Komínový přístroj: jak si vybrat lepší design

Zdroje kouřových krbů, krbů, kamen (včetně technických), kotlů. Práce kotlů se značně liší v závislosti na typu paliva. Plyny kotlů na tuhá paliva jsou horké, obsahují velké množství sazí. Také kouř z kotle na kapalné palivo má vysokou teplotu a má značné množství agresivních látek: při kondenzaci v potrubí se tvoří roztoky kyselin. Venkovní plynové kotle tradičního designu také pracovaly s tvorbou velmi horkých plynů a v potrubí se usadily kyseliny.

Obsah
 1. Obsah
 2. Video příběh o typech systémů komínů?
 3. Jaké funkce dělá komín?
 4. Řízení a navíjení?
 5. Konstrukce a materiály pro výrobu komínů?
 6. Pravidla protipožární ochrany?

Obsah

 • Video příběh o typech systémů komínů
 • Jaké funkce komín
 • Tažná síla
 • Konstrukce a materiály pro výrobu komínů
 • Pravidla protipožární ochrany

Video příběh o typech systémů komínů?

Moderní plynové kotle téměř zcela využívají teplo vznikající při spalování paliv. U vysoce úsporných kondenzačních kotlů tak teplota výfukových plynů nepřekračuje 40 ° C a agresivní látky prakticky chybí, protože vlhkost kondenzuje v samotném kotli. Pro tyto kotle se používají plastové trubky s velmi malým průměrem. Dokonce termín "komín" v tomto případě je nahrazen"Vypouštěč plynu". A turbo kotle nepotřebují komín v klasickém provedení, s přístupem na střechu. Vyjměte plastovou trubku na ulici přes zeď. V moderním smyslu, komín - systém, který poskytuje odstranění produktů spalování paliva, jehož teplota představuje nebezpečí požáru.

Jak již název napovídá, komín byl vynalezen, aby odstranil z budovy kouř vznikající při spalování paliva

.

Jaké funkce dělá komín?

 • Úplně odstraňuje produkty spalování z prostor.
 • Izoluje stavební konstrukce od působení horkého plynu, což vylučuje jejich vznícení.
 • Chrání stavební konstrukce před agresivním kondenzátem spadajícím do potrubí. Kyseliny v průběhu času zničí mnoho stavebních materiálů, saze pronikají do zdiva a kazí léčbu.

V těžkých časech, kdy Gazprom ještě nezačal vyvážet uhlovodíky, se Evropané, aby se nějak zahřáli, uspořádali v každém pokoji u ohně. Četné věže na střeše hradu Chambord ve Francii nejsou dekorace, ale komíny

Tah a zpětný tah?

Než začneme hlubší téma, pojďme si trochu povídat o tahu a protizávaží. Existují určitá pravidla a doporučení pro zavádění kouřových kanálů pro zajištění stálé trakce. Je-li komín vyroben nesprávně, v nejlepším případě bude slabá trakce, kamna, krb nebo kotel nebudou pracovat na plný výkon. V nejhorším případě, se silným větrem určitého směru a vysokou vlhkostí vzduchu, může dojít k tzv. "Házení". To jeVýfukové plyny nepůjdou ven, ale uvnitř budovy. Je to velmi nebezpečný jev, který ohrožuje životy lidí, protože produkty spalování mohou být otráveny.

Vysoce kvalitní kovové modulární komíny jsou chemicky a korozivzdorné a odolné

Zvažte, co by mělo být komínové zařízení pro zajištění maximální trakce:

 • Komín by měl být vzpřímený, nejméně 5 metrů vysoký. Čím vyšší je trubka, tím lepší je návrh. Jsou povoleny plochy se sklonem 45 ?. Dno komínu by mělo být vyčištěno. U moderních plynových kotlů a prefabrikovaných komínů, které jdou svisle do krbu, není nutné žádné čištění.
 • Kotle je možné připojit ke komínu s horizontálním průřezem do dvou metrů, pecí a krbů - do jednoho metru (podél os potrubí). Pokud existuje technické zdůvodnění, může být tato hodnota zvýšena. Sklon by neměl být menší než 2%. Současně od podlahy kotel musí zvednout svislý úsek trubky ve výšce ne méně než jeden metr, teprve pak se pohybuje do obzoru. Stěnový kotel často není možné poskytnout takový výstup, měl by být umístěn co nejblíže ke komínu, připojený k hlavnímu potrubí bezprostředně horizontálním úsekem, který není delší než jeden metr. Normy umožňují čištění vodorovných úseků komínů v délce 2 metry, pro tento účel je na trubce trojitá revize. Horizontální oblasti snižují trakci, musíte se snažit, aby byla topná zařízení blíže ke komínu, kolik to jemožná
 • Komínová část by neměla být menší, než je doporučeno pro topný přístroj nebo troubu. Krbový komín s tepelným výkonem do 12 kW může mít průřez 600 cm2, například 25x25 cm v cihlách. V návodu pro tovární krby, kamna a kotle jsou tyto parametry stanoveny.
 • Vzdálenost od osy výstupu spalovacího komína ke střeše osy vývodu komína (součet vodorovného spojení a sklonu pod 45 ° komínového úseku) nesmí překročit 3 metry u kotlů a 2 metry u pecí a krbů. Čím menší, tím lépe. Otáčky potrubí by neměly být větší než tři.
 • Komíny lze kombinovat spojením několika zařízení s jedním vertikálním stoupačem. Z kotle musí pec nebo krb nejprve opustit svislou trubku ve výšce nejméně jeden a půl metru, teprve poté vstup do hlavního komína, bez ohledu na délku vodorovné oblasti. Komíny můžete kombinovat z různých podlaží, například v prvním a druhém patře umístit například krby. Průřez hlavního komína v místě vstřikování by měl být alespoň součtem průřezů spojených s komíny. Kombinovaný komín - není to nejlepší technické řešení a používá se pouze v podmínkách rekonstrukce, kdy jiné možnosti nejsou možné.
 • Vrchol komínové hlavice by měl být nejméně půl metru od trávy, pokud se osa trubky od ní zastaví ve vzdálenosti do jednoho a půl metru. Je-li dále, nad půl metru od horizontu až 10 ° od hřebene. Při navrhování budovy byste se měli snažitumístit komín blíže ke trávě, pak nebudete muset stavět vysoké potrubí a tah bude optimální.

jak správně umístit komín

 • Je-li komín ve společném stoupacím potrubí s ventilačními trubkami, musí být nad obecným uzávěrem nadzvednut. V normách, to je psáno, že záhlaví komína by mělo být otevřené, s mírným kuželovým zúžením. To je v teorii, ale v praxi, na ochranu před deštěm ještě nastavit kapotu na komín, jeho tvar nezáleží. Existují složité rotující turbíny, spin a deflektory, které údajně zlepšují trakci, ale výsledek jejich použití je minimální. Stačí postavit jednoduchý tvar s nízkým uzávěrem, což je nejdůležitější, že neinterferuje s volným tokem plynů. Doporučená vzdálenost od horní části potrubí ke dnu víčka na svislé straně - od 20 cm a více.

Správný výstup komína ze společné stoupačky s ventilačními trubkami, je zvednut nad společným krytem

 • Pro zajištění normálního ponoru v komíně je nutné zajistit přívod vzduchu do místnosti, protože pece, krby a kotle jsou výkonnými odsávacími digestoři. To lze provést přirozenou nebo umělou ventilací. Nejlepším řešením je přivést čerstvý vzduch z ulice přímo do topného zařízení: do trouby nebo ohniště nebo do blízkosti kotle. Hladina kyslíku v atmosféře místnosti se nesníží a palivové dřevo hoří vesele.

Konstrukce a materiály pro výrobu komínů?

Konstrukcekomín závisí na použitém materiálu:

 • Tradičním řešením je cihlový komín. Lze použít pouze plné keramické cihly, silikáty a betony, které nejsou odolné vůči vysokým teplotám a kyselinám. Vnitřní povrch komínového komína by měl být rovnoměrný, bez spláchnutí roztoku, švy jsou zcela vyplněny.

Komín nízko kvalitního zdiva. Švy musí být zcela vyplněny a přebytek roztoku by měl být odstraněn

.

Komíny pece se provádějí na hliněném roztoku. Bohužel to není silné a je to možné pouze pro jednopatrovou budovu. Cihlový komín má velkou hmotu, odnáší část tepla výfukových plynů a zůstává po dlouhou dobu teplý. Nicméně, to vyžaduje zařízení pevných základů, a to stojí ne tak levné. Dlažební cihla je nyní drahá. Na vnitřních stěnách potrubí se mohou hromadit saze a kondenzát bohatý na kyseliny. V průběhu času se mohou cihly z cihel ze strany areálu tvořit a mohou se zhroutit. Aby se tomu zabránilo, mohou být membrány namontovány uvnitř zdiva z azbestocementových nebo keramických trubek, speciální oceli. Při stavbě zdiva se montují těžké azbestové cementové a keramické trubky, kov lze později zasunout, sbírat profilovou trubku na střeše a postupně ji spouštět dolů.

 • • Modulární systémy na bázi keramických trubek slouží jako modernější analogové potrubí z cihel. Komín je dvojitý, vnitřní trubka je keramická, vnější plášť může být betonový nebo keramitový beton. Mezi mušlemi lze umístitčedičové topení. Dobré technické řešení, ale v Rusku se používá jen zřídka: dosud nejsou výrobci a dovozy jsou drahé.

Modulární keramický komín obsahuje všechny potřebné prvky

 • Kovové komíny získávají na popularitě. Pro připojení pecí a krbů k hlavnímu komínu se často používají trubky z černé oceli: blíže ke zdroji požárního kondenzátu se netvoří a potrubí nekoroduje. Hlavní stoupač komína z obyčejného kovu nelze provést. Jako vložky do zdiva a otevřené spojovací prvky se používají smaltované ocelové profilové trubky (tloušťka plechu 0,5 mm). Jsou korozivní a kyselinovzdorné, určené pro teploty do 450 ° C, krátkodobé až 750 ° C. Ve většině případů to stačí.

Podrobnosti o modulárním ocelovém smaltovaném komíně jsou zcela estetické. Kromě černé nabízejí výrobci barevné varianty smaltu. Smaltovaný komín lze ohřát.

 • Kovový komín z vysoce legované (nerezové oceli) je dražší, ale také delší. Odolává teplotám až 1200 ° C. Pro domácí zdroje topné oceli se používá tloušťka 0,5-0,8 mm, menší než 1 mm. Odolné vůči kyselinám jsou ocelové trubky značek 321, 304 a 316. 430. značka, nejlevnější, slabě odolává vlivu kyselin. Nejvíce chemicky agresivní emise vzniká při spalování kapalného paliva. Modulární kovové komíny mohou být jednoduché i dvojité, izolované.

Výrobci moderních modulárních kovových komínůnabízí univerzální systémy pro řešení případných problémů s kouřem. Trubky mohou být jak jednoduché, tak dvojité (sendvičové). Mezi vnější a vnitřní skořepinou je položena vrstva čedičové vaty

.

To vám umožní otevřít je bez strachu ze vznícení konstrukcí a možného popálení. Pohled do takových trubek je docela estetický. Není třeba zdivo a základy. Dvojitě izolovaný komín může být instalován jak uvnitř budovy, tak i směrem ven.

Odstranění izolovaného kovového komína venku může zjednodušit protipožární opatření často používaná při rekonstrukcích budov

Komíny s kovovou izolací mohou být také kombinovány: vnitřní část z nerezové oceli odolná vůči kyselinám 0,8-1 mm a vnější s tenčí sklovinou.

Pravidla protipožární ochrany?

V rámci jednoho článku není možné zobrazit všechny potřebné informace. Řekněme, že nejpřísnější dodržování požárních předpisů je první podmínkou pro stavbu komínů. Hlavní pozornost musí být věnována uzlům průchodu trubek stropem a střechou. Kachlová kamna, krby a kotle na tuhá paliva je nutné řádně vařit bez přetížení dřevem. Pokud se pokusíte vykoupat koupel na půl hodiny namísto šesti, není překvapující spalovat chýši.

Komín je izolován od hořlavých konstrukcí s vrstvou čedičové izolace. Pro sendvičové trubky z cihel a kovů, vrstva 150 mm, tepelně neizolovaná 300 mm

Průchod komínemstřechou

Průchod dřevěnou podlahou

Jaký design komína zvolit při stavbě venkovského domu? Neexistuje jednoznačná odpověď. Hodně záleží na celkovém návrhu budovy, materiálu stěn, architektonickém vzhledu. V mnoha případech stojí za to věnovat pozornost sendvičovým trubkám z nerezové oceli. Jsou odolné, poskytují nejlepší trakci díky hladkému vnitřnímu povrchu, usazeniny sazí v nich jsou minimální. I přes vysoké náklady, to není skutečnost, že cihlový komín, s ohledem na základy, řešení zdiva a náklady na práci bude stát méně. Správným rozhodnutím bude požádat odborníky o technické poradenství, zejména pokud jde o dodržování požárních předpisů. Pro dosažení zaručeného výsledku je nutné svěřit konstrukci a instalaci komínu osvědčeným mistrům.