Který kuchyňský nůž si vybrat: 8 tipů, fotografie nejlepších nožů

Obsah

 • Stručně o hlavě
 • 8 tipů, které byste měli vědět před nákupem nože

Výběr kuchyňského nože pro profesionální kuchaře je celá věda s jeho terminologií, tajemstvím a pravidly - protože nejsou ničím jiným než pokračováním jejich rukou. My, civilisté, chápeme všechny složitosti této vědy a máme celou sadu nástrojů, které nejsou nutné, ale naučíme se rozlišovat dobré kuchyňské nože od těch špatných a správně si vytvořit svůj "kuchařský trojnásobek".

Obsah
 1. Stručně o hlavě
 2. Trochu užitečná informace
 3. 8 tipů, které byste měli vědět před nákupem nože na nože
 4. 1. Vyhodnoťte svůj starý nůž
 5. 2. Vyberte typ oceli
 6. 3. Jak zkoumat čepele
 7. 4. Přehled rukojeti
 8. 5. Zkouška bilance
 9. 6. Jaká délka čepele by měla být?
 10. 7. Japonština nebo evropština?
 11. 8. Kupte si dobré komponenty: desku, jednotku pro skladování kuchyňských nožů, zařízení pro úpravy

Stručně o hlavě

Pokud se ponoříte do krátkého kurzu o výběru nožů, které nechcete a potřebujete pouze jeden kvalitativní než víceúčelový, navrhujeme následující řešení:

 • Nejlepší volbou pro muže je tzv. «Než kuchař» (kuchařský nůž, francouzský nůž) z nerezové oceli v délce 20-25 cm (univerzální délka - 21 cm nebo 8 palců). S tímto nástrojem můžete vyrobit 80% všech prací: střih, čištění, sekání, broušení, odpuzování. Výrobci: nejdražší a nejlepšístaré značky Wusthof a Zwilling J. A. Henckels (viz níže), střední cenová kategorie - "Victorinox" a "Arcos", z rozpočtu - docela hodný "Tramontina" (na obrázku níže) a "Opinel".
 • J. A. Henckels 21 cm
 • Tramontina, profesionální mistr 8 palců
 • Klasická ikona Wusthof 20 cm
 • Nejlepší volba pro ženu: v potlačujícím počtu ženských rukou se nejlépe hodí univerzální "kuchaři" v délce 13-16 cm (nebo 5-6 palců). Takový nůž je médium mezi klasickým nožem a jezdecem a funguje s většinou typů práce.
 • ​​

Výrobci: Topaw jsou všichni stejní Wusthof, Zwilling JA Henckels, stejně jako F. Dick, Shun, atd., Střední cenová kategorie - Victorinox a Arcos, z rozpočtu - docela hodné kuchyňské nože "Tramontina" Trupperware nebo "Stanovisko" z uhlíkové oceli (na fotografii níže, číslo modelu 102 s délkou čepele 10 cm).

Opinel, model č. 102, 10 cm

 • Sada nožů "kuchyně tři": kuchyň nebo kuchař trojnásobek se nazývá soubor tří nožů, které se nejčastěji používají doma. Typicky je to:
 • Hlavní - než obecné použití - protože to je nejdůležitější věc v kuchyni, pak otázka, jak vybrat kvalitativní kopii správně, budeme uvažovat níže podrobněji;
 • Serreitor pro řezání chleba, stejně jako listové koláče, zelenina, délka ovoce 20-26 cm - který má ozubený čepel a trochu jako pyl. Perfektně zastřihne chléb, aniž by ho nechal mumlat, jemně nakrájíme slupky z rajčat a jiné zeleniny a ovoce z tenké kůže. Strávit spoustu peněz na nákup takového nože neníStojí za to zjistit, že zuby na ozubeném kotouči nebyly příliš velké nebo velmi malé. Průměrná velikost zubů je například tento model firmy Victorinoch, ale nalezení cenově dostupnějších protějšků nebude fungovat.
 • Nůž na chléb Victorinox 26 cm

 • nůž pro čištění zeleniny, řezání česneku a další "malé" pracovní délky 8-10 cm (3-4 palce) - Strávit spoustu peněz na nákup tohoto nože také nemá smysl, takže si jeden, který vám bude vyhovovat ve vzhledu a cenu.
 • O něco užitečnější informace

  • Můžete si koupit hotovou sadu kuchyňských nožů a můžete si sami vytvořit svůj arzenál. Hotové sady jsou obvykle výhodnější než nástroje pro psaní samostatně. Ale na druhé straně nemůžete vždy najít perfektní sadu z hlediska složení a kvality, navíc je mnohem moudřejší utratit více za nákup dobrého nože (80%) a zbytek lze ušetřit;
  • Místo nože na chléb si můžete koupit pro svého "kuchařku trojnásobek" než s běžným ostřím o délce 13-16 cm;
  • Ve skutečnosti, "kuchyňský triplet" může být nahrazen "kuchyňským duem", jak je uvedeno na obrázku vpravo - kuchařův nůž a nůž na čištění zeleniny;
  • Pokud se vám však zdá, že několik nástrojů pro vás je nadbytečné, pak odvážně získáte jeden z hlavních nožů, ale pro vás je to kvalitativní a pohodlné. A i když má vždy smysl číst recenze a hodnocení, je to stále skvělý kuchař za cenu a kvalitu, kterou můžete najít a neznámé značky. Hlavní věc, na kterou je třeba se zaměřit, je kvalita oceli a jak dobře nástroj spadá do vašírukou

  Jak si vybrat nůž šéfkuchaře, který vám bude sloužit po mnoho let, přečtěte si v další části nebo se podívejte na video renomovaného nadšence a specialisty Andreje Kozlovského.

  8 tipů, které byste měli vědět před nákupem nože

  Zaprvé formulovejme obecné požadavky na dobré kuchyňské nože:

  • Ostří dlouho ostré;
  • Nůž snadno a rychle řezá jídlo;
  • Rukojeť je pohodlná v ruce a neklouzne.

  Jak pochopit, co kuchyňský nůž splňuje tyto požadavky, ale co ne? Zde je 8 tipů pro výběr univerzálního souboru cookie.

  1. Vyhodnoťte svůj starý nůž

  Pojem „dobrý nůž“ je částečně subjektivní, protože zatímco jedna osoba může mít rád jinou osobu, může se tento nástroj zdát nevhodný pro jeho chování. Proto musíte nejprve pochopit a formulovat pro sebe to, co se vám líbí a nelíbí se ve starém nástroji.

  Nevýhody mohou být následující: příliš těžké /lehké, příliš dlouhé /krátká čepel, čepel rychle zastaví nebo rezavé, noha otírá prst při dlouhém řezání, rukojeť nebo sám o sobě není příliš pohodlné, například až do konce odřezává výrobky s jezevci atd.

  2. Vyberte typ oceli

  Schopnost nože ostřit po dlouhou dobu závisí na typu a kvalitě oceli, ze které je čepel vyrobena. Kuchyňské nože jsou vyrobeny z různých druhů oceli, ale častěji než ne:

 • Nejčastěji používaným materiálem je nerezová ocel (nerezová ocel)vhodnější pro moderního průměrného uživatele. Nerezová ocel se rychle zastaví (kuchyňské nože jsou vyrobeny z nerezové oceli, obvykle 1 krát za 1-1,5 měsíce), ale nevyžaduje zvláštní péči;
 • Uhlíkový nůž (uhlíkový nůž) - tato slitina se díky své tvrdosti lépe rozřezává, čepel zůstává po dlouhou dobu ostrá, ale je křehčí, rychle rezavá, reaguje na kyseliny a je pokryta patinou, proto vyžaduje zvláštní péči a opatrnou manipulaci. Ale mnoho profesionálních kuchařů dává přednost tomuto typu oceli. Další fotka ukazuje, jak nový uhlíkový nůž vypadá jako zatemněný, pokrytý patinou, což mimochodem neovlivňuje kvalitu řezu, a naopak činí čepel hygienickým a podle našeho názoru vznešeným vzhledem.
  • Měl bych si koupit keramické nože? Podle našeho názoru je to jen doplněk k základní sadě ocelových nožů - i když zůstávají ostré po dlouhou dobu, ale jejich čepele jsou příliš křehké, a pokud jsou ještě matné, pak je prakticky nemožné je ostřit doma. Nicméně má smysl kupovat levné keramické nože, které lze periodicky měnit.

  3. Jak zkoumat čepele

  • Aby bylo možné se dobře oholit, nakrájejte zeleninu /ovoce až do konce a také při udržování hlavní části řezné hrany při šupinatění kostí, vyberte nůž s otevřenou patou, to znamená, když je čepel ostřená od špičky až ke špičce. pět blasterů. Na druhé straně, většina nožů je vydávána s uzavřenou patou a mnohonezasahuje. Níže uvedená fotografie ukazuje dva druhy hlavových nožů - s uzavřenou a otevřenou patou.

  s otevřeným pátým blasterem

  s uzavřeným patovým blasterem

  • Čím je čepel silnější, tím lépe;
  • Čepel dobrého šéfkuchaře by měla být hladká a vysoce kvalitní nože z nerezové oceli a zcela zrcadlené;
  • Věnujte pozornost kvalitě ošetření šíje - mělo by být hladké, takže v procesu nepřetržitého řezání nedržíte prst.

  4. Přezkum rukojeti

  • Nejkvalitnější nástroje jsou vyrobeny z jednoho kusu oceli, který prochází celým nožem - od špičky až po konec rukojeti. Proto je část oceli umístěna uvnitř rukojeti mezi oběma deskami. Tento fragment se nazývá plný hřídel. Pokud se ocel neroztáhne na konec rukojeti, pak se nazývá poloviční hřídel. Nástroje s plným hřídelem jsou lépe vyvážené, je to opravdu indikátor kvality, ale stojí podstatně více.

  • Rukojeť nože by měla být integrální, pevně svařovaná, trvanlivá - v místech spojování částí by neměly být žádné sebemenší mezery a stopy po svařování. Špatně přivařená rukojeť se nakonec narovná a řezání nože bude méně účinné snížením síly tlaku na něj, navíc - ve spojích rukojeti začne sbírat nečistoty.
  • Všimněte si také, že materiál by neměl být kluzký nebo kluzký, když narazí na rukojeť oleje.
  • Pokud jde o materiál krytů, používá se dnesnejčastěji plast, dřevo nebo guma. Plastové, plastové a dřevěné kompozity, stejně jako tvrdá pryž jsou zřejmě nejlepší možnosti.

  5. Zkouška bilance

  Pokud chcete koupit nový kvalitní nůž, zkuste na příkladu starého šéfa (pokud ho máte), abyste pochopili, co potřebujete pro vyvážení nože - s těžší rukojetí, těžší čepelí nebo vyváženým ostřím a rukojetí. Předpokládá se, že vyvážený nůž je pohodlnější a přesto je to velmi individuální indikátor. A bohužel, vyvážený není tak snadné najít ani mezi drahými kopiemi. Pro nůž na těsto je třeba dát prst na prst, jak je znázorněno na obrázku níže a pokusit se zachytit váhu. Pokud nůž nespadne, pak to bude pravděpodobně velká kopie. (buďte opatrní, mějte na paměti, že levná bude okamžitě spadnout).

  6. Jaká délka čepele by měla být?

  • Čím větší je kuchařova ruka, tím větší je velikost čepele, kterou si může dovolit, a naopak, čím menší je ruka - tím méně by měl být nástroj, i když to samozřejmě není pravidlem, ale spíše doporučením pro neprofesionální kuchaře;
  • Malé kuchyňské nože jsou bezpečnější, ale velké mohou řezat více výrobků najednou;
  • Mějte na paměti, že většina čepelí evropských nožů se měří v palcích. Řetězy mají délku obvykle 8, 10 a 12 palců.

  7. Japonština nebo evropština?

  Hlavní nože jsou rozděleny do tří skupin: japonská, evropská (západní) a nože, vyrobené v Japonsku, ale upravené pro „evropské“. Na této fotografiimůžete vidět rozdíl mezi hybridem (Misono) a typickým evropským šéfkuchařem firmy Henckels.

  • Doma je lepší mít kuchaře evropského (západního) typu, protože je lepší mít zeleninu nebo například smažit kuře mnohem pohodlněji z důvodu zaobleného tvaru břitu a ostřeného ostří na obou stranách.
  • Tradiční japonské nože jsou vhodnější pro opravdové znalce výtvarného umění a japonské kuchyně. V klasickém "japonském" ostření čepele je jednostranná, velmi tlustá stolička, tvar řezného břitu je téměř rovný a ostří jej lze pouze na vodní kameny. Hlavním způsobem práce s ním - je vertikální pohyb, tj. Prakticky řezání. Obecně platí, že univerzální nemůže volat tento nástroj.
  • Jiná kategorie japonských nožů, tj. Nožových hybridů v západním stylu, se stala populární po celém světě a je oceňována velmi vysokou kvalitou oceli, která po dlouhou dobu drží ostření. Ale mají jeden velký mínus - je to všechno stejně náročná péče. Nejslavnější japonské nože produkují Misono (na snímku nahoře) a Shun.

  Máte-li zájem o téma japonských nožů, nabízíme video recenzi evropského náčelníka a japonského hybridu západního stylu.

  8. Kupte si dobré komponenty: desku, jednotku pro skladování kuchyňských nožů, zařízení pro úpravy

  • Kuchyňské nože vyžadují ohleduplný postoj. Uchovávejte je odděleně od jiných zařízení - v zabalené textilii, ve speciální jednotce pro skladování kuchyňských nožů nebo na magnet.

  • Rada by v žádném případě neměla být z plastu nebo skla, kuchaři by měli mít pouze dřevěné nebo bambusové desky.