Jaký druh půdy by měl být v zemi a od čeho závisí plodnost?

Úrodnost půdy je schopnost poskytovat rostlinám vše, co je nezbytné pro jejich rozvoj: živiny, vodu, kyslík. Vysoká míra této charakteristiky vám umožní pěstovat jakékoli plodiny v této oblasti. Nízká plodnost naopak vede ke špatné sklizni a chorobám rostlin. Proto je plodnost nejdůležitější vlastností, která umožňuje určit možnost využití půdy pro zemědělství. Na čem závisí úrodnost půdy? Pojďme společně rozebrat!

Hnojení půdy - vysoký výnos zástavy

Obsah
 1. Obsah
 2. Co je půda - podrobněji se dozvíte
 3. Na čem závisí úrodnost půdy?
 4. Příčiny ovlivňující úbytek úrodnosti půdy
 5. Užitečné tipy a triky na VIDEO

Obsah

 • Co je půda - podrobně se dozvíte
 • Na čem závisí úrodnost půdy?
 • Příčiny ovlivňující pokles úrodnosti půdy
 • \ t
 • Užitečné rady a tipy na VIDEO

Co je půda - více podrobně

Půda - komplexní struktura složená z organických a anorganických složek. Anorganickou část tvoří rozdrcené horniny (minerály), které obsahují minerální prvky a určují kyselost půdy. Další složka je organická, skládající se z rostlinných zbytků, mikroorganismů a zvířat. Nejcennější částí organické hmoty - humusu - jsou organické mikroorganismyzbytky A konečně třetí složka půdy - to jsou mikroorganismy: bakterie, houby, řasy.

Strukturní schéma složení půdy

\ t Na čem závisí úrodnost půdy?

Úrodnost půdy závisí na mnoha ukazatelích a první je procento humusu. V ideálním případě, pokud je množství této látky organického původu 8-12%. Pak získává půda charakteristickou tmavě hnědou barvu a stává se vynikajícím místem pro kořeny rostlin. Aby se zvýšil obsah humusu, humus nebo kompost se zavádí do půdy - organická hnojiva získaná v procesu hnijících organických zbytků.

Rostliny nemohou existovat bez dusíku, fosforu, draslíku, hořčíku, železa a jiných nerostů, jejichž zdrojem je hornina tvořící půdu, organická hmota a samozřejmě hnojivo. Nízký obsah dusíku vede ke zhoršení růstu zelené hmoty, fosfor je zodpovědný za tvorbu kořenového systému a draslík se podílí na vázání květin a plodů. Mimochodem, to neznamená, že čím více minerálních látek v půdě, tím lépe. Ve skutečnosti, nadbytek nějaké substance nemůže se hojit, ale zabít rostlinu. Za úrodnou lze tedy považovat pouze půdu, ve které je obsah minerálů v normě (dusík - 20 - 40 mg /kg, fosfor - 5-10 mg /kg, draslík - 8-12 mg /kg).

Zavedení minerálních hnojiv - způsob zlepšení úrodnosti půdy

\ t

Ovšem nejen obsah živin ovlivňuje plodnost. Důležité hodnoty jsou fyzikálnívlastnosti země a její biologické zdraví. Například, pokud je půda velmi kompaktní, ani přítomnost velkého množství organické hmoty a minerálu v jejím složení nebude plodná. V takových podmínkách, kořeny nemohou vyvinout se normálně, protože oni nemají sílu k klíčení přes kámen-jako, hustá hmota. Pohyb vody a kyslíku bude také komplikovaný, což povede k zamokření takové půdy.

Příčiny ovlivňující pokles úrodnosti půdy

\ t

Chernozem je nejúrodnějším typem půdy pro všechny ukazatele. Příroda tráví stovky let pro svou formaci, ale bohužel, její velmi úrodná vrstva se může velmi rychle zhroutit. To může být způsobeno erozí větrem nebo vodou, stejně jako nesprávným střídáním plodin. Faktem je, že z roku na rok, odstranění plodin na jednom pozemku, jsme tak vlhké půdy. Zemědělské plodiny jsou příliš "nenasytné" a postupně z půdy získávají všechny užitečné látky.

Aby nedošlo k vyčerpání půdy a zachování její plodnosti, je nutné každoročně střídavě pěstovat zeleninu a ovocné rostliny. Předpokládejme, že pokud v prvním roce na pozemku k pěstování brambor, pak ve druhém roce je lepší "předepsat" mrkev, a třetí - papriky nebo zelené cibule. V extrémním případě, pokud si všimnete, že plodina, navzdory střídání plodin, nechává hodně být žádoucí, nechte zbytek roku odpočívat rok nebo dva, nic na ni nedávejte.

Režim možného střídání plodin

\ t

Aby se zlepšila plodnost, nezapomeňte také krmení půdy a nutnosthnojiv, zlepšit jeho složení. Nezapomeňte, že úrodná půda v venkovském domě nebo v zahradě soukromého domu bude vždy vzdávat hold svému majiteli za péči a nenechá ji bez bohaté sklizně!

Užitečné rady a tipy na VIDEO

Viz články pro podobná témata:

 • Vertikální terénní úpravy - vertikální transformace zahrady
 • Podzimní práce na zahradě av zemi - jaký druh práce je zapotřebí?
 • Žijící plot v zemi - vytváříme zelenou obrazovku
 • Topiary vlastníma rukama - typy, způsoby tvorby a péče
 • Zimní krajinářský design: výběr rostlin pro krásu mimo sezónu
 • Péče o růže na podzim - pravidla a rady