných zemí.

Pojem průměrná hmotnost skotu je však spíše nejednoznačný. Přesné hodnoty v tomto plánu jsou ovlivněny:

 • Druh zvířete.
 • Pohlaví.
 • Věk.
 • Rovněž jsou zavedeny a používány určité úpravy ukazatele v procesu zvyšování dávky krav.

  U chovu skotu je veškerý skot rozdělen do čtyř hlavních kategorií:

 • Výběr skotu. Tato kategorie zahrnuje zvířata vážící více než 500 kg. Zpravidla se jedná o plemeno masného výkonu.
 • Hospodářská zvířata první třídy. Tato skupina zahrnuje krávy a býky, jejichž průměrná hmotnost se pohybuje v rozmezí 400-500 kg
 • .
 • Druhá třída. Patří mezi ně plemena, jejichž zástupci rostou na 380-400 kg
 • .
 • Třetí druh skotu. Kategorie zahrnuje zvířata vážící do 380 kg
 • .

  V každém případě musí být minimální značka, která má být vedena, hmotnost 300 kg. Pokud zvíře, které se pěstuje, nedosáhne hodnot, je nutné věnovat pozornost jeho zdraví. To může být známkou vážné nemoci.

  Při použití průměrné hmotnosti skotu u určitého plemene je však třeba vzít v úvahu rozdíl v hmotnosti býka a krávy. Ve všech, bez výjimky, u plemenných linií samec váží významně více samic. Průměrná hmotnost dospělého býka se pohybuje v rozmezí 450-1000 kg, některé druhy masa se nacházejí ve vzorcích a váží více než 1,5 t. Krávy jsou menší, rostou na značku 300-600 kg a pouze v některých případech jejich hmotnost. dosáhne 700 kg.

  Jak zjistit hmotnost bez váhy?

  Ve velkých společnostech zabývajících se chovem skotu se pro určování hmotnosti skotu používá speciální vybavení, ale není to rozumné kupovat ho pro domácí dvůr z důvodu jeho vysokých nákladů. V tomto případě se používá jeden ze stávajících způsobů měření hmotnosti živého zvířete bez závaží měřením.

  Použití tabulky

  Metoda měření tělesné hmotnosti krávy nebo býka pomocí speciální tabulky byla vynalezena vědciStraw a Clueur. Proto je na jejich počest jmenován.

  Pro určení hmotnosti je nutné provést dvě měření zvířete:

 • Délka trupu trupu. Stanovuje se měřením vzdálenosti měřicí pásky od ischiatického tuberkulu k ramennímu kloubu hospodářských zvířat.
 • Aktovka. V tomto případě je páska ovinuta kolem těla býka v oblasti hrudníku. Spodní část pásky by měla jít hned za přední nohy a v horní části lopatky.
 • Hodnoty získané při měření v centimetrech jsou uvedeny v následující tabulce:

  Tabulka měření hmotnosti skotu

  \ t

  Požadovaná hmotnost zvířete se nachází na průsečíku řádku a sloupce, který odpovídá výsledným číslům.

  Pozor! Tato tabulka je vhodná pouze pro měření dospělých zvířat. Pro práci s mladým Kliverem a Strawhem jsme vyvinuli samostatnou tabulku.

  Metodou Trukhanovského

  Druhá metoda je vyvinuta domácím vědcem Trukhanovským a zahrnuje měření živých tvorů pomocí měření a speciálního vzorce. Pro jeho realizaci je nutné znát obvod trupu býka (A), ale jako druhý rozměr nepoužívejte cop, ale normální délku těla zvířete (B). K tomu, na hřbetu hospodářských zvířat ležela tuhá pravítka a změřila vzdálenost od hrboly na ledě k ramennímu kloubu.

  Samotný vzorec má následující podobu:

  M = K * ((A * B) /100)

  Rovněž vzorec používá speciální koeficient (K), jehož hodnota závisí na plemeni skotu. Pokud se býk vztahuje na maso nebo masoodrůda masa a mléka K = 2,5. V případě měření směru dojení zvířat K = 2.

  Tato metoda měření předpokládá poměrně přibližnou hodnotu hmotnosti býka. Proto, aby bylo možné získat přesnější ukazatele účetnictví, stále berou stupeň výkrmu stvoření. Pokud je k výslednému číslu přidán tučný býk, dalších 7–10%. S minimálním obsahem tuku se odečte 10%.

  Se speciální měřicí páskou

  Je-li to možné, je lepší koupit speciální stuhu, ve které jsou namísto jednotky délky označeny jednotky hmotnosti. S takovým měřicím zařízením je velmi snadné pracovat. Páska je pevně ovinuta kolem těla zvířete, stejně jako při měření obvodu hrudníku. Hlavní věc ve stejnou dobu - těsné vytáhnout konce, aby se minimalizovaly chyby vytvořené vlny.

  Zde není žádný význam. Stačí se podívat na číslo uvedené na průsečíku dvou konců pásky.

  Jiné způsoby

  Existují i ​​jiné způsoby, jak zjistit váhu živého tvora. Jednou z populárních metod je regrese, která zahrnuje i vzorec a speciální koeficient, ale je nutné vypočítat pouze obvod hrudníku.

  Býk s velkou hmotností

  Někteří majitelé hospodářských zvířat používají stůl Frowein, který také zahrnuje pouze obvod hrudníku krávy. Jeho hodnota se porovná s požadovaným sloupcem a získá se požadovaný parametr.

  Nejúčinnější metoda je založena na měření prsu a nejširší části břicha zvířete. Výsledné hodnoty jsou také zahrnuty v tabulce a určují hodnoty hmotnosti.

  Jak zjistit vývod masa?

  Všechny tyto metody jsou určeny k zjištění celkové hmotnosti zvířete. Tato hodnota však bere v úvahu nejen masovou část těla, ale také střeva, kosti, kůže, a proto rozhodování o jeho produktivitě masa nedává smysl.

  V tomto případě proveďte hlubší výpočty a vynásobte hodnotu obdržené hmotnosti procentem produkce poraženého masa. Poslední parametr je individuální pro každé konkrétní plemeno. Navíc do značné míry závisí na použité metodě a stáří skotu.

  U odrůd masa dosahuje porážka často 58-60% celkové hmotnosti jatečně upraveného těla. Pěstování mléčných plemen není určeno pro velké množství masa a produkce masa je pouze 40%.

  Přesné informace o hmotnosti býka nebo krávy jsou tedy jedním z hlavních bodů chovu hospodářských zvířat. Umožňují vám správně vyzvednout potravu zvířete, včas identifikovat nemoc, přesně stanovit cenu při prodeji, určit produktivitu masa skotu. Navíc, i když farma nemá správné vážení, váha živého tvora se může ještě naučit jednou z metod uvedených v článku.