Který nosič tepla pro systémy vytápění? Vlastnosti chladiv

V topném systému je chladicí médium mobilní plynné nebo kapalné médium, které se používá pro přenos a přenos tepelné energie.

Plynné chladivo se pro systémy vytápění používá jen zřídka a ze všech dostupných kapalných chladiv je nejoblíbenější jednoduchá voda, protože je velmi levná a cenově dostupná. Někdy může být do topného systému nalita nemrznoucí kapalina.

Aby byly vnitřní prvky systému méně náchylné ke korozi, přidávají se do chladiva různé inhibiční přísady.

Kapaliny určené pro topné systémy mají výhody i nevýhody. Proto je nutné začít se učit o vlastnostech každého z nich, a teprve potom, na základě nich, se rozhodnout.

Obsah
 1. Výhody a nevýhody vody
 2. Výhody a nevýhody nemrznoucí směsi
 3. Nosič tepla určený pro solární zařízení
 4. Pořadí prací na vstřikování chladicí kapaliny do topného systému
 5. Video o volbě chladicí kapaliny

Výhody a nevýhody vody

\ t

Velmi často se voda používá v topném systému jako chladivo, což je pochopitelné, protože má vynikající termofyzikální vlastnosti.

Kromě toho je tento typ chladiva netoxický a šetrný k životnímu prostředí, což je velmi důležité z hlediska bezpečnosti při provozu systémů vytápění.

Ve vodě však existují určité nevýhody:

 • protože voda je anorganická sloučenina, má mnoho korozivních účinků na mnoho kovů;
 • z důvodu působení vody můžeVyskytují se solné výhonky, stejně jako produkty koroze spadají jak na vnitřní, tak na vnější straně zařízení.

Tyto problémy jsou všem známy a byly vždy, ale prakticky nikdo se nesnažil řešit ničivé účinky jednoduché vody.

A je to zvláštní, protože na trhu existuje mnoho zařízení a prostředků, které mohou výrazně snížit agresivitu vody, stejně jako výrazně prodloužit životnost všech systémů vytápění, výměna nebo oprava je poměrně drahé potěšení.

Například dobrý výsledek ukazuje použití speciálních inhibičních přísad.

Další nevýhodou při používání vody je možnost jejího zmrazení, což je zvláště důležité pro regiony, které mají často chladné zimy. Když zamrzne, kvůli kterému zvětší se objem vody, voda se změní v led, v důsledku čehož potrubí a zařízení prasknou a selhávají.

Pokud se během chladného období neočekává, že bude zařízení provozovat pravidelně, je lepší vodu opustit a používat nemrznoucí směs.

Výhody a nevýhody nemrznoucí směsi

V případě nemrznoucí kapaliny je třeba mít na paměti, že transformátorový olej, ethylalkohol a karboxylová kyselina se vám nehodí dokonale, protože v souladu s bezpečnostními pravidly mohou být použity pouze speciálně určené systémy pro vytápění.

Je třeba mít na paměti, že nemrznoucí směs používaná v topném systému by neměla být hořlavá, ani by neměla obsahovat přísady používané v obytných prostorách.pokoje jsou zakázány.

V současné době existuje velký počet takových výrobků, které se liší pro:

 • soubor přísad;
 • hodnota;
 • na základním základě;
 • teplota krystalizace.

Velmi často se jako nosič tepla používá speciální látka na bázi ethylenglykolu, která má určité nevýhody:

 • Za prvé, tato látka je velmi silný jed, a proto je přísně zakázáno používat látky na něm založené v topných systémech s otevřenou expanzní nádobou a dvouokruhovým kotlem;
 • a za druhé, ethylenglykol nemá prakticky žádný zápach, ale má sladkou chuť, takže pokud unikne, bude to zvláště nebezpečné pro život dětí a zvířat.

Výhody ethylenglykolu lze přičíst nízkým nákladům a vynikajícím termofyzikálním vlastnostem.

Mezi jinými typy nosičů tepla pro otopné soustavy je možné přidávat nemrznoucí kapaliny, které jsou vyvíjeny na bázi propylenglykolu. Nejsou toxické, ale mají poměrně vysoké náklady.

Nosič tepla určený pro solární systém

V poslední době jsou stále více populární solární systémy (solární systémy). V takových systémech, jako nosič tepla, se používají látky odolné vůči teplu, které vydrží přehřátí, které může dosáhnout 200 stupňů.

Nejvhodnější je zastavit výběr chladiv, které obsahují propylenglykol.

U systémů s tak vysokou teplotou (více než 300 stupňů) jsou na silikonu zapotřebí speciální látky,na bázi oleje nebo soli.

Postup prací na vstřikování chladiva do otopného systému

Před zahájením procesu plnění topného systému je nutné se ujistit, že zpětný ventil je funkční. To by mělo být věnováno zvláštní pozornost, protože vstřikování chladiva se provádí právě díky tomuto zařízení. Dále je nutné zkontrolovat pevnost, kvalitu a dostupnost těsnění na konektorech. Pokud je vše v pořádku, můžete začít.

K naplnění systému budete potřebovat vibrační čerpadlo a mechanický čisticí filtr. Čerpadlo je nutné pro vstřikování látky, kterou jste zvolili jako chladivo do zařízení.

Během tohoto procesu stahování se tlak změní, takže musíte tento parametr sledovat tak, aby nepřekročil maximální hodnotu.

Po dokončení nabíjení chladicí kapaliny je nutné po určitou dobu pokračovat v monitorování snímače tlaku, aby se včas odhalily případné netěsnosti. Pokud se indikátor tlaku nezmění, naplní se systém správně.

Je třeba mít na paměti, že tyto manipulace vyžadují určitou zkušenost a spoustu znalostí, takže pokud ji nemáte, je nejlepší tuto záležitost okamžitě svěřit odborníkům.

Video o výběru chladicí kapaliny

Toto video vám pomůže vybrat správné chladivo pro topné systémy.