Kdy pěstovat zelí na sazenicích?

Dostatečně mnoho karavanů zelí je zasazeno na pozemku přesně v semenáčkovém způsobu. Pěstování v sklenících podmínky sazenic při výsadbě do otevřeného terénu je snazší snášet obtížné povětrnostní podmínky, útoky škůdců, nedostatek živin. V důsledku toho můžeme dosáhnout výrazně vyšších výnosů. Po zvolení takového plánu přistání je důležité vědět, kdy je lepší zasadit zelí na sazenice a jak se o něj postarat později. Pro každou odrůdu a region bude odpověď na tyto otázky odlišná.

Sazenice zelí

\ t
Obsah
 1. Podmínky výsevu semen sazenic bílého zelí
 2. V závislosti na odrůdě
 3. V závislosti na klimatických podmínkách terénu
 4. Při výsadbě různých druhů sazenic zelí
 5. Květák
 6. Brožury
 7. Peking a Colorado
 8. Základní pravidla pro pěstování sazenic zelí
 9. \ t
 10. Požadavky na půdu
 11. Kapacita sedadel
 12. Příprava semen pro výsev zelí
 13. Plán osevu sazenic
 14. Provádění sazenic a péče o sazenice
 15. Při ponoření sazenic zelí?
 16. Při výsadbě sazenic zelí v otevřeném terénu?

Podmínky výsevu semen sazenic bílého zelí

\ t

Pro získání silných, zdravých sazenic, které budou úspěšně probíhat v otevřeném terénu, musí být zahradník určen pro sebe při výsevu zelí do sazenic. A přestože prakticky všechny bílé zelí jsou maximálně přizpůsobeny našemu klimatu a složenína půdě zůstává otázkou načasování setí osiva.

Je třeba chápat, že neexistuje jednoznačná odpověď. Doba výsevu je individuálně pro každou jednotlivou odrůdu zelí. Navíc, jaké jsou sezónní podmínky pro semena postižená klimatickými podmínkami v regionu.

V závislosti na odrůdě

Každá odrůda zelí zahrnuje načasování sazenic, začátek vaječníku, zrání hlav. V souladu s tím jsou tyto parametry uváděny výrobci secího materiálu na obalu svých výrobků.

V závislosti na délce období od zasetí semen až po úplné zrání hlav jsou všechny bělavé odrůdy rozděleny do tří typů:

 • Brzy. Taková zelenina se pěstuje 90-110 dní.
 • Průměr. Tyto odrůdy dozrávají zcela po 120-130 dnech po zasetí.
 • Pozdní. Kompletní doba vegetace v těchto kulturách trvá 135 až 160 dnů.
 • S ohledem na splatnost určité odrůdy je také vybrán čas výsevu. Pro každý druh kultury je příště výsadba semen:

 • Brzy. Všechny rané odrůdy jsou vysazeny od poloviny února do začátku března.
 • Průměr. Tyto odrůdy jsou zasety v polovině března - začátkem dubna.
 • Pozdní. Tyto odrůdy jsou termofilní. Při nejbližším výskytu sazenic může zmrznout ve studené půdě. Proto ji začínají plánovat nejdříve od konce března.
 • V závislosti na klimatických podmínkách terénu

  Přesněji určovat, kdy výsev semen zelí umožní poznání klimatu v regionu. Navzdory tomu, že mnoho druhů zelíbez následků prochlazení, v době výsadby sazenic, by se půda měla zahřát na minimálně +5 stupňů. V různých regionech se takové oteplování vyskytuje v různých časech. Proto by měl být termín výsevu vybrán tak, aby v době nástupu tepla již sazenice dostatečně posílily.

  Semena zelí

  \ t

  Pro různé regiony Ruska budou přijatelné tyto termíny:

  • Sibiř a Ural - od druhého týdne v dubnu do konce (v závislosti na odrůdě).
  • Blízko Moskvy - od poloviny března (brzy) do poloviny dubna (pozdě).
  • Volga - od konce března do konce dubna.
  • Bashkiria a Permská oblast - na konci druhého březnového týdne jsou zasety rané odrůdy.

  Pro Transbaikalia spadají podmínky pro výsadbu sazenic na začátek června. Proto je vybrán čas setí se zaměřením na odrůdu.

  Při výsadbě různých druhů sazenic zelí

  \ t

  Jiné druhy zelí poskytují různé podmínky zrání odrůd bílého rybízu. Proto by měly být vysazeny v jiné době. V tomto případě existují také zavedená doporučení výrobců a regionální změny.

  Květák

  Květák z hlediska teplotního režimu je mnohem náročnější. V době výskytu vaječníků by teplota vzduchu měla být nejméně 16-20 stupňů a bez závažných změn. Jinak zemře celá sklizeň.

  Taková tepelná milost posouvá načasování výsevu na pozdější období. A také závisí na rozmanitosti kultury:

 • Brzy. Brzy odrůdy jsou zasety v brzy-střední-březen.
 • Střední. Odrůdy trpaslíků jsou vysazeny v prvních dvou týdnech dubna.
 • Pozdě. Tento typ se zasazuje na semenáčcích na konci druhého květnového týdne.
 • Brožury

  Při výsadbě semen brokolice je třeba vzít v úvahu, že sazenice dosáhnou požadovaného stavu za měsíc. Zahradníci jsou nyní připraveni pěstovat kulturu v otevřeném terénu.

  Pro odhadnutí teploty zasejte semena brokolice v polovině března. Po každých 15 dnech, kdy mohou být vysázené plochy osiva pokropeny. To zlepší podobnost. Při realizaci několika akcí je poslední dávka zaseta nejpozději poslední desetiletí května.

  Jak vypadá brokolice

  Peking a Colorado

  Takové druhy zelí jako Peking a Colorado jsou pro Rusko poměrně exotické. Ale v některých regionech se pěstují. Semena se vysévají, aby přijímala sazenice těchto plodin od druhého týdne v březnu.

  Při vykládce je třeba mít na paměti, že 3-4 týdny po výsevu se provádí před transplantací do otevřeného terénu. Celková doba zrání je 90 dní.

  Základní pravidla pro pěstování sazenic zelí

  \ t

  Vzhledem k tomu, že bylo stanoveno, že při výsevu semen zelí do sazenic by se mělo zabývat i otázkou správného provádění postupu. Navíc zvláštní péče potřebuje mladé žebříky kultury. Bez řádné pozornosti k těmto okamžikům, ani vysazené v době zelí nepřinese očekávaný výnos.

  Požadavky na půdu

  Téměř všechny živiny potřebné pro růst a vývoj, zelí pocházízemě Proto jsou na půdu pod sazenicemi kladeny zvláštní požadavky. Připravuje se smícháním následujících složek:

  • země s trávníkem - půl kbelíku;
  • kbelík na písek;
  • Ash - 8-10 lžíce.

  Když sbíráte půdu, neměli byste si ji odtamtud vzít, kde před ní rostlo zelí, křen, ředkvičky nebo jiné kříže. Jsou charakterizovány stejnými chorobami, patogeny, které mohou žít mnoho let na Zemi.

  Po přípravě se díly důkladně promísí na homogenní hmotu. Pak se půda vřeje vařící vodou, suší se, prosévá a dobře se rýhuje. Tyto postupy umožní dezinfikovat půdu a nalít ji pro lepší průchod vlhkosti.

  Rovněž se doporučuje ošetřit půdu roztokem manganu draselného. Kapalina se připravuje na základě podílu 0,02 miligramů látky na litr vody.

  Nápověda. Pro zjednodušení úkolů, mnoho turistů koupit speciální obchody v obchodech. Půda pro sazenice se prodává v sáčcích. Je již vyvážený z hlediska složení, kyselosti a dalších parametrů.

  Počet míst k sezení

  Pokud jde o kapacity, ve kterých lze pěstovat silné sazenice, existuje mnoho možností. Každý z nich má své výhody, nevýhody a vlastnosti pěstování rostlin. Mezi nejoblíbenější patří:

  Sazenice zelí v kontejnerech

  \ t
 • Obyčejné plastové kelímky. Tyto kapacity jsou populární díky jejich lacinosti. Kromě toho je mnohem snazší se o tyto sazenice v balení starat a během transplantace nejsou kořeny poškozeny. Kromě tohoPoháry lze používat několik let. Je však třeba poznamenat, že před aplikací v nich nutně proveďte odvodňovací otvory.
 • Obecné plastové boxy. Sazenice zasazené v nich se v přítomnosti drenáže dobře cítí. Také takové balení je vhodné pro přepravu a může být snadno smontováno doma. Z minus by měla být zvýrazněna pravděpodobnost poškození sazenic při výsadbě nebo transplantaci do půdy.
 • Zvláštní prášky rašeliny. Taková kapacita pro přistání po namočení bobtná v rašelině com ve skořápce. Semeno je zaseto přímo do něj. Mezi výhody tablety patří nedostatek nutnosti dostat schody z kontejneru před nástupem do letadla. Postupem času, v otevřeném terénu, je kapacita sama absorbována.
 • Plastové kazety. Tyto produkty jsou účelně vyráběny pro pěstování sazenic a zajišťují různou kapacitu. Semenný materiál je umístěn v samostatných buňkách, které jsou mezi sebou spojeny tenkými plastovými adhezemi. Takovéto kazety jsou vhodné pro použití, protože požadovaný počet buněk může být snadno odříznut nůžkami. Kromě toho, odstranění jednoho sazenice nepoškozuje kořeny jiných. Protože se však tenký plast silně ohýbá, je extrémně obtížné přepravovat plné kazety bez další palety.
 • Nápověda. Nižší rozpočtové možnosti zahrnují obyčejné skleněné nádoby, zásobníky na vejce pro vejce a dokonce celé skořápky vajec. Ale která varianta nebyla zvolena, je třeba jasně sledovat její specifické vlastnosti.

  Přípravasemena pro setbu zelí

  \ t

  Dalším předpokladem dobré podobnosti, rychlého růstu a vývoje semen je jejich řádná příprava.

  Proces přípravy semen zelí pochází z těchto fází:

 • Třídění. Z celkové hmotnosti secího materiálu se odstraní poškozené, shnilé, nadměrně velké nebo malé částice. To pomůže zvýšit podobnost.
 • Dezinfekce. Semena, která zůstala po třídění, se skládají několikrát do gázy. Pak se tkanina se semeny dále složí a zahřeje na teplotu 50 ° C po dobu 10-15 minut. Po zákroku se vzorky odeberou a ihned po dobu několika minut se přenesou do nádoby se studenou vodou.
 • Namáčení. Po vyjmutí gázy z kapaliny se umístí stejným způsobem na tmavé místo, které kontroluje, že po dva dny byla neustále vlhká. Tento postup zajistí otok semen a zrychlí zvlnění klíček. Na konci stanovené doby se materiál plodin důkladně vysuší.
 • Krmení. Semena jsou také namočena ve speciálních stimulantech pro zlepšení růstu a zvýšení procenta podobnosti. Příkladem takové kompozice je lék "Epin". Z ní připravíme roztok s podílem 3 kapek prostředků na litr vody. Semena v gáze jsou namočena v takové kapalině po dobu 2-3 hodin. Poté ihned zasejte půdu.
 • Je třeba poznamenat, že splnění všech těchto postupů by mělo být přednostně prováděno z rukou semen. Pokud byl výsevní materiál zakoupen v obchodě, měli byste pečlivězkontrolovat obal a zjistit, které fáze školení prošel. Plně natřený v různých barvách semene nevyžaduje žádné ošetření. Semena bez barvení jsou užitečná pro pár dní namočení před výsadbou v gáze s teplou vodou.

  Výsevní materiál

  Plán osevu sazenic

  \ t

  Pro plnohodnotný rozvoj zelí je nutné z okolní půdy neustále absorbovat vlhkost a potřebné látky. V tomto případě by měla být určitá oblast výživy volná. V závislosti na kultuře určuje vzdálenost mezi semeny během výsadby.

  Optimální režim pěstování závisí na použité metodě vykládky:

 • Při přistání v řadách postupujte podle následujících měření: vzdálenost mezi semeny - 1,5 cm, vzdálenost mezi řádky 3 viz.
 • V případě setby s pevným kobercem v krabici bude relevantní schéma 2 x 2, to znamená, že každé osivo v podélných a příčných řadách je vzdálené od sousedů 2 sm.
 • Tento režim je nejvhodnější pro pěstování kultury. Pokud rozséváte zelí, pak se schody vzájemně ovlivní. To bude mít za následek, že budou zaostávat ve vývoji, nebo budou nadměrně roztaženy nahoru, což také poškodí budoucí výnosy.

  Provádění sazenic a péče o sazenice

  \ t

  Je-li jezevčík nastaven na povinnou výsadbu sazenic, postačí rozptýlit semena do obecné kolonky s přihlédnutím k doporučenému režimu. V přítomnosti vhodného kontejneru s ponorem můžete snížit a osadit semena v samostatných nádobách.

  Samotný proces výsevu se provádí podle pokynů:

 • V připravené nádobě se nalije předemletá směs. Hloubka zeminy by měla být nejméně 4 cm.
 • Povrch země hojně navlhčený vodou a počkejte, až se veškerá vlhkost dostane hluboko do půdy.
 • Při použití krabice a obvodu o rozměrech 1,5x3 na povrchu země ve vzdálenosti 3 cm od sebe navzájem proveďte linie po celé délce kapacity. Jejich hloubka je 1 sm.
 • V řadách ve vzdálenosti 1,5 cm každá další hromada semen.
 • Shora, drážky pečlivě usínají se zbytky zemského substrátu.
 • Nad zasetou plochou postříkejte vodu tak, aby nedošlo k rozmazání drážek.
 • Po vysetí opustí zásuvka připravený úhel s dobrým denním světlem. Doporučená teplota v místnosti se sazenicemi je 17-20 stupňů.

  Při dodržování pravidel výsevu během týdne se objevují první schody. Vyžadují také určitou péči, která spočívá v následujícím:

 • Aby se zabránilo klíčení, teplota se sníží na 10-12 stupňů.
 • Světelný den by měl trvat přibližně 12 hodin. Pokud je tma a světlo nestačí, je nutné zakoupit a použít speciální fytolamp.
 • Zalévání se provádí, jakmile půda vyschne na dně dříku. V tomto případě by měla být voda oddělena a zahřátá na pokojovou teplotu. Pro zlepšení provzdušnění a vlhkosti je často horní část půdy pohřbena.
 • Týden nebo dva před přistáním se opevněné sazenice zchladily a zásuvku vytáhly do ulice. Nejdříve"Procházka" by měla trvat hodinu. Každým dnem se zvyšuje čas.
 • Krmení se provádí rozpuštěním 4 g superfosfátu, 2 g dusičnanu, 1 g hnojiva na bázi draslíku v litru vody. Proveďte postup, když se objeví dva listy, jeden týden po vyskladnění a 2-3 dny před transplantací do otevřeného terénu.

  Při ponoření sazenic zelí?

  Je-li masové zelí zasazeno do obecné krabice, je povinné ponořit se do větších jednotlivých nádob. V takovém kontejneru vzrůstá nutriční plocha rostliny, což přispívá k intenzivnějšímu růstu.

  Pěstování sazenic začíná, když rostou ve dvou úplných listech. Současně 1-2 markýzové listy slouží jako marker, ke kterému je nutné prohloubit rostlinu v nové nádobě.

  Při výsadbě sazenic zelí v otevřeném terénu?

  V souladu se všemi doporučeními na konci 60-65 dnů od doby výsevu jsou zpevněné a zušlechtěné sazenice připraveny k vylodění. V některých případech, s takovým postupem, můžete počkat dalších 5-7 dnů. Údaj o připravenosti zelí na vylodění je vzhled nejméně 4 plných listů na stonku, s otevřeným půdním zahřátím až na 5 stupňů.

  Období výsadby sazenic spadá zpravidla do druhé nebo třetí dekády května. Pouze některé pozdní odrůdy jsou přesunuty do města na začátku června.

  Při výsadbě sazenic květáku se výrazně zvyšuje výnos plodiny, její odolnost vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám a chorobám. Navíc je to způsob kultivaceumožňuje sklizeň zeleniny mnohem dříve než v případě výsevu přímo do otevřeného terénu. Ale takový přístup vyžaduje, aby pěstitel věděl, kdy zasít semena na sazenice, jak se starat o sazenice při výsadbě přistání. Pouze v tomto případě bude možné plně odhalit potenciál secího materiálu.