Kdo řezá sazenice zelí?

zelí je známo, že se nazývá královna zeleniny, vzhledem k jeho chuti a zdravotní výhody. Tuto kulturu však milují nejen lidé a zvířata. Je to opravdová pochoutka pro škůdce, která způsobuje zahradníkům spoustu problémů. Obzvláště často vznikají problémy se sazenicemi - mnozí škůdci odtrhávají nohu zelí na základně, čímž ničí celé postele. Dále řekneme, kdo řezá sazenice zelí a jak se s těmito škůdci vypořádat.

Sazenice zelí

\ t
Obsah
 1. Škůdce zelí, řezané sazenice pod kořenem
 2. Larvy motýlkových lopatek
 3. Stinger brouci
 4. Kapry
 5. Hmyzí škůdci, klíčící listy
 6. Šneci
 7. Larvy bílých motýlů
 8. Larvy zelí
 9. Způsoby kontroly škůdců
 10. Lidové prostředky
 11. Insekticidy

Škůdce zelí, řezané sazenice pod kořenem

Jak již bylo řečeno, sazenice zelí přitahují mnoho hmyzu, který lze dlouhodobě počítat. Nohy často odříznou jejich druh:

 • larvy motýlové lopatky;
 • brouci;
 • cappuccino (společné zelí).

Lodě motýlů

\ t

Larva motýlové lopatky je housenka šedé barvy. Délka jednotlivce může dosáhnout 40-50 mm. Jeho hlavními rysy jsou šílenství a výjimečná vitalita. Je schopen žít jak v tropech, tak v arktických pouštích, což proto komplikuje boj s tímto hmyzem.

Pro tuto larvu je typické pouze řezání nohou sazenic zelí a jiných plodin. A samotné listy se zpravidla nedotýkají. Pokud najdete listy zelí vedle lepkavé nohy, kopat trochu půdy kolem stonku. Vzhledem k tomu, že housenka je poměrně pomalá, pravděpodobně ji najdete v mělké hloubce. Chcete-li se zbavit larvy, ponořte se do benzínu.

Věnujte pozornost! 5-8 larvy motýlkových kopečků přes noc může zničit tucet rostlin.

Stingray brouci

\ t

Dalším škůdcem, který miluje léčbu zelné polévky, jsou šňůry, které se také nazývají háčkování. Jsou to velcí černí brouci. Délka dospělého může dosáhnout 3,5 cm.

Pest Strigun

Tělo brouka je velmi silné se zaobleným žaludkem. Má tři páry silných a těsných končetin s tvrdými chlupy a drápy na koncích. Křídla nejsou vyvinuta, proto tento typ brouků nelétá.

Strigusy mají silné čelisti, které se na cestě k rostlinám vyskytují stonky, listy a pupeny. V první řadě preferují především plodiny, včetně sazenic zelí. Hrozí, že tito brouci žijí déle než jeden rok a rychle se množí.

Nejen řezané stonky zelí a jiných rostlin, ale i četné norky jsou doloženy přítomností sochařů ve městě. Nejčastěji hmyz a sami padají do očí zahradníků.

Kapesníky

Capra palačinky nebo cappuccino jsou jedny z nejnebezpečnějších škůdců. Hmyz patří do superfamily kriketu. Délka těladosahuje 5 cm a tloušťka je 1,5 cm. Přední část je pokryta hustým pancéřovým pancířem šedé barvy. To vám umožní tlačit a zmáčknout zemi na okraji komatu. Podpaží dělá vlka poněkud podobného rakovině řeky, tak hmyz je také nazýván “hliněným rakovinou”.

Capelin poškozuje kořenový systém pěstovaných rostlin i výhonky. Je snadné odhadnout z názvu, že zelí je jedním z nejoblíbenějších darů tohoto hmyzu. Všimnout si přítomnosti cappuccina v zahradě může být způsobeno přítomností vznešené půdy ve formě pásu. Pokud ho vykopete, můžete vidět vchod do díry.

Hmyzí škůdci, hlodající listy

\ t

Nejen noha sazenic zelí, ale i listy mohou trpět škůdci. Kromě toho není tak snadné určit, kdo jí listnaté sazenice listnatého, protože tam je obrovské množství škůdců. Často, “hmyz” a měkkýši jsou “napadnuti” jimi:

\ t
 • hlemýždi;
 • larvy motýlí bílé;
 • larvy zelí.

Šneci

Hlemýždi se nazývají měkkýši pocházející ze země. Nejbližší příbuzní jsou hlemýždi, ale na rozdíl od posledně jmenovaných nemají hlemýždi skořápky. Povrch kůže je poměrně tenký, vždy pokrytý hlenem, proto jméno.

Slayer Pest

Hlemýždi ve městech mají obvykle světle šedou barvu. Méně časté jsou bouře s černobílými skvrnami. Tam jsou také černé lesní hlemýždi objevují ve městech se nachází vedle lesa. Délka těchto měkkýšů může dosáhnout 20 centimetrů.

Nebezpečí šnekůJe to tak, že se během léta rychle množí, každý má až 500 vajíček. Proto, často, měkkýši jsou skutečná katastrofa pro město. Chcete-li odhalit jejich přítomnost může být na mnoha velkých otvorů na listech dospělého zelí, sazenice, jsou schopni zcela zničit. Kromě toho mohou hlemýždi nést nebezpečné infekce.

Věnujte pozornost! Zkažené zelí listy mohou nejen šneci, ale šneci. Zanechávají stopy ve formě otvorů o malém průměru - 5-10 mm.

Larvy bílého motýla

\ t

Přítelkyně Butterfly je známá od dětství - hmyz má bílá křídla s černými kulatými skvrnami. Jeho druhé jméno je kapustyanka, protože zelenina je oblíbeným jídlem pro larvy.

Motýl se snaží dát vejce přímo na hlavy zelí. Z nich se vylíhnou housenky zelené barvy s černými vložkami a žlutými pruhy. Oni rychle jíst zelí listy, takže za sebou jen žíly.

larvy zelí

\ t

Moth Kapustya - malý motýl protáhlého tvaru s nepostřehnutelnou barvou, ve které převládá šedá, béžová nebo hnědá. Vizuálně připomíná sušenou trávu nebo list, proto je těžké si toho všimnout. Navíc délka těla motýla je pouze 5-8 milimetrů, což komplikuje jeho detekci.

Nejčastěji motýl leží na vnitřku listů zelí. O tři dny později, od okamžiku pokládky, jsou housenky, které se okamžitě začnou živit listy. Když se rostlina otáčí, housenky začínají jíst sousední rostlinu.Jako výsledek, oni mohou poškodit velký počet sazenic nebo dokonce dospělých swaddlers.

Motýl leží na vnitřku listů zelí.

Způsoby boje proti škůdcům

Všechny metody ochrany proti škůdcům lze rozdělit do dvou typů:

 • lidové - neškodné a prakticky nevyžadují výdaje, nejlepší řešení pro soukromá města;
 • insekticidy jsou chemikálie používané ke kontrole hmyzu, které jsou účinnější než vnitrostátní prostředky, ale jsou neškodné.

Lidové léky

Podle zkušených zahradníků jsou nejúčinnější tyto prostředky:

 • Vysazeny kolem zelí voní jako rostliny - jako je mátou, koprem, petrželkou, měsíčkem atd. Vůně rostlin děsí škůdce.
 • Pasti na cappuccino - kolem lůžek uchopte skleněné lahve s malým množstvím piva. Láhve jsou umístěny pod úhlem 45 stupňů, zatímco hrdlo je svázané gázou a posypané zeminou. Capelin klíčky a šplhat do láhve, ze které nemůže dostat ven.
 • Pasti pro motýly - v nádobách s vodou přidejte džem nebo pivo. Vstoupí do nich hmyz.
 • Plněné kapustové listy s limonádou - vynikající způsob, jak chránit sazenice před housenkami, které nesnášejí alkalická média.
 • Pasti na hlemýždi - přes noc se půda zvlhčí, pak se přikryje látkou, lepenkou nebo novinami zvlhčenými kvasem, pivem nebo roztokem kvasinek. Ráno v takové pasti sbírejte hlemýždi a hlemýždi,po které jsou zničeny.
 • Ochrana před hlemýžděmi a šneky - pepřový prášek, drcené želvy nebo tabák rozprostřený po obvodu lůžek. Slouží jako spolehlivá překážka pro měkkýše.
 • Po každé sklizni se vyžaduje hluboké vykopání lože. To vám umožní zbavit se loutek lopatek.
 • Opylení popelem a suchou hořčicí - účinný prostředek na ochranu rostlin před puchýřky zelí. Pyl je vytvořen pro zvlnění dutiny.
 • Postřik infuzí kvetoucího pelyněku - 300 g paliny, lžíce popela a lžíce mýdla je nutné pro vaření. Složky usnou ve vroucí vodě a pak trvají 5-6 hodin pod kapotou. Sazenice se nastříkají ihned po infuzi. Léčivo účinně chrání zelí z různých housenek a jiného hmyzu.

Jsem rád! Aby se zabránilo hromadění hlemýžďů a hlemýžďů, včas se zbavte lůžek.

Insekticidy

Pro kontrolu škůdců při pěstování zelí v průmyslovém měřítku je účelnější používat insekticidy. V poslední době jsou populární tyto léky:

 • Lepidocid je bioinsekticid, který musí být před postřikem zředěn vodou ve výši 40–50 g na kbelík. Je to účinný prostředek boje proti housenkám. Postřik by měl být prováděn v teplém, suchém počasí, nejlépe večer.
 • Aktara - používá se metodou úžiny několik dní před přistáním. Rychlost spotřeby je 1 g na 100 rostlin. Lék je účinný proti housenkám a jiným škůdcům, včetně mšic,zelí mouchy a další. Akce trvá 5-7 týdnů. Kmen sazenic se doporučuje provádět ráno, kdy je kořenový systém nejaktivnější.
 • Karate Zeon, ISS - chrání zelí před napadenými škůdci. Aplikuje se sprej. Náklady na léčivo jsou 100 gramů na hektar říje. Postřik se provádí ráno nebo večer. Postup by měl být opakován každých 7-10 dní.
 • Proclaime, AUG - účinný prostředek k ochraně zelí před larvami lopatky a jiných šupinatých škůdců. Výhodou je odolnost proti srážkám, což znamená, že bez ohledu na počasí je trvání akce více než 10 dnů. Spotřeba léku je 400 ml na 100 litrů vody. Znamená nízkou toxicitu pro lidské tělo, proto je dovoleno ji používat týden před sklizní.
 • Eforia, COP - tento insekticid poskytuje komplexní ochranu zelí před škůdci. Aplikujte stříkáním ihned po výskytu škůdců. Pozdní odrůdy se doporučuje zpracovat před vzhledem dlažební kostky. Spotřeba je 200-300 ml na 1 hektar lůžek.

Konečně konstatujeme, že proces boje proti škůdcům není jen při pěstování sazenic, ale pokračuje až do sklizně. Nicméně, podle výše uvedených tipů a doporučení, ušetříte zelí z poškození v každé fázi svého vývoje.