Kanalizace pro vanu: schéma zařízení a technologie stavby vlastníma rukama

Moderní lázeň je komplex zařízení pro mytí, rehabilitaci a relaxaci. Zahrnuje parní lázeň, verandu, WC, umyvadlo a někdy i kulečník nebo jinou místnost pro odpočinek a příjemnou zábavu. Účelem lázeňského domu je naléhavá potřeba uspořádat systém likvidace odpadních vod. Řádně navržená a řádně postavená kanalizace pro lázeň řeší mnoho problémů majitele. Zvažte, jak si vybrat typ systému a postavit ho vlastníma rukama.

Obsah
 1. Obsah
 2. Typy systémů a volby?
 3. Co je třeba mít na paměti?
 4. Varianta č. 1: kanalizace?
 5. Jak zařídit kotviště?
 6. Která podlaha je lepší pro koupel?
 7. Kontrola odpadních vod dobře?
 8. Varianta č. 2: Cesspool?
 9. Varianta č. 3: Vana septik?
 10. Konstrukce betonových kroužků?
 11. Septik?
 12. Kovové a plastové nádoby?
 13. Video: jak vybavit sprchu z vany?

Obsah

 • Typy systémů a volby
 • \ t
  • Co je třeba mít na paměti
 • Varianta č. 1: kanalizační kanalizace
  • Jak vybavit lůžko
  • Která podlaha je lepší pro koupel
  • Průzkumná studna
 • Varianta č. 2: Drticí jáma
 • Varianta č. 3: Septik
  • Konstrukce betonových kroužků
  • Pneumatiky pro pneumatiky
  • Kov aplastové nádoby
  • \ t
 • Video: jak vybavit sprchu z vany

Typy systémů a volby?

Je-li možné napojit se na centralizovanou kanalizační síť nebo kombinovat odvodňovací systémy pro lázně a obytné budovy, je to ideální volba. Pokud tomu tak není, pak bude nutné zvolit kanalizaci ve vaně a provést ji vlastníma rukama.

Kanalizace pro lázně

\ t

Existuje několik možností, z nichž nejběžnější jsou:

 • připojení k centralizovaným systémům;
 • zásobní nádrž;
 • drenážní odvodnění;
 • žumpa;
 • septik.

Havarijní jáma

Co je třeba zvážit?

Při výběru místa pro konkrétní lokalitu by mělo být vyhodnoceno několik heterogenních faktorů. První a nejdůležitější je plánovaný průtok vody. Záleží na počtu lidí, kteří budou v páře, na rozměrech místnosti, na intenzitě jejího provozu.

Další faktory, které je třeba vzít v úvahu při čištění odpadních vod v lázni:

 • Hladina podzemní vody. Tento faktor ovlivňuje výběr materiálů, ze kterých se mají vyrábět odpadní vody.
 • Druh půdy. V závislosti na tom zvolte typ kanalizace.
 • Hloubka zamrznutí. Pokud je vana používána v zimě, může dojít k poškození systému při zamrzání vlhkosti. Musí se postarat o izolaci.

Je logické vybudovat drenážní systém na písčitém terénu. To je dobrá volba pro sezónní koupel, vkteré se jen málo lidí vznáší Pokud je půda jílovitá, bude muset uspořádat komplexnější systém pro sběr a recyklaci odpadních vod. Možnosti - septik.

Odvodnění vrtů

Varianta č. 1: kanalizace?

Je jednodušší udělat si vlastní ruce a vytvořit kanalizaci pro typ drenážní lázně. Je vhodný pro malé parníky, určené pro několik osob. Pro drenáž se používá malá jímka o rozměrech cca 1 x 1 m. Hloubka by měla být pod úrovní zamrznutí půdy. Pokud zem mrzne na 0,7 m, pak studna kopat 1,5 m

Na dně hotové jámy ležela hlína s vrstvou 10-15 cm, měla by být uspořádána tak, aby byl vytvořen sklon ve směru odvodnění. Vrstva jílu je vyrovnána tak, že hladké dno studny se stává druhem podnosu. Další vrstva - sypký materiál - sutiny, štěrk nebo písek. Tloušťka této vrstvy by měla dosáhnout 0,5 m a být vyšší než bod tuhnutí. V horní části sypkého materiálu spadne jáma do země.

Místo studny můžete uspořádat odtokový polštář. Jedná se o délku a hloubku výkopu o šířku 1 m, šířku 0,3 m, plnou 20 cm sypkého materiálu a nadzemní podlahu. Trubka, která vede z lázně do odvodňovací šachty nebo polštáře, je tepelně izolovaná.

Konstrukce studny a pokládání potrubí by se měla provádět velmi pečlivě, protože pokud je kanalizace řádně instalována, voda bude v zimě neustále zamrzat a systém nemusí fungovat. Ještě horší je, že stálá vlhkost povede ke zničení podlahyuvnitř, a mytí bude nepříjemné.

Zařízení pro kanalizaci kanalizace

Jak vybavit bunkr?

Pokud se kapalina intenzivně neabsorbuje do půdy, je postaveno lůžko, kde se shromažďují odpadní vody, a pak pokračuje dále. Pro normalizaci odtoku vody je trubka uložena pod mírným předpětím na pravé straně. Všechny vodotěsné materiály jsou vhodné pro stavbu jámy.

Vodopád by měl být vybaven uzávěrem vody. Pro tento účel je trubka vyrobena ve spodní části jámy - 9-12 cm od dna, a na třech stranách položte desku. To nemusí být stanovena tak, aby vůle 5-6 sm zůstává na dno. Díky této jednoduché struktuře se vytvoří vodní uzávěr, který chrání koupel před nepříjemnými pachy odpadních vod. Při výběru trubek je lepší dát přednost polyethylenu.

Výstavba jámy

Která podlaha je lepší pro koupel?

Podlahy jsou často vybaveny dvěma způsoby:

 • Úniky. Podlaha je vyrobena z desek, které nejsou připevněny k lagunám, ale jednoduše naskládané s malými mezerami - 5 mm. Díky takovému zařízení jsou desky vysoce kvalitní suché a méně zničitelné.
 • Kapitál. Desky lze pokládat bez mezer, ale v tomto případě je nutné provést svah. Nastavte zásobník tak, aby shromažďoval vodu níže. Odtokový žlab vstupuje do potrubí a poté do odtoku.

Čištění odpadní vody půdou a pískem. Vápno, usazeniny, organické sloučeniny jsou zpožděny mezi částiceminěkdy je nutné vyčistit odvodňovací systém.

Podlahy v lázni

Kontrola odpadních vod dobře?

Pokud schéma drenážní drenáže v lázni, vytvořené vlastními silami, vyžaduje velkou vzdálenost mezi místem vypouštění vody a drenážním systémem, je nutné vybudovat inspekční studnu. Je vyroben z betonových kroužků nebo pokládaných cihel. Průměr takové jamky by měl být alespoň jeden metr.

V zimě budova nemrzne, je vybavena dvojitým krytem. Mezi kryty je umístěn ohřívač, ve kterém můžete použít piliny nebo zeminu. Vnitřní stěna je opatřena izolačním materiálem. Zahřívá se také vnější část studny.

Schéma inspekční studny

Možnost č. 2: žumpa?

Před stavbou žumpy je nutné zjistit hloubku podzemních vod. Pokud jsou vysoké, pak toto drenážní schéma v lázni není vhodné, je lepší zvolit jinou možnost. Chcete-li získat představu o zvodnělých vrstvách, můžete zjistit, jakou hloubku vykopaných studní v oblasti, ale spolehlivější metodu - hydrogeologický výzkum.

Objem žumpy závisí na provozních podmínkách lázně. Je důležité, aby se do výpočtů přidaly další částky, aby nedošlo k přetečení jámy, pokud je počet namáčení nebo četnost návštěv lázní vyšší, než bylo plánováno. Potřeba zesílení stěn jámy závisí na hustotě půdy na místě. Pokud existuje pravděpodobnost zhroucení, jsou pokryty cihlami nebo betonem.

Nádrž nemá více než 2-2,5 metru od lázně a odtokové potrubí k ní by mělo být umístěno pod svahem v přímém směru, bez ohybů. Umístění trubky je zohledněno ve fázi návrhu lázně. Trubka je instalována před podlahovou instalací, pak betonové podlahy, obklady nebo jiné nátěry. Aby nedošlo k ucpání potrubí, je vypouštěcí otvor uzavřen mřížkou.

Cihlová jímka

Varianta č. 3: Septik?

Jak jinak mohu v lázni vytvořit kanalizaci? Dobrým řešením je uspořádání jedno- nebo dvoukomorové septiky. Tento systém čistí drenáž, pokud je vana vybavena toaletou. Nejpraktičtější možností je septik z betonových kroužků, plastových nebo kovových nádob, starých pneumatik.

Septik pro koupelnu

Konstrukce betonových kroužků?

Rozdíl mezi septikem a domovským systémem leží v hloubce budovy. To je 2-3 krát méně. Pro konstrukci každé kamery budete potřebovat 1-2 kroužky. Jsou instalovány otevřeným způsobem, protože nejprve vykopou jámu a pak se připojí ke konstrukci.

Aby bylo možné vybavit dvoukomorovou septiku, musíte vykopat dva otvory, z nichž každý by měl být o 20 cm větší než průměr prstence. Na dně betonu pak nainstalujte kryty a větrání. Tyče a švy designu jsou pečlivě vodotěsné a betonové nádrže spojují šikmou přepadovou trubku.

Septik betonových kroužků není drahý. Pro montáž kroužků potřebujete pomocníky a naviják. Může všakAby sloužily několik desetiletí, náklady a náklady na pracovní sílu se vyplatí.

Betonový septik

Pneumatiky pro pneumatiky?

K vybudování jednoduché septiky můžete použít pneumatiky KamAZ. To je skvělé řešení pro ty, kteří chtějí ušetřit a mohou získat staré pneumatiky zdarma nebo za symbolické peníze. Z nich lze vytvořit jak jednokomorovou, tak dvoukomorovou konstrukci. Hloubka takové septiky musí být asi 2 m

.

Za prvé, kopání většího otvoru než samotná budova. Poté se pneumatiky rozříznou elektrickým hřídelem a rozloží ve formě studny. Zavedení odtokové trubky by mělo být umístěno pod hladinou zamrznutí zeminy a samotné potrubí je uloženo pod svahem. Otvor pro vložení je vyříznut na křižovatce pneumatik.

Dno první komory je betonové nebo vodotěsné hustou vrstvou hlíny a druhá komora by měla sloužit jako drenáž, proto se do ní pokládá vrstva drceného kamene. Po vybudování kamer je prostor mezi studnami a půdou zakryt drceným kamenem a zapečetěn. Vrchní krycí kryty, s výhodou izolované.

Plášť pneumatiky

Kovové a plastové nádoby?

Jako kamery pro septiky lze použít kovové nebo plastové nádoby, velké objemy, eurocube. Obvykle musí koupit, ale náklady jsou poměrně velké.

Pro oblasti, kde je podzemní voda vysoká, je to nejlepší volba, protože nádoby jsou vzduchotěsné a nevyžadují dodatečnou hydroizolaci. Pokud jde o izolaci, pak o tommusí se starat, a pro regiony s těžkým podnebím je lepší zvolit schéma pro výstavbu betonové septik, protože plast nebo kov se přehřeje.

První komora takové konstrukce by měla být utěsněna a ve druhém řezu dno a vybavena drenáží. Nádoby spojují přepadovou trubku, která by měla být umístěna 25 cm od horního okraje konstrukce. Zavedení kanalizace je ve výšce 15-20 cm

.

Septiky z kovových sudů

\ t

Video: jak vybavit sprchu z vany?

Která kanalizace je lepší pro koupel, každý si vybere sám. Pokud potřebujete spolehlivý a trvanlivý design, bude dvoukomorový betonový septik dokonale splňovat úkol. Pro písčitou půdu stojí za to vybrat studnu a pro hliněné půdy - žumpu.

Plastové nádoby se velmi pohodlně instalují, ale vždy stojí za to připomenout, že nejsou odolné vůči mechanickému namáhání. Proto mají polymerní materiály smysl používat v místech, kde jsou lidé zřídka v tranzitu a necestují.

Je-li vybrán kov, je nepravděpodobné, že by stavba byla příliš dlouhá, protože materiál je odolný proti korozi, ale během 5-15 let je dostatečně schopný sloužit. To je dobré řešení pro sezónní koupel v zemi.