Krmení ovocných stromů a keřů na jaře: tipy

Jarní hnojení ovocných stromů a keřů je významným agrotechnickým opatřením, na kterém závisí další růst plodin, jejich dekorativní vlastnosti a plodnost. Hnojiva vyrobené na jaře, nasycují půdu nezbytnými živinami pro rostliny, které přispívají k hojnému kvetení, tvorbě vaječníků a zvyšují výnosy. Ovocné plodiny po mnoho let rostou v jedné půdě, z níž se neustále konzumují živiny. Hnojiva zavedená na podzim nejsou schopna plně pokrýt potřebu rostlin v užitečných prvcích. Proto na jaře, kdy se obnovuje intenzivní růst stromů, potřebuje půda zejména minerální a organické hnojení. Nedostatek užitečných látek během vegetačního období může vážně oslabit rostliny, což rozhodně ovlivní plodnost a kvalitu plodů.

Obsah
 1. Jaká hnojiva použít
 2. Video „Znalecký posudek o krmení“
 3. Co dělat v březnu
 4. Co krmit v dubnu
 5. Hnojiva v květnu
 6. Co potřebujete vědět
 7. Video «Péče o ovocné stromy a keře»

Jaká hnojiva použít

S nástupem tepla v rostlinách se aktivuje růst a vegetace a tyto procesy se nejlépe provádějí za účasti dusíku. Proto, pro hnojení zahrady brzy na jaře, mezi první použité dusík-obsahující prostředky. Druhým nejdůležitějším je draslík a fosfor. Oni jsou představeni později, ve fázi intenzivního růstu a kvetení.

Důležité pro rozvoj ovocných stromů na jaře jelátky jako vodík, uhlík, hořčík, vápník, železo, síra. Pokud se z půdy spotřebovává vodík a uhlíkové dřevo, pak chemické prvky, které potřebují k dodávce prostřednictvím zavedení komplexních minerálů. Hotové průmyslové směsi jsou účinnější, protože obsahují mnoho stopových prvků: měď, mangan, kobalt, bór ve formě přístupné rostlinám. Z organických materiálů jako hnojiva na jaře můžete použít hnůj různého původu (pták, kráva, vepřové maso), rašelinu, kompost. Dobrý efekt je dán siderálními kulturami zavedenými na podzim. Na jaře zcela hnijí a tvoří účinné přírodní hnojivo. Sideráty se doporučuje pěstovat na písčitých a písčitých půdách, kde je zvláštní nedostatek humusu.

První hnojení dusíkem je nezbytné pro všechny, bez výjimky, ovoce a bobulové plodiny. Pro každý druh si můžete vybrat nejoptimálnější variantu hnojiva, ale pro to potřebujete vědět, jaké rostliny krmit, než:

 • Jablka a hrušky jsou dobře hnojeny močovinou, humusem, dusičnanem amonným a po odkvětu je nutné přidat superfosfát, draselný (síran draselný);
 • U třešní může první švestkové krmivo na jaře sestávat z močoviny nebo dusičnanu amonného během kvetení - z ptačího trusu, po odkvětu - s hnojem, kompostem, suchými organickými směsmi;
 • bobulové keře v jarním krmivu na dusičnan draselný, nitrofos, mohou být také zavedeny do kořene popela močovinou (3 lžíce močoviny, 0,5 šálky popela /10 litrů vody), nebo drsnéHnoj s přídavkem dusičnanů (1 hnůj /hnůj dusičnanů).

Video "Stanovisko odborníka na hnojení"

Videozáznam nejoblíbenějšího hnojiva pro ovocné stromy a užitečné tipy pro plodnost.

Co dělat v březnu

První úprava ovocných plodin se provádí brzy na jaře, kdy se sněhová pokrývka právě začala tavit. Během tohoto období se používají prostředky obsahující dusík - průmyslové minerální směsi, stimulující vegetativní proces. Rozpustná minerální hnojiva se doporučuje rozptýlit na sněhu v peristaltických kruzích, které by měly být od pádu dobře uvolněny. Takové povrchové oplodnění půdy je dobré, že roztavená voda, pronikající do země, rozpouští a táhne dusík. Dusíkaté látky jsou rovnoměrně rozloženy kolem kmenů v okruhu přibližně 50 cm - v ideálním případě je poloměr aplikace hnojiva definován šířkou korunky. Právě v této zóně je největší počet původních konců aktivně absorbujících užitečné prvky. Dospělý strom vyžaduje 2-4 hrst dusičnanové směsi (100-120 g), dostatečně mladý, přibližně 40 g

Při krmení by měla být věnována pozornost místu vykládky. Pokud se pozemek nachází na svahu, je lepší počkat s přidáním hnojiva, protože produkt lze umýt vodou taveniny, která na svazích obvykle není zpožděna. Je také nežádoucí přidávat směs k mražené půdě se spoustou sněhu - v tomto případě bude hnojivo dlouho ležet na povrchu půdy, díky čemuž se může dusík částečně odpařovat.

Se zavedením dusíkuDasgs na jaře by se měly držet dávkování - princip "čím více, tím lépe" není zde vhodný. Přebytek dusíku v půdě může vyvolat houbové onemocnění a zároveň oslabit odolnost rostlin. Zkušení zahradníci nedoporučují pěstovat stromy s komplexními směsmi označenými "jaro". V takových vozidlech je koncentrace dusíku zpravidla velmi vysoká, navíc obsahují draslík a fosfor, který by měl být zaveden o něco později.

V případě sazenic a mladých ovocných stromů je vhodnější organická výživa s močovinou, tekutým hnojem a podestýlkou. Tato hnojiva se ředí vodou a zavádějí se přímo do půdy pod stromem nebo keřem. Při přípravě organického roztoku se doporučuje dodržet následující poměr: 300 g močoviny /10 litrů vody, 1,5 litru kapalného sání /10 litrů vody, 4 litry tekutého hnoje /10 litrů vody. Přibližná spotřeba roztoku na strom je 4-5 litrů.

Co krmit v dubnu

V dubnu je období kvetení a aktivního formování listnaté části, takže je čas nakrmit zahradní stromy draslíkem a fosforem. Oba prvky jsou nezbytné pro posílení a normální růst stromů. Fosfor posiluje kořeny, podporuje jejich růst a konsolidaci v půdě. Draslík přispívá k tvorbě postranních výhonků, proto je zvláště důležitý pro mladé stromy a sazenice.

Je žádoucí používat tyto složky odděleně, takže komplexní komplexní směsi obsahující obě složky nejsou v tomto případě vhodné. Fosfátové hnojivo (superfosfát) je lepší udělat v první poloviněDuben, namáčení do půdy kořenové zóny v bezprostřední blízkosti kořenů. Každý dospělý strom potřebuje 60 gramů média, mladý strom stačí na polovinu porce.

Draslík není žádoucí přidávat ve své čisté formě - je lepší, pokud je obsažen ve složení jednoduchých směsí: síran draselný, kalimagnezia, draselná sůl, popelník. Draselné hnojivo se zavádí v dávce 20-25 g /1 stromu.

Na konci kvetení mohou být zahradní stromy hýčkány organickou hmotou. V dubnu musíte věnovat pozornost krmení hrušek a jabloní. Mnozí preferují pro tento účel tzv. Zelené hnojivo, které by se mělo vařit předem, protože zrání trvá 3 týdny. Mělká tráva by měla být umístěna do sudu, nalita do vody, sudu s polyethylenem, do něhož by bylo možné provést malé otvory, a trvat na tom. Hotové médium se zředí vodou 1:10 a zavede se do kořenové zóny.

Hnojiva v květnu

V posledním jarním měsíci dochází k tvorbě vaječníků a začíná růst plodů, a proto je třeba plodiny dále živit organickými materiály: porostlé hnojivem, kompostem, biohumem. Při absenci organického hnojiva je možné zakoupit komplexní směs s mírnou převahou dusíku, která je pro tento typ půdy nejvhodnější. V květnu může být hnojivo zavedeno různými způsoby:

 • ležet hluboko v půdě;
 • kopání se zemí;
 • pro smíchání s volným podkladem v tlakové zóně;
 • míchat s mulčem, stejně jako sláma, chaffy listy.

Pro hnojení jablek a hrušek lze současně používat minerální a organické prostředky. V polovině května, během období aktivního kvetení, je nutné krmit bobule keřů - pod kořenem zavádět tekutý hnoj nebo močovinu s malým přídavkem dusičnanů, popel.Může se také provádět výživa s minerálními směsmi v režimu bez kořenové plodiny.V tomto případě by mělo být řešení pro zpracování korunky o něco slabší, než je uvedeno v návodu. Mělo by být zřejmé, že zelená část dobře absorbuje užitečné látky a stromy jsou více nasycené, nicméně kořenová výživa je lepší, protože stopové prvky v takovém způsobu vstupu do půdy přetrvávají déle.

Co potřebujete vědět

Pěstování ovoce a bobulovin musí vědět, jaké pokuty a znaky by měly být zohledněny v procesu hnojení:

 • kořenový systém jakékoliv rostliny lépe absorbuje subkortex v kapalné formě;
 • mladé stromy v prvním roce života nehnojují - sazenice by měly být hnojeny pouze po úplném zakořenění, což je obvykle dosaženo ve druhém roce po přistání;
 • je žádoucí použít ve večerních hodinách jakékoli prostředky v oblačném počasí;
 • je lepší přidávat suchá hnojiva do vlhké půdy, při aplikaci suchého kompostu by měla být humusová půda dobře vyleštěna - výjimkou jsou dusíkaté směsi rozlité na jaře na jaře;
 • kapalné roztoky se zavádějí pouze ve vlhké půdě - zavedení obvazu do suché půdy může vést ke spálení kořenů;
 • v prvních letech života stromu vliv aplikace hnojivaméně znatelný než během zrání a aktivního plodení;
 • kořenový systém dospělého ovocného stromu výrazně přesahuje projekci koruny (průměrně 0,5 m);
 • v úrodných půdách nelze zavádět organická hnojiva ročně, ale jednou za 2-3 roky vyžadují chudé půdy roční a opakované hnojení;
 • vápno hnojivo může být zavedeno do půdy nejvýše jednou za 5-6 let.

Každý zahradník ví, že bez zvláštních jarních plodin není možný vysoký výnos. Plodnost, řádně a včas zavedená během vegetačního období, hraje důležitou roli v dalším rozvoji rostliny - zvyšuje její šance na zdravou existenci a úspěšné plodění.

Video «Péče o ovocné stromy a keře»

Informační video o péči, hnojení stromů ke zlepšení plodnosti a kontroly škůdců.