Krbová kamna s vodním okruhem

Klasický krb dokonale vytápí místnost, ale nemůže vydržet celý dům k vytápění, protože jeho tepelná kapacita je malá. S tímto úkolem bude řešen upravený model - krbová kamna s vodním okruhem připojeným k radiátorům ve všech prostorách domu. Prostor, který může takový okruh ohřívat, závisí na tepelné kapacitě krbu a počtu instalovaných radiátorů. Jak si vybrat a nainstalovat krbová kamna s vodním okruhem, popíšeme v tomto článku.

Krbová kamna s vodním okruhem

Obsah
 1. Krbová kamna s vodním okruhem: zařízení
 2. Volba krbových kamen s vodním okruhem
 3. Instalace pece s vodním okruhem a připojením k topnému systému
 4. Videa: Krbová kamna s vodním okruhem

Krbová kamna s vodním okruhem: zařízení

Krbová kamna s vodním okruhem se mírně liší od tradičního ohniště na svém zařízení, jediným rozdílem je, že výměník tepla s cívkou, na které cirkuluje chladivo, obvykle obyčejná voda, je instalován v horní části pece nebo ve stěnách pece. Cívka připojená k uzavřenému topnému okruhu sestávajícímu z radiátorů a spojovacích trubek, expanzní nádoby, s velkou délkou systému také instaluje oběhové čerpadlo.

Schéma provozu pece - krb s vodním okruhem

Krbová pec může být otevřená i uzavřená, chráněná tepelně odolným sklem. Ve dně pece je mřížka - gril, skrze něj přicházíVzduch potřebný pro spalování palivového dřeva, jakož i produkty spalování - popel jsou odkloněny. Pod pecí je popel, plní také funkce ponořené a chráněné markýzovými dveřmi nebo jako výsuvný zásobník. V horní části pece je umístěn kanál, který je napojen na komín. V závislosti na modelu krbového kamna mohou být také k dispozici kapsy a otvory pro ohřátý konvekční vzduch, uzavírací plameny a další prvky.

Existují také modely, ve kterých vnitřní okruh chladiva není spojen s topným a topným systémem cirkulujícím v radiátorech vody přes deskový výměník tepla. Takové pece jsou výhodnější pro dvouokruhové systémy, což umožňuje připojit nejen topení, ale také přívod teplé vody.

Krbová pec s vodním okruhem

Krb s vodním okruhem může být také z cihel. Stěny pece v této peci jsou dvojité: vnitřní stěna je vyrobena z kovu, vnější - cihly a mezi nimi je umístěna cívka. Není však vhodné uchýlit se k pokládání takové trouby bez odpovídajících zkušeností - tato práce vyžaduje vysokou přesnost a dodržení velikosti a je velmi obtížné recyklovat pec během provozu.

Instalace trouby s krbem s vodním okruhem jako jediným zdrojem stálého ohřevu v chladném podnebí není možná - není možné automatizovat proces pece a nebude možné jej dlouho opouštět. Nicméně, jako dodatečný nebo záložní systém vytápění, bude krbová kamna mimochodem,zejména v období silného chladného nebo špatného počasí.

Výběr ohniště s vodním okruhem

Volba topné jednotky je odpovědnou záležitostí a před tím, než dáte přednost konkrétnímu modelu, musíte porozumět vlastnostem a schopnostem těchto pecí. Zkusme zvážit ty nejdůležitější z nich.

 • Výkon.Na rozdíl od konvenční pece nebo ohniště, na topném zařízení s vodním okruhem výrobce udává dvě hodnoty výkonu: celkový tepelný výkon a kapacitu výměníku tepla. Co tím myslíš? Celkový tepelný výkon - to je množství tepla, které je pec schopna přenést do okolního prostoru pomocí infračerveného záření skrz sklářské pece a konvekční kanály az topného systému, jehož součástí je kapacita výměníku tepla, tj. Množství tepla dodaného do radiátoru. celkový tepelný výkon pece - krb s vodním okruhem - 11 kW, výkon výměníku tepla - 4 kW. S přihlédnutím k výkonu potřebnému pro vytápění každých 10 m2 plochy, která se rovná 1 kW, bude tento krbový krb s vodním okruhem schopen vytápět dům o rozloze 100-110 m2. Současně si všimněte, že deklarovaný výkon je určen pro nepřetržitý provoz pece, což je u topných zařízení pracujících na dřevě problémem, protože bude muset dřevo trvale ukládat. Pokud plánujete vařit kamna pouze za denního světla, zvyšte požadovanou hodnotu výkonu o 1,5-2 krát.
 • Rozměry a hmotnost pece.Tato vlastnost je důležitá, pokud pociťujete nedostatek místa aomezení přípustného zatížení překrytí. Rozměry zvoleného modelu by měly umožňovat instalaci v souladu s odstupem požáru - jsou obvykle uvedeny v návodu k obsluze. Zatížení podlahy nelze brát v úvahu, pokud jsou podlahy ve vašem domě vyrobeny z monolitických betonových nebo železobetonových desek, které vám umožní instalovat kovová kamna z kovu kdekoli. U dřevěných stropů je maximální přípustná dočasná nosnost 150 kg a při hmotnosti 100 kg a ploše dna pece menší než 0,7 m2 bude tato hodnota překročena. Druhým výstupem je volba vodou chlazené trouby - krb s nižší hmotností nebo redistribuce zátěže, například s pódiem pro pec. To může být vyrobeno z listu sádrokartonu v tloušťce ne méně než 12 mm, pokryté nehořlavým povlakem, například, keramická žula.
 • Objem chladiva.Pro připojení výměníku tepla k topnému systému potřebujete znát limity této hodnoty. Objem chladiva se skládá z objemu všech trubek a radiátorů a závisí na délce systému a počtu článků akumulátoru. Objem sekce radiátoru naleznete v pasové dokumentaci a objem trubek - pro výpočet tabulky, měření jejich průměru a celkové délky. Výsledná hodnota musí být zvýšena o 10% - to je množství expanzní nádoby potřebné pro systémy vytápění domácností.

  Tabulka - objem chladiva v jednom metru potrubí

 • Průměr kouřového kanálu.Tento parametr je důležitý pro výběr vhodných prvkůkomín Pokud se nákup všech komponent uskuteční na jednom místě, odborníci vám pomohou vybrat požadovaný průměr, jinak si budete muset zvolit vhodnou velikost sami.
 • Další vlastnosti.Patří mezi ně možnost vaření a ohřívání jídla na horním panelu, systém pro snadné čištění skla, rukojeti za studena a další drobnosti, díky kterým bude provoz pece-krb pohodlnější a příjemnější. Platit peníze navíc za všechny tyto funkce je jen na vás.
 • Instalace krbu s vodním okruhem a připojení k topnému systému

  Koupili jste krbová kamna, radiátory, potrubí, expanzní nádobu a další prvky topného systému. Zbývá nainstalovat troubu a připojit ji.

 • Vyrovnejte podlahu v místě, kde je instalován krb. Je velmi žádoucí čelit ho nehořlavými materiály - když jsou jiskry náhodně vystaveny a uhlí nehorí.
 • V případě potřeby namontujte troubu a nastavte ji pomocí nastavitelných nožiček.
 • Nainstalujte systém ohřevu vody. U gravitačního systému není nutné instalovat oběhové čerpadlo, v systému nuceného oběhu je čerpadlo umístěno v nejchladnějším místě vratného potrubí, tj. Před vstupem do vratného výměníku. Expanzní nádoba je instalována v nejvyšším bodě systému. Je lepší zvolit nádrž uzavřeného typu s membránou - čím menší je kontakt chladiva se vzduchem, tím déle budete obsluhovat radiátory a potrubí.

  Instalace ohniště s vodním obrysem

 • Připojte výměník tepla k topnému systému vybraného okruhu. Krbová kamna s vodním okruhem mohou pracovat nezávisle a připojit se k topnému systému z kotle.

  Schéma zapojení ohřívače vody

 • Naplňte systém ohřevu vody vodou nebo jiným chladivem. Zkontrolujte těsnost všech spojů, otestujte oběhové čerpadlo.
 • Nainstalujte komín a připojte jej ke kouřovému kanálu pece. Všechny spoje musí být mazány tepelně těsnicím tmelem a průchodem stropem - izolovány nehořlavými materiály.
 • Proveďte zkušební vypalování pece. Když je pec možná, je možný nepříjemný zápach - to je výsledek slinování žáruvzdorné barvy, která je natřena prvky pouzdra. V budoucnu vůně nebude.
 • Zkontrolujte teplo chladicí kapaliny v systému a nastavte rychlost cirkulace, vyvažte systém pomocí ventilů na radiátorech.
 • Po všech těchto opatřeních mohou být kamna provozována v normálním provozu. Nezapomeňte zkontrolovat hladinu chladicí kapaliny v systému, v případě dlouhodobé nepřítomnosti vypustit vodu ze systému, v případě náhodného zamrznutí může dojít k poškození trubek a radiátorů, což povede k roztržkám a netěsnostem.

  Krbová kamna s vodním okruhem v bytě

  Krbová kamna s vodním okruhem jsou vhodná zejména pro dvoupodlažní chalupy s obývacím pokojem a několika ložnicemi: obývací pokoj je vytápěn teplem krbu a v ložnicích instalovat radiátory s možností regulace vytápění. Takový systém umožňujevytápět pouze nezbytné prostory bez instalace plynového nebo elektrického kotle a živý oheň v krbu vytváří romantickou náladu a poskytne vám nádhernou dovolenou.

  Videa: Krbová kamna s vodním okruhem

  \ t