Komín na střeše: jak nainstalovat komín střechou, upevnit komín

Komín na střeše je potenciálním zdrojem plamene hořlavých prvků střešní konstrukce, proto při uspořádání uzlu průchodu kouřové trubky střechou je zvláštní pozornost věnována udržování požární bezpečnosti. Kromě toho je důležité zajistit těsnost přilehlosti.

Obsah
 1. Základem bezpečnosti je správný výběr materiálů
 2. Uzel průchodu komína plochou střechou
 3. Vlastnosti uspořádání průchodu šikmou střechou
 4. Závěr střechy trubky s kruhovým průřezem
 5. Uzavření komínových trubek pravoúhlého průřezu

Základem bezpečnosti je správný výběr materiálů

.

Montáž komína střechou může být prováděna na různých technologiích s použitím prefabrikovaných konstrukcí nebo speciálních prvků.Výběr technologie je primárně diktován :

 • typ střechy (plochá nebo desková);
 • prvky střešní krytiny;
 • tvar komína;
 • přítomnost a vzhled obložení komínové trubky.

Takové konstrukční prvky a materiály jako umyvadlo, víko na komíně, ohřívač, těsnicí materiál, popruh sousedního materiálu atd. By měly odpovídat typu namontovaného komína.

Správně namontovaný průchod střechou musí být ohnivzdorný a uzavřený . Vlhkost, která spadla dovnitř střešního koláče, provokuje hnití dřevěných prvků nosných konstrukcí, vývoj škodlivých plísňových plísní, snižuje tepelně izolační vlastnosti bavlny.ohřívače

Prvky průchozího zařízení, těsnících částí a spotřebního materiálu vhodného pro jednopólové dýmky nelze použít k instalaci jiných typů kouřovodů.

Při nákupu komponentů a materiálů pro instalaci komínové trubky na střechu je nutné seznámit se s certifikáty kvality pro každý typ zakoupeného výrobku . Doporučuje se jít do specializovaných prodejen.

Uzel průchodu komína plochou střechou

\ t

Při instalaci komína na rovnou střechu je důležité si uvědomit, že její výška nad povrchem střechy by měla být 500 mm v souladu s normami Snip. Betonovou deskou lze zobrazit betonovou trubku, obdélníkový komínový box nebo přímo cihlový komín. Uzel průchodu kruhové trubky bude posuzován odděleně a pro ostatní případy se použijí dva základní principy montáže.

 • K odstranění obdélníkového komínového boxu na střeše je nutné v místě instalace vytvořit odpovídající otvor. Předem vybraná oblast odstraňuje střešní krytinu - povrchovou úpravu a podkladové vrstvy. Válcová vrstva tak má obvod 150 mm, aby mohla jít dovnitř připravené buňky. Povlak je oříznut a ohýbán - později budou tyto volné hrany připevněny ke svislým stěnám průniku. V betonu je proveden obdélníkový otvor požadované velikosti. Na jeho okraji je instalováno bednění a kolem obvodu je nalita vertikální pravoúhlá boční výška 150 mm nad střechou.koberec

  Po zvýšení pevnosti betonu je bednění odstraněno a na vnější straně bočně upevněného předem složeného válcového pláště. Aby se zabránilo odtržení střešního materiálu od stěn boku, podél okraje hmoždinek, je namontován kovový pás. Po instalaci komínového boxu je důležité izolovat spáru skříně betonovým okrajem. K tomu se připojením čelní stěny ke stěnám komína namontuje žlab s kapátkem, vyrobeným ze střešního plechu.

 • Montáž cihly na střechu je snadnější. V tomto případě není nutné vyplňovat speciální stranu: cihlová konstrukce prochází připraveným otvorem v betonové desce a drážky měkké střechy se montují přímo na ni, po které se shora instaluje zástěra vyrobená z pozinkování.

  Horizontální tyč s hloubkou 15 mm se provádí v požadované výšce podél obvodu komína. Mělo by být provedeno v cihlách, ne v instalačním švu. Horní okraj kovové zástěry, zabalený dovnitř, je spuštěn v zásuvce. Potom je nutné těsnění vyplnit těsnícím tmelem.

 • Použití střešního kovu vyžaduje použití těsnicí hmoty bez kyseliny octové.

  Vlastnosti průchodu šikmou střechou

  Jak upevnit komín na střechu? Na kouřové trubce z vnitřní strany střechy je třeba namontovat přírubu, která je natolik tvrdá, aby odnesla zátěž z dlážděné dlažby.Instalace příruby zůstane v zavěšeném stavu.

  Příruba je obvykle ocelový plech s žebry vyztuženými k němu. Tloušťka plechu by neměla být menší než 2-3 mm. Na přírubu by měl být položen nehořlavý tepelný izolátor - čedičová lepenka. Tím se zabrání přenosu tepla z komína do sítě. Není-li konstrukce komína dostatečně spolehlivá, aby mohla převzít část zátěže na střeše, obvod otvoru je namontován na konstrukci krokví nebo dodatečných regálech, takže zatížení je přeneseno do podkroví.

  Doporučuje se, aby mřížka kolem kouřovodu byla pevná nebo kondenzovaná, aby bylo možné upevnit prvky, které utěsňují průchod.

  Kolem trubky musí být všechny vrstvy střechy vyříznuty na místo, které splňuje normy uvedené v Snipu (v závislosti na typu trubky a stupni jejího vytápění) . Výsledná mezera by měla být naplněna nehořlavým tepelným izolátorem - čedičovou nebo skleněnou vlnou, čedičovou lepenkou.

  Zásada utěsnění přilehnutí střešní krytiny ke kouřovodu závisí na takových faktorech, jako je :

  • tvar trubkového úseku;
  • materiál pro výrobu a zakrytí komína;
  • umístění výstupu potrubí na střeše.

  Aby nedocházelo k poškození komínu, který byl vyveden ze stropní desky, během sněžení, doporučuje se instalovat sněhové frézy nad svahem. Když je šířka komína (přes svah) větší než 800 mm, nad ním by měla být na svahunamontujte speciální konstrukci, která vypouští proud vody .

  Závěr střechy trubky s kruhovým průřezem

  Provádění hydroizolace přilehlé střechy k potrubí kruhového průřezu bez použití speciální střešní krytiny je poměrně obtížné. Na stavebním trhu je nabízena široká škála uzlů pro trubky, které se liší průměrem a materiálem výroby.

  Univerzální možností je hliníková příruba se silikonovými nebo pryžovými zvlněními. Vydáno několik velikostí datových prvků, takže můžete zvednout zdvih komínové trubky jakéhokoliv oblíbeného průměru. Pracovní plocha příruby je pokryta materiálem podobným vlnitému materiálu a je opatřena drážkami pro těsnění. Vrchol kužele je odříznut na požadovaný průměr, po kterém musí být zdvih tažen do komína. Příruba by měla být umyta tmelem a připevněna ke střeše pomocí šroubů dodaných v soupravě. Pokud střešní krytina není vyrobena z kovu, je příruba upevněna hmoždinkami nebo dlouhými šrouby přímo na rošt.

  Pro střechy s různým sklonem ramp jsou navrženy vrtací dráhy, ve kterých je rozteč umístěna v různých úhlech k přírubě. Je možné zakoupit demontovatelnou konstrukci, která se používá, pokud není možné utáhnout zvlnění na trubku v důsledku přítomnosti vyčnívajících částí nebo velké výšky namontovaného komína. Taková penetrace je opatřena svorkami, v důsledku čehož zvlnění těsně tlačí kolem trubky.

  Upevnění komína na střeše lze provést pomocí průchodů, ve kterých se místo závěsu používá kloubový segment. Jedná se o univerzální variantu pro střechu s jakýmkoliv úhlem sklonu: povrchy spojovacích prvků mají kulový tvar a mohou být upevněny jeden proti druhému v libovolném úhlu.

  Výrobci střešních krytin často nabízejí hotové piloty pro kouřovody s přírubou předtvarovanou pod vhodnou střešní krytinou. Takový průnik je připevněn ke střeše střechy s potřebným přesahem. Pro dosažení shody průměrů je zástěra odříznuta. Projekce od výrobců střešních krytin mají několik standardních úhlů sklonu. Pro utěsnění spojů je druhá kuželová zástěra namontována přesahující první.

  K vyrovnání prodloužení teploty se takové spoje provádějí bez montáže. To umožňuje, aby trubka "dýchala", stejně jako necítila další destruktivní zatížení na střešní konstrukci.

  Uzavření pravoúhlých komínových trubek

  Úprava komínu na střeše je v tomto případě prováděna jen zřídka pomocí hotového pohonu - pro trubky s obdélníkovým průřezem je několik uzlů. Zároveň vyrábějí speciální pásky a pásky, kterými můžete provádět vysoce kvalitní hydroizolace. Specialisté-pokrývači při montáži pravoúhlých komínů obvykle tvoří dvouvrstvou zástěru střešního plechu - tento design je dobře kombinován se střešní krytinou praktickyjakéhokoliv typu.

  Zástěra se skládá z přední a zadní strany, stejně jako ze dvou stran. Hlavní částí je vnitřní zástěra - její spodní část je instalována pod střešní krytinou a horní část na stěnách komína. Strany zástěry jsou opatřeny postranní stranou, pod policí přední strany je spuštěn široký plech s boční stranou. Tento list (kravata) prochází pod střešní krytinu do odtoku nebo deštníku.

  Pokud je komínová trubka vyrobena z cihel, měl by být vytvořen otvor na horním okraji zástěry, který vstupuje do speciálně provedeného horizontálního válce, následovaného lesklým tmelem. V ostatních případech by měl být na okraj namontován těsnicí materiál s pryžovým těsněním. Zástěra se připojuje k trubce a stuze s hmoždinkami. Horní zástěra je vyrobena z kovu pod barvou střechy - provedení z rohů rámu. Provádí dekorativní funkci a pomáhá snižovat množství vody, která dopadá na spodní zástěru. Přilepení horního krytu k trubce je proplachováno tmelem.


  Zásady spojovacího zařízení

  Vzhledem k tomu, jak instalovat komín skrz střechu, je třeba věnovat pozornost technologii montáže přilehlosti. Mezi nejjednodušší metody patří lepení trubky, která prochází střechou, tenké plechy. Pro tento účel se používají plechy z olova nebo hliníku se speciální lepicí vrstvou. Tato možnost je vhodná pro montáž komína na střechu se střechou z kovové dlaždice. Povrch střechy by měl být dobře odmastěn. Horní okrajpřilehlý přídavek by měl být nalisován na trubku pomocí speciálního kovového odkapávacího kužele, připevněn pomocí hmoždinek nebo šroubů. Zátka s trubkou je opláchnuta těsnicí hmotou.

  Kompletní těsnicí lišty se používají k utěsnění uzlu komína střechou ondulinu. Pro povrchy se používají příčné svahy, zástěra a oblouk pro podélné. Tyčinky by měly být nakrájeny na onduflesh stuhou.

  Před instalací komína na střechu je třeba si přečíst doporučení výrobců výrobních komínů a střešních krytin. To umožní instalaci v souladu s technologií a zajistí bezpečnost a spolehlivost konstrukce.