Který kotel je lepší

Budování a vybavení vlastního domova se skládá z mnoha procesů. Je důležité nejen vybudovat silné zdi, ale také vytvořit v nich útulnou atmosféru, která mu poskytne veškeré vymoženosti. Moderní dům nelze zajistit bez konstantní dodávky teplé vody. Ale v řadě domů je jen hlavní zásoba studené vody a doma. Připojené k teplovodním potrubím se často zbavují v důsledku přerušení a oprav. Chytrým způsobem v tomto případě může být nákup a instalace vlastního kotle - zařízení pro konstantní ohřev teplé vody. Jak však pochopit, že různé modely, jak pochopit, který kotel je lepší?

který kotel je lepší

Obsah
 1. Kolik teplé vody potřebujete?
 2. Hlavní typy topných zařízení pro vodu
 3. Elektrický bojler
 4. Akumulační elektrický kotel
 5. Průtokový plynový kotel
 6. Plynový zásobník
 7. Kotle nepřímého topení
 8. Některé užitečné nuance
 9. Který kotel je lepší: video

Kolik teplé vody potřebujete?

Hlavní vlastností kotle, která ovlivňuje správnou volbu, je objem jím vyrobené horké vody. Pokud si vyberete malý objemový kotel v koupelně vaší rodiny, mohou být vytvořeny fronty pro horkou vodu, nebo pokud si zvolíte zařízení s nadměrným objemem, jednoduše vrhněte část peněz na vítr.

Abychom pochopili potřebnou částkuteplá voda by měla shrnout množství denně spotřebované teplé vody všemi členy vaší rodiny. Rozsah denní spotřeby se pohybuje od 20 do 80 litrů v závislosti na vašich dotazech. Také nezapomeňte, že toto množství vody se nevyužívá současně, ale po celý den, a nikoli synchronně se všemi členy domácnosti.

Po výpočtu požadované spotřeby vody odhadněte, kolik vám bude stát, že toto množství vody ohřejete. V průměru na 20 litrů vody budete muset vynaložit asi 1 kilowatt elektřiny.

Vynásobením množství energie potřebné pro náklady na kilowatthodinu získáte náklady na provoz elektrického kotle. U plynových ohřívačů budou čísla odlišná.

Hlavní typy topných zařízení pro vodu

\ t

Typy kotlů lze rozdělit do dvou hlavních kritérií:

 • Jak se ohřívá voda: v nádrži (pro skladovací zařízení) nebo se voda ohřívá přímo v přívodním kanálu (průtokové kotle).
 • Pomocí kterého se ohřívá voda. Hlavními typy jsou elektrická a plynová zařízení, ale v posledních letech získávají na popularitě solární kolektory.
 • Proto považujte celý negativní nebo pozitivní hlavní typy topných zařízení.

  Elektrický bojler

  proudící elektrický kotel

  \ t

  Nepochybnou výhodou tohoto typu zařízení je okamžitý start přívodu teplé vody do kohoutku. Takový kotel je poměrně malý,který vám umožní instalovat do libovolného volného místa. Rychlost ohřevu takového zařízení je však způsobena vysokým výkonem topného článku, který určuje zvýšené požadavky na napájecí kabel. Možná budete muset instalovat samostatnou elektrickou linku s uzemněním z rozváděče se samostatným vypínacím strojem pro instalaci takového kotle.

  Akumulační elektrický kotel

  \ t

  akumulační elektrický kotel

  \ t Takové zařízení spotřebovává relativně málo elektřiny, ale musí dlouho platit očekávání horké vody v kohoutku. Moderní zařízení však mohou mít zásobní nádrž, uspořádanou na principu termosky, která po dlouhou dobu udržuje ohřev vody, jakož i časovač, který může určitou dobu ohřívat vodu.

  průtokový plynový kotel

  plynový kotel

  Takové zařízení je schopno dodávat horkou vodu do jeřábu bezprostředně po jeho začlenění, a proto je velmi často instalováno ve vícepodlažních domech vybavených centrálním zásobováním plynem a v soukromých prostorách. Existují úpravy, které mohou fungovat ze střídavých lahví na plyn. Ale jako každé plynové zařízení - takové zařízení vyžaduje profesionální instalaci a neustálou kontrolu a kontrolu. Průtok plynu je větší než jeho elektrický protějšek a měl by být instalován pouze na zvláštních místech.

  Plynový zásobník

  plynový zásobník

  Takové zařízeníFunguje také buď z plynového přívodu, je nepravděpodobné, že budete schopni najít modifikaci takového zařízení pracujícího ze střídavého plynového válce, který značně omezuje jeho rozsah.

  Kotle na nepřímé topení

  \ t

  kotle na nepřímé topení

  Na rozdíl od výše popsaných typů nezahřívají tato topná zařízení vodu přímo, ale teplo z topných systémů. To je jednak z hlavního přívodu tepla nebo z autonomního systému, vyhřívaného nosiče tepla, který přenáší teplo do systému dodávky teplé vody v jednotce pro přenos tepla. Tyto systémy zahrnují instalaci cirkulačních čerpadel a jsou poměrně komplikované ve strojírenství.

  Mnoho kotlů má uzel termostatu, který automaticky vypne topení, když teplota vody dosáhne požadované teploty, a znovu zapne topení při chlazení kapaliny.

  Jaký typ kotle zvolit?

  Takže po seznámení se s hlavními typy topných kotlů můžete začít s výběrem. Chcete-li zastavit výhodu konkrétního modelu, odpovězte na několik otázek pro sebe.

  Je lepší koupit kotel s průtokovým ohřevem, pokud nejste na nějakou dobu připraveni čekat na ohřev vody, nebo pokud nelze předpovědět harmonogram spotřeby teplé vody ve vaší domácnosti. Při použití tohoto zařízení maximálně za půl minuty dostanete horkou vodu z kohoutku. Tento nákup můžete také doporučit v případě omezeného prostoru pro instalaci kotle,a vy jste ochotni zaplatit navíc za zvýšenou spotřebu elektrické energie potřebnou k rychlému ohřevu vody v takovém zařízení. Nezapomeňte, že je možné jej nainstalovat, budete muset obložení další linku vedení.

  Poté, co máte velký proud teplé vody za den, může vaše volba zůstat na kumulativním kotli na elektřinu. Dalším důvodem pro získání takového zařízení může být přítomnost malých dětí v rodině. Velký kumulativní kotel vám umožní i vykoupat. Takovéto zařízení může v zásadě zajišťovat konstantní přítomnost horké vody, protože chlazení v kotli s dobrou tepelnou izolací nebude delší než čtvrt hodiny. Tato akvizice bude také výhodná z hlediska snížení účtů za elektřinu, zejména pokud máte speciální "noční" tarif a kotel je vybaven možností automatického přepínání. Současně může být takový kotel připojen k běžné zásuvce, protože výkon ohřívače nepřekročí kapacitu kuchyňské konvice. Mějte však na paměti, že pro takové zařízení je nezbytné poskytnout místo pro instalaci - je poměrně rozměrné.

  Hlavní dodávka plynu prakticky okamžitě určuje potřebu instalovat kolonu pro skladování plynu. Ale kromě rozměrů - takové zařízení také zavádí speciální požadavky na instalaci - místnost by měla mít okno ve vnější stěně.

  Nepřímá topná zařízení jsou zakoupena v případě instalace autonomního topného systémuzařízení s kotli jsou mnohem levnější.

  Některé užitečné nuance

  Před připojením elektrického kotle do běžné zásuvky zkontrolujte stav kabeláže. Porucha výkonu ohřívače a staré vedení může vést ke zkratu a dokonce ik požáru.

  Je nutné zkontrolovat nejen zásuvku, ale i čítač rozdělovače. Ve starých budovách sovětské budovy může být nutné instalovat další ochranku.

  Většina modelů skladovacích kotlů má nástěnný držák - ale některé z nich mohou být instalovány v prostoru pod dřezem.

  Tvar nádrží ve skladovacích kotlích může být nejen klasicky válcový, ale také oválný. Kotel lze instalovat také vodorovně, takže se vejde prakticky do každého interiéru.

  Je žádoucí, aby vnitřek nádrže kotle měl antibakteriální povlak. To zabrání "rozkvětu vody, když stagnuje nebo tvoří formu."

  Nejúčinnější brání vzniku koroze krytu nádrže kotle z následujících materiálů:

  • Skleněný porcelán zastaví tvorbu rzi po dobu 3 let,
  • Smaltovaná nádoba zevnitř bude trvat až 5 let.
  • Smalt na bázi titanu ochrání nádrž až 7 let.
  • Nádrž z nerezové oceli bude trvat asi 20 let.

  Prodloužení životnosti vašeho topného systému v každém případě přispěje k jeho pravidelné údržbě a čištění, což zabraňuje tvorbě vápencové hlíny.

  KterýKotel je lepší: video