Kapustový dárek: popis odrůdy, fotografií a recenzí

Cabbage Dar, zobrazený na fotografii pořízené sovětskými chovateli. Odrůda je známá zahradníkům více než půl století jako nenáročná, vysoce výnosná a chutná. Zkušení zahradníci na to zanechávají pozitivní recenze. Kultura je zřídka postižena chorobami, dobře snáší teplotní výkyvy a při kultivaci nevyžaduje mnoho pozornosti.

Kapustový dárek

Obsah
 1. Původ zelí zelí
 2. Klíčové vlastnosti odrůdy
 3. Výhody a nevýhody odrůdy
 4. Rostoucí kapusta
 5. Jak si vybrat semena?
 6. Výsev semen do sazenic
 7. Metoda bezešvého pěstování
 8. Jak se starat o sazenice?
 9. Transplantace zelí na lůžku
 10. Péče o dar zelí
 11. Nemoci a škůdci kultury
 12. Linky sklizně
 13. Recenze pěstitelů zeleniny o druhu

Původ zelí zelí

Třída zelí Dar byl vytvořen u chovatelské stanice Gribov v okrese Odintsovo v moskevské oblasti sovětskými chovateli. V roce 1961 byl zařazen do státního rejstříku. Kultura může růst ve všech regionech země.

Mnohé testy ukázaly, že Dárky zelí jsou mylně pojmenovány. Pro mnoho zahrádkářů se stal skutečným darem, protože dává dobré plodiny, je krásně zachován a má vynikající chuť.

Klíčové vlastnosti odrůdy

\ t

Dárky zelí jsou k dispozicistředně pozdní odrůdy. Jeho labutě dosáhnou zralosti 120-135 dnů (odpočítávání je od okamžiku vzniku schodů). Zásuvka je svěží, mírně zvednutá. Plíživé listy jsou oválné nebo kulaté, vrásčité, zvlněné, zvlněné, s hustým voskovým povrchem, malované šedozeleně.

Cachanské kolo s rovným povrchem, externě světle zelené, uvnitř je téměř bílé, poměrně těsné. Průměrná hmotnost plodů je 2,6-4 kg. Listy šťavnaté, sladké chuti, žíly do stupně tuhé bílé barvy. Vnitřní a vnější délka slimáka 14-16 sm. Zelí Dárky se používají čerstvé, přidejte první jídla a kvas.

Výhody a nevýhody odrůdy

Kultura je u pěstitelů zeleniny oblíbená již několik desetiletí. To naznačuje, že má mnoho zásluh. Charakteristika odrůdy:

 • zboží;
 • vysoký výtěžek - 9 kg /1 m2;
 • vynikající chuť;
 • na lůžku a během přepravy se neuvolňují;
 • hustá hlava;
 • zelí snadno snáší mráz a horké počasí;
 • odrůdy relativně odolné vůči fuzarióze, bakterióze a hnilobě.

Nevýhody zelí Dar nebyl nalezen. Někteří pěstitelé zeleniny si stěžují, že hlízy jsou skladovány ne déle než 5 měsíců, ale toto číslo je v normálním rozmezí, protože je to středně pozdní stupeň.

Pěstování zelí dárek

\ t

Tato odrůda je vhodná pro pěstování v jakýchkoli oblastech Ruska. V severních oblastech země se používá semenáčková metodaJižní oblasti výsadby semen se provádějí přímo na lůžkách. Zelí Dárky upřednostňují růst na výživné půdě s neutrálním indexem kyselosti. Kultura je náročná na osvětlení. Nížina by měla být zaplavena sluncem - ve stínu špatně upevněných swingers.

Jak si vybrat semena?

Kvalita semen závisí na jejich podobnosti a v důsledku toho na indexu výnosnosti. Při nákupu sazenic se upřednostňují osvědčené zemědělské podniky. Patří mezi ně výrobci:

 • Sedek.
 • Aelita.
 • "Gavrish".
 • Plasmas.
 • Gavrish

  Je důležité věnovat pozornost datu expirace semene - klíčivost klesá při dlouhodobém skladování. Někteří zahradníci nezávisle sklízeli materiál pro setí, protože zelí není hybrid. Jiní dávají přednost nákupu semen, které již byly zpracovány růstovými stimulátory a disruptory. Jsou kalibrované, vyleptané a pokryté barevnými ikonami.

  Sazenice semen

  \ t

  Semena, která nebyla zpracována, musí být připravena před setím. Nejprve byly zabaleny do gázy a krátce namočí do roztoku manganistanu draselného v případě, že materiál je kontaminován spór plísní. Pak se píst umístí do vody, zahřeje se na 50 stupňů. Po 20 minutách se semena ochladí.

  Pozor! Někteří zahradníci doporučují odolat po namočení semen v chladničce po dobu 12 hodin.

  Za účelem pěstování sazenic bude potřebná obecná nádoba nebo jednotlivé nádoby. Pokud se pěstitel rozhodne pro druhou možnost,je vhodnější použít rašelinové šálky, protože sazenice nemusí transplantaci.

  Zelí Dárek náročný v půdě. Jeho ideální vlastnosti - vysoká míra výživy, lehkost, pórovitost, neutrální kyselost. Pro pěstování sazenic se obvykle používají tyto složky:

  • trávník;
  • kompost;
  • humus;
  • hrubozrnný písek.

  Pro trávník budou dvě části, ostatní složky by měly být odebrány v menším množství. Je povoleno používat travnatou rašelinu, ne však více než 10% objemu směsi. Do nádoby na substrát se přidá sklenice popela. Tato složka chrání sazenice před škůdci a slouží jako další zdroj minerálů.

  Pozor! Půda je dezinfikována, i když byla zakoupena v obchodě, protože může obsahovat patogenní mikroorganismy. Země se zahřeje v peci nebo se hojně zbaví roztoku manganu nebo vroucí vody.

  Uvařený substrát naplní kapacitu o 70%. Výška vrstvy by neměla překročit 7 cm. Semena jsou umístěna v drážkách umístěných ve vzdálenosti 5 cm od sebe v intervalu 3 cm. Hloubka balení je 1 sm. Povrch půdy je zvlhčen ze stříkací pistole a nádoba je pokryta průhlednou kopulí - filmem nebo sklem.

  Pokud se výsev provádí v jednotlivých šálcích, každý z nich vloží 2-3 semena. Pokud v budoucnu sestoupí několik choroboplodných zárodků, nechají nádoby nejodolnější a vyvinuté.

  Metoda bezešvého pěstování

  Zelí Dárek lze pěstovat rovněsetí semen na posteli v květnu. Pokud je počasí stále nestabilní, v noci jsou omrzliny, zahrádkáři pokrývají plodiny s oříznutými plastovými lahvemi nebo filmem.

  Výsadbový materiál je dekontaminován a zaseto do jamek 2-3 semen podle schématu 60x60 cm, nadbytečné semenáčky po klíčení jsou odstraněny a zanechávají nejsilnější. Sazenice pěstované v otevřené půdě jsou odolnější vůči teplotním výkyvům a dalším negativním faktorům.

  Jak se starat o sazenice?

  Udržujte box na semena v teplé místnosti. Po detekci stojatých schodů za 4-7 dnů se film odstraní a nádoba se přenese na chladné místo. Teplota pro pěstování sazenic by neměla překročit +15 stupňů. Noční rozsahy se pohybují v rozmezí +8 ... + 10 stupňů.

  Semena vyžadují pečlivou péči. Zalévání se provádí každé 3 dny s malým množstvím vody. Zamokřování, stejně jako sušení hliněného prsu, je nepřijatelné - rostliny zahynou. Pro normální vývoj sazenic je nutné mít dobré osvětlení. Má smysl upevnit zářivku nad sazenice. Nedostatek světla vede k intenzivnímu růstu stonku, přičemž kořeny nemají čas se vyvíjet.

  Výsev sazenic se provádí, když se na letu tvoří 2 skutečné listy. V tomto případě slibné rostliny s dobře vyvinutými klíčenkami transplantovanými do samostatných nádob. Další péče o sazenice zahrnuje jednorázový top-dressing po dobu 2 týdnů před transplantací rostlin na lůžku. V tomto případě se používají pouze minerální hnojiva.

  Pozor!Sazenice jsou postupně zvyklé na vnější podmínky před přistáním ve městě. K tomu je každý den vytahována na ulici. Kalení zvyšuje stabilitu zelí vůči teplotním výkyvům.

  Transplantace zelí na lůžku

  Pro listy zelí jsou vybírány v otevřeném prostoru, je žádoucí, aby se nacházely ne v nížinách, ale na kopcích. Mezi předchůdci kultury by neměly být žádné rostliny z čeledi Crusts.

  Sazenice připravené k vykládce na volném prostranství ve věku jednoho a půl měsíce

  \ t

  Sazenice jsou připraveny k vykládce na volném prostranství ve věku jednoho a půl měsíce. Do této doby, stonky dosahují výšky 18-20 cm, a mají 4-6 listů. Odrůda zelí Dárek tvoří poměrně velké zásuvky, takže je důležité dodržovat plán výsadby 60x60 cm, dostatečná zásobovací plocha umožní rostlinám normálně a těsně vytvářet kanály.

  V každé studně, při výsadbě sazenic, přidejte 20 g superfosfátu, trochu kompostu a dřevěného popela. Po smíchání všech složek s půdou se prohloubení zbaví vody. Pak se sazenice umístí do jamek a opatrně se přilepí na úroveň spodních listových destiček. Po zavlažování jsou křoviny a půda pod nimi ošetřena popelem pro ochranu před škůdci.

  Péče o zelný dárek

  Všechny druhy zelí vyžadují kvalitní zavlažování. Postele se hydratují jednou týdně a v horkém období - častěji. Je důležité, aby nedocházelo k tvorbě husté kůry pod sazenicemi, takže po každém zavlažování se lůžka uvolní a plevel se odstraní. Potřeba vlhkosti se zvyšuje v období výskytu vaječníku.

  Pozor! Voda se nalije přímo pod kořen, aby nedošlo k prasknutí řádků.

  Důležitou úlohu hraje výživa. Průměrné odrůdy zelí, které je darem, jsou hnojeny 3krát v sezóně. 14 dní po přistání na lůžku přidejte 10% roztok infuze kuřecího steliva spolu se sadou minerálů. Druhý obvaz se provádí 2-2,5 týdnů po prvním hnojení. Podruhé pod křovinami tvoří minerály - fosfor a draslík ve zvýšené dávce. Usnadňují pokládání řádků a činí je hustými.

  Nemoci a škůdci kultury

  Zelí Dar vykazuje odolnost vůči fuzarióze a bakterióze, stejně jako šedou a bílou hnilobu, ale to neznamená, že by pěstitel neměl věnovat pozornost prevenci nemocí. Pěstování odrůdy na kyselé půdě nebo nedodržování principů střídání plodin vede k poškození sazenic různými patogenními mikroorganismy.

  Kultura náchylná k nemoci:

  • kg;
  • černá skvrna;
  • neoriginální padlí;
  • černá noha

  Infekce viry, plísněmi a bakteriemi je často způsobena škůdci. Poškozují listy a kořeny zelí, po kterých infekce proniká do tkáně. Je důležité dbát na ochranu rostlin před hmyzem ihned po transplantaci do lůžka.

  Lidové léky jsou oblíbené u pěstitelů zeleniny, protože jsou bezpečné pro člověka a účinné proti škůdcům. Postřik kapusty Dar s valeriány pomáhá chránit před housenkami, mšicemi, kruhypuchýře a štěnice domácí. Způsob přípravy roztoku pro zpracování je jednoduchý - v 10 litrech vody, zředěný 25 ml (láhev) alkoholické tinktury valeriánu.

  Pro boj proti nepozvaným hostům na lůžku se používají i jiné prostředky - roztok octu (sklenice na 10 litrů vody), roztok rozpustný v mýdle (v kbelíku o objemu 10 litrů vody, zředí se půl litr plechovky popela a půl baru komerčního mýdla).

  Pozor! K ochraně kořenů před larvami zelí mouchy se používá pevný solný roztok k házení půdy.

  Šneci jsou samostatnou kategorií škůdců, kteří patří do rodu měkkýšů, a nikoli hmyzu. Jedí sazenice. Gurmáni s nimi bojují s pasti na pasti, pokud šneci již zaútočili na zelí. Je však mnohem snazší zablokovat průchod rostlinám pomocí cihel, velkého písku nebo pilin. Tyto materiály se rozptylují po obvodu lůžek, přes které se hlemýždi nemohou přesouvat do rostlin.

  Těžební linky

  \ t

  Zelí Dar zraje v polovině srpna - začátkem září. Doba sklizně závisí na době, kdy byl výsev prováděn. Od okamžiku vzniku přátelských schodů se odečítá 120-135 dní. V posledním měsíci pobytu klasů na lůžku je zavlažování značně omezeno. Když hlavy dosáhnou zralosti, jsou odříznuty cochipem a ponechají 2-3 krycí listy.

  Vidlice kontrolují - v první řadě poškozené použití a cíle jsou zasílány do sklepa. Podle názoru zahradníka, nejlepší způsob, jak zachránit řádky - zavěsit je na křeslo tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Kdyteplota od 0 do +5 ° C a vlhkost asi 95% sklizně bude 5 měsíců.

  Vegetariánské recenze o odrůdě

  Gourmet lidé mluví o různých zelí Dárek v pozitivním způsobem. Mnozí ho pěstují desetiletí, jak to dělali jejich rodiče. Nabízíme možnost seznámit se s názorem pěstitelů zeleniny.

  Kvalita zelí dárek

  Sergej z města Viksa z regionu Nižnij Novgorod říká: „Po mnoho let dávám přednost staré, ověřené rozmanitosti dárků. Pěstování zelí na prodej. Snažím se vyčistit hlavy o hmotnosti do 3 kg, aby byly rychleji rozebrány. Vysoký výnos, uspokojí kvalitu ovoce, cena semen je přijatelná.

  Maria z regionu Kozelsk Kaluga také zanechala pozitivní zpětnou vazbu o darech zelí. Tady je to, co píše: "Tato odrůda byla pěstována mými rodiči před mnoha lety, a teď nezradím tradice." S tímto zelím, tam jsou zřídka problémy ve formě nemocí, to je dobře absorbováno na posteli, tvořit husté řádky. Líbí se mi, že žíly v něm nejsou příliš hrubé. V pecích je spousta cukru a šťávy. "

  Dárek - populární odrůda zelí, kontrolovaná časem. Ruská pěstitelé zeleniny ji úspěšně pěstují již více než 50 let a zůstávají spokojeni. Kultura téměř nikdy onemocní, dobře snášen chladným a horkým počasím, nevyžaduje mnoho pozornosti. Dost na to, abych ji zasadil na slunnou postel, pravidelně zaléval a krmil, abych získal bohatou úrodu.