Které trubky jsou lepší pro zásobování vodou

Aby bylo možné určit, které trubky jsou lepší pro zásobování vodou, je nutné nejprve zvážit vše pro každý materiál a proti němu. Takže dnes budeme hovořit o typech vodovodních potrubí, zvážit jejich silné a slabé stránky, s přihlédnutím nejen k technickým vlastnostem, ale také ke srovnatelným nákladům a složitosti instalace.

Začněme s různými typy vodovodních potrubí.

Obsah
 1. Typy potrubí pro zásobování vodou
 2. Kovové trubky
 3. \ t
 4. Ocelové trubky
 5. Trubky z nerezové oceli
 6. Měděné trubky
 7. Video - Vodní potrubí z měděných trubek
 8. Trouby nekovové
 9. Trouby z kovu a plastu
 10. \ t
 11. Trubky polypropylenové
 12. Video - Jak si vybrat polypropylenové trubky
 13. Trubky polyetylénové
 14. PVC trubky
 15. Vlastnosti instalace kovových trubek
 16. Vlastnosti instalace plastových trubek
 17. Závěrem - co si vybrat?

Typy potrubí pro zásobování vodou

\ t

Vodovodní potrubí je obvykle rozděleno do dvou velkých kategorií. Kovové trubky zahrnují:

 • ocel;
 • "trubky" z nerezové oceli;
 • měď.

K nekovovým trubkám patří:

 • kov-plast;
 • polypropylen;
 • polyethylen;
 • zesítěného polyethylenu;
 • PVC trubky.

Druhy potrubí pro zásobování vodou

\ t

Kovové trubky

\ t

Kovové trubky jsou klasické. Oni sloužili mnoho desetiletí a neztratili svou popularitudnešní den Mezi ně patří ty, které se používají výhradně pro studenou vodu, ale také pro zásobování teplou vodou. Zvažte klady a zápory každého typu potrubí.

Ocelové trubky

\ t

Ocelové trubky

\ t

Jsou obyčejné a pozinkované. Při instalaci jsou trubky spojeny závitem, který používá odbočky, adaptéry, spojky a další. Ocelové trubky se staly velmi populární díky své spolehlivosti a životnosti. Nejsou to hrozné ostré teplotní rozdíly a vysoký tlak a způsobem výroby se dělí na:

 • svařované;
 • bezešvé.

Pokud hovoříme o tom, které ocelové trubky jsou nejkvalitnější, pak existuje pouze jedna možnost - bezešvé s pozinkovaným povlakem. Zinek, jak je známo, zabraňuje tvorbě koroze, takže není nutné barvení nebo základní nátěr takových trubek.

Pozor! Ocelové trubky je třeba natírat pouze v místech připojení. Faktem je, že jakékoliv spojení bez ohledu na typ, zničí strukturu ochranného nátěru, takže by měla být dále chráněna vrstvou nátěru nebo základní nátěr.

Byla zvážena podstata ocelových trubek, nyní se podívejme, jaké jsou jejich nedostatky.

 • Důsledkem toho je velká váha při přepravě a montáži.
 • Koroze.
 • Při instalaci potrubí je vyžadováno svařování, což dále komplikuje proces.
 • Ve vodě procházející trubkami budou cizí nečistoty.
 • Všechny spoje musí být důkladně utěsněny.
 • Při dlouhodobém používání vnitřní průměr potrubíklesá, protože dochází k tvorbě růstu. Výsledkem je výrazné snížení tlaku.
 • Výrobci potrubí byli překvapeni jedinečnou výrobní technologií. Faktem je, že tam byly ocelové trubky, potažené uvnitř nekovové vrstvy, která zabraňuje tvorbě nánosů, tvorbě koroze. Vnější vrstva výrobků zůstává kovová pro trvanlivost.

  Trubky z nerezové oceli

  \ t

  Technické nevýhody „nerezových“ trubek nemají žádné nevýhody. Mohou být použity při různých teplotách, vysokém tlaku, atd. Tyto trubky jsou však zřídka nalezeny kvůli jejich jediné mínus - velmi vysoké náklady.

  Měděné trubky

  Měděné trubky pro zásobování vodou

  \ t

  Měděné trubky mají také vynikající odolnost proti korozi, navíc jejich vnitřní povrch je méně hrubší než jiné kovové protějšky. Z tohoto důvodu mají tyto trubky vyšší průchodnost, takže měděné potrubí má menší průměr než ocel.

  Měď se liší nejen dlouhodobým využíváním (měděné trubky mohou trvat déle než padesát let), ale i jejich dezinfekčními vlastnostmi - voda, která se s ní srazí, je zbavena škodlivých mikroorganismů. Také měděné potrubí je snadno a rychle namontováno. Obecně je měď optimální materiál pro zásobování vodou, protože nemění chuť vody, ale spíše ji zlepšuje.

  Hlavní nevýhodou mědi jsou vysoké náklady.

  Video - Vodní potrubí z měděných trubek

  Nekovové trubky

  \ t

  Stojí za tonahradit staré kovové trubky modernějšími nekovovými? Tato otázka je pro mnohé zajímavá, pokusíme se jí porozumět. Hlavní výhodou systému nekovového zásobování vodou je jeho odolnost proti tvorbě rzi. Navíc je vnitřní povrch hladký a hladký, díky čemuž se neobjeví charakteristické kovové výrůstky.

  Plastové trubky jsou schopny odolávat vysokým teplotám (ale ne vyšším než 95 ° C) a tlaku přibližně 10 atmosfér. Plastová instalace bude trvat více než půl století (pouze měděné trubky mají stejnou provozní životnost).

  Trouby z kovu a plastu

  \ t

  Trubky kovové a plastové

  \ t

  Konstrukce kovových plastových trubek je vícevrstvá. Vně i uvnitř mají plasty a ve středu vrstvu hliníku. Výhodou je vysoká pevnost v kombinaci s nevýznamnou hmotností. Například, 20 m takové trubky váží ne více než 3-4 kg.

  Trubky z elastického kovu, mohou být opatřeny jakýmkoliv tvarem. Mají také vynikající teplo. Při montáži kovových plastových trubek není nutné svařování, jsou propojeny klíčem a speciálním kováním.

  Mezi nevýhodami, které bych rád poznamenal, je skutečnost, že při prudkém teplotním skoku vody procházející potrubím se hliník rychleji stlačuje plastem. Plus vysoký tlak. Ukazuje se, že "Achillova pata" trubek je samotným spojením.

  Věnujte pozornost! Při nákupu kovových plastových trubek je třeba vědět, že modré výrobky by měly být použity pouze pro přívod studené vody (teplota vody nenímusí překročit 30 °). Pro zásobování teplou vodou se používají bílé trubky.

  Trubky z polypropylenu

  Trubky polypropylenové pro zásobování vodou

  \ t

  V polypropylenových trubkách nejsou žádné minusy, které jsou vyrobeny z trubek z kovového plastu, i když specifikace jsou téměř stejné. Výhodou je, že trubky jsou propojeny tepelným svařováním, což má za následek vysokou pevnost spojů. Polypropylen je však mnohem tvrdší, protože změna směru vodovodního potrubí s normálním ohybem nebude fungovat - je vybavena armaturami.

  Trubky z polypropylenu se vyznačují trvanlivostí a nízkou cenou. Mohou sloužit více než 50 let (pokud jde o zásobování teplou vodou, toto číslo je poloviční). Navíc v polypropylenu zůstávají tyto vlastnosti nezměněny i při zmrazování vody.

  Hlavní nevýhodou těchto trubek je vysoký koeficient lineární roztažnosti, tj. Při vysokých teplotách se potrubí mírně prodlužuje a prohýbá. Také jsou negativně ovlivňovány ultrafialovým zářením a teploty nad 75 ° C mohou způsobit prasknutí vodní trubky.

  Video - Jak si vybrat polypropylenové trubice

  Trouby z polyethylenu

  Trubky z polyethylenu vydrží tlak až 16 atmosfér a teploty od -40 ° do + 40 °. Jak vidíme, jejich tepelná odolnost je poměrně nízká, což spolu s vysokou lineární expanzí lze považovat za negativní kvalitu.

  Z tohoto důvoduPolyethylen je často používán v zásobování vodou, jeho "relativní" -zesítěný polyethylenje mnohem populárnější. Tento materiál se nezdál tak dávno, ale podařilo se mu získat tisíce příznivců. Instalace trubek ze zesíťovaného polyethylenu je velmi jednoduchá, protože kování použitá pro tento účel nemají pryžový tmel - pro hustotu trubky se stlačuje speciální tvarovka.

  Bezešvé trubky z polyethylenu

  Výhody zesítěného polyethylenu jsou tedy následující:

  • dokonale snáší mínusové teploty;
  • zesítěný polyethylen je inertní vůči různým látkám obsaženým v cirkulující vodě;
  • spojení PE trubek je velmi silné;
  • Zde použité kování nesnižuje propustnost vody.

  PVC trubky

  PVC trubky

  PVC (polyvinylchlorid) překračuje všechny předchozí verze plastových trubek jak pevností, tak odolností vůči působení chemických látek. Takové trubky totiž vydrží tlak asi 46 atmosfér. Kromě toho materiál nepálí, může být použit pro podávání jako horká voda (toleruje teplotu až 90 °) a studený.

  Při montáži PVC potrubí nepotřebujete svařovací stroj ani jiné specifické nástroje, takže je možné provádět veškeré práce na uspořádání vodovodu vlastníma rukama. Trubky jsou spojeny pouze spojkami a rohy, což činí proces instalace vodovodu úspornější.

  Vlastnosti instalace kovových trubek

  Jak již bylo zmíněnoPřed nákupem potrubí pro zásobování vodou je nutné věnovat pozornost nejen nákladovým a technickým parametrům, ale i složitosti instalace. Pokud jde o potrubí z kovu, existují zde dva způsoby montáže.

 • Montáž demontáže
 • Metoda skládáníinstalace potrubí zahrnuje připojení potrubí pomocí speciálních šroubení se závitem. Trubka se potom přivaří do kování a spoje se upnou pojistnou maticí. Jinými slovy, neexistují žádné kování s kováním, jako je tomu v případě plastových trubek.

  Pro montáž je vyžadován pouze normální klíč, ale tato jednoduchost má také opačnou stranu - pokud průměr trubek přesahuje 6,3 cm, nelze provést skládací instalaci, protože pojistné matice, stejně jako kování, nemají takový průměr.

 • Neoddělitelná montáž
 • Jak jste pravděpodobně odhadli , neoddělitelná metodaspočívá ve svařování nebo spojování spojovacích míst. Charakteristicky, v tomto případě, průměr potrubí nebude hrát žádnou roli.

  Taková všestrannost metody vyžaduje použití speciálních nástrojů - zařízení pro svařování, řezač plynu, atd. Zde a "hlavní nevýhoda" neoddělitelné sestavy "vzplanula - ne všichni svářeči vědí, jak svařovat trubky.

  Vlastnosti instalace plastových trubek

  Montáž plastových trubek

  \ t

  Pokud uvažujeme plastové trubky z hlediska složitosti instalace, pak jsou mnohem lepší. Skutečně mohou být vybaveny kováním, svařováním,formy a dokonce montážní lepidlo. Nejjednodušší způsob, jak v tomto případě nainstalovat, je dělené kování, které zvládne i domácnost. Pokud potřebujete spolehlivější spojení, věnujte pozornost lisovacím fitinkům. Mimochodem, podobná dokovací metoda je také implementována zcela jednoduše.

  Závěrem - co si vybrat?

  Které trubky vybrat z

  \ t

  Tak jsme přišli na hlavní věc - odpovědět na otázky, které nás zajímají, pokud jde o výběr potrubí pro zásobování vodou. Samozřejmě, že nejlepším materiálem zůstává měď, mnoho výhod, o kterých jsme hovořili. Jediné, co je, že měděné trubky jsou velmi drahé, a pokud si nemůžete dovolit takový nákup, můžete věnovat pozornost plastovým trubkám. Mezi nimi jsou nejlepší vlastnosti zesítěného polyethylenu, který je podobně jako měď mnohem dražší než jeho „konkurenti“.